This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: "2003 Herefordshire Council election" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (March 2020) (Learn how and when to remove this template message)

Elections to Herefordshire Council were held on 1 May 2003, along with other local elections in England and Scotland. Due to prior boundary reviews, all 38 wards were contested - with each ward electing either one two or three members to the council, with each successful candidate serving a four-year term of office, expiring in 2007. The council remained in no overall control, with the Conservative Party replacing the Liberal Democrats as the largest party on the council, winning 20 out of a total of 56 seats on the council.

Result

Herefordshire Council Election Result 2003
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 20 n/c 35.71 31.89 36,515 -10.11%
  Liberal Democrats 16 -5 28.57 26.50 30,344 -4.90%
  Independent 15 +8 26.79 28.85 33,028 +15.85%
  Labour 4 n/c 7.14 6.26 7,172 -0.96%
  No description 1 +1 1.79 2.38 2,721 +2.38%
  Green 0 -1 0 4.00 4,574 -0.30%
  UKIP 0 n/c 0 0.12 138 +0.12%

The overall turnout was 60.80% with a total of 114,492 valid votes cast. A total of 2,808 ballots were rejected.

Council Composition

Prior to the election the composition of the council was:

21 20 7 4 1
Liberal Democrats Conservative Independent Labour G

After the election, the composition of the council was:

20 16 15 4 1
Conservative Liberal Democrats Independent Labour NL

G - Green Party
NL - No description

Ward Results

Asterisks denote incumbent Councillors seeking re-election. Councillors seeking re-election were first elected in 2000, and these results are therefore compared to that year's polls. All results are listed below:[1]

Aylestone

Aylestone (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Denis Brian Wilcox 900 19.69
Liberal Democrats Alan Lloyd Williams 873 19.10
Liberal Democrats Susan Andrews* 814 17.80
Conservative Peter Stanton Berry 614 13.43
Independent Diane Margaret Walker 492 10.76
Independent James Francis Knipe 448 9.80
Green Anna Milne 248 5.42
Green Alison Dorothy Harrington 183 4.00
Majority 59 1.30
Turnout 4,572 54.05
Conservative gain from Liberal Democrats Swing
Liberal Democrats hold Swing

Backbury

Backbury (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Josephine Elisabeth Pemberton* 680 48.89
Liberal Democrats Patricia Gilbert 521 37.45
Independent Graham Ronald Baker 190 13.66
Majority 159 11.44
Turnout 1,391 60.52
Conservative hold Swing

Belmont

Belmont (3 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Philip James Edwards 1,396 18.26
Liberal Democrats John Walter Newman* 1,140 14.91
Independent Glenda Ann Powell 992 12.97
Liberal Democrats Jacqueline Ann Carwardine 887 11.60
Liberal Democrats Kevin John Charles Wargen 808 10.56
Independent Arthur Graham Morgan 757 9.90
Conservative Susan Diane Trout 467 6.12
Labour Barbara Ann Evans 361 4.72
Labour John Arthur Hitchin 341 4.46
Labour David Stewart Thomson 259 3.39
Conservative Allan Bright Lloyd 238 3.11
Majority 105 1.37
Turnout 7,646 47.74
Independent gain from Liberal Democrats Swing
Liberal Democrats hold Swing
Independent win (new seat)

Bircher

Bircher (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent William Luis Sebastian Bowen 1,030 65.77
Conservative Pauline Robinson 536 34.23
Majority 494 31.54
Turnout 1,566 72.51
Independent gain from Conservative Swing

Bringsty

Bringsty (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Thomas William Hunt* 598 43.36
Independent Joan Anne Dauncey 364 26.40
Independent William Albert Gibbard 295 21.39
Labour David John Goodman 122 8.85
Majority 69 5.01
Turnout 1,379 64.68
Conservative hold Swing

Bromyard

Bromyard (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Bernard Hunt 768 21.74
Liberal Democrats Peter John Dauncey 766 21.68
Conservative Richard Edward James* 694 19.64
Liberal Democrats Leslie Mervyn Henson Andrews* 578 16.36
Conservative Carole Surman 446 12.63
Independent John Bernard Haycock 207 5.86
Independent Tracy Michael Paton 74 2.09
Majority 72 2.04
Turnout 3,533 55.46
Independent hold Swing
Liberal Democrats gain from Conservative Swing

Andrews previously served as a cllr for Three Elms. Both Haycock and Paton previously stood as BNP candidates.

Burghill, Holmer & Lyde

Burghill, Holmer & Lyde (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Sally Jane Robertson 915 58.54
Conservative James Richard Makin* 490 31.35
Liberal Democrats Mary Ida Short 158 10.11
Majority 425 27.19
Turnout 1,563 36.02
Independent win (new seat)

Makin previously served as cllr for Dinmore Hill

Castle

Castle (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John William Hope 984 59.42
Independent Martin Powell 672 40.58
Majority 872 40.58
Turnout 1,656 69.80
Conservative win (new seat)

Central

Central (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats David John Fleet* 373 37.37
Conservative Patricia Edith Paul 208 20.84
Independent Mark Edward Sayce 151 15.13
Labour Harold E Bayley 133 13.33
Green David Gillett 133 13.33
Majority 165 16.53
Turnout 998 53.74
Liberal Democrats hold Swing

Credenhill

Credenhill (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Robert Ivor Matthews* 819 55.40
Liberal Democrats Crispin Lawrence Mark Abel 459 31.06
Conservative Robin Baldry 200 13.54
Majority 259 17.52
Turnout 1,478 61.78
Independent hold Swing

Frome

Frome (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Robert Michael Manning 792 46.67
Green Guy Harry Morgan Woodford* 767 45.20
UKIP Christopher Rupert Kingsley 138 8.13
Majority 25 1.47
Turnout 1,697 70.46
Conservative gain from Green Swing

Golden Cross with Weobley

Golden Cross with Weobley (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Hutcheson Ruell Goodwin* 809 50.69
Liberal Democrats Lucy Ann Hurds 632 39.60
Independent Stephen David Grist 155 9.71
Majority 177 11.09
Turnout 1,596 68.78
Conservative win (new seat)

Cllr Goodwin previously served as councillor for Weobley.

Golden Valley North

Golden Valley North (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nigel John James Davies 526 36.33
Independent Brendan Charles Treanor 467 32.25
Liberal Democrats June Margaret Pickering 455 31.42
Majority 59 4.08
Turnout 1,448 65.98
Conservative win (new seat)

Cllr Davies previously served as councillor for Merbach.

Golden Valley South

Golden Valley South (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent John Berisford Williams 628 41.78
Liberal Democrats Jennifer Mary Houston 504 33.53
Conservative Raymond Maxwell Chillington 371 24.69
Majority 124 8.25
Turnout 1,503 67.80
Independent win (new seat)

Hagley

Hagley (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Robert Michael Wilson 607 41.75
Conservative David William Greenow 503 34.59
Liberal Democrats Alexander Paul George Wenyon 344 23.66
Majority 104 7.16
Turnout 1,454 58.31
Independent gain from Liberal Democrats Swing

Hampton Court

Hampton Court (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Keith Gordon Grumbley 660 46.48
Liberal Democrats Michael John Kimbery* 485 34.15
Independent Edward George Bevan 275 19.37
Majority 175 12.33
Turnout 1,420 67.98
Conservative gain from Liberal Democrats Swing

Hollington

Hollington (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats William John Stuart Thomas* 351 35.28
Independent Gerald Dawe 259 26.03
Independent Audrey Jennifer Layton 247 24.82
Conservative Phillip Bernard Howells 138 13.87
Majority 92 9.25
Turnout 995 67.77
Liberal Democrats hold Swing

Hope End

Hope End (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Roy Vincent Stockton* 1,554 30.71
Conservative Rees Mills* 1,469 29.03
Liberal Democrats Terence Leonard Kimberley White 785 15.52
Green Katrina Emma Turnbull 681 13.46
Green Mark Robert Davies 571 11.28
Majority 684 13.51
Turnout 5,060 64.47
Conservative hold Swing
Conservative hold Swing

Kerne Bridge

Kerne Bridge (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Ruth Frances Lincoln 863 66.59
Conservative James Hinton Alexander 433 33.41
Majority 430 33.18
Turnout 1,296 55.60
Independent win (new seat)

Kington Town

Kington Town (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Terence Morgan James 576 38.10
Independent Allan William Lloyd 550 36.37
Conservative Elizabeth Christine Shayler 386 25.53
Majority 26 1.73
Turnout 1,512 67.19
Liberal Democrats win (new seat)

Cllr James previously served as councillor for Kington.

Ledbury

Ledbury (3 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Donald William Rule* 1,791 19.16
Conservative Peter Edward Harling* 1.762 18.85
Liberal Democrats Barry Frank Ashton* 1,496 16.00
Independent Michael Holcroft 1,272 13.61
Conservative Mary Edna Cooper 1,186 12.69
Jacqueline Kay Swinburne 982 10.50
Conservative Jonathan Richard Mills 859 9.19
Majority 224 2.39
Turnout 9,348 57.54
Independent win (new seat)
Conservative hold Swing
Liberal Democrats hold Swing

This ward previously only elected two members to the council. Both Cllrs Harling and Ashton served in the Ledbury ward, whilst Cllr Rule served as a councillor for Marcle Ridge.

Leominster North

Leominster North (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative June Patricia French 996 26.65
Conservative Peter Jones 995 26.63
Labour Peter John Goody 527 14.10
Labour Pamela Anne Smith 443 11.86
Independent Patricia Catherine Hales 401 10.73
Independent David Athelstan Romilly Martin 375 10.03
Majority 468 12.53
Turnout 3,737 49.29
Conservative hold Swing
Conservative hold Swing

Leominster South

Leominster South (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Dick Burke* 1,082 25.69
Labour John Parry Thomas* 880 20.89
Conservative Catherine Mary Fothergill 673 15.98
Labour Ann Elizabeth Leedham-Smith 364 8.64
Green Julie Anne Howard Haslam 313 7.43
Independent Susan Elizabeth Wright 305 7.24
Liberal Democrats Ashley James Bowkett 304 7.22
Green Joan Thwaites 291 6.91
Majority 207 4.91
Turnout 53.73 4,212
Conservative win (new seat)
Labour win (new seat)

Both Cllrs Burke and Thomas previously served as councillors for Leominster East & South prior to the election.

Llangarron

Llangarron (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jennifer Ann Hyde 755 51.33
Independent Tony Dudfield 446 30.32
Liberal Democrats Lorraine Fletcher 270 18.35
Majority 309 21.01
Turnout 1,471 60.83
Conservative win (new seat)

Mortimer

Mortimer (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Lillian Olwyn Barnett* 942 62.14
Green John Charlton Gaunt 222 14.64
Independent Steve Dawson 209 13.79
Labour John Ernest Howard Smith 143 9.43
Majority 720 47.50
Turnout 1,516 66.41
Conservative hold Swing

Old Gore

Old Gore (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent John William Edwards* 871 60.15
Conservative Charles Nigel Kenyon 577 39.85
Majority 294 20.30
Turnout 1,448 64.18
Independent hold Swing

Penyard

Penyard (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Harry Bramer 892 53.19
Independent Eunice May Saunders* 785 46.81
Majority 107 6.38
Turnout 1,677 69.39
Conservative gain from Independent Swing

Pontrilas

Pontrilas (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Godfrey William Davis 904 54.16
Conservative Anthony Robert Phillips 765 45.84
Majority 139 8.32
Turnout 1,669 65.34
Independent win (new seat)

Ross-on-Wye East

Ross-on-Wye East (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Anne Elizabeth Gray 921 28.43
Liberal Democrats Cynthia Joyce Davis* 904 27.90
Conservative Nigel Thomas Gibbs 711 21.94
Liberal Democrats Derek Bedford 704 21.73
Majority 193 5.96
Turnout 3,240 56.04
Independent hold Swing
Liberal Democrats hold Swing

Ross-on-Wye West

Ross-on-Wye West (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Mark Robert Cunningham* 746 19.03
Conservative Gordon Lucas 736 18.77
Liberal Democrats Anthony John Allen* 709 18.09
Conservative Phillip Grenfell Haydn Cutter 653 16.66
Independent Marilyn Ann Teague 653 16.66
Independent John William Davies 423 10.79
Majority 27 0.68
Turnout 3,920 51.71
Liberal Democrats hold Swing
Conservative gain from Liberal Democrats Swing

St. Martins & Hinton

St. Martins & Hinton (3 Seats))
Party Candidate Votes % ±%
Labour Arthur Christopher Richard Chappell* 1,265 14.26
Labour Robert Preece* 1,222 13.77
Labour Winefride Ursula Attfield* 1,152 12.98
Liberal Democrats Aubrey Thomas Oliver 1,035 11.67
Liberal Democrats Peter John Cecchetto 909 10.24
Liberal Democrats Catherine Linda Diane Griffiths 811 9.14
Independent Mark Rone 693 7.81
Conservative Martha Ann Ball 604 6.81
Independent Janice Cindy Reid 486 5.48
Conservative Carol Ellen Courtenay Cranch 397 4.47
Independent Anthony Ronald Capon 299 3.37
Majority 117 1.31
Turnout 8,873 48.42
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Cllrs Chappell and Attfield previously served as councillors for Hinton ward, and Cllr Preece served as a councillor for St. Martins prior to the election.

St. Nicholas

St. Nicholas (2 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Evaline Mary Bew* 1,105 24.88
Liberal Democrats David Cyril Short* 1,013 22.81
Independent Julie Diane Woodward 840 18.92
Conservative John Hodges 534 12.02
Conservative David Brian Ellis 491 11.06
Independent Patrick Henry James 458 10.31
Majority 173 3.89
Turnout 4,441 52.59
Liberal Democrats hold Swing
Liberal Democrats hold Swing

Stoney Street

Stoney Street (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
No description David Charles Taylor 636 47.46
Conservative Marsha Elizabeth Barnsley 320 23.88
Independent Michael John Rogers 276 20.60
Liberal Democrats Michael Roy Dando 108 8.06
Majority 316 23.58
Turnout 1,340 63.32
Independent win (new seat)

Sutton Walls

Sutton Walls (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Gerrans Stuart Guthrie* 612 42.80
Liberal Democrats Roland Charles Summers 566 39.58
John Paul Amor 252 17.62
Majority 46 3.22
Turnout 1,430 62.97
Conservative win (new seat)

Cllr Guthrie previously served as the councillor for Brumarsh prior to the election.

Three Elms

Three Elms (3 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Paulina Averil Andrews 1,491 15.18
Liberal Democrats Anna Maria Toon 1,297 13.20
Liberal Democrats Sylvia Petula Ann Daniels 1,156 11.77
Independent Peter Derwent Evans 1,074 10.94
Independent David John Benjamin 919 9.36
Conservative Jason Hankins 867 8.83
Conservative Arthur George Staton 802 8.17
Conservative Marion Kathleen Luscombe 773 7.87
Independent Tracy Wood 724 7.37
Independent Malcolm Thomas Hankins 718 7.31
Majority 82 0.83
Turnout 9,821 49.47
Liberal Democrats gain from Conservative Swing
Liberal Democrats hold Swing
Liberal Democrats win (new seat)

Tupsley

Tupsley (3 Seats)
Party Candidate Votes % ±%
Marcelle Denise Lloyd 1,544 15.51
Independent George Vincent Hyde 1,305 13.11
Liberal Democrats William James Walling 1,275 12.80
Liberal Democrats Basil Cuthbert Baldwin 1,155 11.60
Conservative Henry Ball 1,041 10.45
Conservative Jane Ann Carter* 1,039 10.43
Guy Griffiths 851 8.55
Independent Stephen Patrick Davies 583 5.85
Green Robert Milne 480 4.82
Green Anthony Charles Shoring 387 3.89
Green Agnes Mary Glen-Bott 298 2.99
Majority 120 1.20
Turnout 9,958 57.50
Liberal Democrats hold Swing
Liberal Democrats gain from Conservative Swing
Liberal Democrats win (new seat)

Valletts

Valletts (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Philip Guy Turpin 1,048 73.75
Conservative Robert Anthony Jones 373 26.25
Majority 675 47.50
Turnout 1,421 59.93
Independent win (new seat)

Wormsley Ridge

Wormsley Ridge (1 Seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent John Charles Mayson 628 50.24
Conservative Judith George 381 30.48
Liberal Democrats Lionel John Meredith 241 19.28
Majority 247 19.76
Turnout 1,250 64.41
Independent win (new seat)

References

  1. ^ "Herefordshire election results - Herefordshire Council". Archived from the original on 4 October 2015. Retrieved 19 October 2015.