Elections to Dacorum Borough Council in Hertfordshire, England were held on 6 May 1999. The election in Highfield St Paul was delayed after the death of a Conservative candidate until a by-election was held on 3 June. The whole council was up for election with boundary changes since the Dacorum Council election, 1995|last election in 1995 reducing the number of seats by 6. The Conservative party gained overall control of the council from no overall control, although it would fall back to no overall control after the by-election in June.

Election result

Dacorum Local Election Result 1999
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 26 +6 53.1 45.9 31,029
  Labour 17 -8 34.7 36.9 24,922
  Liberal Democrats 6 +2 12.2 14.1 9,499
  Independent 0 -6 0 2.2 1,524
  Green 0 0 0 0.8 553
  Left Alliance 0 0 0 0.07 54
  Natural Law 0 0 0 0.03 23

Ward results

Adeyfield East (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Michael Pesch 741
Labour Raymond Haverson 736
Conservative Peter Channell 579
Conservative Eliot Tyler-Waddington 533
Turnout 2,589
Adeyfield West (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Keith White 610
Labour Navaratnam Singam 609
Conservative Michael Barry 408
Conservative Hugh Scott 403
Turnout 2,030
Aldbury & Wigginton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tobias Ellwood 382 59.5
Liberal Democrats Michael James 139 21.7
Labour Hugh Wilson 121 18.8
Majority 243 37.8
Turnout 642
Apsley
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jennifer Beesley 563 66.8
Labour Rosemary Eastwood 280 33.2
Majority 283 33.6
Turnout 843
Ashridge
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Frank Seely 771 78.3
Labour William Glennon 214 21.7
Majority 557 56.6
Turnout 985
Bennetts End (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Gary Cook 856
Labour Paul Eastwood 821
Conservative Robert Fisher 347
Conservative Arthur Craigen 344
Liberal Democrats Colin Roe 140
Liberal Democrats Roger Wilson 113
Turnout 2,621
Berkhamsted Castle (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Kenneth Coleman 577
Conservative Peter Ginger 542
Liberal Democrats Betty Patterson 502
Liberal Democrats Geraldine Corry 490
Independent Ian Johnston 342
Independent Edward Dyer 278
Labour Dorothy Franks 173
Labour Neil Shacklock 172
Turnout 3,076
Berkhamsted East (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats John Lythgoe 629
Liberal Democrats Philip Gibbs 610
Conservative Peter Davis 497
Conservative Jane Sewell 477
Labour Gill Bellamy 287
Labour Michael Bromberg 239
Independent Norman Cutting 179
Green Diana Jones 77
Turnout 2,995
Berkhamsted West (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Stanley Sharpe 604
Liberal Democrats John Brooks 581
Conservative Ian Reay 572
Conservative Carol Green 566
Labour Jane Gilbert 203
Labour David Franks 182
Turnout 2,708
Bovingdon, Flaunden & Chipperfield (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Patricia Beale 1,315
Conservative Brian O'Sullivan 1,277
Conservative Anne Janes 1,267
Liberal Democrats David Griffiths 471
Liberal Democrats Carol Richardson 418
Labour Susan Cerins 373
Labour Anne Janes 361
Labour Alan Olive 347
Liberal Democrats Garrick Stevens 345
Turnout 6,174
Boxmoor (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Janice Marshall 1,015
Conservative Andrew Fairburn 950
Labour Marie Hutchison 940
Labour Albert Dennison 921
Turnout 3,826
Central (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Catherine Appleby 580
Conservative Andrew Williams 573
Labour Robert Hutchison 487
Labour Israel Berkovitch 479
Liberal Democrats Jean Blackman 132
Liberal Democrats Michael Kingsnorth 114
Turnout 2,365
Chaulden & Shrubill (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Anne-Lise Johnsen 857
Labour Richard Widger 824
Conservative Ann Richardson 432
Conservative Brenda Griffiths 428
Independent William Killen 267
Turnout 2,808
Corner Hall (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Donald Bennett 732
Labour Andrew Inchley 657
Conservative John Hanson 481
Conservative Christopher Cadman 469
Liberal Democrats John Blackman 145
Liberal Democrats Margaret Waugh 128
Left Alliance Stephen Harrison 54
Turnout 2,666
Gadebridge (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Maureen Flint 780
Labour Ronald Coxage 677
Independent Maurice Young 288
Conservative Jean Reid 284
Conservative Louis Pouyanne 281
Independent Mark Presland 199
Natural Law Diana Harding 23
Turnout 2,532
Grovehill (3)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Anne Fisher 766
Labour Michael Maloney 710
Labour Richard Walsh 681
Conservative Janet Higgs 331
Conservative Keith Reid 326
Conservative Colin Peter 324
Liberal Democrats Wendy Savage 173
Liberal Democrats Michael Bethune 149
Liberal Democrats Roger Gooden 147
Turnout 3,607
Kings Langley (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alan Anderson 764
Conservative Alexander McGregor 696
Labour Maureen Sedlacek 647
Labour Martin Smith 631
Liberal Democrats Gerald Coulter 259
Liberal Democrats Michael Morton 250
Turnout 3,247
Leverstock Green (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Hazel Bassadine 1,355
Conservative Lois Blythe 1,303
Conservative Margaret Griffiths 1,262
Labour Richard Hebborn 832
Labour Ora Warren 774
Labour Alan Dickson 756
Liberal Democrats Sheila Daly 173
Liberal Democrats Lynda Roe 162
Liberal Democrats Rodney Cottrell 131
Turnout 6,748
Nash Mill
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Semdley 352 48.2
Labour Stephen Fisher 317 43.4
Liberal Democrats Alan Waugh 62 8.5
Majority 35 4.8
Turnout 731
Northchurch
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Janette Dunbavand 537 67.9
Liberal Democrats Leslie Batchelor 145 18.3
Labour John Collisson 109 13.8
Majority 392 49.6
Turnout 791
Tring Central (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Denise Rance 639
Liberal Democrats Nicholas Hollinghurst 581
Conservative William Barnett 530
Conservative Jacqueline Dawson 509
Labour Dilys Carter 239
Labour James Maple 215
Green Colin Kruger 116
Turnout 2,829
Tring East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Jameson 592 64.6
Labour Rosemarie Hollinghurst 209 22.8
Liberal Democrats Richard Lovelace 116 12.6
Majority 383 41.8
Turnout 917
Tring West (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Derek Townsend 769
Conservative Stanley Mills 741
Liberal Democrats Barry Batchelor 505
Liberal Democrats Paul Elley 446
Green John Hall 258
Labour Daniel Carroll 249
Labour Paul Stanton 212
Turnout 3,180
Warners End (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Margaret Coxage 772
Labour Rebecca Dickenson 697
Conservative Fiona Guest 579
Conservative Anthony Gallagher 538
Green Martin Humphrey 102
Independent David Clarke 102
Independent Moya Presland 69
Turnout 2,859
Watling (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Herbert Chapman 830
Conservative Julian Taunton 829
Labour Gilian Edwards 310
Labour Judith Molloy 266
Turnout 2,235
Woodhall (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Christopher Denmead 476
Conservative Michael Griffiths 473
Labour Brian Fisher 432
Labour Simon Gluck 419
Turnout 1,800

References