2009 BWF Season
Details
DurationJanuary 6, 2009 –
December 20, 2009
Achievements (singles)
Awards
Player of the yearMalaysia Lee Chong Wei (Male)
China Wang Yihan (Female)[1]
2008
2010

The 2009 BWF Season was the overall badminton circuit organized by the Badminton World Federation (BWF) for the 2009 badminton season to publish and promote the sport. Besides the BWF World Championships, BWF promotes the sport of Badminton through an extensive worldwide program of events. These events have various purposes according to their level and territory in which they are held but those events owned by BWF seek to showcase the Sport via the widest possible quality television broadcast and build the fanbase of the Sport throughout the World.

The world badminton tournament structure has four levels: Level 1 (BWF Major Events: Thomas Cup, Uber Cup, Sudirman Cup, Suhadinata Cup, World Championships, Bimantara Cup, and World Senior Championships), Level 2 (BWF Superseries: Superseries and Superseries Masters Finals), Level 3 (BWF Grand Prix: Grand Prix and Grand Prix Gold), and Level 4 (BWF Continental Tournament: International Challenge, International Series, and Future Series). The Thomas Cup & Uber Cup, Sudirman Cup and Suhandinata Cup are Teams Events. The others – Superseries, Grand Prix Events, International Challenge, International Series, Future Series and Bimantara Cup are all individual tournaments. The higher the level of tournament, the larger the prize money and the more ranking points available.[2][3]

The 2009 BWF Season calendar comprised the World Championships tournaments, the Sudirman Cup, the BWF Super Series (Super Series and Super Series Masters Finals), the Grand Prix (Grand Prix Gold and Grand Prix), the International Series (International Series and International Challenge), and Future Series.[4][5]

Schedule

This is the complete schedule of events on the 2009 calendar, with the Champions and Runners-up documented.

Key
World Championships
Super Series Finals
Super Series
Grand Prix Gold
Grand Prix
International Challenge
International Series
Future Series
Team events

January

Week of Tournament Champions Runners-up
January 5

Malaysia Open (Draw)

Malaysia Lee Chong Wei South Korea Park Sung-hwan
Score: 21–13, 21–7
Denmark Tine Rasmussen Hong Kong Zhou Mi
Score: 21–17, 15–21, 21–16
South Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
Indonesia Alvent Yulianto Chandra
Indonesia Hendra Aprida Gunawan
Score: 18–21, 21–14, 21–14
South Korea Lee Hyo-jung
South Korea Lee Kyung-won
China Yang Wei
China Zhang Jiewen
Score: 21–15, 21–12
Indonesia Nova Widianto
Indonesia Lilyana Natsir
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Lee Hyo-jung
Score: 21–14, 21–19
January 12

Korea Open (Draw)

Denmark Peter Hoeg Gade Malaysia Lee Chong Wei
Score: 21–18, 10–21, 21–17
Denmark Tine Rasmussen France Pi Hongyan
Score: 21–19, 21–19
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
South Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
Score: 21–12, 24–22
Chinese Taipei Cheng Wen-hsing
Chinese Taipei Chien Yu-chin
South Korea Lee Hyo-jung
South Korea Lee Kyung-won
Score: 21–19, 21–8
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Lee Hyo-jung
Thailand Songphon Anugritayawon
Thailand Kunchala Voravichitchaikul
Score: 21–8, 21–7

Estonian International

Finland Ville Lang Denmark Kasper Ipsen
Score: 21–14, 21–19
Russia Tatjana Bibik Denmark Anne Hald Jensen
Score: 21–11, 21–10
Japan Naoki Kawamae
Japan Shoji Sato
Russia Andrey Ashmarin
Russia Anton Ivanov
Score: 21–13, 21–9
China Cai Jiani
China Rong Bo
Russia Irina Khlebko
Russia Ksenia Polikarpova
Score: 21–13, 21–15
China Zhang Yi
China Cai Jiani
Russia Andrey Ashmarin
Russia Ksenia Polikarpova
Score: 21–9, 21–14
January 19

Swedish International

Denmark Jan Ø. Jørgensen Netherlands Dicky Palyama
Score: 16–21, 22–20, 21–17
Japan Yu Hirayama Malaysia Anita Raj Kaur
Score: 21–15, 21–14
Japan Naoki Kawamae
Japan Shoji Sato
England Chris Langridge
England David Lindley
Score: 15–21, 21–14, 21–17
Netherlands Rachel Van Cutsen
Netherlands Paulien Van Dooremalen
Sweden Emelie Lennartsson
Sweden Emma Wengberg
Score: 20–22, 21–19, 22–20
Ukraine Valeriy Atrashchenkov
Ukraine Elena Prus
England Robert Adcock
England Heather Olver
Score: 21–16, 21–11

February

Week of Tournament Champions Runners-up
February 2

Iran Fajr International

Iran Mohammad Reza Kheradmandi Iran Ali Shahhosseini
Score: 18–21, 21–18, 21–16
Turkey Aprilsasi Putri Lejarsar Variella Malaysia Sannatasah Saniru
Score: 17–21, 21–18, 21–17
Iran Mohammad Reza Kheradmandi
Iran Ali Shahhosseini
Turkey Kaya Ali
Turkey Yoga Ukikasah
Score: 23–25, 23–21, 21–16
Turkey Aprilsasi Putri Lejarsar Variella
Turkey Ezgi Epice
Malaysia Sannatasah Saniru
Malaysia Vivian Hoo Kah Mun
Score: 9–21, 21–11, 21–9
February 9

European Mixed Team Badminton Championships (Draw)

  • Host: Liverpool, England
  • Level: CC Team Championships
  • Format: 32 Teams (Round robin)
 Denmark
Players:
Mathias Boe, Joachim Fischer Nielsen,
Peter Gade, Jan O. Jorgensen,
Thomas Laybourn, Carsten Mogensen,
Lars Paaske, Joachim Persson,
Jonas Rasmussen, Hans-Kristian Vittinghus,
Nanna Brosolat Jensen, Helle Nielsen,
Lena Frier Kristiansen, Christinna Pedersen,
Tine Rasmussen, Marie Roepke,
Kamilla Rytter Juhl, Mie Schjoett-Kristensen
 England
Players:
Christopher Adcock, Robert Adcock,
Ben Beckman, Robert Blair,
Anthony Clark, Andrew Ellis,
Rajiv Ouseph, Nathan Robertson,
Andrew Smith, Mariana Agathangelou,
Elizabeth Cann, Hellen Davies,
Donna Kellogg, Sarah Walker,
Jennifer Wallwork, Gabrielle White
Score: 3–2
February 16

Austrian International

Japan Kazuteru Kozai Malaysia Yeoh Kay Bin
Score: 21–12, 12–21, 21–15
Germany Juliane Schenk Bulgaria Petya Nedelcheva
Score: 20–22, 21–8, 22–20
Japan Naoki Kawamae
Japan Shoji Sato
Japan Yoshiteru Hirobe
Japan Hajime Komiyama
Score: 21–19, 21–17
Japan Shizuka Matsuo
Japan Mami Naito
Japan Mizuki Fujii
Japan Reika Kakiiwa
Score: 21–15, 21–18
England Robert Adcock
England Heather Olver
Ukraine Valeriy Atrashchenkov
Ukraine Elena Prus
Score: 21–17, 21–18

Uganda International

Iran Ali Shahosseini Uganda Wilson Tukire
Score: 21–17, 21–17
Mauritius Karen Foo Kune Uganda Margaret Nankabirwa
Score: 21–16, 21–9
Uganda Shaban Nkutu
Iran Ali Shahosseini
Uganda Brian Suuna
Uganda Wilson Tukire
Score: 21–19, 21–18
Uganda Shamim Bangi
Uganda Margaret Nankabirwa
Uganda Rose Nakalya
Uganda Norah Nassimbwa
Score: 21–16, 21–10
Uganda Abraham Wogute
Uganda Rita Namusisi
Uganda Ivan Karimunda
Uganda Rose Nakalya
Score: 21–14, 21–10
February 23

German Open

China Bao Chunlai China Gong Weijie
Score: 21–18, 21–14
China Wang Yihan China Zhu Lin
Score: 20–22, 21–13, 21–11
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Shin Baek-cheol
Japan Kenichi Hayakawa
Japan Kenta Kazuno
Score: 21–13, 21–16
China Cheng Shu
China Zhao Yunlei
China Pan Pan
China Tian Qing
Score: 18–21, 21–13, 21–16
China Xu Chen
China Zhao Yunlei
China Zheng Bo
China Ma Jin
Score: 21–18, 23–21

March

Week of Tournament Champions Runners-up
March 2

All England Open (Draw)

China Lin Dan Malaysia Lee Chong Wei
Score: 21–19, 21–12
China Wang Yihan Denmark Tine Rasmussen
Score: 21–19, 21–23, 21–11
China Cai Yun
China Fu Haifeng
South Korea Han Sang-hoon
South Korea Hwang Ji-man
Score: 21–17, 21–15
China Zhang Yawen
China Zhao Tingting
China Cheng Shu
China Zhao Yunlei
Score: 21–13, 21–15
China He Hanbin
China Yu Yang
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Ha Jung-eun
Score: 13–21, 21–15, 21–9

Croatian International

Denmark Peter Mikkelsen Czech Republic Jan Vondra
Score: 23–21, 21–6
Malaysia Anita Raj Kaur Russia Tatiana Bibik
Score: 19–21, 21–12, 21–12
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
Japan Naoki Kawamae
Japan Shoji Sato
Score: 21–15, 21–19
Turkey Ezgi Epice
Germany Claudia Vogelgsang
Croatia Matea Cica
Croatia Andrea Žvorc
Score: 20–22, 21–14, 21–9
Croatia Zvonimir Durkinjak
Croatia Staša Poznanović
Bulgaria Konstantin Dobrev
Bulgaria Maya Dobreva
Score: 21–13, 17–21, 21–9
March 9

Swiss Open (Draw)

Malaysia Lee Chong Wei China Lin Dan
Score: 21–16, 21–16
China Wang Yihan China Jiang Yanjiao
Score: 21–17, 17–21, 21–13
Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Score: 21–14, 21–18
China Du Jing
China Yu Yang
South Korea Lee Hyo-jung
South Korea Lee Kyung-won
Score: 21–11, 21–12
China Zheng Bo
China Ma Jin
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Lee Hyo-jung
Score: 21–16, 21–15
March 16

Banuinvest International

Indonesia Dionysius Hayom Rumbaka Indonesia Bandar Sigit Pamungkas
Score: 16–21, 21–14, 21–12
Bulgaria Petya Nedelcheva Bulgaria Linda Zechiri
Score: 21–9, 21–17
Bulgaria Julian Hristov
Bulgaria Vladimir Metodiev
Czech Republic Ondrej Kopriva
Czech Republic Tomas Kopriva
Score: 18–21, 21–15, 22–20
Bulgaria Petya Nedelcheva
Bulgaria Dimitria Popstoikova
Romania Alexandra Milon
Romania Florentina Petre
Score: 21–17, 21–14
Ukraine Valeriy Atrashchenkov
Ukraine Elena Prus
Wales Richard Vaughan
Wales Sarah Thomas
Score: 21–19, 21–12
March 23

India Open

Indonesia Taufik Hidayat Malaysia Muhammad Hafiz Hashim
Score: 21–18, 21–19
France Pi Hongyan Malaysia Julia Wong Pei Xian
Score: 17–21, 21–15, 21–14
Malaysia Choong Tan Fook
Malaysia Lee Wan Wah
Singapore Hendri Kurniawan Saputra
Singapore Hendra Wijaya
Score: 21–9, 21–11
China Ma Jin
China Wang Xiaoli
Indonesia Vita Marissa
Indonesia Nadya Melati
Score: 21–14, 21–13
Indonesia Flandy Limpele
Indonesia Vita Marissa
India Diju Valiyaveetil
India Jwala Gutta
Score: 21–14, 21–17

Polish International

Netherlands Dicky Palyama Estonia Raul Must
Score: 21–12, 21–17
Poland Linling Wang Bulgaria Petya Nedelcheva
Score: 21–15, 21–14
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Lin Yu-lang
Denmark Kasper Faust Henriksen
Denmark Christian John Skovgaard
Score: 21–14, 17–21, 21–19
Bulgaria Diana Dimova
Bulgaria Petya Nedelcheva
Netherlands Rachel van Cutsen
Netherlands Paulien van Dooremalen
Score: 21–18, 14–21, 21–16
Poland Michal Logosz
Poland Olga Konon
Poland Adam Cwalina
Poland Malgorzata Kurdelska
Score: 23–25, 21–11, 21–7

Giraldilla International

Indonesia Ari Trisnanto Guatemala Kevin Cordon
Score: 19–21, 21–14, 21–18
Cuba Solangel Guzman Cuba Maria L Hernandez
Score: 21–17, 18–21, 21–18
Indonesia Rizki Yanu Kresnayandi
Indonesia Albert Saputra
Peru Antonio de Vinatea
Peru Martin del Valle
Score: 21–10, 21–9
Cuba Solangel Guzman
Cuba Lisandra Suarez
Peru Katherine Winder
Peru Claudia Zornoza
Score: 21–14, 26–24
Cuba Alexander Hernandez
Cuba Maria L Hernandez
Cuba Osleni Guerrero
Cuba Solangel Guzman
Score: 21–17, 21–12

April

Week of Tournament Champions Runners-up
April 1

Osaka International

South Korea Lee Cheol-ho South Korea Shon Wan-ho
Score: 19–21, 21–11, 21–11
Japan Ai Goto South Korea Kim Moon-hi
Score: 21–14, 21–14
Japan Yoshiteru Hirobe
Japan Hajime Komiyama
Japan Hirokatsu Hashimoto
Japan Noriyasu Hirata
Score: 21–19, 21–10
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Japan Kaori Mori
Japan Aya Wakisaka
Score: 21–16, 16–21, 24–22
Chinese Taipei Hsieh Yu-hsing
Chinese Taipei Chien Yu-chin
Japan Noriyasu Hirata
Japan Shizuka Matsuo
Score: 21–18, 21–15

Finnish International

Denmark Peter Mikkelsen Germany Marc Zwiebler
Score: 21–14, 16–21, 22–20
Germany Juliane Schenk Netherlands Judith Meulendijks
Score: 21–13, 21–13
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Lin Yu-lang
Denmark Rasmus Bonde
Denmark Mikkel Delbo Larsen
Score: 21–19, 21–16
Russia Valeria Sorokina
Russia Nina Vislova
Germany Sandra Marinello
Germany Birgit Overzier
Score: 16–21, 21–12, 21–13
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova
England Robin Middleton
Scotland Imogen Bankier
Score: 21–18, 21–13
April 6

Badminton Asia Championships (Draw)

China Bao Chunlai China Chen Long
Score: 16–21, 21–10, 21–16
China Zhu Lin China Xie Xingfang
Score: 21–11, 21–10
Indonesia Markis Kido
Indonesia Hendra Setiawan
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Yoo Yeon-seong
Score: 21–16, 26–24
China Ma Jin
China Wang Xiaoli
South Korea Lee Hyo-jung
South Korea Lee Kyung-won
Score: 21–11, 21–18
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Lee Hyo-jung
South Korea Yoo Yeon-seong
South Korea Kim Min-jung
Score: 21–12, 21–15
April 13

Dutch International

Netherlands Dicky Palyama Netherlands Eric Pang
Score: 21–11, 14–21, 21–15
Germany Juliane Schenk Bulgaria Petya Nedelcheva
Score: 21–12, 21–16
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
Netherlands Ruud Bosch
Netherlands Koen Ridder
Score: 21–14, 22–20
Denmark Line Damkjær Kruse
Denmark Mie Schjøtt-Kristensen
Germany Sandra Marinello
Germany Birgit Overzier
Score: 21–19, 21–18
Germany Johannes Schoettler
Germany Birgit Overzier
Denmark Christian John Skovgaard
Denmark Anne Skelbæk
Score: 21–16, 21–10

Peru International

Japan Kimihiro Yamaguchi Cuba Osleni Guerrero
Score: 21–16, 21–13
Peru Claudia Rivero Cuba Solangel Guzman
Score: 21–18, 21–15
Guatemala Kevin Cordon
Guatemala Rodolfo Ramirez
Spain Jose Vicente Martinez
Spain Javier Tur
Score: 16–21, 8–2 Retired
Peru Cristina Aicardi
Peru Claudia Rivero
Cuba Solangel Guzman
Cuba Lisandra Suarez
Score: 21–12, 16–21, 21–16
Guatemala Pedro Yang
Spain Paula Rodriguez
Peru Antonio de Vinatea
Peru Claudia Rivero
Score: 18–21, 21–12, 21–13

African Badminton Championships (Draw)

Nigeria Ola Fagbemi Nigeria Jinkan Ifraimu
Score: 21–18, 21–18
Seychelles Juliette Ah-Wan South Africa Stacey Doubell
Score: 21–15, 21–7
Nigeria Jinkan Ifraimu
Nigeria Ola Fagbemi
South Africa Dorian James
South Africa Chris Dednam
Score: 21–13, 21–14
Nigeria Grace Daniel
Nigeria Mary Gideon
South Africa Stacey Doubell
South Africa Kerry-Lee Harrington
Score: 21–16, 21–15
Nigeria Ola Fagbemi
Nigeria Grace Daniel
Seychelles Georgie Cupidon
Seychelles Juliette Ah-Wan
Score: 18–21, 22–20, 21–16
April 20

Vietnam International

Vietnam Nguyễn Tiến Minh Indonesia Dionysius Hayom Rumbaka
Score: 21–13, 21–15
Thailand Ratchanok Intanon Indonesia Maria Elfira Christina
Score: 21–18, 21–14
Japan Takeshi Kamura
Japan Takuma Ueda
Malaysia Chow Pak Chuu
Malaysia Hong Chieng Hun
Score: 21–14, 21–14
Indonesia Pia Zebadiah Bernadeth
Indonesia Debby Susanto
Japan Yuki Itagaki
Japan Yui Miyauchi
Score: 21–17, 17–21, 21–15
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Richi Puspita Dili
Indonesia Fran Kurniawan
Indonesia Pia Zebadiah Bernadeth
Score: 21–14, 21–8

Kenya International

Iran Ali Shahhosseini Nigeria Jinkan Ifraimu
Score: No match
Egypt Dina Nagy Nigeria Susan Ideh
Score: 21–8, 21–16
South Africa Dorian James
South Africa Chris Dednam
Nigeria Ola Fagbemi
Nigeria Jinkan Ifraimu
Score: 21–14, 21–13
India Dhanya Nair
India Anita Ohlan
South Africa Michelle Edwards
South Africa Annari Viljoen
Score: 17–21, 21–15, 23–21
South Africa Chris Dednam
South Africa Michelle Edwards
South Africa Dorian James
South Africa Annari Viljoen
Score: 21–11, 21–13
April 27

Canadian International

England Rajiv Ouseph England Carl Baxter
Score: 21–11, 21–19
Japan Nozomi Kametani Japan Yasuyo Imabeppu
Score: 21–8, 21–7
Japan Naoki Kawamae
Japan Shoji Sato
Canada Alvin Lau
Canada Chi-lin Li
Score: 21–15, 21–12
Japan Aki Akao
Japan Yasuyo Imabeppu
Canada Stephanie Ko
Canada Melody Liang
Score: 21–9, 21–12
Canada Kevin Cao
Canada Melody Liang
South Korea Lee Heang-ham
Canada Fiona McKee
Score: 21–10, 21–12

Smiling Fish International

Thailand Tanongsak Saensomboonsuk India Kashyap Parupalli
Score: 23–21, 21–14
Thailand Porntip Buranaprasertsuk Thailand Chanida Julrattanamanee
Score: 21–18, 21–18
Thailand Bodin Isara
Thailand Maneepong Jongjit
Thailand Songphon Anugritayawon
Thailand Nitipong Saengsila
Score: 21–12, 21–12
Thailand Porntip Buranaprasertsuk
Thailand Sapsiree Taerattanachai
India P. C. Thulasi
India N. Siki Reddy
Score: 21–19, 21–17
Thailand Patipat Chalardchaleam
Thailand Savitree Amitapai
Thailand Thitipong Lapho
Thailand Vacharaporn Munkit
Score: 21–10, 21–19

Portugal International

Sweden Magnus Sahlberg Denmark Christian Lind Thomsen
Score: 21–11, 21–16
England Jill Pittard Portugal Telma Santos
Score: 21–16, 21–14
Spain Ruben Gordown Khosadalina
Spain Stenny Kusuma
France Laurent Constantin
France Sebastien Vincent
Score: 21–12, 21–11
Sweden Emelie Lennartsson
Sweden Emma Wengberg
Finland Sanni Rautala
Finland Noora Virta
Score: 21–10, 20–22, 21–12
Poland Lukasz Moren
Poland Natalia Pocztowiak
Russia Nikita Khakimov
Russia Liubov Chudentseva
Score: 21–13, 21–14

May

Week of Tournament Champions Runners-up
May 4

Sudirman Cup (Draw)

 China
Players:
Bao Chunlai, Cai Yun, Chai Biao,
Chen Jin, Chen Long, Fu Haifeng,
Guo Zhendong, He Hanbin, Lin Dan,
Shen Ye, Sun Junjie, Xie Zhongbo,
Xu Chen, Zheng Bo, Cheng Shu,
Du Jing, Lu Lan, Ma Jin,
Pan Pan, Tian Qing, Wang Lin,
Wang Yihan, Xie Xingfang, Yu Yang,
Zhang Yawen, Zhao Tingting, Zhao Yunlei
 South Korea
Players:
Han Sang-hoon, Hwang Ji-man,
Jang Young-soo, Jung Jae-sung,
Lee Yong-dae, Park Sung-hwan,
Shin Baek-cheol, Yoo Yeon-seong,
Ha Jung-eun, Hwang Hye-youn,
Kim Min-jung, Kim Moon-hi,
Lee Hyo-jung, Lee Kyung-won
Score: 3–0
May 11

Slovenian International

England Harry Wright Denmark Kristian Midtgaard
Score: 21–10, 21–17
Slovenia Maja Tvrdy Belgium Lianne Tan
Score: 21–10, 21–16
Austria Jürgen Koch
Austria Peter Zauner
Austria Daniel Grassmück
Austria Roman Zirnwald
Score: 21–18, 21–14
Germany Johanna Goliszewski
Germany Claudia Vogelgsang
Denmark Lotte Bonde
Denmark Louise Hansen
Score: 21–18, 21–15
Austria Peter Zauner
Austria Simone Prutsch
Denmark Martin Kragh
Denmark Louise Hansen
Score: 21–23, 21–17, 21–17
May 18

Spanish Open

Denmark Hans-Kristian Vittinghus India Kashyap Parupalli
Score: 21–10, 21–16
India Sayali Gokhale Belgium Lianne Tan
Score: 21–9, 21–18
Denmark Rasmus Bonde
Denmark Mikkel Delbo Larsen
England Dean George
England Chris Langridge
Score: 26–24, 23–21
Denmark Line Damkjær Kruse
Denmark Mie Schjøtt-Kristensen
India Aparna Balan
India Shruti Kurian
Score: 21–14, 17–21, 21–15
England Robin Middleton
England Mariana Agathangelou
India Arun Vishnu
India Aparna Balan
Score: 21–16, 21–15
May 25

Le Volant d'Or de Toulouse

England Rajiv Ouseph India Kashyap Parupalli
Score: 21–11, 21–12
Russia Ella Diehl England Jill Pittard
Score: 21–8, 21–13
England Chris Langridge
England Robin Middleton
Denmark Rasmus Bonde
Denmark Mikkel Delbo Larsen
Score: 21–11, 21–19
Russia Valeri Sorokina
Russia Nina Vislova
France Laura Choinet
France Weny Rahmawati
Score: 21–12, 15–21, 21–9
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadieżda Kostiuczyk
Denmark Rasmus Bonde
Denmark Britta Andersen
Score: 21–10, 21–11

June

Week of Tournament Champions Runners-up
June 1

Badminton Europe Circuit Finals

England Rajiv Ouseph Estonia Raul Must
Score: 21–19, 22–20
Netherlands Rachel van Cutsen Germany Juliane Schenk
Score: 24–22, 21–17
Austria Jurgen Koch
Austria Peter Zauner
Denmark Kasper Henriksen
Denmark Christian Skovgaard
Score: 22–20, 22–24, 21–19
Sweden Emelie Lennartsson
Sweden Emma Wengberg
Netherlands Rachel van Cutsen
Netherlands Paulien van Dooremalen
Score: 21–18, 21–19
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova
Ukraine Valeriy Atrashchenkov
Ukraine Elena Prus
Score: 21–18, 21–16
France Alexandre Francoise Austria Luka Wraber
Score: 21–19, 19–21, 21–18
Russia Natalia Perminova Russia Romina Gabdullina
Score: 22–20, 21–17
June 8

Singapore Open (Draw)

China Bao Chunlai Thailand Boonsak Ponsana
Score: 21–19, 16–21, 21–15
Hong Kong Zhou Mi China Xie Xingfang
Score: 21–19, 18–21, 21–10
England Anthony Clark
England Nathan Robertson
Indonesia Markis Kido
Indonesia Hendra Setiawan
Score: 21–12, 21–11
China Zhang Yawen
China Zhao Tingting
Indonesia Nitya Krishinda Maheswari
Indonesia Greysia Polii
Score: 21–14, 21–13
China Zheng Bo
China Ma Jin
China Xie Zhongbo
China Zhang Yawen
Score: 19–21, 21–19, 21–11
June 15

Indonesia Open (Draw)

Malaysia Lee Chong Wei Indonesia Taufik Hidayat
Score: 21–9, 21–14
India Saina Nehwal China Wang Lin
Score: 12–21, 21–18, 21–9
South Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
China Cai Yun
China Fu Haifeng
Score: 21–15, 21–18
Malaysia Chin Eei Hui
Malaysia Wong Pei Tty
China Cheng Shu
China Zhao Yunlei
Score: 21–16, 21–16
China Zheng Bo
China Ma Jin
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Lee Hyo-jung
Score: 21–17, 8–21, 21–16

Auckland International

Indonesia Riyanto Subagja New Zealand Joe Wu
Score: 14–21, 21–16, 21–10
Indonesia Febby Angguni Indonesia Rosaria Yusfin Pungkasari
Score: 21–15, 21–16
Indonesia Berry Angriawan
Indonesia Muhammad Ulinnuha
Indonesia Didit Juang Indrianto
Indonesia Seiko Wahyu Kusdianto
Score: 21–14, 21–19
Indonesia Jenna Gozali
Indonesia Rufika Olivta
New Zealand Michelle Chan
New Zealand Rachel Hindley
Score: 21–16, 21–11
Australia Glenn Warfe
Australia Renuga Veeran
Australia Chad Whitehead
Australia Eugenia Tanaka
Score: 21–12, 21–15

European University Championships

Poland Przemyslaw Wacha Ukraine Dmytro Zavadsky
Score: 21–17, 21–19
Poland Olga Konon Ukraine Mariya Diptan
Score: 21–13, 21–15
Germany Peter Kasbauer
Germany Oliver Roth
Poland Lukasz Moren
Poland Michal Rogalski
Score: 21–10, 19–21, 21–11
Poland Olga Konon
Poland Agnieszka Wojtkowska
Poland Malgorzata Kurdelska
Poland Natalia Pocztowiak
Score: 21–17, 21–19
England Tom Armstrong
England Jenny Day
Poland Lukasz Moren
Poland Agnieszka Wojtkowska
Score: 28–26, 21–11
June 22

Malaysia Open Grand Prix Gold

Malaysia Lee Chong Wei China Chen Long
Score: 21–16, 21–9
China Wang Shixian China Wang Xin
Score: 21–16, 18–21, 21–10
Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
Malaysia Gan Teik Chai
Malaysia Tan Bin Shen
Score: 21–11, 21–13
China Ma Jin
China Wang Xiaoli
Malaysia Chin Eei Hui
Malaysia Wong Pei Tty
Score: 21–9, 21–11
China Zheng Bo
China Ma Jin
China Xu Chen
China Zhao Yunlei
Score: 5–5 Retired

European Cup

  • Host: Sofia, Bulgaria
  • Level: Continental Club Championshps
  • Format: 20 Teams (Round robin)
Russia Favorit-Ramenskoe
Players:
Andrey Ashmarin, Valeriy Atrashchenkov,
Vladimir Ivanov, Aleksandr Nikolaenko,
Kamila Augustyn, Tatjana Bibik,
Ksenia Polikarpova, Elena Prus
France Issy Les Moulineaux
Players:
Fabrice Bernabé, Arif Rasidi,
Agus Sugimin, Yoann Turlan,
Sébastien Vincent, Vidre Wibowo,
Elisa Chanteur, Perrine Lebuhanic,
Julie Leverdez, Maily Prevot,
Weny Rahmawati
Score: 4–2

Victorian International

Indonesia Marcus Fernaldi Gideon New Zealand Joe Wu
Score: 17–21, 21–8, 21–15
Australia Renuga Veeran Australia Leisha Cooper
Score: 21–15, 21–13
Australia Benjamin Walklate
Australia Glenn Warfe
Australia Ben McCarthy
Australia Raj Veeran
Score: 21–15, 21–19
Australia Erin Carroll
Australia Renuga Veeran
New Zealand Danielle Barry
New Zealand Donna Haliday
Score: 16–21, 21–19, 22–20
Australia Raj Veeran
Australia Renuga Veeran
New Zealand Henry Tam
New Zealand Donna Haliday
Score: 21–12, 21–15

Mauritius International

Czech Republic Jan Frohlich France Maxime Mora
Score: Walkover
Nigeria Grace Daniel Seychelles Juliette Ah-Wan
Score: 21–13, 21–17
South Africa Dorian James
South Africa Willem Viljoen
Nigeria Ola Fagbemi
Nigeria Jinkan Ifraimu
Score: 19–21, 22–20, 21–8
Nigeria Susan Ideh
Seychelles Juliette Ah-Wan
Mauritius Shama Aboobakar
Mauritius Amrita Sawaram
Score: 21–18, 21–17
Nigeria Ola Fagbemi
Nigeria Grace Daniel
Seychelles Georgie Cupidon
Seychelles Juliette Ah-Wan
Score: 21–17, 21–16
June 29

Philippines Open

China Chen Long Hong Kong Hu Yun
Score: 21–13, 21–6
China Wang Xin Hong Kong Zhou Mi
Score: 21–10, 12–21, 23–21
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Bona Septano
Indonesia Alvent Yulianto Chandra
Indonesia Hendra Aprida Gunawan
Score: 10–21, 21–14, 21–17
China Gao Ling
China Wei Yili
Indonesia Shendy Puspa Irawati
Indonesia Meiliana Jauhari
Score: 21–11, 21–11
China Zhang Nan
China Lu Lu
China Chen Zhiben
China Zhang Jinkang
Score: 22–20, 21–19

July

Week of Tournament Champions Runners-up
July 1

White Nights

Ukraine Dmytro Zavadsky Russia Stanislav Pukhov
Score: 21–0, 21–0 disqualified
Russia Ella Diehl Ukraine Elena Prus
Score: 21–10, 21–10
Russia Vitalij Durkin
Russia Aleksandr Nikolaenko
Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
Score: 21–17, 21–11
Russia Valeria Sorokina
Russia Nina Vislova
Russia Anastasia Prokopenko
Russia Anastasia Russkikh
Score: 21–19, 13–21, 21–17
Indonesia Flandi Limpele
Russia Anastasia Russkikh
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova
Score: 21–14, 25–23
July 6

U.S. Open

Indonesia Taufik Hidayat Chinese Taipei Hsueh Hsuan-yi
Score: 21–15, 21–16
Canada Anna Rice United States Mona Santoso
Score: 21–17, 21–9
United States Howard Bach
United States Tony Gunawan
Austria Jürgen Koch
Austria Peter Zauner
Score: 21–12, 21–9
Canada Huang Ruilin
Canada Jiang Xuelian
United States Chen Ying
United States Peng Yun
Score: 14–21, 21–15, 21–11
United States Howard Bach
United States Eva Lee
Canada Alvin Lau
Canada Jiang Xuelian
Score: 21–13, 21–12
July 13

Nouméa International

New Zealand Joe Wu India Aditya Elango
Score: 21–17, 21–13
Mexico Deyanira Angulo New Zealand Danielle Barry
Score: 21–17, 16–21, 21–19
New Zealand Oliver Leydon-Davis
New Zealand Henry Tam
New Zealand Kevin Dennerly-Minturn
New Zealand Joe Wu
Score: 21–17, 22–24, 21–16
New Zealand Danielle Barry
New Zealand Donna Haliday
Mexico Deyanira Angulo
Australia Louise McKenzie
Score: 21–5, 21–11
New Zealand Henry Tam
New Zealand Donna Haliday
New Zealand Kevin Dennerly-Minturn
Australia Louise McKenzie
Score: 21–19, 21–15
July 20

Thailand Open

Vietnam Nguyễn Tiến Minh Thailand Boonsak Ponsana
Score: 21–16, 21–13
China Liu Jian China Wang Rong
Score: 21–16, 21–18
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Lim Khim Wah
Malaysia Choong Tan Fook
Malaysia Lee Wan Wah
Score: 20–22, 21–14, 21–11
China Yang Wei
China Zhang Jiewen
China Gao Ling
China Wei Yili
Score: 22–24, 21–17, 21–15
Thailand Songphon Anugritayawon
Thailand Kunchala Voravichitchaikul
Thailand Sudket Prapakamol
Thailand Saralee Thungthongkam
Score:11–21, 21–17, 21–14

Australian Open

Indonesia Dionysius Hayom Rumbaka Indonesia Alamsyah Yunus
Score: 21–17, 21–18
Indonesia Maria Febe Kusumastuti Hong Kong Yip Pui Yin
Score: 21–18, 21–19
Malaysia Gan Teik Chai
Malaysia Tan Bin Shen
India Rupesh Kumar
India Sanave Thomas
Score: 21–13, 21–11
Australia Huang Chia-chi
Australia Tang He Tian
India Aparna Balan
India Shruti Kurian
Score: 21–13, 21–9
Hong Kong Yohan Hadikusumo Wiratama
Hong Kong Chau Hoi Wah
New Zealand Henry Tam
New Zealand Donna Haliday
Score:21–11, 21–5
July 27

New Zealand Open

Hong Kong Chan Yan Kit Hong Kong Wong Wing Ki
Score: 21–9, 21–9
Japan Sayaka Sato Indonesia Maria Febe Kusumastuti
Score: 21–10, 21–16
India Rupesh Kumar
India Sanave Thomas
Japan Hirokatsu Hashimoto
Japan Noriyasu Hirata
Score: 21–16, 15–21, 21–13
Indonesia Anneke Feinya Agustin
Indonesia Anisa Wahyuni
Hong Kong Chan Tsz Ka
Hong Kong Tse Ying Suet
Score: 21–19, 21–17
Indonesia Fran Kurniawan
Indonesia Pia Zebadiah Bernadet
Hong Kong Yohan Hadikusumo Wiratama
Hong Kong Chau Hoi Wah
Score:21–13, 21–19

Lao International

Malaysia Beryno Wong Jiann Tze Vietnam Nguyễn Hoàng Nam
Score: 21–17, 21–16
Japan Chie Umezu Japan Nozomi Kametani
Score: 19–21, 21–15, 21–12
Indonesia Berry Anggriawan
Indonesia Muhammad Ulinnuha
Laos Chanda Vanvilay
Laos Nyothin Latsavong
Score: 21–12, 21–11
Japan Aki Akao
Japan Yasuyo Imabeppu
Japan Seiko Yamada
Japan Yuka Hayashi
Score: 15–21, 21–11, 21–14
Vietnam Dương Bảo Đức
Vietnam Thái Thị Hồng Gấm
Indonesia Muhammad Ulinnuha
Indonesia Jenna Gozali
Score: 21–17, 21–23, 21–18

August

Week of Tournament Champions Runners-up
August 3

Indonesia International

Indonesia Dionysius Hayom Rumbaka Indonesia Fauzi Adnan
Score: 21–14, 11–6 Retired
Indonesia Fransisca Ratnasari Indonesia Maria Elfira Christina
Score: 21–12, 21–19
Indonesia Hendra Aprida Gunawan
Indonesia Alvent Yulianto
Indonesia Angga Pratama
Indonesia Rian Agung Saputra
Score: 21–17, 21–12
Indonesia Nadya Melati
Indonesia Vita Marissa
Indonesia Della Destiara Haris
Indonesia Ni Made Claudia Ayu Wijaya
Score: 22–20, 21–16
Indonesia Riky Widianto
Indonesia Devi Tika Permatasari
Indonesia Irfan Fadhilah
Indonesia Weni Anggraini
Score: 21–12, 21–18
August 10

World Championships (Draw)

China Lin Dan China Chen Jin
Score: 21–18, 21–16
China Lu Lan China Xie Xingfang
Score: 23–21, 21–12
China Cai Yun
China Fu Haifeng
South Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
Score: 21–18, 16–21, 28–26
China Zhang Yawen
China Zhao Tingting
China Cheng Shu
China Zhao Yunlei
Score: 17–21, 21–17, 21–16
Denmark Thomas Laybourn
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Indonesia Nova Widianto
Indonesia Liliyana Natsir
Score: 21–13, 21–17
August 17

Macau Open

Malaysia Lee Chong Wei Malaysia Wong Choong Hann
Score: 21–15, 21–19
China Wang Yihan China Jiang Yanjiao
Score: 16–21, 22–20, 21–12
Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
Malaysia Choong Tan Fook
Malaysia Lee Wan Wah
Score: 21–14, 17–21, 21–12
China Du Jing
China Yu Yang
China Yang Wei
China Zhang Jiewen
Score: 21–16, 21–11
China He Hanbin
China Yu Yang
Indonesia Hendra Aprida Gunawan
Indonesia Vita Marissa
Score: 21–14, 21–9
August 24

Chinese Taipei Open

Vietnam Nguyễn Tiến Minh Malaysia Wong Choong Hann
Score: 21–11, 21–14
Chinese Taipei Cheng Shao-chieh South Korea Bae Seung-hee
Score: 17–21, 21–12, 21–15
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Lin Yu-lang
Hong Kong Yohan Hadikusumo Wiratama
Hong Kong Wong Wai Hong
Score: 14–21, 21–12, 21–19
China Yang Wei
China Zhang Jiewen
Indonesia Vita Marissa
United States Mona Santoso
Score: 21–14, 21–9
India Valiyaveetil Diju
India Jwala Gutta
Indonesia Hendra Aprida Gunawan
Indonesia Vita Marissa
Score: 23–21, 21–18

September

</
Week of Tournament Champions Runners-up
September 1

Belgian International

Germany Marc Zwiebler Denmark Christian Lind Thomsen
Score: 21–13, 16–21, 21–15
Netherlands Yao Jie Japan Misaki Matsutomo
Score: 21–14, 14–21, 21–16
Netherlands Ruud Bosch
Netherlands Koen Ridder
England Marcus Ellis
England Peter Mills
Score: 30–28, 21–12
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Scotland Emma Mason
England Samantha Ward
Score: 21–8, 18–21, 21–13
England Marcus Ellis
England Heather Olver
Belgium Wouter Claes
Belgium Nathalie Descamps
Score: 21–9, 25–23
September 7

Kharkiv International

Ukraine Dmytro Zavadsky Denmark Kristian Midtgaard
Score: 17–21, 21–8, 21–13
Denmark Anne Hald Jensen Russia Tatjana Bibik
Score: 21–17, 21–13
Russia Andrey Ashmarin
Russia Andrei Ivanov
Ukraine Valeriy Atrashchenkov
Ukraine Vladislav Druzchenko
Score: 21–16, 23–21
Ukraine Anna Kobceva
Ukraine Elena Prus
Russia Tatjana Bibik
Russia Olga Golovanova
Score: 8–21, 21–18, 21–18
Ukraine Valeriy Atrashchenkov
Ukraine Elena Prus
Russia Andrey Ashmarin
Russia Anastasia Prokopenko
Score: Walkover
September 14

China Masters (Draw)

China Lin Dan Thailand Boonsak Ponsana
Score: 21–17, 21–17
China Wang Shixian China Wang Lin
Score: 21–14, 14–21, 21–14
China Guo Zhendong
China Xu Chen
China Cai Yun
China Fu Haifeng
Score: Walkover
China Du Jing
China Yu Yang
China Cheng Shu
China Zhao Yunlei
Score: 21–15, 21–15
China Tao Jiaming
China Wang Xiaoli
China Xie Zhongbo
China Zhang Yawen
Score: 13–21, 21–19, 8–4 retired

Colombia International

Brazil Daniel Paiola Peru Mario Cuba
Score: 21–19, 21–15
Peru Katherine Winder Peru Lorena Duany
Score: 21–10, 21–13
United States David Neumann
United States Mathew Fogarty
Ecuador Santiago Zambrano
Ecuador Sebastian Teran
Score: 21–9, 17–21, 21–14
Peru Mario Cuba
Peru Katherine Winder
Peru Gonzalo Duany
Peru Lorena Duany
Score: 21–18, 21–9
September 21

Japan Open (Draw)

China Bao Chunlai Indonesia Taufik Hidayat
Score: 21–15, 21–12
China Wang Yihan China Wang Xin
Score: 21–8, 21–9
Indonesia Markis Kido
Indonesia Hendra Setiawan
Indonesia Yonathan Suryatama Dasuki
Indonesia Rian Sukmawan
Score: 21–19, 24–22
China Ma Jin
China Wang Xiaoli
Japan Miyuki Maeda
Japan Satoko Suetsuna
Score: 21–19, 21–18
Thailand Songphon Anugritayawon
Thailand Kunchala Voravichitchaikul
Denmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen
Score: 13–21, 21–16, 22–20

Russian Open

Russia Vladimir Malkov France Brice Leverdez
Score: 21–17, 11–21, 21–8
Russia Ella Diehl Russia Tatjana Bibik
Score: 21–17, 16–21, 21–11
Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
Russia Vitalij Durkin
Russia Aleksandr Nikolaenko
Score: 21–19, 21–19
Russia Valeria Sorokina
Russia Nina Vislova
Russia Tatjana Bibik
Russia Olga Golovanova
Score: 21–8, 22–20
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova
Russia Aleksandr Nikolaenko
Russia Valeria Sorokina
Score: 21–16, 21–16

Czech International

Czech Republic Petr Koukal Ukraine Dmytro Zavadsky
Score: 21–17, 21–19
India Trupti Murgunde Switzerland Jeanine Cicognini
Score: 21–17, 21–12
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
Denmark Mikkel Elbjorn
Denmark Christian John Skovgaard
Score: 21–14, 17–21, 21–9
Denmark Maria Helsbøl
Denmark Anne Skelbæk
Switzerland Marion Gruber
Switzerland Sabrina Jaquet
Score: 21–14, 21–10
Indonesia Indra Viki Okvana
Indonesia Gustiani Megawati
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Anne Skelbæk
Score: 21–11, 21–13
September 28

Bitburger Open

Denmark Jan Ø. Jørgensen Netherlands Eric Pang
Score: 12–21, 21–13, 21–15
Germany Juliane Schenk Japan Yu Hirayama
Score: 21–18, 21–10
India Rupesh Kumar
India Sanave Thomas
England Chris Adcock
England Andrew Ellis
Score: 17–21, 22–20, 24–22
Denmark Helle Nielsen
Denmark Marie Røpke
Denmark Line Damkjaer Kruse
Denmark Mie Schjøtt-Kristensen
Score: 18–21, 21–19, 21–19
Denmark Mikkel Delbo Larsen
Denmark Mie Schjøtt-Kristensen
Netherlands Ruud Bosch
Netherlands Paulien van Dooremalen
Score: 21–17, 21–16

Singapore International

South Korea Shon Seung-mo Indonesia Fauzi Adnan
Score: 21–9, 21–12
South Korea Bae Yeon-ju South Korea Bae Seung-hee
Score: 21–15, 21–14
South Korea Heo Hoon-hoi
South Korea Lee Jae-jin
Singapore Chayut Triyachart
Singapore Danny Bawa Chrisnanta