Canadian men's curling championship
The 1957 Macdonald Brier, the Canadian men's national curling championship, was held from March 4 to 7, 1957 at Kingston Memorial Centre in Kingston, Ontario. A total of 19,000 fans attended the event.[1]
Team Alberta, who was skipped by Matt Baldwin won the Brier Tankard by finishing round robin play unbeaten with a 10–0 record. This was Alberta's sixth Brier championship and the second time Baldwin had won a title as a skip, with his first coming in 1954. It was also the tenth time in which a team finished a Brier undefeated.
Saskatchewan's 30–3 victory over New Brunswick in Draw 2 set a Brier record for most points scored in a game by one team (30) and the largest margin of victory in a game (27). This broke the previous records of set in 1934 by Ontario in their 26–2 victory over Nova Scotia. The game also tied the record set in 1932 for most combined points by both teams in a game (33). To date, the 30 points scored by Saskatchewan is still a Brier record.[2]
This Brier also at the time broke a record for most extra ends played in a single Brier with eight. This broke the previous record of six set in 1931.
Teams
The teams are listed as follows:[3]
Alberta
|
British Columbia
|
Manitoba
|
New Brunswick
|
Granite CC, Edmonton
Skip: Matt Baldwin
Third: Gordon Haynes
Second: Art Kleinmeyer
Lead: Bill Price
|
Trail CC, Trail
Skip: Reg Stone
Third: Roy Stone
Second: Douglas McGibney
Lead: Ernest Gordon
|
Granite CC, Winnipeg
Skip: Howard Wood Jr.
Third: William Sharp
Second: Don Duguid
Lead: Lorne Duguid
|
Carleton CC, Saint John
Skip: Kenneth Everett
Third: Thomas McAlpine
Second: Robert Hutton
Lead: Douglas Neal
|
Newfoundland
|
Northern Ontario
|
Nova Scotia
|
Ontario
|
Blomidon CC, Corner Brook
Skip: Alexander Fisher
Third: Wilbert Howell
Second: John Gullage
Lead: William Piercey
|
Port Arthur CC, Port Arthur
Skip: Don McEwen
Third: James Simpson
Second: Donald Smeaton
Lead: Bill Tetley
|
Bridgewater CC, Bridgewater
Skip: Ralph Simmons
Third: Pennell Richardson
Second: Robert Rafuse
Lead: Lee Rhodenizer
|
Champlain CC, Orillia
Skip: Stan Sarjeant
Third: Roy Hewitt
Second: Earl Lamb
Lead: Harry Tissington
|
Prince Edward Island
|
Quebec
|
Saskatchewan
|
Summerside CC, Summerside
Skip: Clifford MacDonald
Third: James Cameron
Second: William Mooreside
Lead: Gordon Stewart
|
Caledonia CC, Montreal
Skip: Ken Weldon
Third: William Isaac
Second: Art Hutchingame
Lead: Bruce Coulter
|
Avonlea CC, Avonlea
Skip: Garnet Campbell
Third: Glen Campbell
Second: Don Campbell
Lead: Lloyd Campbell
|
Round-robin results
All draw times are listed in Eastern Time (UTC-05:00)[4]
Draw 1
Monday, March 4 3:00 PM
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Quebec (Weldon)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
8
|
Alberta (Baldwin)
|
1
|
0
|
2
|
1
|
3
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
11
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Ontario (Sarjeant)
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
9
|
Newfoundland (Fisher)
|
1
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
1
|
1
|
12
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
Final
|
British Columbia (Stone)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
3
|
2
|
11
|
Manitoba (Wood)
|
1
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
9
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Nova Scotia (Simmons)
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
9
|
Northern Ontario (McEwen)
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
8
|
Draw 2
Monday, March 4 8:00 PM
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Alberta (Baldwin)
|
1
|
2
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
14
|
Newfoundland (Fisher)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Ontario (Sarjeant)
|
0
|
1
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
12
|
Prince Edward Island (MacDonald)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
British Columbia (Stone)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
8
|
Nova Scotia (Simmons)
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
Final
|
Quebec (Weldon)
|
1
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
1
|
0
|
1
|
10
|
Northern Ontario (McEwen)
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
9
|
Draw 3
Tuesday, March 5 9:30 AM
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Newfoundland (Fisher)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
6
|
Northern Ontario (McEwen)
|
2
|
2
|
2
|
2
|
1
|
1
|
0
|
5
|
0
|
3
|
0
|
0
|
18
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Quebec (Weldon)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
0
|
10
|
British Columbia (Stone)
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
12
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Manitoba (Wood)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
4
|
0
|
2
|
0
|
1
|
13
|
Nova Scotia (Simmons)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
New Brunswick (Everett)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
1
|
6
|
Ontario (Sarjeant)
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
8
|
Draw 4
Tuesday, March 5 2:30 PM
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Manitoba (Wood)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
12
|
Quebec (Weldon)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Alberta (Baldwin)
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
11
|
New Brunswick (Everett)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Saskatchewan (Campbell)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
11
|
Ontario (Sarjeant)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Newfoundland (Fisher)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
British Columbia (Stone)
|
3
|
3
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
3
|
1
|
1
|
2
|
19
|
Draw 5
Wednesday, March 6 3:00 PM
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Newfoundland (Fisher)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Manitoba (Wood)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
13
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Nova Scotia (Simmons)
|
0
|
1
|
1
|
3
|
2
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
13
|
Quebec (Weldon)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
6
|
Draw 6
Wednesday, March 6 8:00 PM
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Nova Scotia (Simmons)
|
1
|
2
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
12
|
Newfoundland (Fisher)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Ontario (Sarjeant)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
6
|
Alberta (Baldwin)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
9
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Prince Edward Island (MacDonald)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
9
|
Manitoba (Wood)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
10
|
Draw 7
Thursday, March 7 9:00 AM
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Quebec (Weldon)
|
2
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
3
|
0
|
0
|
3
|
0
|
15
|
Newfoundland (Fisher)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
3
|
3
|
0
|
1
|
11
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
New Brunswick (Everett)
|
0
|
3
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
4
|
0
|
3
|
0
|
0
|
14
|
Manitoba (Wood)
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
8
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
Final
|
Ontario (Sarjeant)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
2
|
0
|
0
|
3
|
11
|
Northern Ontario (McEwen)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
8
|
Draw 8
Thursday, March 7 3:00 PM
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Quebec (Weldon)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
2
|
0
|
6
|
2
|
0
|
0
|
13
|
Prince Edward Island (MacDonald)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
New Brunswick (Everett)
|
1
|
1
|
3
|
0
|
0
|
0
|
3
|
2
|
1
|
0
|
4
|
0
|
15
|
Nova Scotia (Simmons)
|
0
|
0
|
0
|
3
|
3
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
10
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
British Columbia (Stone)
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
9
|
Ontario (Sarjeant)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
12
|
Draw 9
Thursday, March 7 8:00 PM
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
New Brunswick (Everett)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Quebec (Weldon)
|
3
|
0
|
4
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
14
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Manitoba (Wood)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
14
|
Ontario (Sarjeant)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
8
|
Draw 10
Friday, March 8
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Nova Scotia (Simmons)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
Alberta (Baldwin)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
2
|
12
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Northern Ontario (McEwen)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
Manitoba (Wood)
|
2
|
1
|
1
|
2
|
1
|
1
|
1
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
14
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Ontario (Sarjeant)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
2
|
13
|
Quebec (Weldon)
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
10
|
Draw 11
Friday, March 8
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Saskatchewan (Campbell)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
9
|
Quebec (Weldon)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Nova Scotia (Simmons)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Ontario (Sarjeant)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
3
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
Final
|
Newfoundland (Fisher)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
9
|
New Brunswick (Everett)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
10
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Final
|
Manitoba (Wood)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Alberta (Baldwin)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
7
|