UEFA Europa League kvalifikationsfase og playoffrunde 2017-18 starter den 29. juni og slutter den 24. august 2017.[1] I alt 156 hold konkurrerer i kvalifikations- og play-off runderne for at finde frem til 22 af de 48 pladser i gruppespillet i UEFA Europa League 2017-18.[2]
Lodtrækningen fandt sted den 19. juni 2017. 13:00 CEST, i UEFA's hovedkvarter i Nyon, Schweiz.[3]
Samlet var der 100 hold med i første kvalifikationsrunde. Før lodtrækningen blev de deltagende hold placeret i ti grupper af fem seedet og fem useedet, afhængigt af deres UEFA klubkoefficient.(Note: Nummeret til hvert hold blev præ-tildelt af UEFA sådan at lodtrækningen kunne køres på en gang for alle grupper.)
Gruppe 1 | Gruppe 2 | Gruppe 3 | |||
---|---|---|---|---|---|
Seedet | Useedet | Seedet | Useedet | Seedet | Useedet |
Maccabi Tel Aviv (2) |
Shkëndija (6) |
Lech Poznań (1) |
Differdange 03 (7) |
Vojvodina (5) |
Fola Esch (8) |
Gruppe 4 | Gruppe 5 | Gruppe 6 | |||
Seedet | Useedet | Seedet | Useedet | Seedet | Useedet |
Videoton (1) |
Široki Brijeg (9) |
AEL Limassol (1) |
Zeta (6) |
Skënderbeu Korçë (1) |
Lincoln Red Imps (6) |
Gruppe 7 | Gruppe 8 | Gruppe 9 | |||
Seedet | Useedet | Seedet | Useedet | Seedet | Useedet |
Midtjylland (4) |
Flora Tallinn (7) |
Dinamo Minsk (4) |
Shamrock Rovers (10) |
HJK (3) |
Jelgava (6) |
Gruppe 10 | |||||
Seedet | Useedet | ||||
AIK (1) |
SJK (8) |
Første kamp blev spillet den 29. juni, og returkampen den 4 og 6. juli 2017.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
Maccabi Tel Aviv | 2–0 | Tirana |
---|---|---|
|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
17:00 |
Tirana | 0–3 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Rapport |
|
Maccabi Tel Aviv vandt 5–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:30 |
Mladost Lučani | 0–3 | Inter Baku |
---|---|---|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Inter Baku | 2–0 | Mladost Lučani |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Inter Baku vandt 5–0 samlet.
Shirak v Gorica
29. juni 2017 (2017-06-29)
14:00 |
Shirak | 0–2 | Gorica |
---|---|---|
Rapport | Kapić 15', 69'
|
Gorica v Shirak
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Gorica | 2–2 | Shirak |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Gorica vandt 4–2 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:00 |
Shkëndija | 3–0 | Dacia Chișinău |
---|---|---|
|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
16:00 |
Dacia Chișinău | 0–4 | Shkëndija |
---|---|---|
Rapport |
|
Shkëndija vandt 7–0 samlet.
Trenčín v Torpedo Kutaisi
29. juni 2017 (2017-06-29)
17:20 |
Trenčín | 5–1 | Torpedo Kutaisi |
---|---|---|
|
Rapport | Guruli 10'
|
Torpedo Kutaisi v Trenčín
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Torpedo Kutaisi | 0–3 | Trenčín |
---|---|---|
Rapport |
|
Trenčín vandt 8–1 samlet.
Kairat v Atlantas
29. juni 2017 (2017-06-29)
16:45 |
Kairat | 6–0 | Atlantas |
---|---|---|
Rapport |
|
Atlantas v Kairat
6. juli 2017 (2017-07-06)
18:00 |
Atlantas | 1–2 | Kairat |
---|---|---|
Ciofu 12' | Rapport |
|
Kairat vandt 8–1 samlet.
Chikhura Sachkhere v Rheindorf Altach
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:00 |
Chikhura Sachkhere | 0–1 | Rheindorf Altach |
---|---|---|
Rapport | Ngwat-Mahop 4'
|
Rheindorf Altach v Chikhura Sachkhere
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Rheindorf Altach | 1–1 | Chikhura Sachkhere |
---|---|---|
Nutz 29' | Rapport | Tatanashvili 57'
|
Rheindorf Altach vandt 2–1 samlet.
Zira v Differdange 03
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:00 |
Zira | 2–0 | Differdange 03 |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Differdange 03 v Zira
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Differdange 03 | 1–2 | Zira |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Zira vandt 4–1 samlet.
Levski Sofia v Sutjeska Nikšić
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:00 |
Levski Sofia | 3–1 | Sutjeska Nikšić |
---|---|---|
|
Rapport | Marković 79'
|
Sutjeska Nikšić v Levski Sofia
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Sutjeska Nikšić | 0–0 | Levski Sofia |
---|---|---|
Rapport |
|
Levski Sofia vandt 3–1 samlet.
Lech Poznań v Pelister
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
Lech Poznań | 4–0 | Pelister |
---|---|---|
Rapport |
|
Pelister v Lech Poznań
6. juli 2017 (2017-07-06)
17:00 |
Pelister | 0–3 | Lech Poznań |
---|---|---|
Rapport |
|
Lech Poznań vandt 7–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:45 |
Beitar Jerusalem | 4–3 | Vasas |
---|---|---|
|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Vasas | 0–3 | Beitar Jerusalem |
---|---|---|
Rapport |
|
Beitar Jerusalem vandt 7–3 samlet.
Fola Esch v Milsami Orhei
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:30 |
Fola Esch | 2–1 | Milsami Orhei |
---|---|---|
|
Rapport | Plătică 81'
|
Milsami Orhei v Fola Esch
6. juli 2017 (2017-07-06)
17:00 |
Milsami Orhei | 1–1 | Fola Esch |
---|---|---|
Antoniuc 37' | Rapport | Dallevedove 58'
|
Fola Esch vandt 3–2 samlet.
Vojvodina v Ružomberok
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
Vojvodina | 2–1 | Ružomberok |
---|---|---|
Malbašić 8', 21' | Rapport | Daniel 81'
|
Ružomberok v Vojvodina
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Ružomberok | 2–0 | Vojvodina |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Ružomberok vandt 3–2 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
16:00 |
Irtysh Pavlodar | 1–0 | Dunav Ruse |
---|---|---|
Bugaiov 5' | Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Dunav Ruse | 0–2 | Irtysh Pavlodar |
---|---|---|
Rapport |
|
Irtysh Pavlodar vandt 3–0 samlet.
Mladost Podgorica v Gandzasar Kapan
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:30 |
Mladost Podgorica | 1–0 | Gandzasar Kapan |
---|---|---|
Đurišić 57' (str.) | Rapport |
|
Gandzasar Kapan v Mladost Podgorica
6. juli 2017 (2017-07-06)
18:00 |
Gandzasar Kapan | 0–3 | Mladost Podgorica |
---|---|---|
Rapport |
|
Mladost Podgorica vandt 4–0 samlet.
Široki Brijeg v Ordabasy
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:30 |
Široki Brijeg | 2–0 | Ordabasy |
---|---|---|
Krstanović 37' (str.), 45+1' | Rapport |
|
Ordabasy v Široki Brijeg
6. juli 2017 (2017-07-06)
17:00 |
Ordabasy | 0–0 | Široki Brijeg |
---|---|---|
Rapport |
|
Široki Brijeg vandt 2–0 samlet.
Partizani Tirana v Botev Plovdiv
29. juni 2017 (2017-06-29)
17:00 |
Partizani Tirana | 1–3 | Botev Plovdiv |
---|---|---|
Sukaj 5' | Rapport |
|
Botev Plovdiv v Partizani Tirana
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Botev Plovdiv | 1–0 | Partizani Tirana |
---|---|---|
Brisola 22' | Rapport |
|
Botev Plovdiv vandt 4–1 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
17:00 |
Pyunik | 1–4 | Slovan Bratislava |
---|---|---|
Avetisyan 7' (str.) | Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Slovan Bratislava | 5–0 | Pyunik |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Slovan Bratislava vandt 9–1 samlet.
Dinamo Batumi v Jagiellonia Białystok
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:00 |
Dinamo Batumi | 0–1 | Jagiellonia Białystok |
---|---|---|
Rapport | Sheridan 49'
|
Jagiellonia Białystok v Dinamo Batumi
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Jagiellonia Białystok | 4–0 | Dinamo Batumi |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Jagiellonia Białystok vandt 5–0 samlet.
Videoton v Balzan
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
Videoton | 2–0 | Balzan |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Balzan v Videoton
4. juli 2017 (2017-07-04)
17:45 |
Balzan | 3–3 | Videoton |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Videoton vandt 5–3 samlet.
Røde Stjerne Beograd v Floriana
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:30 |
Røde Stjerne Beograd | 3–0 | Floriana |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Floriana v Røde Stjerne Beograd
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Floriana | 3–3 | Røde Stjerne Beograd |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Røde Stjerne Beograd vandt 6–3 samlet.
UE Santa Coloma v Osijek
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:00 |
UE Santa Coloma | 0–2 | Osijek |
---|---|---|
Rapport |
|
Osijek v UE Santa Coloma
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:45 |
Osijek | 4–0 | UE Santa Coloma |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Osijek vandt 6–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:30 |
Tre Penne | 0–1 | Rabotnički |
---|---|---|
Rapport | Mitrev 90'
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
17:30 |
Rabotnički | 6–0 | Tre Penne |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Rabotnički vandt 7–0 samlet.
Željezničar Sarajevo v Zeta
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
Željezničar Sarajevo | 1–0 | Zeta |
---|---|---|
Lendrić 48' | Rapport |
|
Zeta v Željezničar Sarajevo
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Zeta | 2–2 | Željezničar Sarajevo |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Željezničar Sarajevo vandt 3–2 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
St Joseph's | 0–4 | AEL Limassol |
---|---|---|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
16:00 |
AEL Limassol | 6–0 | St Joseph's |
---|---|---|
|
Rapport |
|
AEL Limassol vandt 10–0 samlet.
Valletta v Folgore
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
Valletta | 2–0 | Folgore |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Folgore v Valletta
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Folgore | 0–1 | Valletta |
---|---|---|
Rapport | Malano 65'
|
Valletta vandt 3–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:00 |
Zaria Bălți | 2–1 | Sarajevo |
---|---|---|
|
Rapport | Mihojević 74'
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:00 |
Sarajevo | 2–1 | Zaria Bălți |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Straffesparkskonkurrence | ||
5–6 |
|
3–3 samlet. Zaria Bălți vandt 6–5 efter straffesparkskonkurrence.
Rangers v Progrès Niederkorn
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
Rangers | 1–0 | Progrès Niederkorn |
---|---|---|
Miller 37' | Rapport |
|
Progrès Niederkorn v Rangers
4. juli 2017 (2017-07-04)
19:45 |
Progrès Niederkorn | 2–0 | Rangers |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Stade Josy Barthel, Luxembourg City[29]
Tilskuere: 5.534[5] Dommer: Vilhjálmur Alvar Þórarinsson (Island) |
Progrès Niederkorn vandt 2–1 samlet.
AEK Larnaca v Lincoln Red Imps
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:00 |
AEK Larnaca | 5–0 | Lincoln Red Imps |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Lincoln Red Imps v AEK Larnaca
6. juli 2017 (2017-07-06)
22:00 |
Lincoln Red Imps | 1–1 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Bardon 42' | Rapport | Jorge 78' (str.)
|
AEK Larnaca vandt 6–1 samlet.
Skënderbeu Korçë v Sant. julià
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
Skënderbeu Korçë | 1–0 | Sant. julià |
---|---|---|
Latifi 69' | Rapport |
|
Sant. julià v Skënderbeu Korçë
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:30 |
Sant. julià | 0–5 | Skënderbeu Korçë |
---|---|---|
Rapport |
|
Skënderbeu Korçë vandt 6–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
17:00 |
Ventspils | 0–0 | Valur |
---|---|---|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
22:00 |
Valur | 1–0 | Ventspils |
---|---|---|
Sigurður 71' | Rapport |
|
Valur vandt 1–0 samlet.
Bala Town v Vaduz
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
Bala Town | 1–2 | Vaduz |
---|---|---|
Venables 61' | Rapport |
|
Vaduz v Bala Town
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
Vaduz | 3–0 | Bala Town |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Vaduz vandt 5–1 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:30 |
Domžale | 2–0 | Flora Tallinn |
---|---|---|
|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
18:00 |
Flora Tallinn | 2–3 | Domžale |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Domžale vandt 5–2 samlet.
Midtjylland v Derry City
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
Midtjylland | 6–1 | Derry City |
---|---|---|
Rapport | Curtis 66'
|
Derry City v Midtjylland
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:45 |
Derry City | 1–4 | Midtjylland |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Midtjylland vandt 10–2 samlet.
Haugesund v Coleraine
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:00 |
Haugesund | 7–0 | Coleraine |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Coleraine v Haugesund
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:45 |
Coleraine | 0–0 | Haugesund |
---|---|---|
Rapport |
|
Haugesund vandt 7–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
St Johnstone | 1–2 | Trakai |
---|---|---|
Shaughnessy 32' | Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
18:00 |
Trakai | 1–0 | St Johnstone |
---|---|---|
Maksimov 88' | Rapport |
|
Trakai vandt 3–1 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:00 |
VPS | 1–0 | Olimpija Ljubljana |
---|---|---|
Vahtera 12' | Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:15 |
Olimpija Ljubljana | 0–1 | VPS |
---|---|---|
Rapport | Strandvall 66'
|
VPS vandt 2–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:45 |
Crusaders | 3–1 | Liepāja |
---|---|---|
|
Rapport | Karašausks 61'
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
18:45 |
Liepāja | 2–0 | Crusaders |
---|---|---|
|
Rapport |
|
3–3 samlet. Liepāja vandt på udebanemål
29. juni 2017 (2017-06-29)
17:30 |
Dinamo Minsk | 2–1 | NSÍ Runavík |
---|---|---|
|
Rapport | Knudsen 86'
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:30 |
NSÍ Runavík | 0–2 | Dinamo Minsk |
---|---|---|
Rapport | Saroka 32', 90+5'
|
Dinamo Minsk vandt 4–1 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
21:15 |
Stjarnan | 0–1 | Shamrock Rovers |
---|---|---|
Rapport | Shaw 38'
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
21:00 |
Shamrock Rovers | 1–0 | Stjarnan |
---|---|---|
Burke 20' | Rapport |
|
Shamrock Rovers vandt 2–0 samlet.
Odd v Ballymena United
29. juni 2017 (2017-06-29)
19:00 |
Odd | 3–0 | Ballymena United |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Ballymena United v Odd
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:45 |
Ballymena United | 0–2 | Odd |
---|---|---|
Rapport |
|
Odd vandt 5–0 samlet.
Connah's Quay Nomads v HJK
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
Connah's Quay Nomads | 1–0 | HJK |
---|---|---|
Woolfe 40' | Rapport |
|
HJK v Connah's Quay Nomads
6. juli 2017 (2017-07-06)
18:00 |
HJK | 3–0 | Connah's Quay Nomads |
---|---|---|
|
Rapport |
|
HJK vandt 3–1 samlet.
Nõmme Kalju v B36 Tórshavn
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:30 |
Nõmme Kalju | 2–1 | B36 Tórshavn |
---|---|---|
|
Rapport | Johannesen 49'
|
B36 Tórshavn v Nõmme Kalju
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:00 |
B36 Tórshavn | 1–2 | Nõmme Kalju |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Nõmme Kalju vandt 4–2 samlet.
Ferencváros v Jelgava
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:45 |
Ferencváros | 2–0 | Jelgava |
---|---|---|
Varga 11', 69' | Rapport |
|
Jelgava v Ferencváros
6. juli 2017 (2017-07-06)
17:30 |
Jelgava | 0–1 | Ferencváros |
---|---|---|
Rapport | Priskin 37'
|
Ferencváros vandt 3–0 samlet.
IFK Norrköping v Prishtina
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
IFK Norrköping | 5–0 | Prishtina |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Prishtina v IFK Norrköping
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:00 |
Prishtina | 0–1 | IFK Norrköping |
---|---|---|
Rapport | Andersson 71'
|
IFK Norrköping vandt 6–0 samlet.
Shakhtyor Soligorsk v Sūduva Marijampolė
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:00 |
Shakhtyor Soligorsk | 0–0 | Sūduva Marijampolė |
---|---|---|
Rapport |
|
Sūduva Marijampolė v Shakhtyor Soligorsk
6. juli 2017 (2017-07-06)
17:00 |
Sūduva Marijampolė | 2–1 | Shakhtyor Soligorsk |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Sūduva Marijampolė vandt 2–1 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
21:15 |
KR | 0–0 | SJK |
---|---|---|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
18:00 |
SJK | 0–2 | KR |
---|---|---|
Rapport |
|
KR vandt 2–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
17:30 |
Levadia Tallinn | 0–2 | Cork City |
---|---|---|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
20:45 |
Cork City | 4–2 | Levadia Tallinn |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Cork City vandt 6–2 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
18:30 |
Lyngby | 1–0 | Bangor City |
---|---|---|
Blume 13' | Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:30 |
Bangor City | 0–3 | Lyngby |
---|---|---|
Rapport |
|
Lyngby vandt 4–0 samlet.
29. juni 2017 (2017-06-29)
20:00 |
KÍ | 0–0 | AIK |
---|---|---|
Rapport |
|
6. juli 2017 (2017-07-06)
19:00 |
AIK | 5–0 | KÍ |
---|---|---|
Rapport |
|
AIK vandt 5–0 samlet.
Lodtrækningen blev afholdt den 19. juni 2017. 14:30 CEST (efter lodtrækningen til første kvalifikationsrunde var overstået), i UEFA hovedkvarteret i Nyon, Schweiz.[3]
En total på 66 hold deltog i anden kvalifikationsrunde: 16 hold der startede i denne runde, og de 50 vindere fra første kvalifikationsrunde. Før lodtrækningen blev holdene placeret i seks grupper af fem seedet og fem useedet (gruppe 1-3) og seks seedeet og seks useedet (grupper 4-6), afhængigt af deres UEFA klubkoefficient.(Note: Nummeret til hvert hold blev præ-tildelt af UEFA sådan at lodtrækningen kunne køres på en gang for alle grupper.)
Første kamp blev spillet den 12 og 13. juli, returkampen blev spillet den 20. juli 2017.
Beitar Jerusalem v Botev Plovdiv
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:00 |
Beitar Jerusalem | 1–1 | Botev Plovdiv |
---|---|---|
Kachila 11' | Rapport | Yusein 73'
|
Botev Plovdiv v Beitar Jerusalem
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:30 |
Botev Plovdiv | 4–0 | Beitar Jerusalem |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Botev Plovdiv vandt 5–1 samlet.
Apollon Limassol v Zaria Bălți
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:00 |
Apollon Limassol | 3–0 | Zaria Bălți |
---|---|---|
Rapport |
|
Zaria Bălți v Apollon Limassol
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
Zaria Bălți | 1–2 | Apollon Limassol |
---|---|---|
Focșa 47' | Rapport |
|
Apollon Limassol vandt 5–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
18:00 |
Rabotnički | 1–1 | Dinamo Minsk |
---|---|---|
Najdenov 90+3' (str.) | Rapport | Khvashchynski 53'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
17:00 |
Dinamo Minsk | 3–0 | Rabotnički |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Dinamo Minsk vandt 4–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:15 |
Slovan Bratislava | 0–1 | Lyngby |
---|---|---|
Rapport | Kjær 75'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
17:00 |
Lyngby | 2–1 | Slovan Bratislava |
---|---|---|
|
Rapport | Oršula 90'
|
Lyngby vandt 3–1 samlet.
Shamrock Rovers v Mladá Boleslav
13. juli 2017 (2017-07-13)
21:00 |
Shamrock Rovers | 2–3 | Mladá Boleslav |
---|---|---|
Burke 48', 90+2' | Rapport |
|
Mladá Boleslav v Shamrock Rovers
20. juli 2017 (2017-07-20)
18:00 |
Mladá Boleslav | 2–0 | Shamrock Rovers |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Mladá Boleslav vandt 5–2 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:50 |
Željezničar Sarajevo | 0–0 | AIK |
---|---|---|
Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
AIK | 2–0 | Željezničar Sarajevo |
---|---|---|
|
Rapport |
|
AIK vandt 2–0 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:45 |
Cork City | 0–1 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Rapport | Truyols 70'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
AEK Larnaca | 1–0 | Cork City |
---|---|---|
Florian 33' | Rapport |
|
AEK Larnaca vandt 2–0 samlet.
Kairat v Skënderbeu Korçë
13. juli 2017 (2017-07-13)
16:45 |
Kairat | 1–1 | Skënderbeu Korçë |
---|---|---|
Gohou 9' | Rapport | Nimaga 72'
|
Skënderbeu Korçë v Kairat
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:00 |
Skënderbeu Korçë | 2–0 | Kairat |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Skënderbeu Korçë vandt 3–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
21:00 |
Panionios | 2–0 | Gorica |
---|---|---|
Yeşil 12', 47' | Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:45 |
Gorica | 2–3 | Panionios |
---|---|---|
Kapić 15' (str.), 67' (str.) | Rapport |
|
Panionios vandt 5–2 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:30 |
Astra Giurgiu | 3–1 | Zira |
---|---|---|
|
Rapport | Sadiqov 34'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
Zira | 0–0 | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Rapport |
|
Astra Giurgiu vandt 3–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:00 |
Haugesund | 3–2 | Lech Poznań |
---|---|---|
|
Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:00 |
Lech Poznań | 2–0 | Haugesund |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Lech Poznań vandt 4–3 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
18:30 |
Brøndby | 2–0 | VPS |
---|---|---|
Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
18:00 |
VPS | 2–1 | Brøndby |
---|---|---|
|
Rapport | Meerits 16' (sm.)
|
Brøndby vandt 3–2 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:00 |
IFK Norrköping | 2–1 | Trakai |
---|---|---|
|
Rapport | Maksimov 66'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
18:00 |
Trakai | 2–1 | IFK Norrköping |
---|---|---|
Maksimov 11', 35' | Rapport | Skrabb 86' |
Straffesparkskonkurrence | ||
5–3 |
|
3–3 samlet. Trakai vandt 5–3 efter straffesparkskonkurrence.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:30 |
Hajduk Split | 1–0 | Levski Sofia |
---|---|---|
Futács 24' (str.) | Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
Levski Sofia | 1–2 | Hajduk Split |
---|---|---|
Buș 69' | Rapport |
|
Hajduk Split vandt 3–1 samlet.
Nõmme Kalju v Videoton
13. juli 2017 (2017-07-13)
18:15 |
Nõmme Kalju | 0–3 | Videoton |
---|---|---|
Rapport |
|
Videoton v Nõmme Kalju
20. juli 2017 (2017-07-20)
21:00 |
Videoton | 1–1 | Nõmme Kalju |
---|---|---|
Lazović 37' | Rapport | Dmitrijev 50' (str.)
|
Videoton vandt 4–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
17:00 |
Maccabi Tel Aviv | 3–1 | KR |
---|---|---|
|
Rapport | Pálmason 58'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
21:15 |
KR | 0–2 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Rapport |
|
Maccabi Tel Aviv vandt 5–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:30 |
Valletta | 0–0 | Utrecht |
---|---|---|
Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:30 |
Utrecht | 3–1 | Valletta |
---|---|---|
|
Rapport | Malano 88'
|
Utrecht vandt 3–1 samlet.
Ružomberok v Brann
13. juli 2017 (2017-07-13)
18:00 |
Ružomberok | 0–1 | Brann |
---|---|---|
Rapport | Acosta 47'
|
Brann v Ružomberok
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
Brann | 0–2 | Ružomberok |
---|---|---|
Rapport |
|
Ružomberok vandt 2–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
18:45 |
Liepāja | 0–2 | Sūduva Marijampolė |
---|---|---|
Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
18:00 |
Sūduva Marijampolė | 0–1 | Liepāja |
---|---|---|
Rapport | Keita 57'
|
Sūduva Marijampolė vandt 2–1 samlet.
Gabala v Jagiellonia Białystok
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:00 |
Gabala | 1–1 | Jagiellonia Białystok |
---|---|---|
Joseph-Monrose 47' | Rapport | Romanchuk 15'
|
Jagiellonia Białystok v Gabala
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:30 |
Jagiellonia Białystok | 0–2 | Gabala |
---|---|---|
Rapport |
|
Gabala vandt 3–1 samlet.
Progrès Niederkorn v AEL Limassol
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:45 |
Progrès Niederkorn | 0–1 | AEL Limassol |
---|---|---|
Rapport | Arruabarrena 66'
|
AEL Limassol v Progrès Niederkorn
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:00 |
AEL Limassol | 2–1 | Progrès Niederkorn |
---|---|---|
|
Rapport | Françoise 83'
|
AEL Limassol vandt 3–1 samlet.
Rheindorf Altach v Dinamo Brest
13. juli 2017 (2017-07-13)
18:30 |
Rheindorf Altach | 1–1 | Dinamo Brest |
---|---|---|
Nutz 49' | Rapport | Sedko 74'
|
Dinamo Brest v Rheindorf Altach
20. juli 2017 (2017-07-20)
18:30 |
Dinamo Brest | 0–3 | Rheindorf Altach |
---|---|---|
Rapport | Ngamaleu 8' Nutz 44' Netzer 52'
|
Rheindorf Altach vandt 4–1 samlet.
Östersund v Galatasaray
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:00 |
Östersund | 2–0 | Galatasaray |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Galatasaray v Östersund
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:30 |
Galatasaray | 1–1 | Östersund |
---|---|---|
Çalık 69' | Rapport | Nouri 60' (str.)
|
Östersund vandt 3–1 samlet.
12. juli 2017 (2017-07-12)
18:00 |
Inter Baku | 1–0 | Fola Esch |
---|---|---|
Seyidov 89' | Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:30 |
Fola Esch | 4–1 | Inter Baku |
---|---|---|
|
Rapport | Fardjad-Azad 70'
|
Fola Esch vandt 4–2 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
19:00 |
Vaduz | 0–1 | Odd |
---|---|---|
Rapport | Occéan 42'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
Odd | 1–0 | Vaduz |
---|---|---|
Mladenovic 82' | Rapport |
|
Odd vandt 2–0 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
22:00 |
Valur | 1–2 | Domžale |
---|---|---|
Lárusson 36' (str.) | Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:00 |
Domžale | 3–2 | Valur |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Domžale vandt 5–3 samlet.
Irtysh Pavlodar v Røde Stjerne Beograd
13. juli 2017 (2017-07-13)
16:00 |
Irtysh Pavlodar | 1–1 | Røde Stjerne Beograd |
---|---|---|
Živković 90+3' (str.) | Rapport | Boakye 51' (str.)
|
Røde Stjerne Beograd v Irtysh Pavlodar
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:30 |
Røde Stjerne Beograd | 2–0 | Irtysh Pavlodar |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Røde Stjerne Beograd vandt 3–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:45 |
Aberdeen | 1–1 | Široki Brijeg |
---|---|---|
Christie 17' | Rapport | Marković 69'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:45 |
Široki Brijeg | 0–2 | Aberdeen |
---|---|---|
Rapport |
|
Aberdeen vandt 3–1 samlet.
Ferencváros v Midtjylland
13. juli 2017 (2017-07-13)
21:00 |
Ferencváros | 2–4 | Midtjylland |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Midtjylland v Ferencváros
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
Midtjylland | 3–1 | Ferencváros |
---|---|---|
Rapport | Rui Pedro 64'
|
Midtjylland vandt 7–3 samlet.
Sturm Graz v Mladost Podgorica
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:30 |
Sturm Graz | 0–1 | Mladost Podgorica |
---|---|---|
Rapport | Krkotić 2' (str.)
|
Mladost Podgorica v Sturm Graz
20. juli 2017 (2017-07-20)
20:30 |
Mladost Podgorica | 0–3 | Sturm Graz |
---|---|---|
Rapport |
|
Sturm Graz vandt 3–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
18:00 |
Shkëndija | 3–1 | HJK |
---|---|---|
Ibraimi 45' (str.), 59', 64' (str.) | Rapport | Jallow 35'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
18:00 |
HJK | 1–1 | Shkëndija |
---|---|---|
Radeski 28' (sm.) | Rapport | Čeliković 71'
|
Shkëndija vandt 4–2 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:30 |
Trenčín | 1–1 | Bnei Yehuda |
---|---|---|
Paur 59' | Rapport | Valskis 3'
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:00 |
Bnei Yehuda | 2–0 | Trenčín |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Bnei Yehuda vandt 3–1 samlet.
13. juli 2017 (2017-07-13)
20:45 |
Osijek | 2–0 | Luzern |
---|---|---|
|
Rapport |
|
20. juli 2017 (2017-07-20)
19:45 |
Luzern | 2–1 | Osijek |
---|---|---|
Juric 19', 62' | Rapport | Ejupi 72'
|
Osijek vandt 3–2 samlet.
Lodtrækningen fandt sted den 14. juli 2017, 13:00 CEST, i UEFA's hovedkvart i Nyon, Schweiz.[53]
Første kamp blev spillet den 27. juli, og returkampen den 2. og 3. august 2017.
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
PSV Eindhoven | 0–1 | Osijek |
---|---|---|
Rapport | Barišić 57' (str.)
|
3. august 2017 (2017-08-03)
20:45 |
Osijek | 1–0 | PSV Eindhoven |
---|---|---|
Bočkaj 25' | Rapport |
|
Osijek vandt 2–0 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
18:30 |
Trakai | 2–1 | Shkëndija |
---|---|---|
Maksimov 2', 52' | Rapport | Stênio Júnior 39'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
17:00 |
Shkëndija | 3–0 | Trakai |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Shkëndija vandt 4–2 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
Krasnodar | 2–1 | Lyngby |
---|---|---|
|
Rapport | Kjær 64'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
19:45 |
Lyngby | 1–3 | Krasnodar |
---|---|---|
Rygaard Jensen 28' | Rapport |
|
Krasnodar vandt 5–2 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
Sturm Graz | 1–2 | Fenerbahçe |
---|---|---|
Hierländer 10' | Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
19:30 |
Fenerbahçe | 1–1 | Sturm Graz |
---|---|---|
Dirar 32' | Rapport | Huspek 66'
|
Fenerbahçe vandt 3–2 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:30 |
Panathinaikos | 1–0 | Gabala |
---|---|---|
Molins 37' (str.) | Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
19:00 |
Gabala | 1–2 | Panathinaikos |
---|---|---|
Moledo 52' (sm.) | Rapport |
|
Panathinaikos vandt 3–1 samlet.
Mladá Boleslav v Skënderbeu Korçë
27. juli 2017 (2017-07-27)
18:00 |
Mladá Boleslav | 2–1 | Skënderbeu Korçë |
---|---|---|
|
Rapport | Čmovš 86' (sm.)
|
Skënderbeu Korçë v Mladá Boleslav
3. august 2017 (2017-08-03)
20:00 |
Skënderbeu Korçë | 2–1 | Mladá Boleslav |
---|---|---|
|
Rapport | Jánoš 18' |
Straffesparkskonkurrence | ||
4–2 |
|
3–3 samlet. Skënderbeu Korçë vandt 4–2 efter straffesparkskonkurrence.
27. juli 2017 (2017-07-27)
21:05 |
Austria Wien | 0–0 | AEL Limassol |
---|---|---|
Rapport |
|
2. august 2017 (2017-08-02)
18:00 |
AEL Limassol | 1–2 | Austria Wien |
---|---|---|
Aldair 60' | Rapport |
|
Austria Wien vandt 2–1 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:45 |
Dinamo Zagreb | 2–1 | Odd |
---|---|---|
Hodžić 31' Fernandes 41' |
Rapport | Mladenovic 20'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
18:30 |
Odd | 0–0 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Rapport |
|
Dinamo Zagreb vandt 2–1 samlet.
Dinamo București v Athletic Bilbao
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:30 |
Dinamo București | 1–1 | Athletic Bilbao |
---|---|---|
Rivaldinho 54' | Rapport | Laporte 21'
|
Athletic Bilbao v Dinamo București
3. august 2017 (2017-08-03)
20:45 |
Athletic Bilbao | 3–0 | Dinamo București |
---|---|---|
Rapport |
|
Athletic Bilbao vandt 4–1 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
18:30 |
Olimpik Donetsk | 1–1 | PAOK |
---|---|---|
Bilenkyi 49' | Rapport | Pedro Henrique 59'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
20:00 |
PAOK | 2–0 | Olimpik Donetsk |
---|---|---|
|
Rapport |
|
PAOK vandt 3–1 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:00 |
Arka Gdynia | 3–2 | Midtjylland |
---|---|---|
Marcus 31', 39' (str.) Siemaszko 90+2' |
Rapport | Hassan 33' Dal Hende 36'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
20:30 |
Midtjylland | 2–1 | Arka Gdynia |
---|---|---|
Rapport | Sołdecki 59'
|
4–4 samlet. Midtjylland vandt på udebanemål.
Östersund v Fola Esch
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
Östersund | 1–0 | Fola Esch |
---|---|---|
Bachirou 50' | Rapport |
|
Fola Esch v Östersund
3. august 2017 (2017-08-03)
19:30 |
Fola Esch | 1–2 | Östersund |
---|---|---|
Bensi 53' | Rapport |
|
Östersund vandt 3–1 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:30 |
Bordeaux | 2–1 | Videoton |
---|---|---|
Sankharé 18', 33' | Rapport | Šćepović 23'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
19:00 |
Videoton | 1–0 | Bordeaux |
---|---|---|
Stopira 45+5' | Rapport |
|
2–2 samlet. Videoton vandt på udebanemål.
27. juli 2017 (2017-07-27)
18:45 |
Maccabi Tel Aviv | 1–0 | Panionios |
---|---|---|
Kjartansson 48' | Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
21:00 |
Panionios | 0–1 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Rapport | Korbos 79' (sm.)
|
Maccabi Tel Aviv vandt 2–0 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
Utrecht | 0–0 | Lech Poznań |
---|---|---|
Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
20:15 |
Lech Poznań | 2–2 | Utrecht |
---|---|---|
Gytkjær 26', 90+4' | Rapport |
|
2–2 samlet. Utrecht vandt på udebanemål.
CS U Craiova v Milan
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:00 |
CS U Craiova | 0–1 | Milan |
---|---|---|
Rapport | Rodríguez 44'
|
Milan v CS U Craiova
3. august 2017 (2017-08-03)
20:45 |
Milan | 2–0 | CS U Craiova |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Milan vandt 3–0 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:00 |
Brøndby | 0–0 | Hajduk Split |
---|---|---|
Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
20:30 |
Hajduk Split | 2–0 | Brøndby |
---|---|---|
Erceg 59', 63' | Rapport |
|
Hajduk Split vandt 2–0 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:30 |
Gent | 1–1 | Rheindorf Altach |
---|---|---|
Coulibaly 76' | Rapport | Ngwat-Mahop 5'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
20:30 |
Rheindorf Altach | 3–1 | Gent |
---|---|---|
|
Rapport | Milićević 44' (str.)
|
Rheindorf Altach vandt 4–2 samlet.
Astra Giurgiu v FC Oleksandriya
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:30 |
Astra Giurgiu | 0–0 | FC Oleksandriya |
---|---|---|
Rapport |
|
FC Oleksandriya v Astra Giurgiu
3. august 2017 (2017-08-03)
19:00 |
FC Oleksandriya | 1–0 | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Zaporozhan 43' (str.) | Rapport |
|
FC Oleksandriya vandt 1–0 samlet.
Everton v Ružomberok
27. juli 2017 (2017-07-27)
21:05 |
Everton | 1–0 | Ružomberok |
---|---|---|
Baines 65' | Rapport |
|
Ružomberok v Everton
3. august 2017 (2017-08-03)
20:45 |
Ružomberok | 0–1 | Everton |
---|---|---|
Rapport | Calvert-Lewin 80'
|
Everton vandt 2–0 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:45 |
Aberdeen | 2–1 | Apollon Limassol |
---|---|---|
Christie 4' Shinnie 78' |
Rapport | Jander 60'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
19:00 |
Apollon Limassol | 2–0 | Aberdeen |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Apollon Limassol vandt 3–2 samlet.
Røde Stjerne Beograd v Sparta Prag
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:30 |
Røde Stjerne Beograd | 2–0 | Sparta Prag |
---|---|---|
Boakye 13' Kanga 65' |
Rapport |
|
Sparta Prag v Røde Stjerne Beograd
3. august 2017 (2017-08-03)
19:00 |
Sparta Prag | 0–1 | Røde Stjerne Beograd |
---|---|---|
Rapport | Boakye 19'
|
Røde Stjerne Beograd vandt 3–0 samlet.
Botev Plovdiv v Marítimo
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:30 |
Botev Plovdiv | 0–0 | Marítimo |
---|---|---|
Rapport |
|
Marítimo v Botev Plovdiv
3. august 2017 (2017-08-03)
20:00 |
Marítimo | 2–0 | Botev Plovdiv |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Marítimo vandt 2–0 samlet.
Bnei Yehuda v Zenit Saint Petersburg
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:30 |
Bnei Yehuda | 0–2 | Zenit Saint Petersburg |
---|---|---|
Rapport | Criscito 59' Kokorin 90'
|
Zenit Saint Petersburg v Bnei Yehuda
3. august 2017 (2017-08-03)
19:00 |
Zenit Saint Petersburg | 0–1 | Bnei Yehuda |
---|---|---|
Rapport | Buzaglo 67'
|
Zenit Saint Petersburg vandt 2–1 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
20:45 |
Marseille | 4–2 | Oostende |
---|---|---|
|
Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
20:45 |
Oostende | 0–0 | Marseille |
---|---|---|
Rapport |
|
Marseille vandt 4–2 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
21:05 |
SC Freiburg | 1–0 | Domžale |
---|---|---|
Petersen 20' | Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
21:05 |
Domžale | 2–0 | SC Freiburg |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Domžale vandt 2–1 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
AEK Larnaca | 2–0 | Dinamo Minsk |
---|---|---|
Tete 42' Hevel 70' |
Rapport |
|
3. august 2017 (2017-08-03)
17:00 |
Dinamo Minsk | 1–1 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Saroka 47' (str.) | Rapport | Acorán 90+3'
|
AEK Larnaca vandt 3–1 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
AIK | 1–1 | Braga |
---|---|---|
Sundgren 18' (str.) | Rapport | Raul Silva 10'
|
3. august 2017 (2017-08-03)
22:00 |
Braga | 2–1 | AIK |
---|---|---|
|
Rapport | Obasi 13'
|
Braga vandt 3–2 samlet.
27. juli 2017 (2017-07-27)
19:00 |
Sūduva Marijampolė | 3–0 | Sion |
---|---|---|
|
Rapport |
|
2. august 2017 (2017-08-02)
18:00 |
Sion | 1–1 | Sūduva Marijampolė |
---|---|---|
Konaté 55' | Rapport | Vėževičius 80'
|
Sūduva Marijampolė vandt 4–1 samlet.
Lodtrækningen blev foretaget den 4. august 2017, kl 13:00 CEST, i UEFA's hovedkvart i Nyon, Schweiz.[62]
Gruppe 1 | Gruppe 2 | ||
---|---|---|---|
Seedet | Useedet | Seedet | Useedet |
Dynamo Kyiv[CL] (2) |
Marítimo[†] (6) |
Athletic Bilbao[†] (1) |
Panathinaikos[†] (10) |
Gruppe 3 | Gruppe 4 | ||
Seedet | Useedet | Seedet | Useedet |
Ajax[CL] (1) |
Rosenborg[CL] (7) |
Zenit Skt. Petersborg[†] (6) |
Sheriff Tiraspol[CL] (8) |
Første kamp blev spillet den 16 og 17. august, og returkampen den 24. august 2017.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Milan | 7–0[D] | Shkëndija | 6–0 | 1–0 |
Osijek | 2–2 (u) | Austria Wien | 1–2 | 1–0 |
Krasnodar | 4–4 (u)[D] | Røde Stjerne Beograd | 3–2 | 1–2 |
Club Brugge | 0–3 | AEK Athen | 0–0 | 0–3 |
Marítimo | 1–3 | Dynamo Kyiv | 0–0 | 1–3 |
Panathinaikos | 2–4 | Athletic Bilbao | 2–3 | 0–1 |
Apollon Limassol | 4–3 | Midtjylland | 3–2 | 1–1 |
FH | 3–5 | Braga | 1–2 | 2–3 |
Everton | 3–1 | Hajduk Split | 2–0 | 1–1 |
Viitorul Constanța | 1–7 | Red Bull Salzburg | 1–3 | 0–4 |
Vardar | 4–1 | Fenerbahçe | 2–0 | 2–1 |
Ajax | 2–4 | Rosenborg | 0–1 | 2–3 |
Rheindorf Altach | 2–3 | Maccabi Tel Aviv | 0–1 | 2–2 |
BATE Borisov | 3–2 | FC Oleksandriya | 1–1 | 2–1 |
Dinamo Zagreb | 1–1 (a) | Skënderbeu Korçë | 1–1 | 0–0 |
Ludogorets Razgrad | 2–0 | Sūduva Marijampolė | 2–0 | 0–0 |
Domžale | 1–4 | Marseille | 1–1 | 0–3 |
Partizan | 4–0 | Videoton | 0–0 | 4–0 |
Utrecht | 1–2 | Zenit Skt. Petersborg | 1–0 | 0–2 (e.f.sp.) |
Legia Warszawa | 1–1 (u) | Sheriff Tiraspol | 1–1 | 0–0 |
Viktoria Plzeň | 3–1 | AEK Larnaca | 3–1 | 0–0 |
PAOK | 3–3 (u) | Östersund | 3–1 | 0–2 |
17. august 2017 (2017-08-17)
20:45 |
Milan | 6–0 | Shkëndija |
---|---|---|
Rapport |
|
24. august 2017 (2017-08-24)
20:45 |
Shkëndija | 0–1 | Milan |
---|---|---|
Rapport |
|
Milan vandt 7–0 samlet.
17. august 2017 (2017-08-17)
20:45 |
Osijek | 1–2 | Austria Wien |
---|---|---|
Ejupi 15' | Rapport |
|
24. august 2017 (2017-08-24)
21:05 |
Austria Wien | 0–1 | Osijek |
---|---|---|
Rapport |
|
2–2 samlet. Austria Wien vandt på udebanemål.
Krasnodar v Røde Stjerne Beograd
17. august 2017 (2017-08-17)
19:00 |
Krasnodar | 3–2 | Røde Stjerne Beograd |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Røde Stjerne Beograd v Krasnodar
24. august 2017 (2017-08-24)
21:00 |
Røde Stjerne Beograd | 2–1 | Krasnodar |
---|---|---|
|
Rapport |
|
4–4 samlet. Røde Stjerne Beograd vandt på udebanemål.
17. august 2017 (2017-08-17)
20:45 |
Club Brugge | 0–0 | AEK Athen |
---|---|---|
Rapport |
|
24. august 2017 (2017-08-24)
20:00 |
AEK Athen | 3–0 | Club Brugge |
---|---|---|
|
Rapport |
|
AEK Athen vandt 3–0 samlet.
17. august 2017 (2017-08-17)
21:30 |
Marítimo | 0–0 | Dynamo Kyiv |
---|---|---|
Rapport |
|
24. august 2017 (2017-08-24)
18:45 |
Dynamo Kyiv | 3–1 | Marítimo |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Dynamo Kyiv vandt 3–1 samlet.
Panathinaikos v Athletic Bilbao
17. august 2017 (2017-08-17)
20:30 |
Panathinaikos | 2–3 | Athletic Bilbao |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Athletic Bilbao v Panathinaikos
24. august 2017 (2017-08-24)
20:45 |
Athletic Bilbao | 1–0 | Panathinaikos |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Athletic Bilbao vandt 4–2 samlet.
Apollon Limassol v Midtjylland
17. august 2017 (2017-08-17)
19:00 |
Apollon Limassol | 3–2 | Midtjylland |
---|---|---|
|
Rapport | Sørloth 38', 74'
|
Midtjylland v Apollon Limassol
24. august 2017 (2017-08-24)
20:00 |
Midtjylland | 1–1 | Apollon Limassol |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Apollon Limassol vandt 4–3 samlet.
17. august 2017 (2017-08-17)
19:45 |
FH | 1–2 | Braga |
---|---|---|
H. Björnsson 40' | Rapport |
|
24. august 2017 (2017-08-24)
20:45 |
Braga | 3–2 | FH |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Braga vandt 5–3 samlet.
17. august 2017 (2017-08-17)
21:05 |
Everton | 2–0 | Hajduk Split |
---|---|---|
|
Rapport |
|
24. august 2017 (2017-08-24)
21:00 |
Hajduk Split | 1–1 | Everton |
---|---|---|
|
Rapport |
|
Everton vandt 3–1 samlet.
Viitorul Constanța v Red Bull Salzburg
17. august 2017 (2017-08-17)
20:45 |
Viitorul Constanța | 1–3 | Red Bull Salzburg |
---|---|---|
Țucudean 7' | Rapport |
|
Red Bull Salzburg v Viitorul Constanța
24. august 2017 (2017-08-24)
19:00 |
Red Bull Salzburg | 4–0 | Viitorul Constanța |
---|---|---|
Rapport |
|
Red Bull Salzburg vandt 7–1 samlet.