1973 Wirral Metropolitan Borough Council election

10 May 1973 (1973-05-10) 1975 →

All 66 seats
to Wirral Metropolitan Borough Council
34 seats needed for a majority
Turnout41.1%[1]
  First party Second party Third party
 
Con
Lab
Leader Bill Whitehurst Bill Wells Gruff Evans
Party Conservative Labour Liberal
Leader's seat Central-Hoose-Meols-Park Leasowe Cathcart-Claughton-Cleveland
Seats won 29 24 13
Popular vote 43,847 33,320 23,106
Percentage 42.9% 32.6% 22.6%

Map of results of 1973 election

Leader of the Council after election

Bill Whitehurst (Conservative)
No Overall Control

The 1973 Wirral Metropolitan Borough Council election took place on 10 May 1973 to elect members of Wirral Metropolitan Borough Council in England.[2] This was on the same day as other local elections.

The election took place a year before the council formally coming into its powers and prior to the creation of the Metropolitan Borough of Wirral on 1 April 1974 under the Local Government Act 1972, as a merger of the county boroughs of Birkenhead and Wallasey, along with the municipal borough of Bebington and the urban districts of Hoylake and Wirral.

After the election, the composition of the council was:

Party Seats
Conservative 29
Labour 24
Liberal 13

[3]

Election results

Overall election result

New Council.

Wirral Metropolitan Borough Council election results, 1973
Party Candidates Votes
Stood Elected % of total %
Conservative 66 29 43.9 42.9 43,847
Labour 65 24 36.4 32.6 33,320
Liberal 43 13 19.7 22.6 23,106
Ind. Conservative 2 0 0.0 1.2 1,179
Independent Socialist 1 0 0.0 0.3 319
Residents 1 0 0.0 0.3 315
Communist 1 0 0.0 0.2 187

[1][2]

Ward results

Birkenhead

No. 1 (Argyle-Clifton-Holt)

Argyle-Clifton-Holt
Party Candidate Votes % ±%
Labour Richard Kimberly [n 1] 1,580 72.8 N/A
Labour Parnall [n 2] 1,577
Labour Tomlinson [n 3] 1,515
Conservative L. Peers 589 27.2 N/A
Conservative Wilson 546
Conservative Gates 530
Majority 45.7 N/A
Registered electors 8,985
Turnout 24.1 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2]

No. 2 (Bebington and Mersey)

Bebington and Mersey
Party Candidate Votes % ±%
Labour S. Kellett [n 1] 1,358 44.7 N/A
Labour Bagnall [n 2] 1,337
Labour A. Price [n 3] 1,159
Conservative Jones 1,143 37.7 N/A
Conservative Welsh 993
Conservative Kelly 968
Liberal Tomkins 534 17.6 N/A
Liberal Spencer 511
Liberal Prosser 503
Majority 7.1 N/A
Registered electors 8,707
Turnout 34.9 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2]

No. 3 (Cathcart-Claughton-Cleveland)

Cathcart-Claughton-Cleveland
Party Candidate Votes % ±%
Liberal David Evans [n 1] 2,444 53.8 N/A
Liberal John Evans [n 2] 2,202
Liberal A. Jones [n 3] 2,003
Conservative R. Stretch 1,066 23.5 N/A
Conservative Hesketh 1,064
Labour Roberts 1,034 22.8 N/A
Labour Walter Smith 1,010
Labour Keith Rimmer 1,008
Conservative Gaughan 970
Majority 30.3 N/A
Registered electors 9,993
Turnout 45.5 N/A
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)

[2][4]

No. 4 (Devonshire and Egerton)

Devonshire and Egerton
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Hughes [n 1] 2,187 42.3 N/A
Liberal E. Hughes [n 2] 1,855
Liberal Attwood [n 3] 1,680
Conservative David Fletcher 1,591 30.8 N/A
Conservative Baker 1,543
Conservative K. Allen 1,502
Labour Eileen Keegan 1,392 26.9 N/A
Labour Bagnall 1,253
Labour Bagnall 1,225
Majority 11.5 N/A
Registered electors 12,464
Turnout 41.5 N/A
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)

[2]

No. 5 (Gilbrook and St James)

Gilbrook and St James
Party Candidate Votes % ±%
Labour J. Flynn [n 1] 2,047 59.9 N/A
Labour J. Roberts [n 2] 1,996
Labour P. Roberts [n 3] 1,922
Liberal A. Hayes 1,044 30.6 N/A
Liberal Lea 987
Liberal Ashman 905
Conservative W. Briggs 325 9.5 N/A
Conservative Menio 305
Conservative Emsden 255
Majority 29.4 N/A
Registered electors 9,030
Turnout 37.8 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2]

No. 6 (Grange and Oxton)

Grange and Oxton
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Gordon Lindsay [n 1] 2,651 50.5 N/A
Liberal A. Halliday [n 2] 2,212
Liberal Truffet [n 3] 2,206
Conservative Pyke 1,731 33.0 N/A
Conservative Kenneth Porter 1,697
Conservative Lea 1,549
Labour Leeper 863 16.5 N/A
Labour Armstrong 839
Labour A. Smith 764
Majority 17.5 N/A
Registered electors 12,348
Turnout 42.5 N/A
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)

[2]

No. 7 (Prenton)

Prenton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative M. Baker [n 1] 2,846 51.7 N/A
Conservative Harry Deverill [n 2] 2,820
Conservative Pattinson [n 3] 2,729
Labour G. Llewellyn 2,335 42.5 N/A
Labour Muir 2,244
Labour Ainslie 2,142
Independent Socialist Connolly 319 5.8 N/A
Majority 9.3 N/A
Registered electors 15,882
Turnout 34.6 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

No. 8 (Upton)

Upton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative S. Hibbert [n 1] 2,691 46.6 N/A
Conservative Lowe [n 2] 2,678
Conservative J. Roberts [n 3] 2,654
Labour Harland 2,584 44.7 N/A
Labour Bernard Gilfoyle 2,548
Labour Owen 2,375
Residents S. Dean 315 5.5 N/A
Communist K. Thompson 187 3.2 N/A
Majority 1.9 N/A
Registered electors 19,861
Turnout 29.1 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

Wallasey

No. 9 (Leasowe)

Leasowe
Party Candidate Votes % ±%
Labour John Clark [n 1] 2,129 70.4 N/A
Labour Bill Wells [n 2] 2,106
Labour Ken Fox [n 3] 2,062
Conservative Ward 896 29.6 N/A
Conservative Ward 870
Conservative Arrowsmith 828
Majority 40.8 N/A
Registered electors 11,478
Turnout 26.4 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2]

No. 10 (Marlowe-Egremont-South Liscard)

Marlowe-Egremont-South Liscard
Party Candidate Votes % ±%
Conservative S. Morgan [n 1] 2,147 43.6 N/A
Conservative M. Ebbs [n 2] 2,142
Conservative Lynn [n 3] 2,041
Labour Gershman 2,028 41.2 N/A
Labour V. McGee 1,985
Labour Owens 1,955
Liberal Caldwell 751 15.2 N/A
Liberal Jones 738
Liberal Gordon 732
Majority 2.4 N/A
Registered electors 13,161
Turnout 37.4 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

No. 11 (Moreton and Saughall Massie)

Moreton and Saughall Massie
Party Candidate Votes % ±%
Labour Jim Edwards [n 1] 1,318 47.2 N/A
Labour G. Watkins [n 2] 1,288
Labour E. Lewis [n 3] 1,230
Conservative I. Walker 1,132 40.5 N/A
Conservative Webster 1,083
Conservative Hale 1,080
Liberal E. Lawrence 345 12.3 N/A
Liberal Coffey 328
Liberal Franks 313
Majority 6.7 N/A
Registered electors 7,070
Turnout 39.5 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2]

No. 12 (New Brighton-Wallasey-Warren)

New Brighton-Wallasey-Warren
Party Candidate Votes % ±%
Liberal N. Thomas [n 1] 3,153 44.1 N/A
Liberal Kate Wood [n 2] 2,946
Liberal J. Southworth [n 3] 2,944
Conservative Stubbs 2,848 39.9 N/A
Conservative Weston 2,818
Conservative Shaw 2,812
Ind. Conservative John Fishwick 713 10.0 N/A
Labour Jones 432 6.0 N/A
Labour Byrne 405
Labour Moore 392
Majority 4.3 N/A
Registered electors 14,680
Turnout 48.7 N/A
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)
Liberal win (new seat)

[2][5]

No. 13 (North Liscard-Upper Brighton Street)

North Liscard-Upper Brighton Street
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jack Redhead [n 1] 2,363 41.9 N/A
Conservative Humphrey-Jones [n 2] 2,176
Conservative George Thornton [n 3] 2,140
Liberal P. Tyrer 1,939 34.4 N/A
Liberal Wark 1,588
Liberal Glover 1,383
Labour Williams 872 15.5 N/A
Labour Pryke 811
Labour B. Lloyd 796
Ind. Conservative H. Thompson 466 8.3 N/A
Majority 7.5 N/A
Registered electors 11,772
Turnout 47.9 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

No. 14 (Seacombe-Poulton-Somerville)

Seacombe-Poulton-Somerville
Party Candidate Votes % ±%
Labour Phoebe Bentzien [n 1] 2,332 65.8 N/A
Labour T. Duffy [n 2] 2,268
Labour S. Wickham [n 3] 2,252
Conservative F. Hunter 916 25.9 N/A
Conservative Bestwick 883
Conservative Fielding 772
Liberal Cassidy 294 8.3 N/A
Liberal Hayes 279
Liberal Wood 253
Majority 40.0 N/A
Registered electors 12,430
Turnout 28.5 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2]

Bebington

No. 15 (Higher Bebington and Woodhey)

Higher Bebington and Woodhey
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Frank Theaker [n 1] 2,458 54.6 N/A
Conservative Tim Richmond [n 2] 2,434
Conservative E. Pike [n 3] 2,405
Labour Bennett 1,149 25.5 N/A
Labour M. Irvine 1,145
Labour Wingate 1,105
Liberal A. Snedker 896 19.9 N/A
Liberal Duckers 854
Liberal Watson 735
Majority 29.1 N/A
Registered electors 10,262
Turnout 43.9 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

No. 16 (Park-New Ferry-North Bromborough)

Park-New Ferry-North Bromborough
Party Candidate Votes % ±%
Labour S. Price [n 1] 2,575 61.2 N/A
Labour P. McCarthy [n 2] 2,384
Labour F. Gregory [n 3] 2,290
Conservative McKenzie 1,631 38.8 N/A
Conservative G. Drew 1,459
Conservative Jerram 1,381
Majority 22.4 N/A
Registered electors 9,804
Turnout 42.9 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2]

No. 17 (South Bromborough and Eastham)

South Bromborough and Eastham
Party Candidate Votes % ±%
Labour Gill [n 1] 2,469 47.2 N/A
Labour M. Halliday [n 2] 2,221
Labour William Lungley [n 3] 2,146
Conservative D. Allan 1,911 36.5 N/A
Conservative Howe 1,731
Conservative Winter 1,577
Liberal Phillip Gilchrist 851 16.3 N/A
Liberal Astill 741
Liberal Harney 728
Majority 10.7 N/A
Registered electors 12,861
Turnout 40.7 N/A
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

[2][6]

No. 18 (Lower Bebington and Poulton)

Lower Bebington and Poulton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jackson [n 1] 2,498 51.6 N/A
Conservative Michael Moore [n 2] 2,472
Conservative Dorothy Goodfellow [n 3] 2,445
Liberal Thomas Harney 1,252 25.9 N/A
Liberal Hughes 1,111
Labour A. Radcliffe 1,091 22.5 N/A
Liberal Thomas 1,085
Labour Halliday 987
Labour D. Roscoe 974
Majority 25.7 N/A
Registered electors 12,016
Turnout 40.3 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2][7]

Hoylake

No. 19 (Caldy and Frankby)

Caldy and Frankby
Party Candidate Votes % ±%
Conservative W. Lloyd [n 1] 3,499 76.2 N/A
Conservative Burrows [n 2] 3,483
Conservative Reg Cumpstey [n 3] 3,481
Labour Kelly 1,092 23.8 N/A
Labour Pennington 1,082
Labour Porter 1,018
Majority 52.4 N/A
Registered electors 12,685
Turnout 36.2 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

No. 20 (Central-Hoose-Meols-Park)

Central-Hoose-Meols-Park
Party Candidate Votes % ±%
Conservative William Whitehurst [n 1] 3,754 46.5 N/A
Conservative Frank Jones [n 2] 3,624
Liberal J. Thomas [n 3] 3,378 41.9 N/A
Conservative Nightingale 3,373
Labour Davies 933 11.6 N/A
Labour Cook 906
Majority 4.7 N/A
Registered electors 11,993
Turnout 67.2 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Liberal win (new seat)

[2]

Wirral

No. 21 (Barnston-Gayton-Heswall-Oldfield)

Barnston-Gayton-Heswall-Oldfield
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Harding [n 1] 3,290 66.1 N/A
Conservative Clarke [n 2] 3,123
Conservative Crowe [n 3] 3,107
Liberal G. Collins 1,387 27.9 N/A
Liberal A. Conway 1,349
Liberal Wiggans 1,160
Labour Garde 302 6.1 N/A
Labour Ayre 279
Labour W. Gamet 264
Majority 38.2 N/A
Registered electors 11,022
Turnout 45.2 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

No. 22 (Irby-Pensby-Thurstaston)

Irby-Pensby-Thurstaston
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Doris Sisson [n 1] 2,522 64.2 N/A
Conservative Birks [n 2] 2,519
Conservative Ford [n 3] 2,469
Labour S. Dunn 1,405 35.8 N/A
Labour H. Ellis-Thomas 1,361
Labour Cody 1,304
Majority 28.4 N/A
Registered electors 9,147
Turnout 42.9 N/A
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

[2]

Notes

bold denotes the winning candidate

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Elected to serve a 5 year term.
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Elected to serve a 3 year term.
  3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Elected to serve a 2 year term.

References

  1. ^ a b "Local Election Summaries 1973". The Elections Centre. Retrieved 24 November 2018.
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x "Metropolitan Borough of Wirral Election Results 1973-2012 (Pg. 1 and 2)" (PDF). The Elections Centre. Retrieved 24 November 2018.
  3. ^ "Council compositions". The Elections Centre. Retrieved 27 July 2018.
  4. ^ "Councillor Walter Smith". Wirral Metropolitan Borough Council.
  5. ^ "Councillor Mrs Kate Wood". Wirral Metropolitan Borough Council.
  6. ^ "Councillor Phil Gilchrist". Wirral Metropolitan Borough Council.
  7. ^ "Councillor Tom Harney". Wirral Metropolitan Borough Council.

Mellows-Facer, Adam (10 May 2006). "Local election 2006". parliament.uk. Retrieved 29 December 2018.
"BBC NEWS VOTE 2003 WIRRAL". BBC News. 1 May 2003. Retrieved 29 December 2018.