Danmarksserierne 2019-20, den fjerdebedste landsdækkende fodboldturnering i Danmark, var inddelt i 4 puljer med hver 10 klubber, der skulle have mødt hinanden hver 3 gange = 27 kampe. På grund af COVID-19'pandemien blev kun de 14 runder i efteråret afviklet.
Da det atter var muligt at spille fodbold, var der for kort tid til at genoptage turneringen. Det blev dog besluttet, at nr. 1 og nr. 2 i hver pulje skulle mødes over to kampe om den ene oprykningsplads. Point og målscorer fra gruppespillene blev medtaget, det bevirkede at returopgørende i to af grupperne blev overflødige og deraf ikke afviklet.
Alle nedrykningerne blev annulleret, så der blev 4 hold mere i den følgende sæson 2020-21.
Nye klubber i puljerne var: Nedrykkede fra 2. division TPI, Marienlyst, Odder og Kjellerup; mens Køge Nord, Frederikssund, KFUM, OKS, Herning Fremad, Vejlby-Risskov og Skjold Sæby var kommet op fra de lokale serier. En mere end normalt, da FK Odsherred trak sig.
Nr. | Klub | K | V | U | T | M | I | D | P |
1 | Roskilde KFUM | 15 | 10 | 4 | 1 | 37 | 18 | +19 | 34 |
2 | Ledøje-Smørum | 15 | 8 | 3 | 4 | 21 | 14 | +7 | 27 |
3 | Ballerup-Skovlunde | 14 | 6 | 6 | 2 | 20 | 17 | +3 | 24 |
4 | Køge Nord | 14 | 6 | 4 | 4 | 26 | 18 | +8 | 22 |
5 | Fremad Valby | 14 | 6 | 2 | 6 | 19 | 18 | +1 | 20 |
6 | Taastrup FF | 14 | 6 | 1 | 7 | 25 | 25 | 0 | 19 |
7 | Allerød FK | 14 | 4 | 6 | 4 | 25 | 23 | +2 | 18 |
8 | Skjold Birkerød | 14 | 3 | 3 | 8 | 21 | 35 | -14 | 12 |
9 | Tårnby FF | 14 | 3 | 2 | 9 | 13 | 29 | -16 | 11 |
10 | Herlev IF | 14 | 1 | 5 | 8 | 17 | 27 | -10 | 8 |
Hjemme \ Ude | ROS | LED | BAL | KØG | FRV | TAA | ALL | BIR | TÅR | HER |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Roskilde KFUM | — | 2–0 | 1–1 | 3–1 | 7–2 | 5–4 | 4–1 | 2–0 | ||
Ledøje-Smørum | 2–0 | — | 1–1 | 2–0 | 1–0 | 1–2 | 3–0 | 3–2 | ||
Ballerup-Skovlunde | 2–2 | 1–1 | — | 0–0 | 0–2 | 1–0 | 5–3 | 1–1 | 2–1 | |
Køge Nord | 2–2 | — | 1–2 | 0–2 | 1–1 | 6–0 | 2–0 | 5–3 | ||
Fremad Valby | 0–3 | 2–0 | 1–2 | — | 1–2 | 2–0 | 1–1 | |||
Taastrup FF | 1–2 | 1–2 | 2–0 | 1–2 | — | 1–3 | 1–2 | 2–2 | ||
Allerød FK | 3–3 | 2–1 | 2–3 | 1–1 | 0–1 | — | 2–0 | 2–0 | ||
Skjold Birkerød | 0–1 | 2–3 | 0–0 | 1–2 | 3–2 | 2–2 | — | 2–3 | ||
Tårnby FF | 0–1 | 0–1 | 4–1 | 3–2 | 0–3 | 2–4 | — | 1–0 | ||
Herlev IF | 0–1 | 2–2 | 0–1 | 1–4 | 1–1 | 2–0 | 2–2 | — |
Dato | Klub | Resultat | Klub |
20-06-2020 | Ledøje-Smørum | 0 - 1 | Roskilde KFUM |
27-06-2020 | Roskilde KFUM | Aflyst | Ledøje-Smørum |
Nr. | Klub | K | V | U | T | M | I | D | P |
1 | AB Tårnby | 16 | 11 | 3 | 2 | 34 | 16 | +18 | 36 |
2 | Karlslunde | 16 | 9 | 5 | 2 | 30 | 15 | +15 | 32 |
3 | B.1908 | 14 | 9 | 2 | 3 | 24 | 14 | +10 | 29 |
4 | Ishøj | 14 | 9 | 1 | 4 | 37 | 21 | +16 | 28 |
5 | GVI | 14 | 5 | 3 | 6 | 15 | 21 | -6 | 18 |
6 | KFUM | 14 | 5 | 2 | 7 | 17 | 25 | -8 | 17 |
7 | Frederikssund | 14 | 4 | 2 | 8 | 17 | 23 | -6 | 14 |
8 | Avedøre | 14 | 3 | 3 | 8 | 15 | 32 | -17 | 12 |
9 | BK Union | 14 | 3 | 1 | 10 | 23 | 33 | -10 | 10 |
10 | Greve | 14 | 2 | 2 | 10 | 14 | 26 | -12 | 8 |
Hjemme \ Ude | ABT | KAR | B08 | ISH | GVI | KFU | FRE | AVE | BKU | GRE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AB Tårnby | — | 0–0 | 0–0 | 2–1 | 2–0 | 0–1 | 4–3 | 2–0 | ||
Karlslunde | — | 0–0 | 5–3 | 0–0 | 2–1 | 1–0 | 1–1 | 1–0 | ||
B.1908 | 0–3 | 0–3 | — | 2–1 | 1–2 | 1–1 | 5–0 | 3–1 | 1–0 | |
Ishøj | 5–3 | 0–3 | — | 3–0 | 5–0 | 0–3 | 5–1 | 2–1 | ||
GVI | 1–4 | 1–4 | — | 0–0 | 1–0 | 0–1 | 0–2 | 1–0 | ||
KFUM | 1–5 | 1–3 | 0–2 | — | 3–1 | 1–0 | 4–0 | 0–0 | ||
Frederikssund | 1–2 | 1–2 | 1–3 | 3–1 | — | 0–1 | 4–0 | 2–2 | ||
Avedøre | 1–2 | 2–4 | 0–1 | 1–5 | 1–1 | — | 3–3 | 2–1 | ||
BK Union | 0–3 | 1–2 | 1–3 | 1–3 | 2–3 | 3–1 | — | 2–3 | ||
Greve | 1–3 | 2–1 | 1–2 | 0–2 | 2–4 | 1–2 | — |
Dato | Klub | Resultat | Klub |
20-06-2020 | Karlslunde | 1 - 1 | AB Tårnby |
27-06-2020 | AB Tårnby | 2 - 1 | Karlslunde |
Nr. | Klub | K | V | U | T | M | I | D | P |
1 | Svendborg fB/Oure FA | 15 | 11 | 3 | 1 | 37 | 14 | +23 | 36 |
2 | Otterup B&IK | 15 | 8 | 6 | 1 | 43 | 21 | +22 | 30 |
3 | Varde IF | 14 | 6 | 5 | 3 | 36 | 27 | +9 | 23 |
4 | Herning Fremad | 14 | 6 | 3 | 5 | 28 | 30 | -2 | 21 |
5 | Taarup-Paarup IF | 14 | 6 | 2 | 6 | 17 | 19 | -2 | 20 |
6 | Marienlyst | 14 | 5 | 4 | 5 | 18 | 19 | -1 | 19 |
7 | Hedensted IF | 14 | 3 | 5 | 6 | 20 | 26 | -6 | 14 |
8 | Odder IGF | 14 | 3 | 4 | 7 | 29 | 34 | -5 | 13 |
9 | OKS | 14 | 3 | 2 | 9 | 15 | 35 | -20 | 11 |
10 | Kolding B | 14 | 1 | 4 | 9 | 15 | 33 | -18 | 7 |
Hjemme \ Ude | SVE | OTT | VAR | HER | TPI | MAR | HED | ODD | OKS | KOL |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Svendborg/Oure | — | 2–2 | 4–0 | 5–0 | 1–0 | 4–1 | 2–1 | 2–0 | ||
Otterup B&IK | — | 0–0 | 2–2 | 2–0 | 2–2 | 2–2 | 6–0 | 2–2 | ||
Varde IF | 1–3 | — | 3–3 | 3–1 | 2–1 | 3–3 | 5–1 | 4–0 | ||
Herning Fremad | 2–0 | 2–4 | 1–4 | — | 1–2 | 3–1 | 3–2 | 1–0 | ||
Taarup-Paarup IF | 1–2 | 2–1 | 3–2 | — | 1–1 | 1–0 | 1–3 | 1–4 | ||
Marienlyst | 0–1 | 1–4 | 2–2 | 0–0 | — | 0–2 | 2–0 | 3–0 | ||
Hedensted IF | 2–2 | 1–2 | 0–0 | — | 2–5 | 2–4 | 3–2 | |||
Odder IGF | 2–2 | 2–7 | 3–3 | 2–2 | 0–2 | 1–3 | 0–1 | — | 5–1 | |
OKS | 0–2 | 1–2 | 1–4 | 0–3 | 1–2 | 1–0 | — | 0–0 | ||
Kolding B | 1–4 | 1–4 | 3–5 | 0–1 | 1–1 | 0–5 | 1–1 | — |
Dato | Klub | Resultat | Klub |
20-06-2020 | Otterup | 2 - 3 | Svendborg/Oure |
27-06-2020 | Svendborg/Oure | Aflyst | Otterup |
Nr. | Klub | K | V | U | T | M | I | D | P |
1 | Holstebro | 16 | 10 | 2 | 4 | 38 | 26 | +12 | 32 |
2 | Silkeborg KFUM | 16 | 10 | 1 | 5 | 42 | 37 | +5 | 31 |
3 | IF Lyseng | 14 | 8 | 2 | 4 | 35 | 26 | +9 | 26 |
4 | Aarhus Fremad II | 14 | 7 | 3 | 4 | 32 | 16 | +16 | 24 |
5 | Kjellerup IF | 14 | 7 | 2 | 5 | 39 | 22 | +17 | 23 |
6 | FC Djursland | 14 | 4 | 6 | 4 | 20 | 26 | -6 | 18 |
7 | Skjold Sæby | 14 | 5 | 1 | 8 | 30 | 37 | -7 | 16 |
8 | Nørresundby BK | 14 | 3 | 3 | 8 | 21 | 34 | -13 | 12 |
9 | Viby IF | 14 | 2 | 4 | 8 | 24 | 36 | -12 | 10 |
10 | Vejlby-Risskov IK | 14 | 2 | 4 | 8 | 14 | 35 | -21 | 10 |
Hjemme \ Ude | HOL | SIL | LYS | AAR | KJE | DJU | SÆB | NØR | VIB | VRI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Holstebro | — | 7–1 | 1–0 | 3–3 | 2–2 | 1–2 | 2–0 | 3–2 | ||
Silkeborg KFUM | 1–2 | — | 4–3 | 2–2 | 1–6 | 3–0 | 3–2 | 3–1 | ||
IF Lyseng | 4–1 | 1–4 | — | 4–2 | 1–2 | 1–1 | 4–2 | 3–2 | ||
Aarhus Fremad II | 2–0 | 2–1 | — | 2–1 | 0–1 | 6–1 | 5–1 | 4–0 | ||
Kjellerup IF | 0–1 | 4–3 | — | 1–2 | 5–2 | 3–0 | 7–1 | 0–1 | ||
FC Djursland | 2–4 | 0–0 | 2–1 | 0–3 | — | 3–1 | 3–3 | 2–2 | ||
Skjold Sæby | 1–5 | 2–3 | 4–0 | — | 1–0 | 4–2 | 8–0 | |||
Nørresundby BK | 0–3 | 2–4 | 1–1 | 3–2 | 1–1 | 4–1 | — | 2–1 | 1–1 | |
Viby IF | 2–4 | 2–3 | 0–1 | 1–1 | 2–2 | 3–1 | 4–2 | — | ||
Vejlby-Risskov IK | 1–2 | 0–1 | 0–3 | 0–4 | 3–1 | 2–2 | 1–1 | — |
Dato | Klub | Resultat | Klub |
20-06-2020 | Silkeborg KFUM | 4 - 1 | Holstebro |
27-06-2020 | Holstebro | 5 - 2 | Silkeborg KFUM |