This article relies largely or entirely on a single source. Relevant discussion may be found on the talk page. Please help improve this article by introducing citations to additional sources.Find sources: "1999 Babergh District Council election" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (July 2019)

The 1999 Babergh District Council election for the Babergh District Council in Suffolk was held on 6 May 1999. The whole council was up for election and the council stayed under no overall control.

Election result

Babergh Local Election Result 1999
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Independent 14 -1 33.3 22.1 6,894
  Liberal Democrats 13 +4 31.0 29.5 9,199
  Conservative 10 +1 23.8 28.9 9,024
  Labour 5 -4 11.9 19.5 6,088

4 Independent and 1 Conservative candidates were unopposed.

Ward results

Alton
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats David Wood 399 71.8
Conservative Christopher Thomas 157 28.2
Majority 242 43.6
Turnout 556 53.0
Berners
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Shirley Clarke 332 65.1
Conservative Linda Prismall 178 34.9
Majority 154 30.2
Turnout 510 43.4
Bildeston
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Peter Stevens 295 52.9
Labour Rosemary Muntus 147 26.3
Independent Ruth Gregory 116 20.8
Majority 148 26.6
Turnout 558 41.3
Boxford
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Bryn Hurren 366 56.1
Independent Carol Harrison 286 43.9
Majority 80 12.2
Turnout 652 43.6
Brantham
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Duncan Read 388 59.5
Conservative Diana Eastman 264 40.5
Majority 124 19.0
Turnout 652 32.9
Brett Vale
Party Candidate Votes % ±%
Independent Clive Arthey 431 75.2
Labour Jocelyn Dalley 142 24.8
Majority 289 50.4
Turnout 573 47.6
Brook Vale
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Ann Stephenson 259 39.9
Conservative Lesley Chalmers 209 32.2
Independent James Baxter 181 27.9
Majority 50 7.7
Turnout 649 35.1
Bures St Mary
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Peter Holbrook 382 71.5
Labour Geoffrey Hulme 152 28.5
Majority 230 43.0
Turnout 534 39.1
Capel and Wenham (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Susan Carpendale 765
Liberal Democrats Leonard Johnson 659
Conservative Colin Hucombe 458
Turnout 1,882 43.0
Chadacre
Party Candidate Votes % ±%
Independent James Long 457
Independent Graham Morgan 187
Majority 270
Turnout 644 35.5
Copdock
Party Candidate Votes % ±%
Independent Peter Jones uncontested
Dodnash (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Jacqueline Heselden 789
Conservative Duncan Mansfield 677
Liberal Democrats John Wheals 671
Turnout 2,137 46.3
Elmsett
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Brian Lazenby 337 60.3
Independent Tony Bailey-Smith 222 39.7
Majority 115 20.6
Turnout 559 40.1
Glemsford (2)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Rex Thake 447
Independent Leonard Young 314
Liberal Democrats Stephen Clarke 289
Conservative Paul Edmondson 203
Conservative Ian Lawrence 168
Turnout 1,421 30.9
Great Cornard (North) (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Anthony Bavington 422
Labour Vera Cocker 408
Independent Christina Baker 164
Liberal Democrats Michael Gleed 113
Conservative Brian Rayner 101
Turnout 1,208 23.0
Great Cornard (South) (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Rajiv Nandi 444
Labour Patrick Treacy 376
Conservative Peter Beer 355
Conservative Mark Newman 319
Liberal Democrats Nigel Adam 143
Turnout 1,637 28.2
Hadleigh (3)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats David Grutchfield 1,117
Independent Eileen Banks 708
Liberal Democrats Peter Matthews 682
Labour James Quinlan 595
Independent Janetta Byrne 514
Labour John Stock 472
Conservative Vivien Chapman 441
Conservative Christopher Drake 361
Turnout 4,890 35.1
Holbrook
Party Candidate Votes % ±%
Independent Jack Godley uncontested
Lavenham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Roberts 464 57.3
Liberal Democrats Fiona Jenkins 346 42.7
Majority 118 14.6
Turnout 810 53.3
Leavenheath
Party Candidate Votes % ±%
Independent Jonquil Mieville uncontested
Long Melford (2)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Richard Kemp 921
Independent John Brand 788
Conservative Ian Dowling 285
Turnout 1,994 37.5
Nayland
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Cave 302 59.2
Labour Nicolette Fraser 208 40.8
Majority 94 18.4
Turnout 510 52.2
North Cosford
Party Candidate Votes % ±%
Independent David Hodge 342 50.7
Labour Roland Bee 332 49.3
Majority 10 1.4
Turnout 674 52.2
Polstead and Layham
Party Candidate Votes % ±%
Independent Susan Wigglesworth uncontested
Shotley
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Joy Sadler 541 71.5
Conservative Stephen Williams 216 28.5
Majority 325 43.0
Turnout 757 41.0
Sudbury (East) (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Sylvia Byham 374
Independent Sylvia Cann 365
Conservative Robert Yerby 256
Labour Rita Titmus 222
Labour Sylvia Regester 221
Liberal Democrats Andrew Welsh 100
Turnout 1,538 31.4
Sudbury (North) (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Sayers 451
Labour Nicholas Irwin 419
Conservative Raymond Smith 358
Labour Valerie Waters 299
Liberal Democrats Nigel Bennett 156
Independent Brian Cann 125
Turnout 1,808 29.0
Sudbury (South) (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Martyn Booth 376
Independent Elizabeth Wiles 326
Conservative John Stewart 311
Labour Jack Owen 287
Labour Timothy Richmond 277
Conservative Doreen Braham 267
Turnout 1,844 32.6
Waldingfield (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Colin Spence 657
Conservative Leon Stedman 515
Liberal Democrats Elizabeth Bates 371
Labour Richard May 335
Labour John Skinner 330
Turnout 2,208 38.8
West Samford
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mary Bancroft uncontested