2010 Korea Open Super Series
Tournament details
Dates12–17 January 2010
Edition19th
LevelSuper Series
Total prize moneyUS$300,000
VenueSK Olympic Handball Gymnasium
LocationSeoul, South Korea
Champions
Men's singlesMalaysia Lee Chong Wei
Women's singlesChina Wang Shixian
Men's doublesSouth Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
Women's doublesChina Cheng Shu
China Zhao Yunlei
Mixed doublesChina He Hanbin
China Yu Yang
2009 2011

The 2010 Korea Open Super Series was a badminton tournament which took place at SK Olympic Handball Gymnasium in Seoul, South Korea from 12 to 17 January 2010. It had a total purse of US$300,000, as the biggest prize money of Super Series event of the year.[1]

The 2010 Korea Open Super Series became the first tournament of the 2010 BWF Super Series, and was the nineteenth edition of the Korea Open tournament, which had been held since 1991. This tournament was organized by Badminton Korea Association and sanctioned by the BWF.[2]

Men's singles

Seeds

  1. Malaysia Lee Chong Wei (Champion)
  2. Denmark Peter Gade (Final)
  3. China Chen Jin (Semi-finals)
  4. China Bao Chunlai (Quarter-finals)
  5. South Korea Park Sung-hwan (Quarter-finals)
  6. Vietnam Nguyen Tien Minh (Quarter-finals)
  7. China Chen Long (Semi-finals)
  8. Thailand Boonsak Ponsana (Quarter-finals)

Finals

Semifinals Final
          
1 Malaysia Lee Chong Wei 21 21
3 China Chen Jin 11 13
1 Malaysia Lee Chong Wei 21 21
2 Denmark Peter Gade 12 11
7 China Chen Long 13 21 17
2 Denmark Peter Gade 21 10 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Malaysia Lee C W 21 21
  England A Smith 4 14
1 Malaysia Lee C W 21 21
  Germany M Zwiebler 18 8
  Germany M Zwiebler 21 21
  Poland P Wacha 11 16
1 Malaysia Lee C W 21 21
8 Thailand B Ponsana 14 10
8 Thailand B Ponsana 21 21
  Hong Kong Hu Y 17 11
8 Thailand B Ponsana 21 21
PFQ South Korea Hong J-h 18 16
PFQ South Korea Hong J-h 13 21 21
  Japan S Sasaki 21 17 14

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
3 China Chen J 21 21
  Chinese Taipei Hsueh H-y 8 10
3 China Chen J 21 21
  Netherlands D Palyama 14 17
  Netherlands D Palyama 21 19 21
  South Korea Shon W-h 14 21 17
3 China Chen J 21 21
6 Vietnam Nguyen T M 7 19
6 Vietnam Nguyen T M 22 21
  Denmark J Persson 20 16
6 Vietnam Nguyen T M 25 15 21
  China Du PY 23 21 19
  China Du PY 21 21
Q Malaysia Tan C S 15 16

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
  Japan K Yamada 21 22
PFQ Hong Kong Wong W K 15 20
  Japan K Yamada 17 12
7 China Chen L 21 21
  Hong Kong Chan Y K 19 22 9
7 China Chen L 21 20 21
7 China Chen L w / o
4 China Bao CL
  England C Baxter 21 21
  Thailand T Saensomboonsuk 8 17
  England C Baxter 17 18
4 China Bao CL 21 21
Q South Korea Kim S-r 21 13 8
4 China Bao CL 15 21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Q South Korea Jang Y-s 23 21 16
  Malaysia Kuan B H 25 18 21
  Malaysia Kuan B H 15 14
5 South Korea Park S-h 21 21
Q South Korea Lee C-h 17 15
5 South Korea Park S-h 21 21
5 South Korea Park S-h 21 16 20
2 Denmark P Gade 17 21 22
  Netherlands E Pang 22 9 16
  England R Ouseph 20 21 21
  England R Ouseph 21 20
2 Denmark P Gade 23 22
  Malaysia Chong W F 19 17
2 Denmark P Gade 21 21

Women's singles

Seeds

  1. Denmark Tine Rasmussen (Second round)
  2. Hong Kong Zhou Mi (Quarter-finals)
  3. China Lu Lan (Withdrew)
  4. Germany Juliane Schenk (Second round)
  5. China Wang Xin (Second round)
  6. China Wang Shixian (Champion)
  7. Netherlands Yao Jie (Quarter-finals)
  8. Thailand Salakjit Ponsana (First round)

Finals

Semifinals Final
          
  South Korea Sung Ji-hyun 21 17 21
  South Korea Bae Seung-hee 18 21 9
  South Korea Sung Ji-hyun 10 23
6 China Wang Shixian 21 25
  South Korea Kim Moon-hi 17 20
6 China Wang Shixian 21 22

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Denmark T Rasmussen 21 21
  Japan S Sato 14 16
1 Denmark T Rasmussen 15 16
  South Korea Sung J-h 21 21
  Japan E Hirose 20 13
  South Korea Sung J-h 22 21
  South Korea Sung J-h 21 21
7 Netherlands Yao J 17 16
7 Netherlands Yao J 21 21
  South Korea Jang S-y 13 14
7 Netherlands Yao J 21 20 21
  Japan Y Hirayama 16 22 19
  Japan Y Hirayama 16 22 21
  Chinese Taipei Hsu Y-c 21 20 11

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Germany J Schenk 15 21 21
  South Korea Bae Y-j 21 17 19
4 Germany J Schenk 21 16 18
  Hong Kong Yip P Y 4 21 21
  South Korea Yang R-s 12 10
  Hong Kong Yip P Y 21 21
  Hong Kong Yip P Y 19 10
  South Korea Bae S-h 21 21
5 China Wang X 21 21
  Netherlands R v Cutsen 13 13
5 China Wang X 12 14
  South Korea Bae S-h 21 21
  South Korea Bae S-h 21 21
  Bulgaria L Zechiri 14 12

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
  South Korea Kim M-h 21 21
PFQ Chinese Taipei Chang H-y 7 9
  South Korea Kim M-h 21 21
PFQ South Korea Kang H-w 15 17
PFQ South Korea Kang H-w 21 6 25
8 Thailand S Ponsana 11 21 23
  South Korea Kim M-h 21 21
  Hong Kong Chan T K 13 10
  Bulgaria P Nedelcheva 21 16 21
Q South Korea Joo E-e 18 21 16
  Bulgaria P Nedelcheva 9 21 19
  Hong Kong Chan T K 21 13 21
  Hong Kong Chan T K 21 22
PFQ South Korea Kwon H-s 19 20

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
  Finland A Nieminen 21 17 21
  Netherlands J Meulendijks 13 21 13
  Finland A Nieminen 14 10
6 China Wang SX 21 21
Q South Korea Lee Y-h 17 9
6 China Wang SX 21 21
6 China Wang SX 21 14
2 Hong Kong Zhou M 18 9r
Q South Korea Choi H-i 19 15
  Chinese Taipei Tai T-y 21 21
  Chinese Taipei Tai T-y 23 16 10
2 Hong Kong Zhou M 21 21 21
  Malaysia Wong M C 21 10 11
2 Hong Kong Zhou M 10 21 21

Men's doubles

Seeds

  1. South Korea Jung Jae-sung / Lee Yong-dae (Champion)
  2. Denmark Mathias Boe / Carsten Mogensen (Quarter-finals)
  3. Indonesia Alvent Yulianto Chandra / Hendra Aprida Gunawan (Quarter-finals)
  4. Denmark Lars Paaske / Jonas Rasmussen (Second round)
  5. China Cai Yun / Fu Haifeng (Final)
  6. China Xu Chen / Guo Zhendong (Second round)
  7. United States Howard Bach / Tony Gunawan (First round)
  8. Malaysia Gan Teik Chai / Tan Bin Shen (First round)

Finals

Semi-finals Final
          
1 South Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
21 22
  China Chai Biao
China Zhang Nan
16 20
1 South Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
21 14 21
5 China Cai Yun
China Fu Haifeng
11 21 18
  Japan Hiroyuki Endo
Japan Yoshiteru Hirobe
15 14
5 China Cai Yun
China Fu Haifeng
21 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
1 South Korea Jung J-s
South Korea Lee Y-d
21 21
  Chinese Taipei Hsueh H-y
Chinese Taipei Lu C-y
21 14   South Korea Jin Y-h
South Korea Kim D-s
13 9
  South Korea Jin Y-h
South Korea Kim D-s
23 21 1 South Korea Jung J-s
South Korea Lee Y-d
21 22
6 China Guo ZD
China Xu C
21 21   South Korea Kim K-j
South Korea Shin B-c
14 20
  South Korea Choi S-i
South Korea Kang J-w
11 15 6 China Guo ZD
China Xu C
21 20 19
  South Korea Kim K-j
South Korea Shin B-c
21 21   South Korea Kim K-j
South Korea Shin B-c
12 22 21
  Japan N Kawamae
Japan S Sato
10 14

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Denmark L Paaske
Denmark J Rasmussen
21 21
  South Korea Choi Y-h
South Korea Jang S-h
14 14
4 Denmark L Paaske
Denmark J Rasmussen
14 24 10
  China Chai B
China Zhang N
21 22 21
  China Chai B
China Zhang N
22 21
  England C Adcock
England R Blair
20 16
  China Chai B
China Zhang N
21 17 21
  South Korea Ko S-h
South Korea Yoo Y-s
12 21 14
7 United States H Bach
United States T Gunawan
13 16
  South Korea Ko S-h
South Korea Yoo Y-s
21 21
  South Korea Ko S-h
South Korea Yoo Y-s
21 21
  Japan H Hashimoto
Japan N Hirata
15 13
  Japan H Hashimoto
Japan N Hirata
  Netherlands R Bosch
Netherlands K Ridder
w / d

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
  Japan H Endo
Japan Y Hirobe
21 21
  Germany I Kindervater
Germany J Schöttler
12 11
  Japan H Endo
Japan Y Hirobe
14 21 21
  Chinese Taipei Fang C-m
Chinese Taipei Lee S-m
21 15 19
  Chinese Taipei Fang C-m
Chinese Taipei Lee S-m
21 21
8 Malaysia Gan T C
Malaysia Tan B S
19 16
  Japan H Endo
Japan Y Hirobe
21 21
3 Indonesia A Yulianto Chandra
Indonesia H A Gunawan
14 7
  France B Carême
France S Grosjean
20 21 19
  Thailand S Anugritayawon
Thailand S Prapakamol
22 13 21
  Thailand S Anugritayawon
Thailand S Prapakamol
13 28 20
3 Indonesia A Yulianto Chandra
Indonesia H A Gunawan
21 26 22
  Japan K Kazuno
Japan K Hayakawa
15 13
3 Indonesia A Yulianto Chandra
Indonesia H A Gunawan
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
  South Korea Choi Y-w
South Korea Jun Y-h
w / d
  Denmark K F Henriksen
Denmark A Kristiansen
  Denmark K F Henriksen
Denmark A Kristiansen
10 7
  South Korea Cho G-w
South Korea Kwon Y-g
17 11 5 China Cai Y
China Fu HF
21 21
5 China Cai Y
China Fu HF
21 21 5 China Cai Y
China Fu HF
21 15 21
  Canada Lee H H
Canada T Ng
21 13 21 2 Denmark M Boe
Denmark C Mogensen
16 21 18
  South Korea Chung E-s
South Korea Kim D-e
19 21 23   South Korea Chung E-s
South Korea Kim D-e
18 12
2 Denmark M Boe
Denmark C Mogensen
21 21

Women's doubles

Seeds

  1. China Cheng Shu / Zhao Yunlei (Champion)
  2. Japan Mizuki Fujii / Reika Kakiiwa (Final)
  3. Thailand Duanganong Aroonkesorn / Kunchala Voravichitchaikul (Quarter-finals)
  4. Japan Miyuki Maeda / Satoko Suetsuna (Withdrew)
  5. Bulgaria Petya Nedeltcheva / Russia Anastasia Russkikh (Second round)
  6. Japan Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi (Quarter-finals)
  7. Thailand Savitree Amitapai / Vacharaporn Munkit (Second round)
  8. France Laura Choinet / Weny Rahmawati (Second round)

Finals

Semi-finals Final
          
1 China Cheng Shu
China Zhao Yunlei
21 21
  South Korea Ha Jung-eun
South Korea Lee Kyung-won
5 14
1 China Cheng Shu
China Zhao Yunlei
21 21
2 Japan Mizuki Fujii
Japan Reika Kakiiwa
16 15
  South Korea Jung Kyung-eun
South Korea Yoo Hyun-young
21 17 14
2 Japan Mizuki Fujii
Japan Reika Kakiiwa
14 21 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
1 China Cheng S
China Zhao YL
21 21
  Chinese Taipei Chang H-y
Chinese Taipei Cheng S-c
w / d   South Korea Lee S-r
South Korea Oh B-k
4 14
  South Korea Lee S-r
South Korea Oh B-k
1 China Cheng S
China Zhao YL
21 21
  Japan S Matsuo
Japan M Naito
9 17
5 Bulgaria P Nedelcheva
Russia A Russkikh
11 14
  South Korea Kim H-n
South Korea Sun I-j
18 15   Japan S Matsuo
Japan M Naito
21 21
  Japan S Matsuo
Japan M Naito
21 21

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
4 Japan M Maeda
Japan S Suetsuna
w / d
  Netherlands L Jonathans
Netherlands P v Dooremalen
16 16   South Korea Ha J-e
South Korea Lee K-w
  South Korea Ha J-e
South Korea Lee K-w
21 21   South Korea Ha J-e
South Korea Lee K-w
21 21
  South Korea Choi H-i
South Korea Lee S-h
9 3
7 Thailand S Amitrapai
Thailand V Munkit
22 13 14
  South Korea Choi H-i
South Korea Lee S-h
21 15 21   South Korea Choi H-i
South Korea Lee S-h
20 21 21
  England J Wallwork
England G White
14 21 11

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
  Chinese Taipei Chien Y-c
Chinese Taipei Wang P-r
15 16
  South Korea Jung K-e
South Korea Yoo H-y
21 21   South Korea Jung K-e
South Korea Yoo H-y
21 21
8 France L Choinet
France W Rahmawati
14 18
  South Korea Jung K-e
South Korea Yoo H-y
21 21
  South Korea Jang Y-n
South Korea Kim M-y
1r 3 Thailand D Aroonkesorn
Thailand K Voravichitchaikul
13 17
  Chinese Taipei Cheng W-h
Chinese Taipei Tsai P-l
5   Chinese Taipei Cheng W-h
Chinese Taipei Tsai P-l
14 18
3 Thailand D Aroonkesorn
Thailand K Voravichitchaikul
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
  South Korea Kang G-h
South Korea Kim J-w
15 10
  Hong Kong Chan T K
Hong Kong Chau H W
21 21   Hong Kong Chan T K
Hong Kong Chau H W
21 19 18
6 Japan M Matsutomo
Japan A Takahashi
19 21 21
6 Japan M Matsutomo
Japan A Takahashi
13 14
  South Korea Kim M-j
South Korea Park S-y
21 21 2 Japan M Fujii
Japan R Kakiiwa
21 21
  Chinese Taipei Hsu Y-c
Chinese Taipei Tai T-y
11 11   South Korea Kim M-j
South Korea Park S-y
11 21 16
2 Japan M Fujii
Japan R Kakiiwa
21 14 21

Mixed doubles

Seeds

  1. South Korea Lee Yong-dae / Lee Hyo-jung (First round)
  2. Denmark Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen (Withdrew)
  3. China He Hanbin / Yu Yang (Champion)
  4. Thailand Songphon Anugritayawon / Kunchala Voravichitchaikul (Quarter-finals)
  5. Poland Robert Mateusiak / Nadiezda Kostiuczyk (First round)
  6. Thailand Sudket Prapakamol / Saralee Thoungthongkam (Quarter-finals)
  7. Denmark Thomas Laybourn / Kamilla Rytter Juhl (Quarter-finals)
  8. South Korea Ko Sung-hyun / Ha Jung-eun (Quarter-finals)

Finals

Semi-finals Final
          
  China Tao Jiaming
China Zhang Yawen
21 21
  Indonesia Flandy Limpele
Chinese Taipei Cheng Wen-hsing
12 17
  China Tao Jiaming
China Zhang Yawen
15 16
3 China He Hanbin
China Yu Yang
21 21
3 China He Hanbin
China Yu Yang
21 21
  Japan Noriyasu Hirata
Japan Miyuki Maeda
8 14

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 South Korea Lee Y-d
South Korea Lee H-j
13 16
  China Tao JM
China Zhang YW
21 21
  China Tao JM
China Zhang YW
21 21
  Japan N Kawamae
Japan S Matsuo
15 19
  Japan N Kawamae
Japan S Matsuo
12 21 21
  England C Adcock
England G White
21 15 18
  China Tao JM
China Zhang YW
21 21
7 Denmark T Laybourn
Denmark K Rytter Juhl
12 15
7 Denmark T Laybourn
Denmark K Rytter Juhl
22 15 21
  China Zhang N
China Zhao YL
20 21 17
7 Denmark T Laybourn
Denmark K Rytter Juhl
22 21 21
  Germany M Fuchs
Germany B Overzier
24 14 13
  Germany M Fuchs
Germany B Overzier
17 21 21
Q Netherlands J d Ruiter
Netherlands L Jonathans
21 18 14

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Thailand S Anugritayawon
Thailand K Voravichitchaikul
15 21 21
  Japan H Hashimoto
Japan M Fujii
21 15 12
4 Thailand S Anugritayawon
Thailand K Voravichitchaikul
21 13 21
  South Korea Hwang J-m
South Korea Jang Y-n
13 21 13
  South Korea Hwang J-m
South Korea Jang Y-n
21 18 21
Q Japan Y Hirobe
Japan M Matsutomo
15 21 14
4 Thailand S Anugritayawon
Thailand K Voravichitchaikul
18 16
  Indonesia F Limpele
Chinese Taipei Cheng W-h
21 21
5 Poland R Mateusiak
Poland N Kostiuczyk
11 21 19
  Chinese Taipei Fang C-m
Chinese Taipei Wang P-r
21 10 21
  Chinese Taipei Fang C-m
Chinese Taipei Wang P-r
21 15 11
  Indonesia F Limpele
Chinese Taipei Cheng W-h
11 21 21
  Japan K Kazuno
Japan R Kakiiwa
21 18 14
  Indonesia F Limpele
Chinese Taipei Cheng W-h
19 21 21

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
  Chinese Taipei Lee S-m
Chinese Taipei Chien Y-c
21 21
  France B Carême
France L Choinet
13 13
  Chinese Taipei Lee S-m
Chinese Taipei Chien Y-c
13 10
8 South Korea Ko S-h
South Korea Ha J-e
21 21
Q South Korea Kim D-e
South Korea Jung K-e
18 19
8 South Korea Ko S-h
South Korea Ha J-e
21 21
8 South Korea Ko S-h
South Korea Ha J-e
10 17
3 China He HB
China Yu Y
21 21
PFQ France S Grosjean
France W Rahmawati
10 14
  South Korea Yoo Y-s
South Korea Park S-y
21 21
  South Korea Yoo Y-s
South Korea Park S-y
12 21 12
3 China He HB
China Yu Y
21 15 21
  South Korea Shin B-c
South Korea Yoo H-y
15 20
3 China He HB
China Yu Y
21 22

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
  Hong Kong Wong W H
Hong Kong Chau H W
17 16
  South Korea Kim K-j
South Korea Eom H-w
21 21   South Korea Kim K-j
South Korea Eom H-w
15 14
  Japan K Hayakawa
Japan A Takahashi
7 19 6 Thailand S Prapakamol
Thailand S Thoungthongkam
21 21
6 Thailand S Prapakamol
Thailand S Thoungthongkam
21 21 6 Thailand S Prapakamol
Thailand S Thoungthongkam
19 15
  Canada T Ng
Canada G Gao
18 12   Japan N Hirata
Japan M Maeda
21 21
  Japan N Hirata
Japan M Maeda
21 21   Japan N Hirata
Japan M Maeda
21 21
Q South Korea Jung J-s
South Korea Lee K-w
21 14 21 Q South Korea Jung J-s
South Korea Lee K-w
15 10
PFQ Malaysia Gan T C
Russia A Russkikh
13 21 15

References

  1. ^ Kim, In-ho (8 January 2010). "용대 '살인윙크' 또? 5회 연속 우승 도전". www.donga.com (in Korean). Retrieved 23 March 2020.
  2. ^ Lee, Kyung-ho (2 March 2010). "2010 빅터코리아오픈슈퍼시리즈". www.badmintondaily.co.kr (in Korean). Retrieved 23 March 2020.
Preceded by2009 BWF Super Series Masters Finals BWF Super Series Succeeded by2010 Malaysia Super Series