Langrend under XXIX vinter-OL 2022 | |
---|---|
Sted | Kuyangshu Nordic Center and Biathlon Center |
Datoer | 5–20. februar |
Antal begivenheder | 12 (6 mænd, 6 damer) |
Atleter | 296 (maximum) |
| |
Langrend under Vinter-OL 2022 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Distance | |||||
Sprint | Sprint | ||||
15 km | 10 km | ||||
30 km Skiathlon | 15 km Skiathlon | ||||
50 km fristil | 30 km fristil | ||||
Holdsprint | Holdsprint | ||||
4×10 Stafet | 4×5 Stafet | ||||
«2018 | 2026 » |
Langrend under vinter-OL 2022 vil blive afholdt på Kuyangshu Nordic Center and Biathlon Center i Zhangjiakou, Kina.[1]
Rank | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 5 | 1 | 2 | 8 |
2 | ROC | 4 | 4 | 3 | 11 |
3 | Finland | 1 | 2 | 3 | 6 |
4 | Sverige | 1 | 2 | 1 | 4 |
5 | Tyskland | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | USA | 0 | 1 | 1 | 2 |
7 | Italien | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Østrig | 0 | 0 | 1 | 1 |
Frankrig | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total (9 nations) | 12 | 12 | 12 | 36 |
Event | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
15 kilometer klassisk |
Iivo Niskanen Finland |
37:54.8 | Alexander Bolshunov ROC |
38:18.0 | Johannes Høsflot Klæbo Norge |
38:32.3 |
30 kilometer skiathlon |
Alexander Bolshunov ROC |
1:16:09.8 | Denis Spitsov ROC |
1:17:20.8 | Iivo Niskanen Finland |
1:18:10.0 |
50 kilometer fristil |
Alexander Bolshunov ROC |
1:11:32.7 | Ivan Yakimushkin ROC |
1:11:38.2 | Simen Hegstad Krüger Norge |
1:11:39.7 |
4 x 10 kilometer stafet |
ROC (ROC) Aleksey Chervotkin Alexander Bolshunov Denis Spitsov Sergey Ustiugov |
1:54:50.7 | Norge (NOR) Emil Iversen Pål Golberg Hans Christer Holund Johannes Høsflot Klæbo |
1:55:57.9 | Frankrig (FRA) Richard Jouve Hugo Lapalus Clément Parisse Maurice Manificat |
1:56:07.1 |
Sprint |
Johannes Høsflot Klæbo Norge |
2:58.06 | Federico Pellegrino Italien |
2:58.32 | Alexander Terentyev ROC |
2:59.37 |
Holdsprint |
Norge (NOR) Erik Valnes Johannes Høsflot Klæbo |
19:22.99 | Finland (FIN) Iivo Niskanen Joni Mäki |
19:25.45 | ROC (ROC) Alexander Bolshunov Alexander Terentyev |
19:27.28 |
Event | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
10 kilometer klassisk |
Therese Johaug Norge |
28:06.3 | Kerttu Niskanen Finland |
28:06.7 | Krista Pärmäkoski Finland |
28:37.8 |
15 kilometer skiathlon |
Therese Johaug Norge |
44:13.7 | Natalya Nepryayeva ROC |
44:43.9 | Teresa Stadlober Østrig |
44:44.2 |
30 kilometer fristil |
Therese Johaug Norge |
1:24:54.0 | Jessie Diggins USA |
1:26:37.3 | Kerttu Niskanen Finland |
1:27:27.3 |
4×5 kilometer stafet |
ROC Yuliya Stupak Natalya Nepryayeva Tatiana Sorina Veronika Stepanova |
53:41.0 | Tyskland Katherine Sauerbrey Katharina Hennig Victoria Carl Sofie Krehl |
53:59.2 | Sverige Maja Dahlqvist Ebba Andersson Frida Karlsson Jonna Sundling |
54:01.7 |
Sprint |
Jonna Sundling Sverige |
3:09.68 | Maja Dahlqvist Sverige |
3:12.56 | Jessie Diggins USA |
3:12.84 |
Holdsprint |
Tyskland (GER) Katharina Hennig Victoria Carl |
22:09.85 | Sverige (SWE) Maja Dahlqvist Jonna Sundling |
22:10.02 | ROC (ROC) Yuliya Stupak Natalya Nepryayeva |
22:10.56 |