2011 BWF World Junior Championships
Tournament details
Edition13th
LevelInternational
VenueTaoyuan Arena
LocationTaoyuan, Taiwan[1]
2010 Guadalajara 2012 Chiba

The 2011 BWF World Junior Championships is the thirteenth tournament of the BWF World Junior Championships. This tournament was held in Taoyuan, Taiwan at Taoyuan Arena from October 28 to November 6, 2011.[2][3]

Host city

In June 2009, the Chinese Taipei Badminton Association successfully bid for this event. This is also the first time for the Republic of China (Taiwan) officially won the bid to host the badminton World Championships tournament.[4]

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Teams
details
 Malaysia
Nur Mohd Azriyn Ayub
Goh Giap Chin
Nelson Heg
Jani Sant Enos
Low Juan Shen
Calvin Ong Jia Hong
Soong Joo Ven
Tai An Khang
Teo Ee Yi
Zulfadli Zulkiffli
Soniia Cheah
Joyce Choong
Chow Mei Kuan
Shevon Jemie Lai
Lee Meng Yean
Lim Chiew Sien
Lim Yin Fun
Yang Li Lian
 South Korea
Bae Kwon-young
Choi Sol-gyu
Jun Bong-chan
Jung Jae-wook
Jung Young-joon
Kim Dong-joo
Kim Dong-tak
Lee Hong-je
Park Se-woong
Chae Yoo-jung
Han So-yeon
Kim Chan-mi
Kim Hyo-min
Kim Ye-ji
Lee So-hee
Park So-young
Shin Seung-chan
 Chinese Taipei
Chung Sung-han
Huang Kun-xiung
Huang Po-jui
Lin Chia-yu
Tien Tzu-chieh
Wan Chia-hsin
Wang Chi-lin
Wang Chih-hao
Wang Tzu-wei
Wu Hsiao-lin
Chen Pai-jou
Chen Szu-yu
Chen Ting-yi
Kao Chieh-wen
Lin Ying-chun
Shuai Pei-ling
Sung Shuo-yun
Tang Wan-yi
Wu Ti-jung
Yu Chien-hui
Boys singles
details
Malaysia Zulfadli Zulkiffli Denmark Viktor Axelsen Japan Kento Momota
India Sameer Verma
Girls singles
details
Thailand Ratchanok Intanon Indonesia Elyzabeth Purwaningtyas Spain Carolina Marín
Japan Nozomi Okuhara
Boys doubles
details
Malaysia Nelson Heg
Malaysia Teo Ee Yi
Chinese Taipei Huang Po-jui
Chinese Taipei Lin Chia-yu
Indonesia Ronald Alexander
Indonesia Selvanus Geh
Chinese Taipei Tien Tzu-chieh
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Girls doubles
details
South Korea Lee So-hee
South Korea Shin Seung-chan
Indonesia Shella Devi Aulia
Indonesia Anggia Shitta Awanda
Indonesia Suci Rizky Andini
Indonesia Tiara Rosalia Nuraidah
South Korea Han So-yeon
South Korea Kim Hyo-min
Mixed doubles
details
Indonesia Alfian Eko Prasetya
Indonesia Gloria Emanuelle Widjaja
Indonesia Ronald Alexander
Indonesia Tiara Rosalia Nuraidah
South Korea Choi Sol-gyu
South Korea Chae Yoo-jung
Malaysia Nelson Heg
Malaysia Chow Mei Kuan

Team competition

A total of 22 countries competed at the team competition in 2011 BWF World Junior Championships.

Final positions

  1.  Malaysia
  2.  South Korea
  3.  Chinese Taipei
  4.  Thailand
  5.  Japan
  6.  India
  7.  Indonesia
  8.  Netherlands
  9.  Denmark
  10.  Russia
  11.  France
  12.  Turkey
  13.  Singapore
  14.  England
  15.  Hong Kong
  16.  Germany
  17.  Finland
  18.  Australia
  19.  Canada
  20.  Egypt
  21.  United States
  22.  Macau

Final round

Individual competitions

Boys Singles

Seeded

  1. Denmark Viktor Axelsen (final)
  2. Malaysia Zulfadli Zulkiffli (champion)
  3. Japan Kento Momota (semifinals)
  4. India Sameer Verma (semifinals)
  5. Turkey Emre Lale (third round)
  6. India Pratul Joshi (second round)
  7. India Srikanth Kidambi (fourth round)
  8. Hong Kong Ng Ka Long (quarter-finals)
  9. Indonesia Arif Gifar Ramadhan (fourth round)
  10. Indonesia Shesar Hiren Rhustavito (quarter-finals)
  11. Malaysia Soong Joo Ven (third round)
  12. Denmark Kim Bruun (third round)
  13. France Lucas Corvée (third round)
  14. Germany Kai Schäfer (fourth round)
  15. Russia Anatoliy Yartsev (third round)
  16. Hong Kong Tam Chun Hei (fourth round)

Finals

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
  Thailand Khosit Phetpradab 7 18
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
3/4 India Sameer Verma 19 19
3/4 India Sameer Verma 21 21
5/8 Hong Kong Ng Ka Long 15 16
1 Denmark Viktor Axelsen 18 21 19
2 Malaysia Zulfadli Zulkiffli 21 9 21
9/16 Indonesia Shesar Hiren Rhustavito 21 15 15
3/4 Japan Kento Momota 16 21 21
3/4 Japan Kento Momota 18 18
2 Malaysia Zulfadli Zulkiffli 21 21
  Indonesia Wisnu Yuli Prasetyo 21 10 16
2 Malaysia Zulfadli Zulkiffli 10 21 21

Top half

Section 1
First round Second round Third round Fourth round
1 Denmark V Axelsen 21 21
Australia P S Low 4 8
1 Denmark V Axelsen 21 21
South Korea Lee H-J 11 16
Sri Lanka C Karunaratne 21 12 10
South Korea Lee H-J 21 21 South Korea Lee H-J 16 21 21
Singapore A Chew 9 12 1 Denmark V Axelsen 21 21
9/16 Germany K Schäfer 10 14
9/16 Germany K Schäfer 21 21
Mexico A Quadri 12 5
9/16 Germany K Schäfer 21 21
Finland K Koljonen 13 12
Hong Kong Tang CM 21 22 13
France J Maio 16 14 Finland K Koljonen 16 24 21
Finland K Koljonen 21 21
Section 2
First round Second round Third round Fourth round
5/8 Turkey E Lale 21 21
Vietnam Le TT 11 14
5/8 Turkey E Lale 19 7
Indonesia R Subagja 21 21
Japan N Sekiguchi 22 8 16
Canada A D'Souza 11 16 Indonesia R Subagja 20 21 21
Indonesia R Subagja 21 21 Indonesia R Subagja 21 19 17
Thailand K Phetpradab 16 21 21
9/16 Malaysia Soong JV 21 21 21
England A Cheng 23 15 11
9/16 Malaysia Soong JV 18 20
Thailand K Phetpradab 21 22
Chinese Taipei Huang K-X 16 6
Thailand K Phetpradab 21 21 Thailand K Phetpradab 21 21
Egypt H Samy 9 8
Section 3
First round Second round Third round Fourth round
3/4 India S Verma 21 21
England R Walker 17 9
3/4 India S Verma 21 21
Malaysia Goh GC 13 17
Macau Wong CC 9 9
Malaysia Goh GC 21 21 Malaysia Goh GC 21 21
Egypt Y El Fattah 14 11 3/4 India S Verma 21 21
9/16 Indonesia A Ramadhan 18 17
9/16 Indonesia A Ramadhan 21 18 21
Netherlands V de Vries 18 21 12
9/16 Indonesia A Ramadhan 21 21 21
Japan A Koga 19 23 19
Lithuania P Bartušis 10 15
Japan A Koga 21 21 Japan A Koga 21 21
Denmark R Grill 14 10
Section 4
First round Second round Third round Fourth round
5/8 Hong Kong Ng KL 21 16 21
Chinese Taipei Wang T-W 13 21 8
5/8 Hong Kong Ng KL 21 21
Singapore Ngo YC 19 13
United States A Susanto 7 17
Finland M Köngäs 21 10 20 Singapore Ngo YC 21 21
Singapore Ngo YC 15 21 22 5/8 Hong Kong Ng KL 21 21
South Korea Jung J-W 19 18
9/16 Russia A Yartsev 21 21
Philippines M Cudiamat 15 6
9/16 Russia A Yartsev 18 21 18
South Korea Jung J-W 21 17 21
Canada C Wong 12 7
Sweden C Nilsson 14 15 South Korea Jung J-W 21 21
South Korea Jung J-W 21 21

Bottom half

Section 5
First round Second round Third round Fourth round
Lithuania A Plavin 13 19
England T Wolfenden 21 21 England T Wolfenden 21 20 21
United States J Kuo 12 22 13
England T Wolfenden 9 11
9/16 Indonesia S Rhustavito 21 21
Egypt M El Sayad 7 10
9/16 Indonesia S Rhustavito 21 21
9/16 Indonesia S Rhustavito 11 21 21
Macau J King 11 12 5/8 India S Kidambi 21 13 16
Turkey T Özsoy 21 21 Turkey T Özsoy 21 8
Philippines P Escueta 23 421
Philippines P Escueta 9 9
5/8 India S Kidambi 21 21
Malaysia N Ayub 21 9 8
5/8 India S Kidambi 13 21 21
Section 6
First round-Byes Second round Third round Fourth round
Australia A Selladurai 21 19
Russia A Sorokin 23 21 Russia A Sorokin 12 19
Chinese Taipei Wan C-H 21 21
Chinese Taipei Wan C-H 15 11
9/16 Hong Kong Tam CH 21 21
Thailand B Thumpanichwong 10 20
9/16 Hong Kong Tam CH 21 22
9/16 Hong Kong Tam CH 21 18
South Korea Jung Y-J 21 21 3/4 Japan K Momota 23 21
Germany M Lamsfuß 19 9 South Korea Jung Y-J 10 21 21
Canada N Yakura 21 9 10
South Korea Jung Y-J 16 14
3/4 Japan K Momota 21 21
Czech Republic V Šelong 16 14
3/4 Japan K Momota 21 21
Section 7
First round Second round Third round Fourth round
Thailand S Thammasin 21 24
Turkey A Şenol 11 22 Thailand S Thammasin 23 29 21
Russia S Sirant 21 30 15
Thailand S Thammasin 21 21
9/16 France L Corvée 17 17
Sri Lanka O Dharmawardena 9 9
9/16 France L Corvée 21 21
Thailand S Thammasin 16 16
United States D Chow 10 11 Indonesia W Prasetyo 21 21
Chinese Taipei Chung S-H 21 21 Chinese Taipei Chung S-H 21 13 16
Indonesia W Prasetyo 17 21 21
Indonesia W Prasetyo 21 21
Japan Y Kaneko 10 10
Japan Y Kaneko 21 21
5/8 India P Joshi 15 17
Section 8
First round Second round Third round Fourth round
Guatemala H Humblers 17 21 14
Sweden A Hjelm 21 13 21 Sweden A Hjelm 12 15
Singapore G Ong 21 21
Singapore G Ong 21 21
9/16 Denmark K Bruun 18 15
South Korea Kim D-J 13 16
9/16 Denmark K Bruun 21 21
Singapore G Ong 9 19
Vietnam Phạm CC 21 21 2 Malaysia Z Zulkiffli 21 21
Australia T Wong 10 9 Vietnam Phạm CC 21 21
Germany M Laibacher 18 12
Vietnam Phạm CC 15 15
2 Malaysia Z Zulkiffli 21 21
Finland H Aarnio 16 11
2 Malaysia Z Zulkiffli 21 21

Girls Singles

Seeded

  1. Thailand Ratchanok Intanon (champion)
  2. Spain Carolina Marín (semifinals)
  3. Japan Nozomi Okuhara (semifinals)
  4. India P. V. Sindhu (third round)
  5. Indonesia Elyzabeth Purwaningtyas (final)
  6. Russia Romina Gabdullina (quarter-finals)
  7. Turkey Neslihan Yiğit (fourth round)
  8. Malaysia Soniia Cheah (quarter-finals)
  9. Hong Kong Cheung Ngan Yi (fourth round)
  10. Vietnam Lê Thu Huyền (third round)
  11. South Korea Lee So-hee (third round)
  12. Singapore Liang Xiaoyu (second round)
  13. Turkey Cemre Fere (fourth round)
  14. Finland Airi Mikkelä (third round)
  15. Denmark Mette Poulsen (third round)
  16. Turkey Ebru Tunalı (second round)

Finals

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Thailand Ratchanok Intanon 21 21
  Canada Christin Tsai 10 15
1 Thailand Ratchanok Intanon 21 21
3/4 Japan Nozomi Okuhara 16 16
3/4 Japan Nozomi Okuhara 21 24
5/8 Malaysia Soniia Cheah 19 22
1 Thailand Ratchanok Intanon 21 18 21
5/8 Indonesia Elyzabeth Purwaningtyas 6 21 13
5/8 Indonesia Elyzabeth Purwaningtyas 22 10 21
  Japan Yuki Fukushima 20 21 19
5/8 Indonesia Elyzabeth Purwaningtyas 23 17 21
2 Spain Carolina Marín 21 21 18
5/8 Russia Romina Gabdullina 14 17
2 Spain Carolina Marín 21 21

Top half

Section 1
First round Second round Third round Fourth round
1 Thailand R Intanon 21 24
Japan A Ohori 19 22
1 Thailand R Intanon 21 21
Russia E Kosetskaya 9 2
Denmark N Rhode 21 14 14
Russia E Kosetskaya 18 21 21
1 Thailand R Intanon 21 21
India T Lad 8 5
9/16 Finland A Mikkelä 21 21
Egypt R Osman 5 6
9/16 Finland A Mikkelä 10 11
India T Lad 21 21
Hong Kong Tsang WC 9 15
United States E Kan 9 6 India T Lad 21 21
India T Lad 21 21
Section 2
First round Second round Third round Fourth round
5/8 Turkey N Yiğit 20 21 21
South Korea Kim H-M 22 16 17
5/8 Turkey N Yiğit 21 19 21
Indonesia R Riodingin 19 21 12
Indonesia R Riodingin 21 21
Australia J Guan 9 15 Malaysia Lim YF 8 8
Malaysia Lim YF 21 21 5/8 Turkey N Yiğit 13 12
Canada C Tsai 21 21
9/16 Singapore Liang X 20 14
Chinese Taipei Sung S-Y 22 21
Chinese Taipei Sung S-Y 8 16
Canada C Tsai 21 21
Germany L Wich 5 10
Canada C Tsai 21 21 Canada C Tsai 21 21
England C Birch 9 12
Section 3
First round Second round Third round Fourth round
3/4 Japan N Okuhara 21 21
Indonesia H Ramadini 16 13
3/4 Japan N Okuhara 21 21
India G Ghate 10 18
India G Ghate 21 21
Sri Lanka T Hendahewa 21 21 Sri Lanka T Hendahewa 13 15
Australia V Mak 12 12 3/4 Japan N Okuhara 21 22 21
Chinese Taipei Tang W-Y 9 24 13
9/16 South Korea Lee S-H 21 21
Singapore F Seah 18 11
9/16 South Korea Lee S-H 10 17
Chinese Taipei Tang W-Y 21 21
Chinese Taipei Tang W-Y 21 21
Thailand R Prajongjai 21 21 Thailand R Prajongjai 19 17
Vietnam Phạm NT 9 16
Section 4
First round Second round Third round Fourth round
5/8 Malaysia S Cheah 21 20 21
Philippines M Alcala 19 22 9
5/8 Malaysia S Cheah 21 21
Netherlands G Mahulette 13 9
United States J Ye 6 10
Netherlands G Mahulette 21 21 Netherlands G Mahulette 21 21
Egypt N Ashraf 13 10 5/8 Malaysia S Cheah 21 15 24
9/16 Hong Kong Cheung NY 6 21 22
9/16 Hong Kong Cheung NY 21 21
France L Palermo 15 8
9/16 Hong Kong Cheung NY 21 21
Denmark S Jensen 11 18
Denmark S Jensen 21 21
Mexico M Ugalde 21 21 Mexico M Ugalde 8 6
Macau U T-I 18 11

Bottom half

Section 5
First round Second round Third round Fourth round
Egypt T Aya 9 10
Australia W Chen 21 21 Australia W Chen 19 21 21
Sri Lanka K Sirimannage 21 12 12
Australia W Chen 21 21 21
9/16 Turkey C Fere 15 23 23
Macau Ieong P-S 10 5
9/16 Turkey C Fere 21 21
9/16 Turkey C Fere 16 15
Chinese Taipei Lin Y-C 17 21 21 5/8 Indonesia E Purwaningtyas 21 21
Hong Kong Cheung YM 21 13 10 Chinese Taipei Lin Y-C 17 21 21
Finland S Pekkola 21 9 6
Chinese Taipei Lin Y-C 9 16
5/8 Indonesia E Purwaningtyas 21 21
Netherlands K van der Valk 14 10
5/8 Indonesia E Purwaningtyas 21 21
Section 6
First round Second round Third round Fourth round
Malaysia Lim CS 11 16
Thailand B Ongbamrungphan 21 21 Thailand B Ongbumrungpan 21 21
Canada B So 6 7
Thailand B Ongbamrungphan 21 23
9/16 Denmark M Poulsen 15 21
Russia N Rogova 14 22 10
9/16 Denmark M Poulsen 21 20 21
Thailand B Ongbamrungphan 21 16 13
Germany R Hacks 21 21 Japan Y Fukushima 10 21 21
Czech Republic J Žwaková 18 19 Germany R Hacks 8 8
Japan Y Fukushima 21 21
Japan Y Fukushima 15 21 23
3/4 India P Sindhu 21 18 21
South Korea Kim Y-J 16 15
3/4 India P Sindhu 21 21
Section 7
First round Second round Third round Fourth round
Denmark A Madsen 21 21
United States L Tong 5 5 Denmark A Madsen 12 21 21
Thailand M Phattanaphitoon 21 11 17
Denmark A Madsen 21 14 22
9/16 Vietnam Lê TH 9 21 20
France D Lansac 17 13
9/16 Vietnam Lê TH 21 21
Denmark A Madsen 13 21 19
Malaysia Yang LL 21 21 5/8 Russia R Gabdullina 21 14 21
Canada K Tung 7 14 Malaysia Yang LL 21 23
South Korea Han S-Y 19 21
Malaysia Yang LL 21 19 19
5/8 Russia R Gabdullina 16 21 21
Singapore Tan WH 11 14
5/8 Russia R Gabdullina 21 21
Section 8
First round Second round Third round Fourth round
Finland J Nyström 9 15
Japan A Sakuramoto 21 21 Japan A Sakuramoto 21 21
Germany A Dörr 15 19
Japan A Sakuramoto 21 18 14
Indonesia Y Y Susanto 16 21 21
Indonesia Y Y Susanto 20 21 21
9/16 Turkey E Tunalı 22 17 9
Indonesia Y Y Susanto 13 21 8
Philippines J De Vera 6 14 2 Spain C Marín 21 18 21
England E Westwood 21 21 England E Westwood 13 12
Chinese Taipei Yu C-H 21 21
Chinese Taipei Yu C-H 14 17
2 Spain C Marín 21 21
Netherlands S Eibergen 16 24 14
2 Spain C Marín 21 22 21

Boys Doubles

Seeded

  1. Chinese Taipei Huang Po-jui / Lin Chia-yu (Final)
  2. France Lucas Corvée / Joris Grosjean (quarter-final)
  3. Indonesia Ronald Alexander / Selvanus Geh (semi-final)
  4. Malaysia Nelson Heg / Teo Ee Yi (champion)
  5. Indonesia Lukhi Apri Nugroho / Kevin Sanjaya Sukamuljo (quarter-final)
  6. Malaysia Sant Enos Jani / Low Juan Shen (third round)
  7. Netherlands Russell Muns / Robin Tabeling (third round)
  8. Thailand Wannawat Ampunsuwan / Tinn Isriyanet (third round)

Finals

Semifinals Final
          
1 Chinese Taipei Huang Po-jui
Chinese Taipei Lin Chia-yu
21 21 21
3/4 Indonesia Ronald Alexander
Indonesia Selvanus Geh
19 23 15
1 Chinese Taipei Huang Po-jui
Chinese Taipei Lin Chia-yu
17 17
3/4 Malaysia Nelson Heg
Malaysia Teo Ee Yi
21 21
3/4 Malaysia Nelson Heg
Malaysia Teo Ee Yi
21 21
  Chinese Taipei Tien Tzu-chieh
Chinese Taipei Wang Chi-lin
8 17
Section 1
First round Second round Third round Quarter Final
1 Chinese Taipei Huang P-J
Chinese Taipei Lin C-Y
21 21
France J Maio
France G Mitteheisser
21 21 France J Maio
France G Mitteheisser
18 19
Macau Iek U-I
Macau Lou H-M
17 6 1 Chinese Taipei Huang P-J
Chinese Taipei Lin C-Y
21 21
Denmark M Christiansen
Denmark D Daugaard
13 18
Denmark M Christiansen
Denmark D Daugaard
21 21
Russia R Kargaev
Russia A Sorokin
21 19 16 Canada A Lau
Canada A Wilkinson
17 12
Canada A Lau
Canada A Wilkinson
19 21 21 1 Chinese Taipei Huang P-J
Chinese Taipei Lin C-Y
21 21
Japan T Inoue
Japan Y Kaneko
15 18
5/8 Netherlands R Muns
Netherlands R Tabeling
21 21
Turkey T Özsoy
Turkey A Şenol
9 16 India H Thandarang
India R Yadav
13 14
India H Thandarang
India R Yadav
21 21 5/8 Netherlands R Muns
Netherlands R Tabeling
18 16
Japan T Inoue
Japan Y Kaneko
21 21
United States A Susanto
United States A Khor
2 12
South Korea Jung J-W
South Korea Kim D-J
13 17 Japan T Inoue
Japan Y Kaneko
21 21
Japan T Inoue
Japan Y Kaneko
21 21
Section 2
First round Second round Third round Quarter Final
3/4 Indonesia R Alexander
Indonesia S Geh
25 21 21
Finland H Aarnio
Finland M Köngäs
16 9 South Korea Choi S-G
South Korea Park S-W
27 17 19
South Korea Choi S-G
South Korea Park S-W
21 21 3/4 Indonesia R Alexander
Indonesia S Geh
21 21
Thailand K Cholprasertsuk
Thailand S Tovannakasem
13 11
Philippines C Cayanan
Philippines T Co
8 19
Singapore Ngo YC
Singapore G Ong
15 20 Thailand K Cholprasertsuk
Thailand S Tovannakasem
21 21
Thailand K Cholprasertsuk
Thailand S Tovannakasem
21 22 3/4 Indonesia R Alexander
Indonesia S Geh
21 17 21
Hong Kong Lee CH
Hong Kong Ng KL
11 21 19
5/8 Malaysia S Jani
Malaysia Low JS
21 21
England A Cheng
England R Walker
18 15 Vietnam Le TT
Vietnam Phạm CC
18 12
Vietnam Le TT
Vietnam Phạm CC
21 21 5/8 Malaysia S Jani
Malaysia Low JS
15 16
Sweden F Myhren
Sweden C Nilsson
13 13 Hong Kong Lee CH
Hong Kong Ng KL
21 21
Hong Kong Lee CH
Hong Kong Ng KL
21 21 Hong Kong Lee CH
Hong Kong Ng KL
21 21
Germany M Byerly
Germany M Lamsfuß
21 21 Germany M Byerly
Germany M Lamsfuß
11 19
Lithuania P Bartušis
Lithuania A Plavin
16 13
Section 3
First round Second round Third round Quarter Final
Macau J Lo
Macau Wong CC
10 12
Netherlands V de Vries
Netherlands J Middleburg
21 21 Netherlands V de Vries
Netherlands J Middleburg
21 12 21
Russia K Boyarskiy
Russia S Sirant
15 21 17 Finland A Danskanen
Finland O Larkimo
15 21 16
Finland A Danskanen
Finland O Larkimo
21 18 21 Netherlands V de Vries
Netherlands J Middleburg
15 17
Canada N Choi
Canada N Yakura
21 19 17