Elections to Tameside Council were held on 10 June 2004.

Due to demographic changes in the Borough since its formation in 1973, and in common with most other English Councils in 2004, substantial boundary changes were implemented in time for these elections.

After the election, the composition of the council was as follows:[1][2]

Party Seats   +/-  
Labour 44
Conservative 7
Liberal Democrats 3
Independent 2
Labour hold.

Results

Ashton Hurst ward

Ashton Hurst
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Richard Ambler 1,487 40.6
Labour Alan Whitehead 1,475 40.3
Labour Pauline Harrison 1,473
Conservative Paul Buckley 1,452
Conservative Mary Hastie 1,423
Labour Peter Joinson 1,404
Green Nigel Rolland 701 19.1
Majority
Turnout 40.1

Ashton St. Michael's ward

Ashton St. Michael's
Party Candidate Votes % ±%
Labour Margaret Sidebottom 1,163 30.3
Labour William Harrison 1,161
Labour Andrew Highton 1,147
Conservative Joseph Schofield 887 23.1
Conservative Beryl Bridge 832
Liberal Democrats John Bartley 807 21.0
Green Bryan Dean 589 15.3
UKIP Maurice Jackson 393 10.2
Majority
Turnout 33.6

Ashton Waterloo ward

Ashton Waterloo
Party Candidate Votes % ±%
Labour Catherine Piddington 1,588 42.7
Labour Michael Whitley 1,403
Labour Maria Bailey 1,213
Conservative Stephen Hepburn 1,121 30.1
Conservative John Marsh 1,064
Independent Alexander Mee 1,013 27.2
Majority
Turnout 37.2

Audenshaw ward

Audenshaw
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Karen Wright 1,680 45.4
Liberal Democrats Peter Wright 1,587
Liberal Democrats Allison Seabourne 1,257
Labour Patricia Haslam 1,185 32.0
Labour Katie Cruickshank 962
Labour Colin White 930
Conservative Alurie O'Sullivan 834 22.5
Majority
Turnout 38.5

Denton North East ward

Denton North East
Party Candidate Votes % ±%
Labour Martin Wareing 1,463 42.3
Labour Allison Gwynne 1,441
Labour Vincent Ricci 1,291
Liberal Democrats Alan Yates 1,012 29.3
Conservative Shirley Booth 982 28.4
Conservative Georgina Greenwood 967
Majority
Turnout 34.9

Denton South ward

Denton South
Party Candidate Votes % ±%
Labour Margaret Downs 1,672 37.1
Labour Andrew Doubleday 1,619
Labour Arthur Grundy 1,371
Conservative Thomas Jones 835 18.5
Liberal Democrats Mark Yates 802 17.8
BNP Anthony Jones 612 13.6
Green Steve Fisher 586 13.0
Majority
Turnout 38.0

Denton West ward

Denton West
Party Candidate Votes % ±%
Labour Andrew Gwynne 2,218 47.8
Labour Brenda Warrington 1,966
Labour Michael Smith 1,751
Conservative Joan Howarth 1,272 27.4
Conservative Antony Kershaw 1,143
Conservative Michael Foy 1,083
Green Gerard Boyd 608 13.1
Liberal Democrats Carol Yates 545 11.7
Majority
Turnout 42.5

Droylsden East ward

Droylsden East
Party Candidate Votes % ±%
Labour Jim Middleton 1,726 40.6
Labour Co-op Susan Quinn 1,563 -
Labour Co-op Keiran Quinn 1,422 -
Local Community Party Jack Crossfield 1,044 24.6
BNP David Gough 764 18.0
Conservative Lynn Major 714 16.8
Majority
Turnout 38.4

Droylsden West ward

Droylsden West
Party Candidate Votes % ±%
Labour Gerald Cooney 2,205 58.0
Labour Ann Holland 2,184
Labour Barrie Holland 2,078
Independent Anthony Affleck 909 23.9
Conservative Dorothy Buckley 689 18.1
Majority
Turnout 37.7

Dukinfield ward

Dukinfield
Party Candidate Votes % ±%
Labour Brian Wild 1,781 39.0
Labour John Taylor 1,661
Labour Jacqueline Forth 1,604
Green Vernon Marshall 1,032 22.6
Conservative Dennis Rick 903 19.8
Independent Grethe Dillon 854 18.7
National Front Britain for the British Terry Blackman 0 0.00
Majority
Turnout 37.0

Dukinfield / Stalybridge ward

Dukinfield / Stalybridge
Party Candidate Votes % ±%
Labour Charles Meredith 1,628 45.3
Labour David Sweeton 1,598
Labour Philip Wilkinson 1,478
Conservative Philip Barker 1,160 32.3
Conservative Suzanne Barker 1,123
Conservative Andrew Hollingworth 1,081
Green Martine Marshall 806 22.4
Majority
Turnout 39.4

Hyde Godley ward

Hyde Godley
Party Candidate Votes % ±%
Labour Joseph Kitchen 1,334 45.9
Labour John Sullivan 1,257
Labour Co-op James Fitzpatrick 1,254
Conservative James Walton 897 30.8
Conservative John Holt 831
Conservative Ali Reza 686
Liberal Democrats James Arathoon 678 23.3
Majority
Turnout 34.4

Hyde Newton ward

Hyde Newton
Party Candidate Votes % ±%
Labour Co-op Peter Robinson 1,482 34.1
Labour Joseph Fitzpatrick 1,363
Labour Margaret Oldham 1,296
Liberal Democrats Peter Ball-Foster 1,059 24.4
Conservative Thomas Welsby 992 22.8
BNP Mark Ward 814 18.7
Majority
Turnout 37.4

Hyde Werneth ward

Hyde Werneth
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Derek Baines 2,031 42.1
Conservative John Bell 1,949
Conservative Ruth Welsby 1,509
Labour Alan Barton 1,364 28.3
Labour June Evans 1,310
Labour Munsif Ali 1,045
Independent Keith Duffy 863 17.9
Liberal Democrats Syed Ali 568 11.8
Majority
Turnout 46.4

Longdendale ward

Longdendale
Party Candidate Votes % ±%
Labour Sean Parker-Perry 1,661 50.9
Labour Peter Bibby 1,641
Labour Samuel Roy Oldham 1,499
Conservative Wendy Barker 1,085 33.2
Conservative Terence Shepherd 1,037
BNP Beverley Jones 520 15.9
Majority
Turnout 40.4

Mossley ward

Mossley
Party Candidate Votes % ±%
Independent Roy Etchells 1,710 40.1
Labour James Brierley 1,390 32.6
Independent Michael Hill 1,270
Independent William Leeson 1,248
Labour Co-op Idu Miah 1,058
Labour Lynn Travis 986
Green Christine Clark 591 13.9
Conservative Alan Swords 576 13.5
Conservative Carol Owen 502
Conservative Stephen Owen 456
Majority
Turnout 44.9

St. Peters ward

St. Peters
Party Candidate Votes % ±%
Labour Warren Bray 1,452 37.7
Labour Jack Davis 1,377
Labour Stephen Smith 1,332
Liberal Democrats Malcolm Lewis 931 24.2
Green Trevor Clarke 776 20.1
Conservative Charles Fletcher 693 18.0
Conservative Irene Marsh 615
Majority
Turnout 35.1

Stalybridge North ward

Councillor Frank Robinson died in 2006.[3] The seat was retained for Labour by George Roberts in a by-election on 29 June 2006.[4]

Stalybridge North
Party Candidate Votes % ±%
Labour Bernard Walsh 1,472 45.5
Labour Frank Robinson 1,434
Labour Kevin Welsh 1,376
Conservative David Buckley 1,104 34.2
Conservative Yvonne Holt 987
Conservative Kevin Hartley 964
Green Michael Smee 656 20.3
Majority 35.1
Turnout

Stalybridge South ward

Stalybridge South
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Doreen Dickinson 1,810 51.3
Conservative Colin Grantham 1,619
Conservative Suzanne Shepherd 1,617
Labour William Fairfoull 1,144 32.4
Labour Glennys Hammond 1,092
Labour Gary Arthurs 1,021
BNP Nigel Byrne 573 16.2
Majority
Turnout 39.6

References

  1. ^ "Results from the Unitary Election on Thursday 10th June 2004". tameside.gov.uk. Tameside MBC. 1 May 2008. Archived from the original on 30 December 2017. Retrieved 30 December 2017.
  2. ^ Tamesde Metropolitan Borough Council Election Results 1973-2012 (pdf). Tameside MBC. 2012. Retrieved 30 December 2017.
  3. ^ MEN (10 May 2006). "Fond farewell to gentleman Frank". Manchester Evening News. Retrieved 5 January 2018.
  4. ^ "By-Election Results, Thursday, 29 June 2006: Stalybridge North". tameside.moderngov.co.uk. Tameside Metropolitan Borough Council. 29 June 2006. Archived from the original on 5 January 2018. Retrieved 5 January 2018.