Elections to Oxford City Council were held on 10 June 2004. The council is elected by halves, so one seat in each ward was up for election (except in St Clements, where both seats were contested). Labour lost majority control of the council but remained in minority administration. Overall turnout was 37.6%, with the lowest turnout (26.5%) in Carfax ward and the highest (49.5%) in Wolvercote.

Election result

Oxford Local Election Result 2004
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Liberal Democrats 10 4 1 +3 40.0 30.2 12,053 +4.1%
  Labour 7 0 9 -9 28.0 27.4 10,970 -11.0%
  Green 5 4 0 +4 20.0 20.4 8,161 +1.7%
  Ind. Working Class 3 2 0 +2 12.0 3.6 1,435 +2.2%
  Conservative 0 0 0 0 0 17.6 7,019 +3.0%
  Independent 0 0 0 0 0 0.83 333 +0.61%

Note: three Independents stood in 2004, compared with one in 2002.

The total number of seats on the Council after the election was:

Sources: BBC Oxford City Council

Results by ward

Map of the Oxford Wards
Map of the Oxford Wards

All results from Oxford City Council.

Barton and Sandhills

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Malcolm Murray 497 36.6%
Labour Peter Brennan 414 30.5%
Conservative Prudence Dailey 285 21.0%
Green Raymond Hitchins 149 10.9%
Turnout 1,357 31.1

Blackbird Leys

Party Candidate Votes % ±%
Ind. Working Class Lee Cole 494
Labour Patrick Stannard 415
Liberal Democrats Ian Bearder 92
Conservative Patricia Jones 91
Green Donald O'Neal 36
Turnout 1,128 28.2

Carfax

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Paul Sargent 479
Conservative Edward Watkins 236
Green Pallas Reiss 185
Labour Peter Morton 185
Turnout 1,091 26.5

Churchill

Party Candidate Votes % ±%
Ind. Working Class Claire Kent 386
Labour Peter Johnson 376
Conservative John Young 256
Liberal Democrats Sybil Dibdin 202
Green Matthew Ledbury 94
Turnout 1,318 28.9

Cowley

Party Candidate Votes % ±%
Labour Beryl Keen 616
Liberal Democrats Shakil Khan 369
Green Martin Juckes 323
Conservative Georgina Shomroni 262
Turnout 1,577 37.8

Cowley Marsh

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Sajjad-Hussain Malik 584
Labour Mumtaz Fareed 377
Conservative Judith Harley 222
Green David Bibby 179
Independent Khurshid Ahmed 74
Turnout 1,445 36.7

Headington

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Stephen Tall 1,061
Conservative Tarrant Anderson 343
Labour Georgina Toynbee 193
Green Judith Chipchase 150
Turnout 1,753 44.2

Headington Hill and Northway

Party Candidate Votes % ±%
Labour Tony Gray 451
Conservative Michael Davis 434
Liberal Democrats Mohammed Altaf-Khan 287
Green Katherine Wedell 160
Turnout 1,337 33.8

Hinksey Park

Party Candidate Votes % ±%
Labour Richard Muir 869
Green Lilian Sherwood 534
Liberal Democrats Christopher Bones 282
Conservative Simon Mort 258
Turnout 1,956 44.3

Holywell

Party Candidate Votes % ±%
Green Matthew Sellwood 443
Liberal Democrats Michael Gotch 385
Conservative Gregory Stafford 225
Labour Timothy Waters 192
Turnout 1,264 32.1

Iffley Fields

Party Candidate Votes % ±%
Green Elise Benjamin 800
Labour Richard Tarver 721
Liberal Democrats Bernard Gowers 195
Conservative James Hayward-Bloomfield 160
Turnout 1,946 45.9

Jericho and Osney

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Michael Collins 846
Labour Colin Cook 721
Green Lilia Patterson 332
Conservative William Wilson 266
Turnout 2,175 46.1

Littlemore

Party Candidate Votes % ±%
Labour John Tanner 539
Conservative Stuart Hand 359
Green Mark Stevenson 227
Liberal Democrats Nadeem Khan 198
Turnout 1,334 30.0

Lye Valley

Party Candidate Votes % ±%
Labour Daniel Paskins 597
Liberal Democrats Nathan Pyle 506
Conservative Marilyn Cox 271
Green Tim Pizey 141
Turnout 1,524 32.9

Marston

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Caroline van Zyl 749
Labour Roy Darke 693
Conservative Duncan Hatfield 426
Green Jeremy Poster 157
Turnout 2,030 46.3

North

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Clark Brundin 706
Green Sushila Dhall 500
Conservative Elizabeth Pryor 214
Labour William Turner 175
Independent John Rose* 62
Turnout 1,669 39.0

*John Rose stood on the platform "Local Government Reform"

Northfield Brook

Party Candidate Votes % ±%
Ind. Working Class Stuart Craft 555
Labour Rae Humberstone 439
Conservative Mohammed Abdul-Haq 90
Liberal Democrats Pamela Bones 89
Green Susan Tibbles 61
Turnout 1,242 30.3

Quarry and Risinghurst

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Tia MacGregor 953
Labour Oscar van Nooijen 572
Conservative Elizabeth Mills 356
Green Matthew Ormondroyd 155
Turnout 2,053 46.0

Rose Hill and Iffley

Party Candidate Votes % ±%
Labour Edward Turner 676
Liberal Democrats David Penwarden 505
Conservative Allen Mills 256
Green Simon Brook 185
Turnout 1,682 39.2

St Clement's

Note: the top two candidates were elected
Party Candidate Votes % ±%
Green Claire Palmer 741
Green Mary-Jane Sareva 597
Labour Jane Darke 357
Labour Mohammed Nawaz 356
Liberal Democrats Ali Hydar 236
Liberal Democrats Andrew MacGregor 233
Conservative Peter Leeming 201
Independent David Leake 197
Conservative Gareth Jennings 197
Turnout 1,564 33.9

Because both seats were up for election each voter had two votes (i.e. plurality-at-large). Turnout has been estimated by halving the number of votes cast.

St Margaret's

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Gwynneth Royce 635
Green Christopher Goodall 449
Conservative Robert Porter 358
Labour James Cloyne 108
Turnout 1,559 38.7

St Mary's

Party Candidate Votes % ±%
Green Sidney Phelps 616
Labour Mohammed Abbasi 496
Liberal Democrats Julia Goddard 198
Conservative Margaret Young 127
Turnout 1,447 33.4

Summertown

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Anthony Hollander 938
Green Thomas Lines 462
Conservative Raoul Cerratti 457
Labour Oliver Kempton 216
Turnout 2,082 44.6

Wolvercote

Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Susan Roaf 828
Conservative Graham Jones 669
Green Sheila Cameron 485
Labour Michael Taylor 162
Turnout 2,156 49.5