Map of the results of the 2007 South Ribble Borough Council election. Conservatives in blue, Labour in red, Liberal Democrats in yellow and Idle Toad in pinky-red.
Map of the results of the 2007 South Ribble Borough Council election. Conservatives in blue, Labour in red, Liberal Democrats in yellow and Idle Toad in pinky-red.

Local elections were held for South Ribble Borough Council on 3 May 2007. Elections are held every four years with all councillors up for election in multi-member electoral wards.

South Ribble Council Elections: Bamber Bridge East (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Labour James Owen 416
Labour David J Watts 395
Conservative Jean Fell 360
Conservative Frank Redfern 345
Idle Toad Janette Swain 330
Idle Toad Terry Yates 248
South Ribble Council Elections: Bamber Bridge North (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrea Ball 692
Conservative Carol Chisholm 649
Labour Stephen Bennett 511
Labour John R McKay 402
South Ribble Council Elections: Bamber Bridge West (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Thomas Hanson 423
Labour Paul Foster 380
Idle Toad Mick Higgins 324
Conservative Rita Hughes 313
Conservative Eileen Livesey 276
Idle Toad Jim Davies 216
South Ribble Council Elections: Broad Oak (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Linda Woollard 697
Liberal Democrats Harold Hancock 693
Liberal Democrats David Howarth 690
Conservative Margaret Clark 653
South Ribble Council Elections: Charnock (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Dorothy A Gardner 517
Conservative Melvyn Gardner 496
Labour Terry Carter 304
Labour Richard Newman-Thompson 247
Liberal Democrats Helen Louise Crewe 134
Liberal Democrats Doris Pimblett 109
South Ribble Council Elections: Coupe Green and Gregson Lane (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Idle Toad Tom Sharratt 709
Conservative Jim Marsh 611
Idle Toad Warren Bennett 542
Conservative Frances Walker 539
South Ribble Council Elections: Earnshaw Bridge (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mike France 512
Conservative Irvine Edwards 450
Labour Bill Evans 421
Labour Elaine Stringfellow 394
South Ribble Council Elections: Farington East (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mike Otter 393
Conservative Graham Walton 326
Liberal Democrats Christine Harrison 265
Liberal Democrats Andrew Fowler 185
Labour Jonathan Woodcock 172
Labour Chris Watts 141
South Ribble Council Elections: Farington West (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Phil Smith 749
Conservative John Rainsbury 741
Liberal Democrats Judith England 385
Liberal Democrats Geoffery Crewe 316
Labour Andrew Bennison 174
Labour Stuart Wilkinson 158
South Ribble Council Elections: Golden Hill (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Michael Titherington 515
Labour Matthew Tomlinson 511
Conservative Norman Pearson 308
Conservative Doreen Baker 283
Liberal Democrats Tracie Ann Booth 174
Liberal Democrats Gareth Armstrong 165
South Ribble Council Elections: Howick and Priory (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mary Robinson 818
Conservative Paul James Clegg 799
Liberal Democrats Leonard Read 529
Liberal Democrats David Shaw 505
South Ribble Council Elections: Kingsfold (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alan Best 604
Conservative Renee Blow 590
Labour James Patten 417
Labour Keith Walters 363
South Ribble Council Elections: Leyland Central (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mary Green 379
Conservative Ray Woodburn 326
Labour Caleb Tomlinson 312
Labour Diane Maier 252
Liberal Democrats Dorothy Foster 243
Liberal Democrats Gwendoline Schofield 230
South Ribble Council Elections: Leyland St Ambrose(2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Linda Williams 420
Conservative Madge Suthers 369
Liberal Democrats Derek Forrest 285
Liberal Democrats Christine Leeming 280
Labour Simon Butler 267
Labour Cheryl Ledward-Lee 261
South Ribble Council Elections: Leyland St Marys (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Michael McNulty 882
Conservative John Demack 804
Labour Mike Kelly 243
Labour Peter Holker 228
Liberal Democrats Martin Cassell 160
Liberal Democrats Christopher Fitchie 152
South Ribble Council Elections: Little Hoole and Much Hoole (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Suthers 821
Conservative Colin Coulton 775
Labour David Lyons 151
Labour Don Smith 138
Liberal Democrats Julie Drinkall 110
Liberal Democrats William G Bryce 90
South Ribble Council Elections: Longton and Hutton West (3 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jon Hesketh 1,292
Conservative Colin Clark 1,280
Conservative Peter Stettner 1216
Liberal Democrats Mary Susan Moore 314
Liberal Democrats Jeremy Baker 291
Liberal Democrats David Moore 258
Labour Agnes Gwilliam 250
South Ribble Council Elections: Lostock Hall (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Kath Beattie 512
Conservative Don Parkinson 488
Labour Kevin Pownall 330
Labour Joe Redmond 318
Liberal Democrats Belinda Fowler 113
Liberal Democrats Geoffery Garratt 101
South Ribble Council Elections: Lowerhouse (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Fred Heyworth 451
Labour Tony Kelly 429
Conservative Edith Woodburn 346
Conservative John Wright 301
Liberal Democrats Marion Hancock 89
Liberal Democrats Matthew Howarth 79
South Ribble Council Elections: Middleforth (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jenny Hothersall 566
Conservative Jim Hothersall 564
Labour David J Bretherton 400
Labour Gaynor Bretherton 379
Liberal Democrats Andrew N Jones 132
Liberal Democrats Anthony T Hartley 126
South Ribble Council Elections: Moss Side (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Michael A Green 780
Conservative Frank Duxbury 702
Labour Anne Brown 416
Labour Michael Godbold 343
South Ribble Council Elections: New Longton and Hutton East (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jim Breakell 1,091
Conservative Margaret Rose Smith 1,054
Independent Nick Sumner 203
Labour Margaret Kerfoot 192
Liberal Democrats Marie Josaphine Garratt 160
Liberal Democrats Mary Isobel Young 150
South Ribble Council Elections: Samlesbury and Walton (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Peter Mullineaux 701
Idle Toad Barrie Yates 610
Conservative Mike Nelson 566
Idle Toad Michael Nathan 508
Labour Pauline Robinson 118
Labour Tracy Gilmour 105
South Ribble Council Elections: Seven Stars (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Duxbury 536
Conservative Alan Oglivie 496
Labour Donald Harrison 377
Labour Peter Louis McClelland 351
South Ribble Council Elections: Tardy Gate (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Cliff Hughes 746
Conservative Ken Palmer 680
Labour Cameron Crook 305
South Ribble Council Elections: Walton-le-Dale (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jim Bristow 682
Conservative Graham O'Hare 630
Liberal Democrats Jane Helen Marchant 216
Liberal Democrats Peter John Stringfellow 174
South Ribble Council Elections: Whitefield (2 members)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stephen Robinson 727
Conservative June Buttery 692
Liberal Democrats Anthony Pimblett 590
Liberal Democrats Timothy Young 535

See also

References