|
|
Color al mapa
|
magenta
|
Obertura
|
1863
|
Tipus de línia
|
Sota superfície
|
Material rodant
|
Sèrie A
|
Estacions
|
34
|
Longitud
|
66'7 (km)
|
Cotxeres i tallers
|
Neasden
|
Viatges fets
|
53.697.000 (per any)
|
Línies de Transport for London
|
|
Metropolitan line
|
|
|
Jubilee Line
|
|
|
a Circle Line
|
|
|
|
|
|
Baker Street
|
|
|
|
|
|
tram sense parades
|
|
|
|
|
|
Regent's Canal
|
|
|
|
|
|
Lord's(1868-1939)
|
|
|
St John's Wood
|
|
|
Marlborough Road(1868-1939)
|
|
|
Swiss Cottage(1868-1940)
|
|
|
|
London to Aylesbury Line(a Marylebone)
|
|
|
Finchley Road
|
|
|
tram sense parades
|
|
|
West Hampstead(1879-1940)
|
|
|
Kilburn(1879-1940)
|
|
|
Willesden Green(1879-1940)
|
|
|
Dollis Hill(1909-1940)
|
|
|
Neasden(1880-1940)
|
|
|
|
Wembley Park
|
|
|
|
|
|
tram Stanmore (ara Jubilee Line)
|
|
|
Kingsbury(1932-1939)
|
|
|
Queensbury(1934-1939)
|
|
|
Canons Park(1932-1939)
|
|
|
|
Stanmore(1932-1939)
|
|
|
Preston Road(1908-1932)
|
|
|
Preston Road(1932-)
|
|
|
Northwick Park
|
|
|
Harrow-on-the-Hill
|
|
|
|
|
|
tram d'Uxbridge
|
|
|
West Harrow
|
|
|
Piccadilly Line des de South Harrow
|
|
|
Rayners Lane
|
|
|
Eastcote
|
|
|
Ruislip Manor
|
|
|
Ruislip
|
|
|
Ickenham
|
|
|
Hillingdon(1923-1992)
|
|
|
Hillingdon (1992-)
|
|
|
|
|
|
Cotxeres d'Uxbridge
|
|
|
Uxbridge(1904-1938)
|
|
|
|
|
|
|
Uxbridge (1938-)
|
|
|
North Harrow
|
|
|
Pinner
|
|
|
Northwood Hills
|
|
|
Northwood
|
|
|
Moor Park
|
|
|
Watford Curve
|
|
|
Croxley
|
|
|
|
Watford
|
|
|
Rickmansworth
|
|
|
Chorleywood
|
|
|
Chalfont & Latimer
|
|
|
|
|
|
Chesham
|
|
|
Amersham
|
|
|
Brill & Verney Junction (tancat)
|
|
|
Great Missenden(1892-1961)
|
|
|
Wendover(1892-1961)
|
|
|
Stoke Mandeville(1892-1961)
|
|
|
Aylesbury(1892-1893)
|
|
|
Aylesbury(1894-1961)
|
|
|
Waddesdon(1897-1936)
|
|
|
Quainton Road(1896-1936, 1943-1948)
|
|
|
Quainton Road(1891-1896)
|
|
|
Antiga ruta de Great Central Railway
|
|
|
|
|
|
Waddesdon Road(1899-1935)
|
|
|
Granborough Road(1891-1896)
|
|
|
Westcott(1899-1935)
|
|
|
Winslow Road(1891-1896)
|
|
|
Wotton(1899-1935)
|
|
|
Verney Junction(1891-1896)
|
|
|
Wood Siding(1899-1935)
|
|
|
Brill(1899-1935)
|
|
|
|
Dates relate to Metropolitan Railway operations
|
|
La Metropolitan Line és una línia de ferrocarril de trànsit ràpid del Metro de Londres (en anglès, London Underground), que apareix al mapa (the Tube map) de color magenta. La línia circula des de l'estació d'Algate i mor a diferents estacions. El traçat de la línia és soterrat de baixa profunditat.
Aquesta línia, que s'inaugurà el 10 de gener de 1863, és coneguda pel fet que ès el primer ferrocarril metropolità soterrat del món (algunes seccions de les qual actualment formen part d'altres línies de metro com Hammersmith & City, District i Circle).
La secció inicial transcorre principalment per túnel, des de Baker Street fins a Finchley Road, en superfície. De les 34 estacions actuals només 9 estan soterrades. Actualment és la línia menys utilitzada del metro de Londres, per la longitud de via, tot i que antigament fou de les principals del sistema.