2004 IAAF World Race Walking Cup
OrganisersIAAF
Edition21st
DateMay 1–2
Host cityNaumburg, Sachsen-Anhalt, Germany Germany
Events5
Participation424 athletes from
54 nations

The 2004 IAAF World Race Walking Cup was held on 1 and 2 May 2004 in the streets of Naumburg, Germany. Detailed reports on the event and an appraisal of the results was given for the IAAF.[1][2][3][4][5]

Complete results were published.[6][7][8][9][10][11]

Medallists

Event Gold Silver Bronze
Men
Men's 20 km walk Jefferson Pérez
 Ecuador
1:18:42 Robert Korzeniowski
 POL
1:19:02 Nathan Deakes
 AUS
1:19:11
Men's 50 km walk Aleksey Voyevodin
 Russia
3:42:44 Yu Chaohong
 China
3:43:47 Yuriy Andronov
 Russia
3:46:49
Men's 10 km walk
(junior event)
Sun Chao
 China
40:38 Eder Sánchez
 Mexico
41:01 Benjamin Sánchez
 Mexico
41:19
Team (Men)
Team (Men 20 km)  China 18 pts  Ecuador 35 pts  Italy 35 pts
Team (Men 50 km)  Russia 8 pts  China 14 pts  Spain 23 pts
Team (Men 10 km Junior)  Mexico 9 pts  Russia 11 pts  China 13 pts
Women
Women's 20 km walk Yelena Nikolayeva
 Russia
1:27:24 Jiang Jing
 China
1:27:34 María Vasco
 Spain
1:27:36
Women's 10 km walk
(junior event)
Vera Sokolova
 Russia
45:29 Anna Bragina
 Russia
46:15 Zhang Nan
 China
47:18
Team (Women)
Team (Women 20 km)  China 18 pts  Russia 28 pts  Romania 41 pts
Team (Women 10 km Junior)  Russia 3 pts  Poland 16 pts  Greece 22 pts

Results

Men's 20 km

Place Athlete Nation Time Notes
1 Jefferson Pérez  Ecuador (ECU) 1:18:42 SB
2 Robert Korzeniowski  Poland (POL) 1:19:02 SB
3 Nathan Deakes  Australia (AUS) 1:19:11 SB
4 Han Yucheng  China (CHN) 1:19:58  
5 Liu Yunfeng  China (CHN) 1:20:06 SB
6 Ivano Brugnetti  Italy (ITA) 1:20:06  
7 Viktor Burayev  Russia (RUS) 1:20:14 SB
8 Juan Manuel Molina  Spain (ESP) 1:20:29 SB
9 Xu Xingde  China (CHN) 1:20:35 SB
10 Ivan Trotski  Belarus (BLR) 1:20:41 SB
11 Vladimir Stankin  Russia (RUS) 1:20:43  
12 Rolando Saquipay  Ecuador (ECU) 1:20:47 PB
13 Alessandro Gandellini  Italy (ITA) 1:21:06 SB
14 Luke Adams  Australia (AUS) 1:21:24 SB
15 André Höhne  Germany (GER) 1:21:27 SB
16 Marco Giungi  Italy (ITA) 1:21:43 SB
17 João Vieira  Portugal (POR) 1:21:45 SB
18 José David Domínguez  Spain (ESP) 1:21:45 SB
19 Gabriel Ortiz  Mexico (MEX) 1:21:50 PB
20 Denis Langlois  France (FRA) 1:21:57 SB
21 Benjamin Kuciński  Poland (POL) 1:22:04
22 Xavier Moreno  Ecuador (ECU) 1:22:24
23 Lorenzo Civallero  Italy (ITA) 1:22:26
24 José Alejandro Cambil  Spain (ESP) 1:22:28
25 Zhu Hongjun  China (CHN) 1:22:39
26 Kevin Eastler  United States (USA) 1:22:51
27 Robert Heffernan  Ireland (IRL) 1:22:58
28 Roman Magdziarczyk  Poland (POL) 1:22:59
29 Maik Berger  Germany (GER) 1:23:02
30 Jamie Costin  Ireland (IRL) 1:23:08
31 Vladimir Parvatkin  Russia (RUS) 1:23:16
32 David Márquez  Spain (ESP) 1:23:23
33 Fausto Quinde  Ecuador (ECU) 1:23:25
34 Gyula Dudás  Hungary (HUN) 1:23:27
35 Fredy Hernández  Colombia (COL) 1:23:35
36 Musa Aouanouk  Algeria (ALG) 1:23:35
37 Sergey Chernov  Belarus (BLR) 1:23:46
38 Luis López  Colombia (COL) 1:24:00
39 Tim Seaman  United States (USA) 1:24:21
40 Yohan Diniz  France (FRA) 1:24:28
41 Hatem Ghoula  Tunisia (TUN) 1:24:56
42 Augusto Cardoso  Portugal (POR) 1:25:11
43 Miloš Bátovský  Slovakia (SVK) 1:25:23
44 Liu Dashan  China (CHN) 1:25:33
45 Jan Albrecht  Germany (GER) 1:25:36
46 Curt Clausen  United States (USA) 1:25:39
47 Daugvinas Zujus  Lithuania (LTU) 1:25:55
48 Gustavo Restrepo  Colombia (COL) 1:26:05
49 Grzegorz Sudoł  Poland (POL) 1:26:12
50 John Nunn  United States (USA) 1:26:19
51 Álvaro García  Mexico (MEX) 1:26:25
52 Peter Korčok  Slovakia (SVK) 1:26:31
53 Gintaras Andriuškevičius  Lithuania (LTU) 1:26:44
54 Matej Tóth  Slovakia (SVK) 1:26:59
55 Franck Delree  France (FRA) 1:27:33
56 Mário dos Santos  Brazil (BRA) 1:27:36
57 Artyom Valchenko  Ukraine (UKR) 1:27:43
58 Linas Bubnelis  Lithuania (LTU) 1:27:48
59 Diogo Martins  Portugal (POR) 1:27:49
60 José Alfredo Pérez  Mexico (MEX) 1:28:06
61 Dom King  Great Britain (GBR) 1:28:12
62 Erik Tysse  Norway (NOR) 1:28:15
63 Bruno Reis  Portugal (POR) 1:28:25
64 Tim Berrett  Canada (CAN) 1:28:34
65 Rafał Dys  Poland (POL) 1:28:50
66 Recep Celik  Turkey (TUR) 1:28:55
67 Jorge Ignacio Silva  Spain (ESP) 1:28:57
68 André Katzinski  Germany (GER) 1:29:06
69 Mohd Shahrul Haizy  Malaysia (MAS) 1:29:11
70 Colin Griffin  Ireland (IRL) 1:29:12
71 Waleed Al-Sabahi  Qatar (QAT) 1:29:21
72 Andriy Kovenko  Ukraine (UKR) 1:29:35
73 Andi Drake  Great Britain (GBR) 1:29:40
74 Hervé Davaux  France (FRA) 1:29:52
75 Jared Tallent  Australia (AUS) 1:30:01
76 Park Chil-Seong  South Korea (KOR) 1:30:05
77 Zoltán Czukor  Hungary (HUN) 1:30:54
78 Darren Bown  Australia (AUS) 1:31:01
79 Aleksandr Kuzmin  Belarus (BLR) 1:31:07
80 Rezki Yahi  Algeria (ALG) 1:31:43
81 Ondřej Kocúr  Slovakia (SVK) 1:31:55
82 Philip Dunn  United States (USA) 1:32:28
83 Péter Domján  Hungary (HUN) 1:32:47
84 Anton Kučmín  Slovakia (SVK) 1:32:49
85 Artis Ūdris  Latvia (LAT) 1:32:55
86 Bruno Grandjean   Switzerland (SUI) 1:33:19
87 Marc Mundell  South Africa (RSA) 1:35:09
88 Levente Kapéri  Hungary (HUN) 1:36:00
89 David Kidd  Ireland (IRL) 1:36:10
90 Kaviraj Mardemootoo  Mauritius (MRI) 1:36:42
91 Daniel Foudjem  Cameroon (CMR) 1:36:44
92 Abdulkader Öz  Turkey (TUR) 1:38:34
93 Frank Buytaert  Belgium (BEL) 1:42:02
94 Mukhiddin Fakhritdinov  Tajikistan (TJK) 1:42:20
95 Arnaud Woo Kai Song  Mauritius (MRI) 1:42:57
96 Hichem Kihal  Algeria (ALG) 1:43:40
97 Jérome Caprice  Mauritius (MRI) 1:48:30
Mohamed Ameur  Algeria (ALG) DQ
Christophe Humé  Belgium (BEL) DQ
Andrés Chocho  Ecuador (ECU) DQ
Daniel King  Great Britain (GBR) DQ
Harold van Beek  Netherlands (NED) DQ
Costică Bălan  Romania (ROU) DQ
Ilya Markov  Russia (RUS) DQ
Fabio Ruzzier  Slovenia (SLO) DQ
Mohamed Amin Benfrid  Algeria (ALG) DNF
Andrey Makarov  Belarus (BLR) DNF
José Alessandro Bagio  Brazil (BRA) DNF
Avinesh Kumar  Fiji (FIJ) DNF
Jani Lehtinen  Finland (FIN) DNF
Eddy Riva  France (FRA) DNF
Michele Didoni  Italy (ITA) DNF
Mabrouk Mohamed  Qatar (QAT) DNF
Roman Rasskazov  Russia (RUS) DNF
Predrag Filipović  Serbia and Montenegro (SCG) DNF

Team (20 km Men)

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  China 18 pts
2nd place, silver medalist(s)  Ecuador 35 pts
3rd place, bronze medalist(s)  Italy 35 pts
4  Russia 49 pts
5  Spain 50 pts
6  Poland 51 pts
7  Germany 89 pts
8  Australia 92 pts
9  United States 111 pts
10  France 115 pts
11  Portugal 118 pts
12  Colombia 121 pts
13  Belarus 126 pts
14  Ireland 127 pts
15  Mexico 130 pts
16  Slovakia 149 pts
17  Lithuania 158 pts
18  Hungary 194 pts
19  Algeria 212 pts
20  Mauritius 282 pts

Men's 50 km

Place Athlete Nation Time Notes
1st place, gold medalist(s) Aleksey Voyevodin  Russia (RUS) 3:42:44 SB
2nd place, silver medalist(s) Yu Chaohong  China (CHN) 3:43:47  
3rd place, bronze medalist(s) Yuriy Andronov  Russia (RUS) 3:46:49 SB
4 German Skurygin  Russia (RUS) 3:49:28  
5 Alatan Gadasu  China (CHN) 3:49:54  
6 Jesús Angel García  Spain (ESP) 3:50:33  
7 Cui Zhide  China (CHN) 3:52:24  
8 Santiago Pérez  Spain (ESP) 3:52:58 SB
9 Mario Avellaneda  Spain (ESP) 3:53:22 SB
10 Giovanni De Benedictis  Italy (ITA) 3:54:25  
11 Modris Liepinš  Latvia (LAT) 3:54:52 SB
12 Pedro Martins  Portugal (POR) 3:55:29 PB
13 Jorge Costa  Portugal (POR) 3:55:31 PB
14 Xing Shucai  China (CHN) 3:55:33  
15 Julio René Martínez  Guatemala (GUA) 3:56:19 SB
16 Trond Nymark  Norway (NOR) 3:57:11 SB
17 Kim Dong-Young  South Korea (KOR) 3:58:00 SB
18 Andrei Stepanchuk  Belarus (BLR) 3:58:31 PB
19 Zhao Chengliang  China (CHN) 3:58:39
20 Fredrik Svensson  Sweden (SWE) 3:58:45 SB
21 Luis García  Guatemala (GUA) 4:02:47
22 Diego Cafagna  Italy (ITA) 4:04:54
23 Rafał Fedaczyński  Poland (POL) 4:05:10
24 Kamil Kalka  Poland (POL) 4:06:09
25 António Pereira  Portugal (POR) 4:07:30
26 Duane Cousins  Australia (AUS) 4:09:14
28 Miloš Holuša  Czech Republic (CZE) 4:12:02
29 Enrico Lang  Italy (ITA) 4:12:02
30 Nenad Filipović  Serbia and Montenegro (SCG) 4:13:25
31 Chris Erickson  Australia (AUS) 4:14:16
32 Birger Fält  Sweden (SWE) 4:14:28
33 Attila Fülöp  Hungary (HUN) 4:14:44
34 Bengt Bengtsson  Sweden (SWE) 4:14:47
35 Eddy Roze  France (FRA) 4:16:18
36 Pascal Servanty  France (FRA) 4:17:54
37 Christoph Brauer  Germany (GER) 4:19:33
38 Luís Gil  Portugal (POR) 4:19:40
39 Mario Contreiras  Portugal (POR) 4:21:02
40 Frank Bertei  Australia (AUS) 4:21:22
41 Fabrice Ramon  France (FRA) 4:22:19
42 Nicolas Perrier   Switzerland (SUI) 4:25:32
43 Vjačeslavs Grigorjevs  Latvia (LAT) 4:26:09
44 Francisco Pinardo  Spain (ESP) 4:28:03
45 David Šnajdr  Czech Republic (CZE) 4:28:28
46 Ulf-Peter Sjöholm  Sweden (SWE) 4:30:24
47 Fabrice Poras  France (FRA) 4:32:05
48 Cristián Bascuñán  Chile (CHI) 4:32:53
49 Lee Dae-Ro  South Korea (KOR) 4:33:16
50 Róbert Tubak  Hungary (HUN) 4:38:45
51 Alex Jara  Chile (CHI) 4:41:18
52 Luis Villagra  Chile (CHI) 4:49:03
53 Theron Kissinger  United States (USA) 4:55:16
54 Dave McGovern  United States (USA) 5:03:36
Liam Murphy  Australia (AUS) DQ
Sergey Ostapuk  Belarus (BLR) DQ
Jiří Malysa  Czech Republic (CZE) DQ
Denis Trautmann  Germany (GER) DQ
Aigars Fadejevs  Latvia (LAT) DQ
Yuris Koniševs  Latvia (LAT) DQ
Anatolijus Launikonis  Lithuania (LTU) DQ
Craig Barrett  New Zealand (NZL) DQ
Maciej Rosiewicz  Poland (POL) DQ
Marek Janek  Slovakia (SVK) DQ
Kazimír Verkin  Slovakia (SVK) DQ
Vadim Nigmatov  Tajikistan (TJK) DQ
Viktor Ginko  Belarus (BLR) DNF
Vitaliy Talankov  Belarus (BLR) DNF
Sergio Galdino  Brazil (BRA) DNF
Jacob Sørensen  Denmark (DEN) DNF
Mikel Odriozola  Spain (ESP) DNF
Denis Franke  Germany (GER) DNF
Mike Trautmann  Germany (GER) DNF
Spyridon Kastánis  Greece (GRE) DNF
Theódoros Stamatópoulos  Greece (GRE) DNF
János Tóth  Hungary (HUN) DNF
Sándor Urbanik  Hungary (HUN) DNF
Jeff Cassin  Ireland (IRL) DNF
Alex Schwazer  Italy (ITA) DNF
Sergey Korepanov  Kazakhstan (KAZ) DNF
Sin Il-Yong  South Korea (KOR) DNF
Rogelio Sánchez  Mexico (MEX) DNF
Rafał Augustyn  Poland (POL) DNF
José Ramírez  Puerto Rico (PUR) DNF
Ciprian Deac  Romania (ROU) DNF
Semyon Lovkin  Russia (RUS) DNF
Stepan Yudin  Russia (RUS) DNF
Andreas Gustafsson  Sweden (SWE) DNF
Yuriy Burban  Ukraine (UKR) DNF
Aleksey Shelest  Ukraine (UKR) DNF
Andrey Yurin  Ukraine (UKR) DNF
Sean Albert  United States (USA) DNF
Dave Doherty  United States (USA) DNF
Gary Morgan  United States (USA) DNF

Team (50 km Men)

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Russia 8 pts
2nd place, silver medalist(s)  China 14 pts
3rd place, bronze medalist(s)  Spain 23 pts
4  Portugal 50 pts
5  Italy 61 pts
6  Latvia 81 pts
7  Sweden 86 pts
8  Australia 97 pts
9  France 112 pts
10  Chile 151 pts

Men's 10 km (Junior)

Place Athlete Nation Time Notes
1st place, gold medalist(s) Sun Chao  China (CHN) 40:38
2nd place, silver medalist(s) Eder Sánchez  Mexico (MEX) 41:01
3rd place, bronze medalist(s) Benjamin Sánchez  Spain (ESP) 41:19
4 Carsten Schmidt  Germany (GER) 41:40
5 Aleksandr Prokhorov  Russia (RUS) 41:47
6 Andrey Ruzavin  Russia (RUS) 41:53
7 Alejandro Rojas  Mexico (MEX) 42:03
8 Kim Hyun-Sup  South Korea (KOR) 42:04
9 Adam Rutter  Australia (AUS) 42:07
10 Michael Krause  Germany (GER) 42:10
11 Doru Ursu  Romania (ROU) 42:11
12 Shi Yong  China (CHN) 42:21
13 Zhao Jianguo  China (CHN) 42:51
14 Vilius Mikelionis  Lithuania (LTU) 43:29
15 Ingus Janevics  Latvia (LAT) 43:41
16 Jiří Chaloupka  Czech Republic (CZE) 43:42
17 Michał Blažek  Slovakia (SVK) 43:43
18 Marius Žiūkas  Lithuania (LTU) 43:58
19 Iván Córdoba  Spain (ESP) 44:06
20 Vadim Tsivanchuk  Belarus (BLR) 44:11
21 Juan Carlos Ríos  Spain (ESP) 44:27
22 Hannes Tonat  Germany (GER) 44:38
23 Tadas Šuškevičius  Lithuania (LTU) 44:52
24 Sergey Chkhan  Ukraine (UKR) 44:54
25 Aleksandr Venglovskyy  Ukraine (UKR) 44:57
26 Gonçalo Bejinha  Portugal (POR) 45:11
27 Luke Finch  Great Britain (GBR) 45:18
28 Anatole Ibáñez  Sweden (SWE) 45:28
29 Michael McCagh  Australia (AUS) 45:32
30 Marco Nicoletti  Italy (ITA) 45:36
31 Marthinus Esterhuizen  South Africa (RSA) 45:38
32 Pierre-Luc Ménard  Canada (CAN) 46:04
33 Szabolcs Glázer  Hungary (HUN) 46:07
34 Ioánnis Kafkás  Greece (GRE) 46:12
35 Remy Chenu  France (FRA) 46:22
36 James Rendón  Colombia (COL) 46:23
37 Tibor Márta  Hungary (HUN) 46:26
38 Eben Ezer Churqui  Bolivia (BOL) 46:41
39 Aléxandros Papamihaíl  Greece (GRE) 46:53
40 Aymeric Lacombe  France (FRA) 47:05
41 Nicholas Ball  Great Britain (GBR) 47:08
42 Damien Georges  France (FRA) 47:44
43 Zakarya Soulimane  Algeria (ALG) 47:49
44 Mirko Dolci  Italy (ITA) 48:00
45 Saad Allali  Algeria (ALG) 48:02
46 Benjamin Perske  Australia (AUS) 48:41
47 Sergei Kutsenko  Estonia (EST) 48:49
48 Zach Pollinger  United States (USA) 49:06
49 Troy Clark  United States (USA) 49:19
50 Olivier Colette  Belgium (BEL) 49:24
51 Omar El Hak Beghdad  Algeria (ALG) 49:36
52 Andreas Nielsen  Denmark (DEN) 54:23
53 Bjørn Ove Ølness  Norway (NOR) 56:01
54 Joseph Trapani  United States (USA) 56:47
Osvaldo Ortega  Ecuador (ECU) DQ
Giorgio Rubino  Italy (ITA) DQ
David Mejía  Mexico (MEX) DQ
Mohamed Yousef Abdul Aziz  Qatar (QAT) DQ
Vladimir Kanaykin  Russia (RUS) DQ
Ivan Karcheuski  Belarus (BLR) DNF
Aleksandr Kazakov  Belarus (BLR) DNF
Casper Hansson  Denmark (DEN) DNF
Vladimir Savanović  Serbia and Montenegro (SCG) DQ

Team (10 km Men Junior)

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Mexico 9 pts
2nd place, silver medalist(s)  Russia 11 pts
3rd place, bronze medalist(s)  China 13 pts
4  Germany 14 pts
5  Spain 22 pts
6  Lithuania 32 pts
7  Australia 38 pts
8  Ukraine 49 pts
9  United Kingdom 68 pts
10  Hungary 70 pts
11  Greece 73 pts
12  Italy 74 pts
13  France 75 pts
14  Algeria 88 pts
15  United States 97 pts

Women's 20 km

Place Athlete Nation Time Notes
1st place, gold medalist(s) Yelena Nikolayeva  Russia (RUS) 1:27:24 CR
2nd place, silver medalist(s) Jiang Jing  China (CHN) 1:27:34 PB
3rd place, bronze medalist(s) María Vasco  Spain (ESP) 1:27:36 NR
4 Jane Saville  Australia (AUS) 1:27:44 AR
5 Elisa Rigaudo  Italy (ITA) 1:27:49 PB
6 Song Hongjuan  China (CHN) 1:27:51  
7 Yuliya Voyevodina  Russia (RUS) 1:27:53 PB
8 Gillian O'Sullivan  Ireland (IRL) 1:28:01 SB
9 Melanie Seeger  Germany (GER) 1:28:17 NR
10 Wang Liping  China (CHN) 1:29:12  
11 Xu Aihui  China (CHN) 1:29:30 PB
12 Claudia Stef  Romania (ROM) 1:29:40 SB
13 Norica Câmpean  Romania (ROM) 1:29:51 SB
14 Athanasia Tsoumeleka  Greece (GRE) 1:29:51 SB
15 Sabine Zimmer  Germany (GER) 1:29:56 PB
16 Daniela Cârlan  Romania (ROM) 1:30:19 PB
17 Hristina Kokotou  Greece (GRE) 1:30:20 SB
18 Beatriz Pascual  Spain (ESP) 1:30:22 PB
19 Rossella Giordano  Italy (ITA) 1:30:28 SB
20 Tatyana Kozlova  Russia (RUS) 1:30:31  
21 Natalya Misyulya  Belarus (BLR) 1:30:32
22 Vira Zozulya  Ukraine (UKR) 1:30:33
23 Larisa Khmelnitskaya  Belarus (BLR) 1:30:39
24 Sylwia Korzeniowska  Poland (POL) 1:31:30
25 Natalie Saville  Australia (AUS) 1:31:34
26 Cheryl Webb  Australia (AUS) 1:31:43
27 Kristina Saltanovič  Lithuania (LTU) 1:31:54
28 Shi Na  China (CHN) 1:31:59
29 Maribel Gonçalves  Portugal (POR) 1:32:02
30 Sonata Milušauskaitė  Lithuania (LTU) 1:32:11
31 Mayte Gargallo  Spain (ESP) 1:32:16
32 Gisella Orsini  Italy (ITA) 1:32:19
33 María José Poves  Spain (ESP) 1:32:32
34 Inês Henriques  Portugal (POR) 1:32:32
35 Barbora Dibelková  Czech Republic (CZE) 1:33:08
36 Vera Santos  Portugal (POR) 1:33:13
37 Valentina Tsybulskaya  Belarus (BLR) 1:33:51
38 Angelikí Makrí  Greece (GRE) 1:34:14
39 Natalya Fedoskina  Russia (RUS) 1:34:45
40 Veronica Budileanu  Romania (ROU) 1:34:48
41 Yuan Yufang  Malaysia (MAS) 1:35:09
42 Claire Woods  Australia (AUS) 1:35:25
43 Nadiya Prokopuk  Ukraine (UKR) 1:35:33
44 Kim Mi-Jeong  South Korea (KOR) 1:35:38
45 Geovana Irusta  Bolivia (BOL) 1:35:42
46 Marie Polli   Switzerland (SUI) 1:35:47
47 Christine Guinaudeau  France (FRA) 1:36:11
48 Evaggelía Xynoú  Greece (GRE) 1:36:16
49 Teresita Collado  Guatemala (GUA) 1:36:21
50 Yeliz Ay  Turkey (TUR) 1:36:30
51 Gabrielle Gorst  New Zealand (NZL) 1:36:41
52 Andrea Meloni  Germany (GER) 1:36:42
53 Evelyn Núñez  Guatemala (GUA) 1:36:55
54 Svetlana Tolstaya  Kazakhstan (KAZ) 1:37:09
55 Ana Maria Groza  Romania (ROU) 1:37:15
56 Ana Cabecinha  Portugal (POR) 1:37:39
57 Patricia Garnier  France (FRA) 1:37:49
58 Alessandra Picagevicz  Brazil (BRA) 1:38:01
59 Nicolene Cronje  South Africa (RSA) 1:38:40
60 Ildikó Ilyés  Hungary (HUN) 1:39:14
61 Mária Gáliková  Slovakia (SVK) 1:40:19
62 Gianetti Bonfim  Brazil (BRA) 1:41:07
63 Bahia Boussad  Algeria (ALG) 1:41:08
64 Fabienne Chanfreau  France (FRA) 1:41:31
65 Deb Huberty  United States (USA) 1:41:59
66 Geetha Nandani  Sri Lanka (SRI) 1:42:15
67 Natalya Karpetchenko  Kazakhstan (KAZ) 1:42:30
68 Cisiane Lopes  BRA 1:42:33
69 Neringa Aidietytė  Lithuania (LTU) 1:42:42
70 Ulrike Sischka  Germany (GER) 1:42:50
71 Samantha Cohen  United States (USA) 1:43:54
72 Jekaterina Jutkina  Estonia (EST) 1:43:54
73 Dounia Kara-Hassoun  Algeria (ALG) 1:44:06
74 Marie Yolene Raffin  Mauritius (MRI) 1:44:15
75 Laura Polli   Switzerland (SUI) 1:44:39
76 Margaret Ditchburn  United States (USA) 1:44:53
77 Susan Armenta  United States (USA) 1:45:38
78 Ghania Amzal  Algeria (ALG) 1:45:40
Simone Wolowiec  Australia (AUS) DQ
Yelena Ginko  Belarus (BLR) DQ
Kathrin Born-Boyde  Germany (GER) DQ
Graciela Mendoza  Mexico (MEX) DQ
Tatyana Gudkova  Russia (RUS) DQ
Monica Svensson  Sweden (SWE) DQ
Nina Moskvina  Ukraine (UKR) DQ
Jolene Moore  United States (USA) DQ
Rita Turova  Belarus (BLR) DNF
Sandra Zapata  Colombia (COL) DNF
Monika Choderová  Czech Republic (CZE) DNF
Eva Pérez  Spain (ESP) DNF
Outi Sillanpää  Finland (FIN) DNF
Tatiana Denize  France (FRA) DNF
Fatiha Ouali  France (FRA) DNF
Athiná Papagianni  Greece (GRE) DNF
Erica Alfridi  Italy (ITA) DNF
Yelena Kuznetsova  Kazakhstan (KAZ) DNF
Zuzana Malíková  Slovakia (SVK) DNF

Team (20km Women)

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  China 18 pts
2nd place, silver medalist(s)  Russia 28 pts
3rd place, bronze medalist(s)  Romania 41 pts
4  Spain 52 pts
5  Australia 55 pts
6  Italy 56 pts
7  Greece 69 pts
8  Germany 76 pts
9  Belarus 81 pts
10  Portugal 99 pts
11  Lithuania 126 pts
12  France 168 pts
13  Brazil 188 pts
14  United States 212 pts
15  Algeria 214 pts

Women's 10 km Junior

Place Athlete Nation Time Notes
1st place, gold medalist(s) Vera Sokolova  Russia (RUS) 45:29
2nd place, silver medalist(s) Anna Bragina  Russia (RUS) 46:15
3rd place, bronze medalist(s) Zhang Nan  China (CHN) 47:18
4 Maja Landmann  Germany (GER) 48:39
5 Déspina Zapounídou  Greece (GRE) 49:00
6 Agnieszka Dygacz  Poland (POL) 49:15
7 Anastasiya Kuznyetsova  Ukraine (UKR) 49:21
8 Lisa Grant  Australia (AUS) 49:25
9 Yelena Rusak  Belarus (BLR) 49:34
10 Beata Bodzioch  Poland (POL) 49:47
11 Johana Ordóñez  Ecuador (ECU) 50:12
12 Katie Stones  Great Britain (GBR) 50:29
13 Brigita Virbalytė  Lithuania (LTU) 50:41
14 Luz Villamarín  Colombia (COL) 51:19
15 Natallia Charnahayeva  Belarus (BLR) 51:26
16 Fiona Alldis  Australia (AUS) 51:29
17 Alexía Triadafíllou  Greece (GRE) 51:40
18 Amanda Gorst  New Zealand (NZL) 51:42
19 Nina Kovalchuk  Ukraine (UKR) 51:48
20 Eva María Iglesias  Spain (ESP) 51:50
21 Katalin Varró  Hungary (HUN) 51:54
22 Agnese Ragonesi  Italy (ITA) 52:08
23 Oana Maxim  Romania (ROU) 52:12
24 Tatiana González  Mexico (MEX) 52:15
25 Mariana Marazopoúlou  Greece (GRE) 52:19
26 Mandy Loriou  France (FRA) 52:22
27 Sophie Hales  Great Britain (GBR) 52:29
28 Nastassia Makatrova  Belarus (BLR) 52:31
29 Maria Michta  United States (USA) 53:04
30 Eszter Gerendási  Hungary (HUN) 53:06
31 Georgina Delgado  Spain (ESP) 53:15
32 Tatiana Orellana  Ecuador (ECU) 53:26
33 Jessica Heazlewood  Australia (AUS) 53:43
34 Lim Hyun-Soon  South Korea (KOR) 53:46
35 Nerea Costal  Spain (ESP) 53:47
36 Fatima Rodrigues  Portugal (POR) 53:56
37 Caitriona McMahon  Ireland (IRL) 54:12
38 Jennifer Gagg  Great Britain (GBR) 54:14
39 Erica Elaine Adams  United States (USA) 54:59
40 Catherine Hayes  United States (USA) 55:32
41 Svetlana Gribkova  Estonia (EST) 56:33
42 Dione Castellanos  Mexico (MEX) 56:42
43 He Xingtong  China (CHN) 57:05
44 Marlène Marc  France (FRA) 57:14
45 Katharina Gruber  Germany (GER) 57:31
46 Hendrika Botha  South Africa (RSA) 58:02
47 Tania Anchondo  Mexico (MEX) 58:16
48 Touria Daya  France (FRA) 58:16
49 Maarja Rand  Estonia (EST) 62:17
50 Kadri Pulst  Estonia (EST) 63:34
Liu Xiaoyan  China (CHN) DQ
Yadira Guamán  Ecuador (ECU) DQ
Svetlana Vasilyeva  Russia (RUS) DQ

Team (10km Women Junior)

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Russia 3 pts
2nd place, silver medalist(s)  Poland 16 pts
3rd place, bronze medalist(s)  Greece 22 pts
4  Australia 24 pts
5  Belarus 24 pts
6  Ukraine 26 pts
7  United Kingdom 39 pts
8  Ecuador 43 pts
9  China 46 pts
10  Germany 49 pts
11  Spain 51 pts
12  Hungary 51 pts
13  Mexico 66 pts
14  United States 68 pts
15  France 70 pts
16  Estonia 90 pts

Participation

The participation of 424 athletes (272 men/152 women) from 54 countries is reported.[6]

References

  1. ^ Despite Korzeniowski's challenge, Jefferson Perez secures third World Cup title in Naumburg 20km, IAAF, May 2, 2004, archived from the original on August 22, 2013, retrieved August 22, 2013
  2. ^ Voyevodin strikes again and retains World Cup 50km title in Naumburg, IAAF, May 1, 2004, archived from the original on August 22, 2013, retrieved August 22, 2013
  3. ^ World champion Yelena Nikolayeva adds Naumburg victory to her collection of titles, IAAF, May 2, 2004, archived from the original on August 22, 2013, retrieved August 22, 2013
  4. ^ Sun shines as Kanaykin pays price for record bid, IAAF, May 1, 2004, archived from the original on August 22, 2013, retrieved August 22, 2013
  5. ^ Unbeatable Sokolova outclasses rivals in Naumburg Junior race, IAAF, May 1, 2004, archived from the original on August 22, 2013, retrieved August 22, 2013
  6. ^ a b IAAF WORLD RACE WALKING CUP - SARANSK 2012 - FACTS & FIGURES (PDF), IAAF, retrieved August 22, 2013
  7. ^ IAAF World Race Walking Cup > 21st IAAF World Race Walking Cup > 20 Kilometres Race Walk - men, IAAF, May 2, 2004, retrieved August 22, 2013
  8. ^ IAAF World Race Walking Cup > 21st IAAF World Race Walking Cup > 50 Kilometres Race Walk - men, IAAF, May 1, 2004, retrieved August 22, 2013
  9. ^ IAAF World Race Walking Cup > 21st IAAF World Race Walking Cup > 20 Kilometres Race Walk - women, IAAF, May 2, 2004, retrieved August 22, 2013
  10. ^ IAAF World Race Walking Cup > 21st IAAF World Race Walking Cup > 10 Kilometres Race Walk - men, IAAF, May 1, 2004, retrieved August 22, 2013
  11. ^ IAAF World Race Walking Cup > 21st IAAF World Race Walking Cup > 10 Kilometres Race Walk - women, IAAF, May 1, 2004, retrieved August 22, 2013