2009 Norfolk County Council election
Flag of Norfolk.svg

← 2005 4 June 2009 2013 →

All 84 council division seats
43 seats needed for a majority
  First party Second party Third party
 
Blank
Blank
Blank
Party Conservative Liberal Democrats Green
Last election 46 seats, 39.2% 14 seats, 27.9% 2 seats, 4.6%
Seats before 46 12 3
Seats won 60 13 7
Seat change Increase14 Increase1 Increase4
Popular vote 115,396 56,998 27,395
Percentage 45.9% 22.7% 10.9%
Swing Increase6.7% Decrease5.2% Increase6.3%

  Fourth party Fifth party
 
Blank
Blank
Party Labour UKIP
Last election 22 seats, 26.6% 0 seats, 0.8%
Seats before 22 0
Seats won 3 1
Seat change Decrease19 Increase1
Popular vote 34,616 11,561
Percentage 13.5% 4.6%
Swing Decrease13.1% Increase3.8%

Norfolk County Council election 2009 map.svg
Map showing the results of the 2009 Norfolk County Council elections.

Party before election

Conservative

Elected Party

Conservative

The Norfolk County Council election took place on 4 June 2009, coinciding with local elections for all county councils in England.

The Conservative administration was re-elected with an increased majority and, as in Suffolk and Kent, the Liberal Democrats replaced Labour as the main opposition party.

The Conservatives increased their majority on the council from 10 to a comfortable 36 seats with a net gain of 14 seats. They held virtually all of their seats across the county, but made a net loss of 1 seat to the Liberal democrats in North Norfolk.

The Liberal Democrats performed well in the North Norfolk area through making a net gain of 1 against the Conservatives, and gaining Thetford West from Labour in Breckland, but lost seats to the conservatives in King's Lynn & West Norfolk and South Norfolk as the latter swept the board. Despite the party's flat-lining, they became the official opposition to the governing conservative administration.

Labour, just as had been the case across the rest of the country, suffered heavy losses to all parties and especially to the conservatives being left with just 3 seats across the county, being pushed in to 4th place behind the Green Party for the first time.

The Green Party made gains, particularly in Norwich where they won a majority of seats, which built upon their successes in city elections over the preceding years. They won more seats than labour across the county, but did not beat them in share of vote.

The United Kingdom Independence Party stood candidates in some seats, winning one in Great Yarmouth from Labour.

Other parties and independent candidates stood without winning seats and making little impact.

Previous composition

2005 election

Party Seats
Conservative 46
Labour 22
Liberal Democrats 14
Green 2
Vacant 1
Total 84

Composition of council seats before election

Party Seats
Conservative 46
Labour 22
Liberal Democrats 13
Green 3
Independent 1
Total 84

Changes between elections

In between the 2005 election and the 2009 election, the following council seats changed hands:

Division Date Previous Party New Party Cause Resulting Council Composition
Con Lab LDem Grn Ind
Town Close 26 May 2005[1] Vacant Green Election postponed due to the death of a candidate. 46 22 14 3 0
Clavering 3 May 2007 Liberal Democrats Conservative Liberal Democrats incumbent resigned. Conservatives won by-election. 47 22 13 3 0
Dersingham 2008/2009[2] Conservative Independent Councillor quit party to sit as an independent member. 46 22 13 3 1

Summary of results

Norfolk County Council election results 2009[3]
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 60 17 3 +14 71.4 45.9 115,363 +6.7
  Liberal Democrats 13 5 6 −1 15.5 22.7 57,053 −5.2
  Labour 3 0 19 −19 3.6 13.5 33,930 −13.1
  Green 7 5 0 +5 8.3 10.9 27,395 +6.3
  UKIP 1 1 0 +1 1.2 4.6 11,561 +3.8
  Independent 0 0 0 ±0 1.4 3,518
  BNP 0 0 0 ±0 0.9 2,262
Total 84 251,082

Election of Group Leaders

Daniel Cox (Humbleyard) was re-elected leader of the Conservative Group, Paul Morse (North Walsham East) was elected leader of the Liberal Democratic Group, Richard Bearman (Mancroft) was elected leader of the Green Party group and George Nobbs (Crome) became leader of the Labour Group now down to just 3 members.

Election of Leader of the Council

Daniel Cox the leader of the conservative group was duly re-elected leader of the council and formed a conservative administration.

He would unexpectedly resign in October 2010 and was replaced by his deputy Derrick Murphy (Freebridge Lynn)[4]

Murphy himself would be forced to resign after a controversy emerged over an email which was sent by a political assistant to the Conservative group at County Hall, to BBC Radio Norfolk in April 2012, which suggested that the leader of West Norfolk Council, Nick Daubney and facing 'a serious leadership challenge' over King's Lynn incinerator, which had been a source of tension between the two Councils.[5][6][7]

His deputy Bill Borrett (Elmham & Mattishall) replaced him.[8]

Graphic version of results

Breckland
Attleborough




Dereham North




Dereham South



Elmham & Mattishall



Guiltcross



Necton & Launditch




Swaffham



The Brecks




Thetford East




Thetford West




Watton




Yare & All Saints




Broadland
Acle




Aylsham




Blofield & Brundall




Drayton and Horsford



Hellesdon



Hevingham and Spixworth



Old Catton



Reepham




Sprowston


Taverham



Thorpe St Andrew



Woodside



Wroxham



Great Yarmouth
Breydon



Caister-on-Sea




East Flegg



Gorleston St Andrews




Lothingland




Magdalen




West Flegg




Yarmouth Nelson and Southtown




Yarmouth North and Central



King's Lynn and West Norfolk
Clenchwarton & King's Lynn South



Dersingham



Docking



Downham Market



Feltwell



Fincham




Freebridge Lynn



Gayton & Nar Valley




Gaywood North & Central



Gaywood South


King's Lynn North & Central



Marshland North




Gaywood South


North Coast



North Norfolk
Cromer



Fakenham




Holt



Hoveton & Stalham




Melton Constable



Mundesley




North Walsham East



North Walsham West & Erpingham




Sheringham




South Smallburgh



Wells




Norwich
Bowthorpe



Catton Grove



Crome



Eaton



Lakenham



Mancroft



Mile Cross



Nelson



Sewell



Thorpe Hamlet



Town Close



University



Wensum



South Norfolk
Clavering



Costessey



Diss & Roydon




East Depwade




Forehoe



Henstead



Hingham




Humbleyard



Loddon



Long Stratton




West Depwade




Wymondham



Results by district

Gains and losses are in comparison to the preceding full election in 2005, unless otherwise stated. Intervening by-elections are noted.

Breckland

Division results

Attleborough
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alec Byrne * 1,659 58.2 +12.9
Green Tony Park 834 29.2 +29.2
Labour Janet King 359 12.6 −17.6
Majority 825 28.9 +13.9
Turnout 2,852 33.7 −27.6
Conservative hold Swing −8.2
Dereham North
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Diana Irving 1,422 53.9 +14.7
Green Ann Bowyer 774 29.3 +23.0
Labour Tom Goreham 443 16.8 −15.3
Majority 648 24.6 +17.4
Turnout 2,639 35.1 −25.9
Conservative hold Swing −4.2
Dereham South
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Phillip Duigan 1,208 45.3 +8.3
Labour Robin Goreham * 705 26.5 −14.5
Green Timothy Birt 427 16.0 +10.8
Liberal Democrats Pat Dore 325 12.2 −4.6
Majority 503 18.9 +15.0
Turnout 2,665 31.9 −28.5
Conservative gain from Labour Swing +11.4
Elmham & Mattishall division
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Bill Borrett 1,689 45.0 −3.5
Independent Roger Atterwill 1,184 31.6 +31.6
Green Steve Blake 558 14.9 +7.7
Labour Linda Goreham 319 8.5 −17.4
Majority 505 13.5 −9.2
Turnout 3,750 43.9 −23.2
Conservative hold Swing −17.6
Guiltcross
Party Candidate Votes % ±%
Conservative William Nunn 1,775 51.9 +2.8
Liberal Democrats Stephen Gordon 599 17.5 −11.6
Green Donna Park 433 12.7 +12.7
Independent Colin Phillips 381 11.1 +11.1
Labour Mark Allison 232 6.8 −15.0
Majority 1,176 34.4 +14.5
Turnout 3,420 42.9 −26.1
Conservative hold Swing +7.2
Necton & Launditch
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mark Kiddle-Morris 2,261 61.7 +19.6
Liberal Democrats Ann Gunner 875 23.9 +5.6
Labour Michael Fanthorpe 530 14.5 −14.6
Majority 1,386 37.8 +24.8
Turnout 3,666 44.4 −26.5
Conservative hold Swing +7.0
Swaffham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ann Steward 1,440 53.1 +9.0
Liberal Democrats Charles Gunner 507 18.7 −9.4
Green Nigel Walker 438 16.1 +11.7
Labour Sandra Kerridge 329 12.1 −11.3
Majority 933 34.4 +18.3
Turnout 2,714 37.4 −25.7
Conservative hold Swing +9.2
The Brecks
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ian Monson * 2,612 79.7 +26.5
Labour Dennis Sully 667 20.3 −4.5
Majority 1,945 59.3 +31.0
Turnout 3,279 38.5 −27.4
Conservative hold Swing +15.5
Thetford East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Marion Chapman-Allen 1,036 49.6 +13.8
Liberal Democrats Margaret Rutter 665 31.9 +14.7
Labour Brenda Canham 387 18.5 −17.9
Majority 371 17.8 +17.1
Turnout 2,088 29.8 −28.0
Conservative gain from Labour Swing +15.9
Thetford West
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Mike Brindle 934 37.0 +13.7
Conservative Robert Kybird 882 35.0 +6.1
Labour Terry Jermy 706 23.0 −19.8
Majority 52 2.1 −16.9
Turnout 2,522 27.5 −23.6
Liberal Democrats gain from Labour Swing +16.7
Watton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Rogers * 1,843 76.6 +28.1
Labour Chris Walls 562 23.4 −4.4
Majority 1,281 53.3 +32.4
Turnout 2,405 31.2 −25.9
Conservative hold Swing +16.2
Yare & All Saints
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Cliff Jordan * 2,186 79.2 +30.4
Labour Julian Crutch 575 20.8 −3.9
Majority 1,611 58.4 +34.3
Turnout 2,761 38.3 −30.4
Conservative hold Swing +17.1

Broadland

Division results

Acle
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Brian Iles * 1,486 58.7 +16.8
Liberal Democrats Jane Key 626 24.7 −1.5
Labour Anthony Hemmingway 421 16.6 −15.3
Majority 859 34.0 +23.9
Turnout 2,532 38.4 −29.7
Conservative hold Swing +9.1
Aylsham
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats David Harrison * 1,662 53.8 +16.4
Conservative Ian Graham 1,218 39.4 +2.6
Labour Deborah Kemp 210 6.8 −18.9
Majority 444 14.0 +13.8
Turnout 3,090 42.6 −27.5
Liberal Democrats hold Swing +6.9
Blofield and Brundall
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrew Proctor 1,947 63.6 +17.5
Liberal Democrats Joyce Groves 768 25.1 −2.0
Labour Christine Hemmingway 345 11.3 −15.5
Majority 1,179 38.5 +19.5
Turnout 3,060 42.8 −26.9
Conservative hold Swing +9.8
Drayton and Horsford
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tony Adams * 1,302 49.5 +9.4
Liberal Democrats Peter Sergeant 711 27.0 +0.1
Green Rachel Heeds 408 15.5 +10.1
Labour Michael Cox 212 8.1 −19.6
Majority 591 22.0 +10.1
Turnout 2,633 34.7 −28.9
Conservative hold Swing +4.6
Hellesdon
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Shelagh Gurney * 1,408 45.3 +8.8
UKIP John Youles 592 19.0 +15.3
Liberal Democrats Peter Fish 520 16.7 −12.2
Labour Wendy Thorogood 364 11.7 −16.3
Green Jennifer Parkhouse 225 7.2 +4.3
Majority 816 26.3 +18.7
Turnout 3,109 35.4 −30.3
Conservative hold Swing −3.2
Hevingham and Spixworth
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tony Williams * 1,198 43.1 −1.0
Liberal Democrats Daniel Roper 1,075 38.6 +13.4
Green Susan Curran 332 11.9 +11.9
Labour Richard Powell 178 6.4 −24.3
Majority 123 4.4 −9.0
Turnout 2,783 39.8 −27.6
Conservative hold Swing −7.2
Old Catton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stuart Dunn * 1,206 48.8 +8.9
UKIP Susan Sadler 402 16.3 +16.3
Liberal Democrats Nigel Steane 334 13.5 −9.2
Labour Kenneth Lashley 267 10.8 −21.7
Green Thomas Wedge-Roberts 262 10.6 +5.8
Majority 804 32.5 +25.1
Turnout 2,471 38.3 −29.8
Conservative hold Swing −3.7

At a by-election held on 14 July 2011, Old Catton was retained by the Conservatives.

Reepham
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats James Joyce * 1,426 52.5 +9.4
Conservative Simon Woodbridge 1,120 41.2 +4.3
Labour Christopher Jones 173 6.4 −13.7
Majority 306 11.3 +5.1
Turnout 2,719 43.3 −24.9
Liberal Democrats hold Swing +2.5
Sprowston
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Ward 1,123 32.4 +4.0
UKIP Glenn Tingle 663 19.1 +19.1
Labour Barbara Lashley * 593 17.1 −17.1
Liberal Democrats Corrine Russen 564 16.3 −17.2
Green James Dexter 298 8.6 +4.6
BNP Julia Howman 228 6.7 +6.7
Majority 460 13.3 +12.5
Turnout 3,469 37.2 −29.1
Conservative gain from Labour Swing +10.6
Taverham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stuart Clancy 1,554 57.3 +13.6
Liberal Democrats Julia Holland 562 20.7 −0.8
Green Ben Duffy 334 12.3 +6.0
Labour Jason Bill 261 9.6 −18.8
Majority 992 35.6 +21.3
Turnout 2,711 36.0 −30.2
Conservative hold Swing +7.2
Thorpe St Andrew
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ian Mackie * 1,627 57.8 +12.3
Liberal Democrats Phyllida Scrivens 502 17.8 −3.1
Green Nicholas Caistor 383 13.6 +7.4
Labour Lesley Barrett 304 10.8 −16.5
Majority 1,125 40.0 +21.8
Turnout 2,816 37.8 −28.4
Conservative hold Swing +7.7
Woodside
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nigel Shaw * 1,202 48.6 +9.0
Liberal Democrats Sylvia Cannon 456 18.4 +2.6
Labour Pam Harwood 447 18.1 −20.8
Green Christopher Webb 369 14.9 +9.2
Majority 746 30.2 +29.4
Turnout 2474 38.8 −28.4
Conservative hold Swing +3.2
Wroxham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative James Carswell 1,788 56.5 +17.3
Green Nick Ball 603 19.0 +14.9
Liberal Democrats Veronica Beadle 485 15.3 −0.8
Labour Malcolm Kemp 291 9.2 −8.5
Majority 1,185 37.4 +16.0
Turnout 3,167 40.7 −28.9
Conservative hold Swing +1.2

Great Yarmouth

Division results

Breydon division
Party Candidate Votes %
Conservative Graham Robert Plant 960 35.22
Labour Trevor John Wainwright * 891 32.69
UKIP Wayne Paul Beckett 675 24.76
Green Karen Marie Groom 200 7.34
Majority 69 2.53
Turnout 2,726 32.11
Conservative gain from Labour
Caister-on-Sea division
Party Candidate Votes %
Conservative Ronald Charles Hanton 1,480 54.03
Labour Patrick Thaine Hacon * 786 28.70
Liberal Democrats Richard Payne Harbord 473 17.27
Majority 694 25.34
Turnout 2,739 38.38
Conservative gain from Labour
East Flegg division
Party Candidate Votes %
Conservative James Robert Shrimplin * 1,772 59.89
Green Andrew Mark Taylor 431 14.57
Liberal Democrats Rodney Alec Cole 419 14.16
Labour Nicholas Dack 337 11.39
Majority 1,341 45.32
Turnout 2,959 40.57
Conservative hold
Gorleston St Andrews division
Party Candidate Votes %
Conservative Bertie James Edmund Collins * 1,223 48.47
UKIP Alan James Baugh 728 28.85
Labour Christine Williamson 572 22.67
Majority 495 19.62
Turnout 2,523 33.55
Conservative hold
Lothingland division
Party Candidate Votes %
Conservative Patrick Gerald Cook 1,326 45.43
UKIP Colin Aldred 948 32.48
Labour Brian Walker * 645 22.10
Majority 378 12.95
Turnout 2,919 34.22
Conservative gain from Labour

At a by-election on 5 May 2011, Lothingland was retained by the Conservatives.

Magdalen division
Party Candidate Votes %
Labour Colleen Walker * 917 36.10
Conservative Patricia Elizabeth Page 861 33.90
UKIP Karl Julian Ruane 762 30.0
Majority 56 2.20
Turnout 2,540 30.93
Labour hold
West Flegg division
Party Candidate Votes %
Conservative Michael Carttiss * 1,331 58.84
Liberal Democrats Pamela Mayhew 651 28.78
Labour Katie James 280 12.38
Majority 680 30.06
Turnout 2,262 38.33
Conservative hold
Yarmouth Nelson and Southtown division
Party Candidate Votes %
UKIP Rex Edgar Parkinson-Hare 779 38.34
Labour John Alfred Holmes * 702 34.55
Conservative Matthew James Smith 551 27.12
Majority 77 3.79
Turnout 2,032 21.98
UKIP gain from Labour
Yarmouth North and Central division
Party Candidate Votes %
Conservative Thomas Steven Charles Garrod 1,001 34.14
Labour Michael Taylor * 856 29.20
UKIP Paul Andrew Baugh 549 18.72
Liberal Democrats Anthony John Harris 278 9.48
BNP David George Rand 248 8.46
Majority 145 4.95
Turnout 2,932 32.16
Conservative gain from Labour

King's Lynn and West Norfolk

Division results

Clenchwarton & King's Lynn South division
Party Candidate Votes %
Conservative David Harwood 1,015 39.25
Liberal Democrats Judith Brown * 743 28.73
BNP Matthew Gant 313 12.10
Labour Margaret Rose Wilkinson 301 11.64
Green John Andrew Edmund Belfield 214 8.28
Majority 272 10.52
Turnout 2,586 34.89
Conservative gain from Liberal Democrats

At a by-election on 27 September 2012, Clenchwarton and King's Lynn South was won by the Labour Party.

Dersingham division
Party Candidate Votes %
Conservative John Dobson 1,648 43.18
Independent Janice Eells * 800 20.96
Liberal Democrats Kate Sayer 614 16.09
Labour Richard William Pennington 438 11.47
Green David John Rogers 317 8.30
Majority 848 22.22
Turnout 3,817 44.02
Conservative hold
Docking division
Party Candidate Votes %
Conservative Michael John Baylis Chenery of Horsbrugh 1,833 55.55
Liberal Democrats Colin Sayer 537 16.27
Green Benedict Patrick Butler 492 14.91
Labour Ian Gourlay 438 13.27
Majority 1,296 39.27
Turnout 3,300 40.13
Conservative hold
Downham Market division
Party Candidate Votes %
Conservative Shelagh Elizabeth Lucy Hutson * 1,660 60.54
Labour Johnathan Toye 432 15.75
Liberal Democrats Teresa Dawn Brandon 365 13.31
Green Frank Federick Abel 285 10.39
Majority 1,228 44.78
Turnout 2,742 36.63
Conservative hold
Feltwell division
Party Candidate Votes %
Conservative Tony White * 1,835 54.76
Liberal Democrats Carol Ann Nicholas-Letch 732 21.84
Green Andrew John Smith 547 16.32
Labour Albert Paines 237 7.07
Majority 1,103 32.92
Turnout 3,351 36.68
Conservative hold
Fincham division
Party Candidate Votes %
Conservative Richard Rockcliffe * 2,132 66.71
Liberal Democrats John Nicholas-Letch 705 22.06
Labour Steve Richard Everett 359 11.23
Majority 1,427 44.65
Turnout 3,196 38.52
Conservative hold
Freebridge Lynn division
Party Candidate Votes %
Conservative Derrick Murphy 1,690 54.50
Liberal Democrats Mark Seaman 431 13.90
Green Michael De Whalley 385 12.42
Labour Christopher John Bunting 347 11.19
BNP Ronald Barnes 248 8.00
Majority 1,259 40.60
Turnout 3,101 41.90
Conservative hold
Gayton & Nar Valley division
Party Candidate Votes %
Conservative Janet Ann Murphy 1,856 60.75
Green Lori Allen 739 24.19
Labour Gwyneth Eve Thorneywork 460 15.06
Majority 1,117 36.56
Turnout 3,055 38.38
Conservative hold
Gaywood North & Central division
Party Candidate Votes %
Conservative Jean Mickleburgh 1,090 42.38
Labour Alexandra Elvina Kemp 445 17.30
Liberal Democrats Ian Swinton 369 14.35
BNP Edith Crowther 346 13.45
Green David Lefever 322 12.52
Majority 645 25.08
Turnout 2,572 34.43
Conservative gain from Labour
Gaywood South division
Party Candidate Votes %
Conservative Michael Collins Langwade 865 32.08
Labour Charles Edward Joyce * 551 20.44
Liberal Democrats John Loveless 435 16.14
UKIP Michael Stone 376 13.95
BNP Christine Ann Kelly 273 10.13
Green Vivienne Jane Manning 196 7.27
Majority 314 11.65
Turnout 2,696 28.57
Conservative gain from Labour
King's Lynn North & Central division
Party Candidate Votes %
Conservative Brian Winston Charles Long 677 32.66
Labour John Leonard Collop 616 29.72
BNP David Alexander Fleming 431 20.79
Green Johnathan Priestley Burr 349 16.84
Majority 61 2.94
Turnout 2,073 26.63
Conservative gain from Labour
Marshland North division
Party Candidate Votes %
Conservative Tony Wright * 1,881 79.74
Labour Mark Lachlan Daspa Anderson 478 20.26
Majority 1,403 59.47
Turnout 2,359 31.40
Conservative hold
Marshland South division
Party Candidate Votes %
Conservative Harry Humphrey * 1,628 51.0
Independent David Peter Barnard 599 18.77
Green Ian Massingham 383 12.0
Independent David Dennis Markinson 241 7.55
Labour Helen Scott 229 7.17
Independent James Van Der Velde 112 3.51
Majority 1,029 32.24
Turnout 3,192 33.51
Conservative hold
North Coast division
Party Candidate Votes %
Conservative Stephen Bett * 2,152 62.83
Liberal Democrats Paul Richard Burall 444 12.96
Green Adam Watson 436 12.73
Labour John Raymond Barnett Crisford 393 11.47
Majority 1,708 49.87
Turnout 3,425 41.74
Conservative hold

North Norfolk

Division results

Cromer division
Party Candidate Votes %
Conservative Hilary Thompson 1,463 41.97
Liberal Democrats Penny Bevan Jones 1,127 32.33
UKIP Bob Russell 666 19.10
Labour Colin John Vanlint 230 6.60
Majority 336 9.64
Turnout 3,486 43.24
Conservative gain from Liberal Democrats
Fakenham division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats David Robert Callaby * 1,452 51.56
Conservative John Victor Rest 1,085 38.53
Labour Brenda Mary Coldrick 279 9.91
Majority 367 13.03
Turnout 2,816 35.51
Liberal Democrats hold
Holt division
Party Candidate Votes %
Conservative John Hase Perry-Warnes * 1,558 38.79
UKIP Michael John Morton Baker 1,073 26.72
Liberal Democrats Jacqueline Ann Howe 1,058 26.34
Green Paula Mary D'Attoma 222 5.53
Labour John Rowley 105 2.61
Majority 485 12.08
Turnout 4,016 54.43
Conservative hold
Hoveton & Stalham division
Party Candidate Votes %
Conservative Nigel David Dixon 1,381 49.84
Liberal Democrats Candy Paula Sheridan 1,171 42.26
Labour David Russell 219 7.90
Majority 210 7.58
Turnout 2,771 41.49
Conservative hold
Melton Constable division
Party Candidate Votes %
Conservative Russell John Wright 1,415 40.88
Liberal Democrats Barbara Helen Rix 1,015 29.33
UKIP Terry Cox 532 15.37
Green Sharon Harvey 317 9.16
Labour Timothy John Bartlett 182 5.26
Majority 400 11.56
Turnout 3,461 46.88
Conservative gain from Liberal Democrats
Mundesley division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Graham Robert Jones 1,919 54.64
Conservative Alistair James MacKay 1,416 40.32
Labour David Gregory Spencer 177 5.04
Majority 503 14.32
Turnout 3,512 48.60
Liberal Democrats gain from Conservative
North Walsham East division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Paul Donald Morse * 1,909 52.40
Conservative Carole Irene Bullinger 880 24.16
UKIP Charles Edward Cole 464 12.74
Green Joanne Todd 201 5.52
Labour Nicola Kate Mortin 189 5.19
Majority 1,029 28.25
Turnout 3,643 41.53
Liberal Democrats hold
North Walsham West & Erpingham division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Diana Clarke 1,675 53.91
Conservative Peter Joseph Willcox 1,214 39.07
Labour Phil Harris 218 7.02
Majority 461 14.84
Turnout 3,107 44.08
Liberal Democrats hold
Sheringham division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Brian John Hannah * 1,835 59.12
Conservative Madeleine Barbara Ashcroft 1,140 36.73
Labour Don Batts 129 4.16
Majority 695 22.39
Turnout 3,104 45.31
Liberal Democrats hold
South Smallburgh division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Paul Kenneth Rice 1,283 38.67
Conservative Lorraine Marie West 1,144 34.48
UKIP Jeff Parkes 693 20.89
Labour Sheila Ann Cullingham 198 5.97
Majority 139 4.19
Turnout 3,318 46.31
Liberal Democrats gain from Conservative
Wells division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Marie Strong 1,650 50.32
Conservative Garry James Sandell 1,348 41.11
Labour Mike Gates 281 8.57
Majority 302 9.21
Turnout 3,279 47.17
Liberal Democrats gain from Conservative

Norwich

Division results

Bowthorpe division
Party Candidate Votes %
Conservative Paul Anthony George Wells 926 35.60
Labour Jo Storie 670 25.76
Liberal Democrats Dave Thomas 626 24.07
Green Christine Patricia Way 379 14.57
Majority 256 9.84
Turnout 2,601 31.60
Conservative gain from Labour
Catton Grove division
Party Candidate Votes %
Conservative Charlotte Louise Casimir 724 29.53
Labour Brian Morrey * 606 24.71
UKIP Ann Doris Williams 449 18.31
Green Penny Edwards 416 16.97
Liberal Democrats Adrian Christopher Thomas 257 10.48
Majority 118 4.81
Turnout 2,452 31.95
Conservative gain from Labour
Crome division
Party Candidate Votes %
Labour George Nobbs * 811 33.48
Conservative Jonathan James Emsell 712 29.40
Green Penelope Mary Killingbeck 518 21.39
Liberal Democrats Dal Dewgarde 381 15.73
Majority 99 4.09
Turnout 2,422 34.55
Labour hold
Eaton division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Mervyn John Scutter * 1,688 41.50
Conservative Niall Baxter 1,501 36.91
Green Jean Kathleen Bishop 527 12.96
Labour Christopher Harold Knapp 351 8.63
Majority 187 4.60
Turnout 4,067 57.19
Liberal Democrats hold
Lakenham division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Fiona Clare Williamson 877 31.65
Labour Susan Jane Whitaker * 743 26.81
UKIP Steve Emmens 437 15.77
Conservative Christopher David Benjamin 361 13.03
Green Lee Claire Cozens 353 12.74
Majority 134 4.84
Turnout 2,771 39.47
Liberal Democrats gain from Labour

At a by-election on 24 November 2011, Lakenham was regained by the Labour Party.

Mancroft division
Party Candidate Votes %
Green Richard Andrew Bearman 1,123 41.86
Liberal Democrats Simon Richard Nobbs 535 19.94
Conservative Suzanne Amy Pulford 515 19.19
Labour David Fullman 510 19.01
Majority 588 21.92
Turnout 2683 35.98
Green gain from Labour
Mile Cross division
Party Candidate Votes %
Green Richard Alan Edwards 620 29.54
Labour Peter John Harwood * 614 29.25
Conservative Clive Smith 547 26.06
Liberal Democrats Peter Balcombe 318 15.15
Majority 6 0.29
Turnout 2099 28.43
Green gain from Labour
Nelson division
Party Candidate Votes %
Green Andrew Philip Boswell * 2,103 63.75
Labour Gemma Rose Ricketts 421 12.76
Liberal Democrats Gordon Dean 420 12.73
Conservative Stefan Richard Rose 355 10.76
Majority 1,682 50.99
Turnout 3,299 45.48
Green hold
Sewell division
Party Candidate Votes %
Green Jennifer Susan Toms 826 32.62
Labour Cath Ward * 676 26.70
Conservative David John Mackie 553 21.84
Liberal Democrats Ian Williams 477 18.84
Majority 150 5.92
Turnout 2,532 34.08
Green gain from Labour
Thorpe Hamlet division
Party Candidate Votes %
Green Philip Allan Hardy 1,371 46.16
Liberal Democrats David John Munday 620 20.88
Conservative Matthew Simon Davison 573 19.29
Labour Cym Cant 406 13.67
Majority 751 25.29
Turnout 2,970 37.18
Green gain from Liberal Democrats
Town Close division
Party Candidate Votes %
Green Stephen Ralph Little 1,528 42.69
Liberal Democrats Victor Keith Scrivens 859 24.0
Conservative Tak-Man Li 716 20.01
Labour Andreas Kevin Paterson 476 13.30
Majority 669 18.69
Turnout 3,579 44.45
Green hold
University division
Party Candidate Votes %
Labour Bert Bremner 1,047 40.68
Green Steven Martin Altman 914 35.51
Conservative Mark Nigel Edward Patrick 342 13.29
Liberal Democrats Andrew Norris Wright 271 10.53
Majority 133 5.17
Turnout 2574 34.01
Labour hold
Wensum division
Party Candidate Votes %
Green Marcus Hemsley 1,260 49.39
Labour Vaughan Thomas 561 21.99
Conservative Mike Gillespie 445 17.44
Liberal Democrats Haydn Perrett 285 11.17
Majority 699 27.40
Turnout 2,551 31.90
Green gain from Labour

South Norfolk

Division results

Clavering division
Party Candidate Votes %
Conservative Tony Tomkinson * 1,492 39.59
Liberal Democrats Amanda Anne Smith 989 26.24
UKIP David Gifford 653 17.33
Green Derek William West 405 10.75
Labour John Shanahan 230 6.10
Majority 503 13.35
Turnout 3,769 44.90
Conservative gain from Liberal Democrats
Costessey division
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Tim East * 1,768 54.80
Conservative Simon Richard Squire 797 24.71
Green Martin Alan Peek 439 13.61
Labour Cid Gibbs 222 6.88
Majority 971 30.10
Turnout 3,226 37.61
Liberal Democrats hold
Diss & Roydon division
Party Candidate Votes %
Conservative Jenny Chamberlin * 1,563 57.02
Liberal Democrats Trevor Leonard Wenman 978 35.68
Labour Andy Barrett 200 7.30
Majority 585 21.34
Turnout 2,741 36.53
Conservative hold
East Depwade division
Party Candidate Votes %
Conservative Martin James Wilby 1,565 51.99
Liberal Democrats John Francis Pitt-Pladdy * 1,263 41.96
Labour Thomas Clennell 182 6.05
Majority 302 10.03
Turnout 3,010 41.67
Conservative gain from Liberal Democrats
Forehoe division
Party Candidate Votes %
Conservative Jon Herbert 1,769 50.27
Liberal Democrats Bob McClenning 1,156 32.85
Green Roy Arthur Walmsley 403 11.45
Labour Tracey Jane Lucy Richardson 191 5.43
Majority 613 17.42
Turnout 3,519 44.90
Conservative hold
Henstead division
Party Candidate Votes %
Conservative Roger Ackworth Smith 1,646 49.22
Liberal Democrats Alistair Barber Miller 1,032 30.86
Green Sandra Browne 422 12.62
Labour Nicola Jeannette Fowler 244 7.30
Majority 614 18.36
Turnout 3,344 47.56
Conservative hold
Hingham division
Party Candidate Votes %
Conservative Steve Dorrington * 1,620 56.70
Liberal Democrats Jeremy Dore 998 34.93
Labour Kevin Patrick O'Grady 239 8.37
Majority 622 21.77
Turnout 2,857 44.62
Conservative hold
Humbleyard division
Party Candidate Votes %
Conservative Daniel Richard Cox * 1,925 51.94
Liberal Democrats Jacky Sutton 911 24.58
Green Jan Kitchener 573 15.46
Labour Marian Chapman 297 8.01
Majority 1,014 27.36
Turnout 3,706 46.91
Conservative hold

At a by-election on 13 January 2011, the Conservatives retained Humbleyard.

Loddon division
Party Candidate Votes %
Conservative Adrian John Gunson * 3,087 77.62
Liberal Democrats Jane Helen Walker 481 12.09
Labour Timothy Michael Sanders 233 5.86
Independent Ingo Wagenknecht 176 4.43
Majority 2,606 65.53
Turnout 3,977 48.80
Conservative hold
Long Stratton division
Party Candidate Votes %
Conservative Alison Mary Thomas 1,839 57.63
Liberal Democrats Marian Jean Miller 1,116 34.97
Labour Sally Blaikie 236 7.40
Majority 723 22.66
Turnout 3,191 42.49
Conservative hold
West Depwade division
Party Candidate Votes %
Conservative Beverley Herbert Allison Spratt * 2,618 64.50
Liberal Democrats Bodo Rissman 1,136 27.99
Labour Cecila Da Fonseca 305 7.51
Majority 1,482 36.51
Turnout 4,059 46.87
Conservative hold
Wymondham division
Party Candidate Votes %
Conservative Joe Mooney 2,503 63.42
Liberal Democrats Tim Sutton-Day 670 16.97
Green Andrew John Mitchell 426 10.79
Labour John Lessels Cowan 348 8.82
Majority 1,833 46.44
Turnout 3,947 44.33
Conservative hold

References

  1. ^ "Greens in shock ward by-election win". Local Government Chronicle. 27 May 2005. Retrieved 8 September 2009.
  2. ^ "JERMY'S JOURNAL". jermysjournal.blogspot.com.
  3. ^ "Norfolk council". Andrew Teale. 2009. Retrieved 18 December 2016.
  4. ^ Lowthorpe, Shaun (1 October 2010). "Norfolk County Council leader Daniel Cox quits". Eastern Daily Press.
  5. ^ Grimmer, Dan (10 January 2013). "Norfolk County Council leader Derrick Murphy announces he will step down temporarily to focus on clearing his name". Eastern Daily Press.
  6. ^ Grimmer, Dan (2 February 2013). "Former Norfolk County Council leader quits as Conservative group chairman to pursue action against county council after chief executive secretly taped him". Eastern Daily Press.
  7. ^ Dan.Grimmer@Archant.Co.Uk, Dan Grimmer (16 September 2013). "Former Norfolk County Council leader calls for resignations after twist in secret recording row". Eastern Daily Press.
  8. ^ Correspondent, By Dan Grimmer Public Affairs (21 February 2013). "Update: Farmer Bill Borrett set to become Norfolk County Council leader after winning Conservative nod". Eastern Daily Press.