Za ostala značenja, vidi Pilot (razvrstavanje).
Pilot
pilote
Pilot u kabini lovačkog aviona
Pilot u kabini lovačkog aviona
Pilot u kabini lovačkog aviona

Pilot (francuski pilote, od talijanskog pilota / pedota, od bizantskog grčkog πηδώτης = koji upravlja, od grčkog πηδόν = veslo[1]) ili avijatičar je prvenstveno termin iz avijacije za stručnu, odgovarajuće školovanu, osposobljenu i ovlaštenu osobu koja upravlja nekom letjelicom[2] (avionom), helikopterom, balonom, cepelinom).

Pilot je najodgovorniji je član posade neke letjelice. Piloti se mogu baviti sa tim poslom profesionalno ili amaterski, na civilnim ili vojnim avionima.

U pomorstvu od kud to ime dolazi, je to naziv za peljara[2], takođe kvalificiranog pomorca koji zna upravljati brodovima po naročito zahtjevnim vodama (luke, tjesnaci).

Pilot (ili šip) u građevinarstvu je konstrukcijski element nalik ukopanomu stupu, kojim se omogućuje temeljenje građevine na slabo nosivu tlu. Piloti se koriste od najstarijih vremena za prijenos opterećenja kroz meke i rahle slojeve tla do čvršćih slojeva ili do stijena. Isprva su bili |drveni, a danas se izrađuju od trajnijeg i čvršćeg armiranog i prednapregnutog betona ili čelika. Prema načinu izrade, razlikuju se piloti koji se već gotovi zabijaju u tlo i piloti koji se betoniraju u prethodno iskopanoj rupi u tlu.[2]

Izvori

  1. Pilot (engleski). Merriam Webster. Pristupljeno 25. 03. 2017. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Pilot (hrvatski). Leksikografski zavod Miroslav Krleža. Pristupljeno 25. 03. 2017. 

Vanjske veze

Pilot na Wikimedijinoj ostavi
 Nedovršeni članak Pilot je u začetku. Možete pomoći Wikipediji tako da ga proširite.