1995 Bath and North East Somerset Council election
4 May 1995 (1995-05-04) 1999 →

All 65 seats to Bath and North East Somerset Council
33 seats needed for a majority
  First party Second party Third party
 
LD
Lab
Con
Party Liberal Democrats Labour Conservative
Seats won 27 22 16
Popular vote 36,840 33,744 29,734
Percentage 36.2% 33.2% 29.3%

Bath and North East Somerset UK local election 1995 map.svg
Map showing the composition of Bath and North East Somerset Council following the election. Blue showing Conservative, Red showing Labour and Yellow showing Liberal Democrats. Striped wards have mixed representation.

Council control after election

No overall control

The 1995 Bath and North East Somerset Council election was held on Thursday 4 May 1995 to elect councillors to the new Bath and North East Somerset Council in England. It took place on the same day as other district council elections in the United Kingdom.

These were the first elections to the new unitary council, which would come into effect on 1 April 1996. The new unitary authority replaced Bath City, Wansdyke District and Avon County Councils. The previous elections in for Bath City took place in May 1994, Avon County in May 1993 and Wansdyke District in May 1991. Future elections would take place every four years, with the next election scheduled for 6 May 1999.

The 1995 election saw no party take a majority of seats on the Council, with the Liberal Democrats being the largest party.

Election results

Bath and North East Somerset Council election, 1995[1]
Party Candidates Votes
Stood Elected Gained Unseated Net % of total % No. Net %
  Liberal Democrats 65 27 41.5% 36.2% 36,840 N/A
  Labour 62 22 33.8% 33.2% 33,744 N/A
  Conservative 62 16 24.6% 29.3% 29,734 N/A
  Green 4 0 0% 0.6% 654 N/A
  Independent 4 0 0% 0.6% 626 N/A
  Natural Law 1 0 0% 0.0% 55 N/A

Ward results

Sitting councillors on Bath City Council or Wansdyke District Council are marked with an asterisk (*),[2][3] sitting councillors on Avon County Council are marked with a plus (+).[4]

Abbey

Abbey (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Margaret Feeny * 801 45.5
Liberal Democrats Victoria Kilroy 717
Conservative J. Higgins 583 33.1
Conservative J. Skeet 526
Labour S. Back 322 18.3
Labour G. Young 294
Natural Law D. Cooke 55 3.1
Turnout 38.8
Registered electors 4,343
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Bathavon North

Bathavon North (3 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative William Anthony Cox * 1,189 46.6
Conservative Ian Dewey 1,149
Conservative Esme Gladys Miles + 1,094
Liberal Democrats Clive Alan Whitemore 695 27.3
Liberal Democrats Jane Bridget Di Marco 689
Labour David Walter Lavington 666 26.1
Liberal Democrats S. Fitzpatrick 661
Labour S. Blethyn 642
Labour J. Hooker 641
Turnout 44.9
Registered electors 5,696
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Bathavon South

Bathavon South (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Jim Flower * 918 50.9
Liberal Democrats Brian Wilson 697
Conservative M. Purse 448 24.8
Labour T. Pitt 437 24.2
Conservative M. Veal 423
Turnout 46.9
Registered electors 3,496
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Bathwick

Bathwick (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Anthony Bailey * 969 47.4
Conservative Edward Delany * 930
Liberal Democrats D. Bodle 570 27.9
Liberal Democrats P. Gwilt 457
Green M. Davidson 311 15.2
Labour Diane Julie Mynors 196 9.6
Labour K. Weston 161
Turnout 36.9
Registered electors 4,674
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Bloomfield

Bloomfield (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Matthew Davis 747 42.0
Labour P. Hardy 737
Liberal Democrats S. Hogg + 662 37.3
Liberal Democrats C. Bray 643
Conservative I. Prophet 368 20.7
Conservative S. Kamall 365
Turnout 48.2
Registered electors 3,982
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Cameley

Cameley[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Trevor Deacon * 404 50.9
Labour W. Martin 256 32.3
Liberal Democrats D. Brassington 133 16.8
Majority 148 18.7
Turnout 45.3
Registered electors 1,751
Conservative win (new seat)

Chew Valley North & Clutton

Chew Valley North & Clutton (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Thomas Fletcher Rees-Mogg * 706 43.1
Conservative Douglas George Miles * 616 72.6
Labour S. Britton 601 37.3
Labour M. Whitton 529
Liberal Democrats F. Greenslade 331 20.1
Liberal Democrats Andy Halliday 313
Turnout 41.0
Registered electors 4,140
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Chew Valley South

Chew Valley South[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Vic Pritchard * 480 52.8
Labour P. Hawkins 258 28.4
Liberal Democrats Steve Hedges 171 18.8
Majority 222 24.4
Turnout 42.5
Registered electors 2,139
Conservative win (new seat)

Chew Valley West

Chew Valley West[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Malcolm Hanney 551 48.9
Liberal Democrats M. Burrows 339 30.1
Labour A. Hawkins 237 21.0
Majority 212 18.8
Turnout 50.9
Conservative win (new seat)

Combe Down

Combe Down (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Jeffrey Stephen Manning * 1,016 48.4
Liberal Democrats Roger Symonds * 929
Conservative Leila Margaret Wishart * 852 40.6
Conservative S. Edwards 725
Labour C. Foreman 233 11.1
Labour M. Prowse 193
Turnout 55.5
Registered electors 3,749
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Farmborough & High Littleton

Farmborough & High Littelton[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Terry Bishop 512 40.7
Conservative Sally Davis * 334 26.6
Independent J. Hotter * 298 23.7
Liberal Democrats R. Tye 113 9.0
Majority 178 14.2
Turnout 55.5
Registered electors 2,303
Labour win (new seat)

Keynsham East

Keynsham East (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Bryan Organ * 969 43.0
Conservative Leslie George Sell * 956
Liberal Democrats G. Roberts 890 39.5
Liberal Democrats C. Gorman 836
Labour K. Bye 393 17.5
Turnout 49.2
Registered electors 4,347
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Keynsham North

Keynsham North[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour James Alfred Lingard + 554 45.5
Conservative R. Pannett 281 23.1
Liberal Democrats P. Roberts 194 15.9
Independent T. Evans 189 15.5
Majority 273 22.4
Turnout 45.9
Registered electors 2,658
Labour win (new seat)

Keynsham South

Keynsham South (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Sheila Mary Bateman * 814 60.2
Labour Adrian Inker * 803
Conservative J. Haxell 278 20.5
Conservative Antoni Victor Pielesz 244
Liberal Democrats P. Clements 191 14.1
Liberal Democrats N. Greenslade 186
Green F. Hayden 70 5.2
Turnout 41.9
Registered electors 3,231
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Keynsham West

Keynsham West[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Julie Stiddard * 561 56.6
Conservative P. Courtier 229 23.1
Liberal Democrats A. Crouch 201 20.3
Majority 332 33.5
Turnout 43.8
Registered electors 2,263
Labour win (new seat)

Kingsmead

Kingsmead (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Gerry Curran 583 34.7
Conservative David Hawkins * 578 34.4
Liberal Democrats Agnes Melling 562
Conservative Elizabeth Ann Newnham * 560
Labour D. Hurst 518 30.9
Labour L. Harrington 516
Turnout 43.9
Registered electors 3,960
Liberal Democrats win (new seat)
Conservative win (new seat)

Lambridge

Lambridge (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Ramon David Cliffe * 687 48.0
Liberal Democrats Michael James Kelleher * 606
Conservative P. Langridge 439 30.7
Conservative G. Fitz 371
Labour D. Garside 304 21.3
Labour G. Mills 289
Turnout 50.1
Registered electors 2,870
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Lansdown

Lansdown (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Jeff Kenyon * 800 44.0
Conservative Sheila Sheppard * 765 42.1
Liberal Democrats Michael Jeffrey Williams 753
Conservative K. Tempest 730
Labour Robert John Fraser 252 13.9
Labour A. Talbot 211
Turnout 46.7
Registered electors 3,852
Liberal Democrats win (new seat)
Conservative win (new seat)

Lyncombe

Lyncombe (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Ann Harding * 1,074 49.3
Liberal Democrats Marian McNeir 905
Conservative George Henry Hall 796 36.5
Conservative E. Jenkins * 714
Labour A. Whitehead 308 14.1
Labour S. Mossop 249
Turnout 51.5
Registered electors 4,133
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Midsomer Norton North

Midsomer Norton North (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Alan Edward John French * 883 57.9
Labour Gordon Arthur Derrick * 701
Conservative Shirley Steel * 361 23.7
Liberal Democrats N. Beaumont 280 18.4
Conservative J. Cantle 204
Liberal Democrats M. Davies 195
Turnout 40.1
Registered electors 3,635
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Midsomer Norton Redfield

Midsomer Norton Redfield (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Betty May Perry *+ 1,000 67.8
Labour Derek John Herod + 881
Conservative Shelia Daphne Green 282 19.1
Conservative K. Simpson 211
Liberal Democrats K. Kirkham 194 13.1
Liberal Democrats D. Usher 171
Turnout 45.9
Registered electors 3,081
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Newbridge

Newbridge (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Loraine Brinkhurst 824 43.9
Liberal Democrats Caroline Roberts 734
Conservative E. Hampton 627 33.4
Conservative W. Hampton 565
Labour R. Hicks 428 22.8
Labour S. Richards 367
Turnout 46.1
Registered electors 4,232
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Newton St Loe

Newton St Loe[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Larissa Roberts 258 37.4
Conservative L. Bedborough * 201 29.1
Labour M. Zamir 126 18.3
Independent R. Tibbotts 105 15.2
Majority 57 8.3
Turnout 47.1
Registered electors 1,445
Liberal Democrats win (new seat)

Oldfield

Oldfield (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Hilary Fraser 901 46.2
Liberal Democrats Ruth Griffiths * 866 44.4
Liberal Democrats Paul Crossley * 814
Labour P. Logie 801
Conservative W. Harman 184 9.4
Conservative H. Pointer 145
Turnout 50.5
Registered electors 3,991
Labour win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Paulton

Paulton (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Brian Colin Barrett 775 53.4
Labour Patricia Ann Hogg 747
Liberal Democrats K. Ellis 320 22.1
Liberal Democrats N. Poulton 304
Conservative A. Telling 202 13.9
Green M. Boulton 153 10.6
Turnout 38.6
Registered electors 3,644
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Peasedown

Peasedown (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour John Derrick * 814 70.2
Labour Esme Latchem * 792
Liberal Democrats L. Davies 206 17.8
Liberal Democrats S. Ledbetter 191
Conservative H. Haeberling 140 12.1
Turnout 34.7
Registered electors 3,403
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Radstock

Radstock (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Christopher John Dando + 1,216 75.2
Labour Bruce Shearn * 1,129
Liberal Democrats D. Matthews 276 17.1
Liberal Democrats J. Gordon 275
Conservative L. Perrott 125 7.7
Turnout 43.1
Registered electors 3,751
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Saltford

Saltford (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Francine Haeberling 783 50.2
Conservative Gordon Wood * 724
Labour Richard Bateman 442 28.3
Liberal Democrats J. Bonnet 335 21.5
Liberal Democrats J. Herbert 317
Turnout 42.4
Registered electors 3,421
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Southdown

Southdown (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Marian Hammond * 942 63.5
Liberal Democrats Angela Godfrey * 888
Labour John Peter Salt 379 25.5
Labour Kathleen Salt 324
Conservative R. Stanbridge 163 11.0
Conservative J. Rigby 154
Turnout 37.8
Registered electors 4,137
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Timsbury

Timsbury[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Graham Denis Stewart 669 57.8
Conservative William Alan Brown * 311 26.9
Liberal Democrats H. Davies 178 15.4
Majority 358 30.9
Turnout 59.4
Registered electors 1,962
Labour win (new seat)

Twerton

Twerton (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Tim Ball *+ 913 61.3
Liberal Democrats Keith Lunt * 774
Labour H. Lear 483 32.4
Labour J. Campbell 459
Conservative J. Noica-Richardson 94 6.3
Conservative B. Rogers 88
Turnout 42.0
Registered electors 3,547
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Walcot

Walcot (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Eddie Forrester * 640 38.9
Liberal Democrats Kate Keenan 566
Labour D. Pearce 548 33.3
Labour J. Ross 517
Conservative A. Chowdhury 423 25.7
Conservative R. Routledge 405
Independent Nicholas Hales 34 2.1
Turnout 43.0
Registered electors 3,757
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Westfield

Westfield (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Labour Walter D. J. T. Reakes * 1,201 66.5
Labour Laurence William Carruthers 1,159
Liberal Democrats R. Inchley 418 23.1
Liberal Democrats R. Ashworth 328
Conservative M. Brewer 187 10.4
Conservative G. Batt 170
Turnout 37.4
Registered electors 5,054
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Westmoreland

Westmoreland (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Sharon Grace Ball 763 44.0
Labour Gillian Wendy Pitman 759 43.7
Liberal Democrats Nigel Roberts * 712
Labour D. Nicoll 552
Conservative Susan Gillian Henley Green 213 12.3
Conservative E. Botham 204
Turnout 44.0
Registered electors 4,055
Liberal Democrats win (new seat)
Labour win (new seat)

Weston

Weston (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Sue Aldridge 1,029 50.9
Liberal Democrats S. Lowe 957
Conservative C. Guest 532 26.3
Conservative A. Guest 528
Labour M. Reeve 340 16.8
Labour D. Davis 304
Green S. Bradley 120 5.9
Turnout 48.7
Registered electors 4,015
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Widcombe

Widcombe (2 seats)[1]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Tony Clark * 960 56.0
Liberal Democrats Peter John Metcalfe * 889
Conservative H. Cross 446 26.0
Conservative M. Adams 440
Labour Mary Elizabeth Young 307 17.9
Labour N. Rosser 306
Turnout 43.7
Registered electors 4,012
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

By-elections between 1996 and 1999

Abbey

Abbey By-Election 17 July 1997[5]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Agnes Melling 643 45.0 –0.5
Conservative 561 39.2 +6.1
Labour 166 11.6 –6.7
Green 60 4.2 N/A
Majority 82 5.8
Turnout 1,430 31.5
Registered electors
Liberal Democrats hold Swing

Weston

Weston By-Election 19 February 1998[6]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats 867 45.4 –5.5
Conservative 841 44.1 +17.8
Labour 151 7.9 –8.9
Green 27 1.4 –4.5
Council Tenants against sell off 22 1.2 N/A
Majority 26 1.3
Turnout 1,908 46.3
Registered electors
Liberal Democrats hold Swing

References

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj "Bath & North East Somerset Council Election Results 1995-2011" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
  2. ^ "Bath City Council Election Results 1973-1994" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
  3. ^ "Wansdyke District Council Election Results 1973-1991" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
  4. ^ "Avon County Council Election Results 1973-1993" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
  5. ^ "Bath and Northeast Somerset UA, Abbey". Archived from the original on 31 August 2020. Retrieved 16 April 2020.
  6. ^ "Bath and Northeast Somerset UA, Weston". Archived from the original on 31 August 2020. Retrieved 16 April 2020.