Map of the results of the 2004 Wolverhampton council election. Labour in red, Conservatives in blue and Liberal Democrats in yellow.
Map of the results of the 2004 Wolverhampton council election. Labour in red, Conservatives in blue and Liberal Democrats in yellow.

The Council elections held for Wolverhampton City Council on 10 June 2004 were "all out", meaning all 60 seats (3 seats in each of the 20 wards) were up for election.

The composition of the council following the election was:

In each ward, 3 Councillors were elected. The candidate with the most votes was elected to serve a 4-year term, the candidate with the second highest number of votes was elected to serve a 3-year term and the candidate who finished third was elected to serve 2 years as a Councillor.

As there were no elections with a tied number of votes, all of the results from 10 June 2004 have followed, or will follow, the rule stated above.

Election result

The candidate with the most votes polled who finished (1st) was elected for a term of 4 years.

The candidate who finished (2nd) was elected for a term of 3 years.

The candidate who finished (3rd) was elected for a term of 2 years.

As all 20 wards in Wolverhampton had to elect 3 councillors, this rule applied to all wards without exception.

Bilston East
Party Candidate Votes % ±%
Labour Thomas Turner (1st) 1321
Labour Louise Miles (2nd) 1291
Labour Stephen Simkins (3rd) 1255
Conservative Philip Lewis 675
Conservative Paul Myers 634
Conservative Robert Thomas 602
Liberal Democrats Michael Birch 445
Turnout 26.38
Bilston North
Party Candidate Votes % ±%
Labour Trudy Bowen (1st) 1375
Labour Susan Constable (2nd) 1206
Labour Philip Page (3rd) 1147
Conservative Gillian Fellows 1104
Conservative Marlene Berry 983
Conservative Christopher Haynes 887
Green Edward Clarke 505
Liberal Democrats Frances Heap 419
Turnout 30.60
Blakenhall
Party Candidate Votes % ±%
Labour John Rowley (1st) 2047
Labour Robert Jones (2nd) 1959
Labour Judith Rowley (3rd) 1877
Conservative Christopher Berry 581
Conservative Roberta Bradley 568
Conservative John Corns 482
Liberal Democrats Susan Butler 392
Turnout 38.36
Bushbury North
Party Candidate Votes % ±%
Labour Paula Brookfield (1st) 1331
Conservative Sheila Patten (2nd) 1293
Labour Paul Allen (3rd) 1279
Conservative Ian Lucas 1228
Labour Steven Edwards 1144
Conservative Martyn Griffiths 1079
Liberal Democrats Susan Bem 740
Liberal Democrats Ian Jenkins 591
Liberal Democrats Michael Ewing 528
Turnout 35.39
Bushbury South & Low Hill
Party Candidate Votes % ±%
Labour Peter Bilson (1st) 1088
Labour Peter O'Neill (2nd) 1084
Labour Paul Sweet (3rd) 1056
Conservative Margaret Findlay 539
Conservative James Wilson 519
Conservative Christine Lucas 513
Liberal Democrats Lionel Smith 292
Liberal Democrats Melonie Bryatt 270
Liberal Democrats Linda Gwinnett 266
Turnout 21.80
East Park
Party Candidate Votes % ±%
Labour Patricia Byrne (1st) 1253
Labour Francis Docherty (2nd) 1149
Labour Keith Inston (3rd) 1087
UKIP Anthony Foulkes 558
Conservative Peter Dobb 551
Conservative Jean Corns 522
Conservative Lee Patten 492
Liberal Democrats Ann Whitehouse 377
Turnout 26.46
Ettingshall
Party Candidate Votes % ±%
Labour Bishan Dass (1st) 1735
Labour Alan Smith (2nd) 1681
Labour Andrew Johnson (3rd) 1673
Conservative Robert Green 557
Conservative Arthur Mills 520
Conservative Lionel Berry 507
Liberal Democrats Eileen Birch 501
Turnout 29.46
Fallings Park
Party Candidate Votes % ±%
Labour Geoffrey Foster (1st) 1302
Labour Irene Griffiths (2nd) 1170
Labour Maureen Warren (3rd) 1078
Conservative Matthew Holdcroft 999
Conservative Alwyne Murray 942
Conservative Jonathan Evans 939
Liberal Democrats Joyce Hill 769
Liberal Democrats Sylvia Clark 684
Liberal Democrats Sandra Terry 603
Turnout 33.53
Graiseley
Party Candidate Votes % ±%
Labour John Reynolds (1st) 1078
Labour Elias Mattu (2nd) 1973
Labour Man Mohan Passi (3rd) 1886
Conservative John Mellor 1554
Conservative Barry Cole 1212
Conservative Jean Lenoir 1194
Green David Seagar 402
Liberal Democrats Mary Millar 383
Liberal Democrats David Harding 341
Liberal Democrats Sarah Vorley 319
Turnout 45.75
Heath Town
Party Candidate Votes % ±%
Labour Milkinderpal Jaspal (1st) 951
Labour Leslie Turner (2nd) 841
Labour Caroline Siarkiewicz (3rd) 776
Liberal Colin Hallmark 707
Liberal David Hallmark 597
Liberal Mark Smith 541
Conservative Pauline Griffiths 510
Conservative Gayna Gittos 443
Conservative Piers Thompson 427
Turnout 26.71
Merry Hill
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Robert Hart (1st) 2128
Conservative David Nicholls (2nd) 2001
Conservative Christine Mills (3rd) 1933
Labour Clare Brittain 1021
Labour Howard Berry 988
Labour Ricky Chima 891
Liberal Democrats Jessica Pringle 520
Liberal Democrats Michael Rowan 519
Liberal Democrats Edward Pringle 516
Turnout 39.34
Oxley
Party Candidate Votes % ±%
Labour Christine Irvine (1st) 1302
Labour Ian Brookfield (2nd) 1257
Labour George Lockett (3rd) 1218
Conservative Leslie Pugh 871
Conservative Annette Pugh 866
Conservative Merisha Stevenson 750
UKIP Steven Wellings 490
Liberal Democrats Carole Jenkins 424
Liberal Democrats Robert Jukes 304
Liberal Democrats Tracey Jukes 289
Turnout 28.88
Park
Party Candidate Votes % ±%
Labour Jennifer Cromie (1st) 1493
Labour Sandra Samuels (2nd) 1433
Labour Manohar Minhas (3rd) 1423
Conservative Neville Patten 1176
Conservative Martin Berrington 1174
Conservative Lucinda Turner 1163
Liberal Democrats Robert Caddick 763
Liberal Democrats Bryan Lewis 725
Liberal Democrats John Steatham 725
Turnout 40.67
Penn
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Patricia Bradley (1st) 2556
Conservative Alan Hart (2nd) 2457
Conservative Patricia Patten (3rd) 2300
Labour Warinda Juss 1433
Labour Ian Angus 1259
Labour Christine Hampton 1202
Liberal Democrats June Hemsley 633
Liberal Democrats Nichola Jack 511
Liberal Democrats Sameen Farouk 452
Turnout 44.73
Spring Vale
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Richard Whitehouse (1st) 1879
Liberal Democrats Michael Heap (2nd) 1785
Liberal Democrats Malcolm Gwinnett (3rd) 1757
Labour Graham Childs 881
Labour John Thomas 853
Labour William Langford 801
UKIP John Burke 547
Conservative Amanda Proverbs 356
Conservative Brian Fellows 282
Conservative Sylvia Green 260
Independent Robert Whitehouse 246
Turnout 38.24
St Peters
Party Candidate Votes % ±%
Labour Roger Lawrence (1st) 1222
Labour Surjan Duhra (2nd) 1174
Labour Tersaim Singh (3rd) 1155
Liberal Democrats Alexandra Lawrence 655
Liberal Democrats David Jack 614
Liberal Democrats Robin Lawrence 574
Conservative Leslie Bouts 318
Conservative Sandra Newman 299
Conservative Garry Graham 281
Green Paul Armstrong 246
Turnout 37.47
Tettenhall Regis
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Davis (1st) 2247
Conservative Jonathan Yardley (2nd) 2175
Conservative Barry Findlay (3rd) 1992
Labour Elizabeth Edmundson 649
UKIP Gordon Smith 638
Liberal Democrats Roger Gray 571
Labour David Hartley 565
Labour Jane Whalen 531
Liberal Democrats Michael Harper-Dolejsek 492
Liberal Democrats Darcel Stewart 402
Turnout 42.49
Tettenhall Wightwick
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Joan Stevenson (1st) 3055
Conservative Wendy Thompson (2nd) 3022
Conservative Andrew Wynne (3rd) 2972
Labour Graham Dodd 758
Labour Roger Edwards 753
Labour Malcolm Freeman 733
Liberal Democrats Philip Bennett 630
Turnout 46.44
Wednesfield North
Party Candidate Votes % ±%
Labour Philip Bateman (1st) 1732
Labour David Jones (2nd) 1521
Conservative Arthur Newman (3rd) 1400
Labour Gwendoline Stafford Good 1399
Conservative Carol Bourne 1345
Conservative David Bourne 1333
Liberal Democrats Stephen Birch 545
Turnout 37.69
Wednesfield South
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Simon Jevon (1st) 1590
Labour Helen King (2nd) 1417
Conservative Fiona Latter (3rd) 1390
Labour Paul Kalinauckas 1373
Conservative Simon Tong 1338
Labour Michael Stafford Good 1245
Liberal Democrats Malcolm Jones 475
Turnout 37.47