2009 IAAF World Athletics Tour
IAAF World Athletics Tour 2009 venues.svg
  Countries that hosted series meetings in 2009

  Golden League meetings

  Super Grand Prix meetings

  Grand Prix meetings
Edition4th
Start date20 September 2008
End date6 September 2009
Meetings25 (+1 final)
2008

The 2009 IAAF World Athletics Tour was the fourth and final edition of the annual global circuit of one-day track and field competitions organized by the International Association of Athletics Federations (IAAF). The series featured 25 one-day meetings, consisting of the six meetings of the 2009 IAAF Golden League, five IAAF Super Grand Prix meetings, and fourteen IAAF Grand Prix meetings. In addition, there were 29 Area Permit Meetings that carried point-scoring events. The series culminated in the two-day 2009 IAAF World Athletics Final, held in Thessaloniki, Greece from 12–13 September.[1]

Russian pole vaulter Yelena Isinbayeva scored the most points during the circuit, with a total of 106. Five other athletes achieved a total of 100 points: distance runner Kenenisa Bekele, hurdler Dayron Robles, sprinters Kerron Stewart and Sanya Richards, and high jumper Blanka Vlašić.

Schedule

Number Date Meet City Country Level Events (M+W)
1 20 September 2008 Shanghai Golden Grand Prix Shanghai China 2009 IAAF Grand Prix
20 February New Zealand Permit Meeting Waitakere City New Zealand Oceania Area Permit Meeting
28 February Sydney Track Classic Sydney Australia Oceania Area Permit Meeting
2 5 March Melbourne Track Classic Melbourne Australia 2009 IAAF Grand Prix
3 18 April Meeting Grand Prix IAAF de Dakar Dakar Senegal 2009 IAAF Grand Prix
2 May Jamaica International Kingston Jamaica NACAC Area Permit Meeting
4 8 May Qatar Athletic Super Grand Prix Doha Qatar 2009 IAAF Super Grand Prix
5 9 May Osaka Grand Prix Osaka Japan 2009 IAAF Grand Prix
10 May GP Caixa/Unifor de Atletismo Fortaleza Brazil CONSUDATLE Area Permit Meeting
16 May Adidas Track Classic Carson United States NACAC Area Permit Meeting
16 May Ponce Grand Prix Ponce Puerto Rico NACAC Area Permit Meeting
17 May GP Rio Caixa de Atletismo Rio de Janeiro Brazil CONSUDATLE Area Permit Meeting
20 May GP Caixa/Sesi de Atletismo Uberlândia Brazil CONSUDATLE Area Permit Meeting
23 May Asian AA Grand Prix Suzhou China AAA Area Permit Meeting
23 May Rabat CAA Super Grand Prix Rabat Morocco CAA Area Permit Meeting
6 24 May Grande Premio Brasil Caixa de Atletismo Belém Brazil 2009 IAAF Grand Prix
27 May Asian AA Grand Prix Kunshan China AAA Area Permit Meeting
30 May Asian AA Grand Prix Hong Kong China AAA Area Permit Meeting
7 30 May Reebok Grand Prix New York City United States 2009 IAAF Grand Prix
8 1 June Fanny Blankers-Koen Games Hengelo Netherlands 2009 IAAF Grand Prix
4 June Memorial Primo Nebiolo Turin Italy EAA Area Permit Meeting
9 7 June Prefontaine Classic Eugene United States 2009 IAAF Grand Prix
7 June Janusz Kusocinski Memorial Warsaw Poland EAA Area Permit Meeting
8 June Memorial Josefa Odlozila Prague Czech Republic EAA Area Permit Meeting
10 June European Athletics Festival Bydgoszcz Poland EAA Area Permit Meeting
10 June Olympic Meeting Thessaloniki Thessaloniki Greece EAA Area Permit Meeting
11 June Alger CAA Super Grand Prix Algiers Algeria CAA Area Permit Meeting
10 14 June ISTAF Berlin Berlin Germany 2009 IAAF Golden League
11 17 June Golden Spike Ostrava Ostrava Czech Republic 2009 IAAF Grand Prix
27 June Meeting de Atletismo Málaga Málaga Spain EAA Area Permit Meeting
30 June Meeting Lille Metropole Villeneuve-d'Ascq France EAA Area Permit Meeting
1 July Moscow Open Moscow Russia EAA Area Permit Meeting
12 3 July Bislett Games Oslo Norway 2009 IAAF Golden League
13 4 July Meeting de Atletismo Madrid Madrid Spain 2009 IAAF Grand Prix
5 July Znamensky Memorial Zhukovsky Russia EAA Area Permit Meeting
14 7 July Athletissima Lausanne Switzerland 2009 IAAF Super Grand Prix
15 10 July Golden Gala Rome Italy 2009 IAAF Golden League
16 13 July Athens Grand Prix Tsiklitiria Athens Greece 2009 IAAF Grand Prix
15 July Spitzen Leichathletik Lucerne Switzerland EAA Area Permit Meeting
17 17 July Meeting Areva Paris Saint-Denis France 2009 IAAF Golden League
18 July Abuja CAA Super Grand Prix Abuja Nigeria CAA Area Permit Meeting
18 July Gobierno de Aragón Zaragoza Spain EAA Area Permit Meeting
18 July KBC Night of Athletics Heusden-Zolder Belgium EAA Area Permit Meeting
20 July Vardinoyiannia Rethymno Greece EAA Area Permit Meeting
18 24–25 July London Grand Prix London United Kingdom 2009 IAAF Super Grand Prix
19 28 July Herculis Monte Carlo Monaco 2009 IAAF Super Grand Prix
20 31 July DN Galan Stockholm Sweden 2009 IAAF Super Grand Prix
25 August Tallinn Meeting Tallinn Estonia EAA Area Permit Meeting
21 28 August Weltklasse Zürich Zürich Switzerland 2009 IAAF Golden League
22 31 August British Grand Prix Gateshead United Kingdom 2009 IAAF Grand Prix
23 31 August Hanžeković Memorial Zagreb Croatia 2009 IAAF Grand Prix
1 September Palio Città della Quercia Rovereto Italy EAA Area Permit Meeting
24 4 September Memorial Van Damme Brussels Belgium 2009 IAAF Golden League
25 6 September Rieti Meeting Rieti Italy 2009 IAAF Grand Prix
F 12–13 September 2009 IAAF World Athletics Final Thessaloniki Greece IAAF World Athletics Final

Points standings

Athletes earned points at meetings during the series. The following athletes were the top performers for their event prior to the World Athletics Final.[2]

Event Male athlete Points Female athlete Points
100 metres  Asafa Powell (JAM) 92  Kerron Stewart (JAM) 100
200 metres  Wallace Spearmon (USA) 58  Debbie Ferguson-McKenzie (BAH) 55
400 metres  Jeremy Wariner (USA) 86  Sanya Richards (USA) 100
800 metres  Yuriy Borzakovskiy (RUS)
 David Rudisha (KEN)
72  Jemma Simpson (GBR) 64
1500 metres  Augustine Kiprono Choge (KEN) 74  Gelete Burka (ETH) 86
3000 metres  Eliud Kipchoge (KEN) 40  Wude Ayalew (ETH) 16
5000 metres  Kenenisa Bekele (ETH) 100  Tirunesh Dibaba (ETH) 28
100/110 metres hurdles  Dayron Robles (CUB) 100  Brigitte Foster-Hylton (JAM)
 Priscilla Lopes-Schliep (CAN)
86
400 metres hurdles  Kerron Clement (USA) 74  Melaine Walker (JAM) 74
3000 metres steeplechase  Ezekiel Kemboi (KEN) 74  Ruth Bosibori (KEN) 68
Pole vault  Steve Hooker (AUS) 70  Yelena Isinbayeva (RUS) 106
High jump  Jaroslav Bába (CZE) 66  Blanka Vlašić (CRO) 100
Long jump  Godfrey Khotso Mokoena (RSA) 78  Funmi Jimoh (USA) 60
Triple jump  Arnie David Giralt (CUB) 62  Yargelis Savigne (CUB) 62
Shot put  Reese Hoffa (USA) 62  Nadine Kleinert (GER) 56
Discus throw  Gerd Kanter (EST) 50  Yarelys Barrios (CUB) 40
Javelin throw  Andreas Thorkildsen (NOR) 80  Steffi Nerius (GER) 61
Hammer throw  Krisztián Pars (HUN) 50  Anita Włodarczyk (POL) 48

References