1966 European Junior Games
LevelUnder 20
Events33
1964
1968

The 1966 European Junior Games was the second edition of the biennial athletics competition for European athletes aged under twenty. It was the first edition to have received official support from the European Athletic Association, following the unofficial first edition in 1964. The event was held at the Central Stadium Chornomorets in Odessa, Ukrainian SSR, Soviet Union, on 24 and 25 September.[1]

Men's results

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Bernd Jacob (FRG) 10.7  Jochen Eigenherr (FRG) 10.7  Gérard Coupat (FRA) 10.8
200 metres  Jochen Eigenherr (FRG) 21.0  Jean-Claude Nallet (FRA) 21.3  István Batori (HUN) 21.5
400 metres  Aleksandr Bratchikov (URS) 47.3  István Batori (HUN) 47.5  Jan Balachowski (POL) 47.8
800 metres  Bernard Hebert (FRA) 1:51.5  Jaroslav Včeliš (TCH) 1:51.6  Dieter Fromm (GDR) 1:51.9
1500 metres  Roberto Gervasini (ITA) 3:51.0  Werner Gosewinkel (FRG) 3:51.2  Vladan Đorđević (YUG) 3:52.6
3000 metres  Klaus Tietz (GDR) 8:22.4  Gerhard Fontana (FRG) 8:23.0  Jan-Olof Nilsson (SWE) 8:23.2
110 m hurdles  Yuriy Gorskiy (URS) 14.6  Aleksandr Demus (URS) 14.6  Dan Hidiosanu (ROM) 14.7
400 m hurdles  Mikhail Dolgy (URS) 53.3  Viktor Basilevich (URS) 53.4  Michel Montgermont (FRA) 53.5
1500 m s'chase  Otto Knarr (FRG) 4:09.7  Ulrich Hobeck (GDR) 4:10.8  Kazimierz Maranda (POL) 4:11.6
10,000 m walk  Mikhail Yefimovich (URS) 46:53.0  Aleksandr Popov (URS) 47:10.8  Vladislav Boháč (TCH) 47:31.0
4 × 100 m relay  France (FRA)
Gérard Coupat
Charles Tétaria
Jean-Claude Nallet
Charles Ducasse
40.6  West Germany (FRG)
Heiko Griese
Hartmut Menzel
Bernd Jacob
Joachim Eigenherr
40.8  Poland (POL)
Tadeusz Rostek
Henryk Cieciora
Andrzej Nowak
Stanisław Wagner
41.0
4 × 400 m relay  Soviet Union (URS)
Aleksander Ogorodnikov
Mikhail Dolgy
Viktor Lipagin
Aleksandr Bratchikov
3:14.3  Poland (POL)
Waldemar Pyrzyński
Wiesław Stryczek
Stanisław Waśkiewicz
Jan Balachowski
3:14.7  Yugoslavia (YUG)
Jovan Mušković
Stojan Puač
Miloš Bucevski
Istvan Danko
3:16.1
Pole vault  Antti Kalliomäki (FIN) 4.60  Heinfried Engel (FRG) 4.60  Zygmunt Dobrosz (POL) 4.60
High jump  Bo Jonsson (SWE) 2.06  Anatoliy Moroz (URS) 2.03  Rudolf Baudis (TCH) 2.03
Long jump  Max Klauss (GDR) 7.59  Vladimir Skibenko (URS) 7.57  Marcin Święcicki (POL) 7.33
Triple jump  Anatoliy Kaynov (URS) 15.97  Nikolay Dudkin (URS) 15.75  Carol Corbu (ROM) 15.43
Shot put  Aleksander Tammert (URS) 16.71  Hans-Peter Gies (GDR) 16.55  František Žemba (TCH) 15.79
Discus throw  Ferenc Tégla (HUN) 52.92  Klaus-Peter Hennig (FRG) 52.20  František Žemba (TCH) 49.98
Hammer throw  Yuriy Ashmarin (URS) 60.94  Reinhard Theimer (GDR) 60.10  Vladimir Ambrosyev (URS) 56.28
Javelin throw
(old model)
 Renzo Cramerotti (ITA) 73.32  Harry Abraham (FRG) 72.88  Valeriy Belan (URS) 71.18
Decathlon  Viktor Chelnokov (URS) 7225 pts  Hans Nerlich (FRG) 7138 pts  Joachim Kirst (GDR) 6845 pts

Women's results

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Brigitte Geyer (GDR) 12.2  Ljiljana Petnjaric (YUG) 12.2  Else Hadrup (DEN) 12.2
200 metres  Christina Heinich (GDR) 24.2  Nicole Montandon (FRA) 24.3  Mirna Jansen (NED) 24.5
400 metres  Ljiljana Petnjarić (YUG) 55.9  Wil Wokke (NED) 56.2  Ingrida Verbele (URS) 56.7
800 metres  Vera Nikolić (YUG) 2:03.4  Eeva-Liisa Kalliolahti (FIN) 2:08.1  Barbara Wieck (GDR) 2:09.0
80 m hurdles  Meta Antenen (SUI) 11.1  Teresa Sukniewicz (POL) 11.3  Nadezhda Betska (URS) 11.3
4 × 100 m relay  East Germany (GDR)
Bärbel Schrickel
Renate Meissner
Brigitte Geyer
Christina Heinich
46.2  France (FRA)
Dominique Descatoire
Jacqueline Peruzetto
Marie-France Vincent
Nicole Montandon
46.6  Soviet Union (URS)
Nadezhda Shelsara
Nadezhda Besfamilnaya
Yelena Molodtsova
Marina Nikiforova
46.9
High jump  Alena Prosková (TCH) 1.64  Valentyna Kozyr (URS) 1.61  Gun Nordlund (FIN) 1.61
Long jump  Tamara Kapysheva (URS) 5.98  Ivanka Koshnicharska (BUL) 5.97  Maria Solomon (ROM) 5.82
Shot put  Lyubov Kostushenko (URS) 14.25  Hannelore Friedel (GDR) 14.24  Barbara Schubert (GDR) 13.84
Discus throw  Hannelore Friedel (GDR) 46.56  Vladimíra Srbová (TCH) 45.62  Zsuzsa Nyitrai (HUN) 44.94
Javelin throw
(old model)
 Kaisa Launela (FIN) 51.82  Marilena Ciurea (ROM) 50.50  Ewa Gryziecka (POL) 48.14
Pentathlon  Meta Antenen (SUI) 4609 pts  Britt Johansson (SWE) 4370 pts  Margit Papp (HUN) 4319 pts

Medal table

  *   Host nation (Soviet Union)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Soviet Union (URS)*117523
2 East Germany (GDR)64414
3 West Germany (FRG)38011
4 France (FRA)2327
5 Yugoslavia (YUG)2125
6 Finland (FIN)2114
7 Italy (ITA)2002
  Switzerland (SUI)2002
9 Czechoslovakia (TCH)1247
10 Hungary (HUN)1135
11 Sweden (SWE)1113
12 Poland (POL)0268
13 Romania (ROM)0134
14 Netherlands (NED)0112
15 Bulgaria (BUL)0101
16 Denmark (DEN)0011
Totals (16 nations)33333399

References

  1. ^ European Junior Championships. GBRAthletics. Retrieved on 2013-05-29.
Results