Elections to Dacorum Borough Council in Hertfordshire, England were held on 3 May 2007. The whole council was up for election with boundary changes since the last election in 2003 reducing the number of seats by one.[1] The Conservative party remained in overall control of the council after winning 44 of the 51 seats which they partly attributed to national events, while the Liberal Democrats lost 2 seats but were pleased to become the official opposition.[2]

Election result

Dacorum Local Election Result 2007
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 44 +13 86.3 54.2 45,226 +9.4%
  Liberal Democrats 5 -2 9.8 20.5 17,136 -3.2%
  Labour 2 -12 3.9 20.3 16,928 -9.3%
  Green 0 0 0 3.0 2,516 +1.8%
  Independent 0 0 0 1.3 1,083 +0.8%
  National Front 0 0 0 0.6 541 +0.6%

Ward results

Adeyfield East (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Allan Lawson 785
Conservative William Wyatt-Lowe 752
Labour Dawn Barnes 410
Labour Helen Leach 370
Liberal Democrats Doreen Coburn 155
Liberal Democrats Christine Hardy 138
Turnout 2,610 35.8
Adeyfield West (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Keith White 518
Conservative Keith Reid 508
Labour Susan White 502
Conservative Angela Ashdown 481
Liberal Democrats Sylvia Fry 200
Liberal Democrats Geoffrey Lawrence 178
Turnout 2,387 31.1
Aldbury & Wigginton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mike Edwards 475 57.0
Liberal Democrats Michael James 306 36.7
Labour Tony Shaw 53 6.4
Majority 169 20.3
Turnout 834 44.8
Apsley and Corner Hall (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Brian Ayling 1,201
Conservative Colin Peter 1,087
Conservative Michael Clark 1,084
Labour Hazel Mackie 367
Labour Beryl Milnes 335
Labour Michael Sheehan 321
Liberal Democrats Ashley Burton 258
Liberal Democrats Margaret Waugh 234
Liberal Democrats Ian Senior 212
Green Jeffrey Fanstone 206
Turnout 5,305 31.3
Ashridge
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nicholas Tiley 791 74.8
Liberal Democrats Robert Irving 184 17.4
Labour Sharon Greene 83 7.8
Majority 607 57.4
Turnout 1,058 50.0
Bennetts End (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Michelle Lancaster 721
Conservative Suqlain Mahmood 655
Labour Gary Cook 537
Labour Bernard Gronert 525
Liberal Democrats Nicole Daly 206
Liberal Democrats Alan Waugh 175
Green Malcolm Waterton 128
Turnout 2,947 35.7
Berkhamsted Castle (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrew Fairburn 1,049
Conservative Jonathan Mole 965
Liberal Democrats Elizabeth Patterson 721
Liberal Democrats Victor Earl 690
Labour James Mackie 113
Labour Alan Olive 104
Turnout 3,642 40.4
Berkhamsted East (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Julie Laws 722
Conservative Stephen Bateman 698
Liberal Democrats Philip Gibbs 627
Liberal Democrats John Lythgoe 603
Independent Norman Cutting 341
Green Anne Duvall 152
Labour Sylvia Shaw 74
Labour Mary Khamis 73
Turnout 3,290 38.7
Berkhamsted West (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Carol Green 860
Conservative Ian Reay 837
Liberal Democrats Geraldine Corry 615
Liberal Democrats Garrick Stevens 601
Labour Peter Norman 154
Labour Natasha Littlechild 123
Turnout 3,190 39.0
Bovingdon, Flaunden & Chipperfield (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Richard Roberts 1,734
Conservative Gill Chapman 1,711
Conservative Gbola Adeleke 1,450
Independent Sharon Sims 417
Liberal Democrats David Griffiths 385
Green Martin Humphrew 280
Liberal Democrats Rick Martin 252
Liberal Democrats Barry Batchelor 243
Labour Richard Milnes 230
Labour Stephanie Barnes 218
Labour Scott Stimpson 174
Turnout 7,094 40.2
Boxmoor (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Janice Marshall 1,470
Conservative Neil Harden 1,430
Conservative Andrew Williams 1,306
Labour Julia Coleman 520
Labour Helen Heenan 429
Labour Tim Lyle 416
Liberal Democrats Jennifer Simmons 402
Liberal Democrats Stuart Watkin 375
Liberal Democrats Ronald Tindall 352
Green Alan Johnson 231
Green Hazel Johnson 216
Turnout 7,147 41.7
Chaulden and Warners End (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Fiona Guest 981
Conservative John Whitman 935
Conservative Janice Speaight 931
Labour Margaret Coxage 915
Labour Ronald Coxage 824
Labour Anne-Lise Johnsen 781
Green Jane Cousins 327
National Front Bernard Franklin 327
Independent Julie James 325
Liberal Democrats Stephen Wilson 280
Liberal Democrats Neil Kennedy 257
Liberal Democrats Lynda Roe 256
Turnout 7,139 39.5
Gadebridge (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Roger Taylor 623
Conservative Jai Restall 554
Labour Maureen Flint 527
Labour Stefan Fisher 434
Liberal Democrats Andrew Michie 161
Liberal Democrats Margaret Colquhoun 124
Green Paul Harris 124
Turnout 2,547 34.3
Grovehill (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ann Ryan 956
Conservative Alexander Bhinder 901
Conservative Terence Douris 889
Labour An Fisher 609
Labour Michael Maloney 514
Labour Richard Walsh 497
Liberal Democrats John Blackman 229
National Front Simon Deacon 214
Liberal Democrats Christopher Fryd 154
Liberal Democrats Martin Rance 147
Turnout 5,110 32.6
Hemel Hempstead Town (2)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Michael Moore 404
Conservative Robert Wright 396
Labour Ellen Halden 388
Conservative Adam Wyatt-Lowe 358
Liberal Democrats Christopher Angell 183
Liberal Democrats Jean Blackman 181
Green Paul Sandford 112
Turnout 2,022 29.4
Highfield (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Brenda Link 739
Liberal Democrats Lloyd Harris 604
Labour Elio Gomez 522
Labour Bert Bannister 488
Conservative Kevin Minier 293
Conservative Miriam Wiedman-Smith 237
Turnout 2,883 38.4
Kings Langley (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alan Anderson 1,048
Conservative Bob Mclean 958
Labour Gerald Angiolini 376
Labour Eira Mills 309
Green Jenna Selby 254
Liberal Democrats Michael Morton 187
Liberal Democrats Gerald Coulter 173
Turnout 3,305 44.0
Leverstock Green (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Hazel Bassadone 1,624
Conservative Margaret Griffiths 1,523
Conservative Graham Sutton 1,506
Labour Douglas Jones 463
Labour Alan Dickson 448
Labour Jean Langdon 432
Liberal Democrats Thomas Potter 290
Liberal Democrats Sheila Daly 271
Liberal Democrats Adam Roe 234
Green Gillian Storey 192
Turnout 6,983 37.0
Nash Mill
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Lucy Foster 511 64.8
Labour Norman Jones 182 23.1
Liberal Democrats Colin Roe 95 12.1
Majority 329 41.7
Turnout 788 37.8
Northchurch
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alan Fantham 627 70.0
Liberal Democrats Julian Critcher 203 22.7
Labour Doreen Hills 66 7.4
Majority 424 47.3
Turnout 896 41.2
Tring Central (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Nicholas Hollinghurst 824
Liberal Democrats Denise Rance 793
Conservative John Bowden 661
Conservative Stan Mills 651
Green Colin Kruger 156
Labour Douglas Drury 76
Labour Fran Howat 72
Turnout 3,233 41.5
Tring East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Penelope Hearn 660 63.3
Liberal Democrats Rosemarie Hollinghurst 349 33.5
Labour Philip Gonzalez 33 3.2
Majority 311 29.8
Turnout 1,042 47.7
Tring West and Rural (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Derek Townsend 919
Liberal Democrats Christopher Townsend 895
Liberal Democrats John Allan 883
Conservative Olive Conway 866
Labour Jan Kalaher 93
Labour Frank Burgess 88
Turnout 3,744 47.8
Watling (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Herbert Chapman 1,093
Conservative David Lloyd 1,068
Labour Joseph Wales 167
Liberal Democrats Lesley Murray 153
Labour Kit Wales 152
Liberal Democrats Angela Tindall 141
Turnout 2,774 36.2
Woodhall Farm (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stephen Holmes 808
Conservative Colette Wyatt-Lowe 743
Labour Sally Anderson 215
Labour Barbara Gronert 204
Green Helen Batchelor 138
Liberal Democrats Daniel Bonnett 115
Liberal Democrats Paul Elley 103
Turnout 2,326 29.2

References

  1. ^ "Tories gain 13 at changed Dacorum". BBC Online. 4 May 2007. Retrieved 31 December 2008.
  2. ^ "Election results 2007". Hemeltoday. 4 May 2007. Retrieved 31 December 2008.