Skydning under sommer-OL 2012 fandt sted på Royal Artillery Barracks i Woolwich fra 28. juli til 6. august 2012. Der blev skudt i femten øvelser, ni for mænd og seks for kvinder.
Skydning under sommer-OL 2012 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Plass | Land | Guld | Sølv | Bronze | totalt |
1. | Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 5 |
2. | USA | 3 | 0 | 1 | 4 |
3. | Italien | 2 | 3 | 0 | 5 |
4. | Folkerepublikken Kina | 2 | 2 | 3 | 7 |
5. | Kroatien | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Cuba | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Hviderusland | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Storbritannien | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Rumænien | 1 | 0 | 0 | 1 |
10. | Frankrig | 0 | 1 | 1 | 2 |
10. | Slovakiet | 0 | 1 | 1 | 2 |
10. | Serbien | 0 | 1 | 1 | 2 |
10. | Indien | 0 | 1 | 1 | 2 |
14. | Belgien | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Sverige | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Polen | 0 | 1 | 0 | 1 |
18. | Ukraine | 0 | 0 | 2 | 2 |
19. | Kuwait | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Tjekkiet | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Slovenien | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Rusland | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Indien | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 15 | 15 | 15 | 45 |
Øvelse: | Guld: | Sølv: | Bronze: |
10 m luftpistol | Jin Jong-oh KOR |
Luca Tesconi ITA |
Andrija Zlatić SRB |
25 m Silhuetpistol | Leuris Pupo CUB |
Vijay Kumar IND |
Ding Feng CHN |
50 m pistol | Jin Jong-oh KOR |
Choi Young-Rae KOR |
Wang Zhiwei CHN |
10 m luftriffel | Alin Moldoveanu ROU |
Niccolo Campriani ITA |
Gagan Narang IND |
50 m riffel, liggende | Sergej Martinov BLR |
Lionel Cox BEL |
Rajmond Debevec SLO |
50 m riffel, helmatch | Niccolo Campriani ITA |
Kim Jong-Hyun KOR |
Matthew Emmons USA |
Trap | Giovanni Cernogoraz CRO |
Massimo Fabbrizi ITA |
Fehaid Aldeehani KUW |
Dobbelt trap | Peter Wilson GBR |
Håkan Dahlby SWE |
Vasily Mosin RUS |
Skeet | Vincent Hancock USA |
Anders Golding DEN |
Nasser Al-Attiyah QAT |
Øvelse: | Guld: | Sølv: | Bronze: |
10 m luftpistol | Guo Wenjun Kina |
Céline Goberville Frankrig |
Olena Kostevytsj Ukraine |
10 m luftriffel | Yi Siling Kina |
Sylwia Bogacka POL |
Yu Dan Kina |
25 m pistol | Kim Jang-Mi KOR |
Chen Ying Kina |
Olena Kostevytsj UKR |
50 m riffel, helmatch | Jamie Lynn Gray USA |
Ivana Maksimović SRB |
Adéla Sýkorová CZE |
Trap | Jessica Rossi ITA |
Zuzana Štefečeková SVK |
Delphine Reau FRA |
Skeet | Kim Rhode USA |
Wei Ning CHN |
Danka Barteková SVK |