2013 Durham County Council election

← 2008 2 May 2013 2017 →

All 126 council division seats
64 seats needed for a majority
  First party Second party Third party
 
Blank
Blank
Blank
Party Labour Independent Liberal Democrats
Last election 67 seats, 40.4% 12 seats, 12.9% 27 seats, 22.3%
Seats won 94 9 9
Seat change Increase27 Decrease3 Decrease18
Popular vote 115,474 26,010 22,304
Percentage 52.2% 11.8% 10.1%
Swing Increase11.8% Decrease1.1% Decrease12.2%

  Fourth party Fifth party
 
Blank
Blank
Party Derwentside Independents Conservative
Last election 10 seats, 6.2% 10 seats, 12.9%
Seats won 8 4
Seat change Decrease2 Decrease6
Popular vote 11,482 17,014
Percentage 6.2% 7.7%
Swing Steady Decrease5.2%

Durham UK local election 2013 map.svg
Map showing the results of the 2013 Durham County Council election. Results by electoral division. Key:
  Conservative
  Labour
  Liberal Democrat
  Independent
  Local independent groups (Derwentside Independents, Wear Valley Independents and Spennymoor Independents)
Striped divisions have mixed representation.

Council control before election

Labour

Council control after election

Labour

An election to Durham County Council took place on 2 May 2013 as part of the 2013 United Kingdom local elections.[1] Following a boundary review,[2] 126 councillors were elected from 63 electoral divisions which returned either one, two or three councillors each by first-past-the-post voting for a four-year term of office. The previous election took place in 2008 in advance of the council becoming a unitary authority after the 2009 changes to local government. The election saw the Labour Party increase their majority on the council.

All locally registered electors (British, Commonwealth and European Union citizens) who were aged 18 or over on Thursday 2 May 2013 were entitled to vote in the local elections. Those who were temporarily away from their ordinary address (for example, away working, on holiday, in student accommodation or in hospital) were also entitled to vote in the local elections,[3] although those who had moved abroad and registered as overseas electors cannot vote in the local elections. It is possible to register to vote at more than one address (such as a university student who had a term-time address and lives at home during holidays) at the discretion of the local Electoral Register Office, but it remains an offence to vote more than once in the same local government election.[4]

Summary

The Statement of Persons Nominated was published on 8 April 2013.[5] In total 362 candidates stood in the election. The Labour Party had the most candidates, with 125 standing out of a possible 126 and only one candidate standing in the two member Weardale electoral division. The Conservative Party stood 59 candidates, the Liberal Democrats 40, the United Kingdom Independence Party 31 and the Green Party 15 candidates. A number of local independent groups stood, including 16 Derwentside Independents and 11 Wear Valley Independents. Nine candidates stood for the Free Association for Independent Representation (FAIR) around Peterlee and Ferryhill, and four for the Spennymoor Independents in Spennymoor and Tudhoe. There were 50 other independent candidates, including two candidates with no description. The British National Party stood two candidates, having fielded 30 in the previous election.

The Labour Party gained 27 seats, increasing their majority on the council to 62. The Liberal Democrats lost 18 seats compared to the 2008 results, with their representation on the new council limited to the city of Durham and the division of Consett North. The Conservative Party lost six seats, winning only in the two Barnard Castle divisions.

Turnout across the county was 27.8%, having fallen from 36.4% in the 2008 elections.[6]

Results summary

Durham County Council election, 2013[7][8]
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Labour 94 N/A N/A +27 74.6 52.2 115,474 +11.8%
  Independent 9 N/A N/A −3 7.1 11.8 26,010 −1.1%
  Liberal Democrats 9 N/A N/A −18 7.1 10.1 22,304 −12.2%
  Derwentside Independents 8 N/A N/A −2 6.3 6.2 11,482 −1.0%
  Conservative 4 N/A N/A −6 3.2 7.7 17,014 −5.2%
  Wear Valley Independent Group 1 N/A N/A +1 0.8 2.2 4,954 N/A
  Spennymoor Independents People Before Politics 1 N/A N/A +1 0.8 1.2 2,621 N/A
  UKIP 0 N/A N/A 0 0.0 5.3 11,635 +5.2%
  Free Association for Independent Representation (FAIR) 0 N/A N/A 0 0.0 2.4 5,389 N/A
  Green 0 N/A N/A 0 0.0 1.7 3,694 +1.6%
  BNP 0 N/A N/A 0 0.0 0.3 681 −3.5

Results by electoral division

A − B

Annfield Plain (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Michele Hodgson 959 53.0
Labour Thomas J Nearney 799 44.2
Derwentside Independents Joan Nicholson 757 41.9
Derwentside Independents David Walker 433 23.9
UKIP Ken Rollings 402 22.2
Turnout 29.8
Labour win
Labour win
Aycliffe East (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Sarah Jane Iveson 885 52.6
Labour Jed Hillary 732 43.5
Independent Bill Blenkinsopp 598 35.5
Independent Paul Steven Gittins 456 27.1
Independent Lileen Cuthbertson 233 13.8
Conservative Raymond Goodson 119 7.1
Turnout 25.8
Labour win
Labour win
Aycliffe North and Middridge (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Joan Gray 988 55.5
Labour John D Clare 985 55.4
Labour Mike Dixon 884 49.7
Independent Sandra Haigh 660 37.1
Conservative Marney Jane Swan 461 25.9
Turnout 21.3
Labour win
Labour win
Labour win
Aycliffe West (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Kate Hopper 761 54.6
Labour Eddy Adam 697 50.0
Independent George Gray 445 31.9
Independent Dorothy Bowman 274 19.7
Independent Brian Haigh 185 13.3
Independent June Croft 104 7.5
Independent Sally Annmarie Symons 103 7.4
Conservative Fane Robert Conant Murray 94 6.7
Turnout 23.1
Labour win
Labour win
Barnard Castle East (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative James Michael Rowlandson 991 52.7
Conservative George Richardson 771 41.0
Labour Thomas Robert Caygill 566 30.1
Labour Graham David Young 562 29.9
UKIP David Albert Cyril Royle 481 25.6
Turnout 27.6
Conservative win
Conservative win
Barnard Castle West (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Richard Andrew Bell 1,395 66.6
Conservative Barbara Harrison 1,191 56.8
Green Thom Robinson 481 22.9
Labour Phil Hunt 472 22.5
Labour Matthew Burdess 321 15.3
Turnout 31.4
Conservative win
Conservative win
Belmont (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Co-op Katie Corrigan 1,490 40.7
Labour Co-op Patrick Conway 1,488 40.6
Labour Co-op Bill Moir 1,300 35.5
Liberal Democrats Eric Stuart Mavin 1,146 31.3
Liberal Democrats Dennis Southwell 1,004 27.4
Liberal Democrats Christopher Pattinson 966 26.4
Independent Arthur Walker 707 19.3
Independent Chris Gill 645 17.6
Green Thomas Victor Kaye 272 7.4
Conservative Marc Alexander Krajewski 267 7.3
Conservative Paul Jackson 237 6.5
Green William Jennings Pinkney-Baird 222 6.1
Turnout 34.3
Labour Co-op win
Labour Co-op win
Labour Co-op win
Benfieldside (2 seats)
Party Candidate Votes %
Derwentside Independents Stephen Robinson 1,090 53.6
Derwentside Independents Peter Oliver 915 45.0
Labour John Davies 761 37.4
Labour Brynnen Elizabeth Ririe 625 30.7
Liberal Democrats Keith English 274 13.5
Liberal Democrats James Settrey 167 8.2
Turnout 32.0
Derwentside Independents win
Derwentside Independents win
Bishop Auckland Town (2 seats)
Party Candidate Votes %
Wear Valley Independent Group Sam Zair 861 52.1
Labour Joy Allen 615 37.2
Labour Dave Hunter 552 33.4
Conservative John Gasston 442 26.7
Liberal Democrats Alan Anderson 406 24.6
Turnout 26.5
Wear Valley Independent Group win
Labour win
Bishop Middleham and Cornforth (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Mick Simpson 592 82.3
Conservative Judith May Webb 127 17.7
Turnout 23.4
Labour win
Blackhalls (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Rob Crute 1,151 60.9
Labour Lynn Pounder 1,046 55.4
Independent Alan Cox 869 46.0
Turnout 28.3
Labour win
Labour win
Brandon (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour John Turnbull 1,396 74.7
Labour Paul Taylor 1,384 74.1
Liberal Democrats Maureen Smith 403 21.6
Conservative Jak Hocking 229 12.3
Turnout 25.2
Labour win
Labour win
Burnopfield and Dipton (2 seats)
Party Candidate Votes %
Derwentside Independents Bob Alderson 760 39.5
Labour Ivan Jewell 701 36.5
Labour Joanne Carr 688 35.6
Derwentside Independents David Marrs 510 26.5
Independent Reg Ord 381 19.8
Independent Roland Hemsley 328 17.1
Independent Trevor Ord 257 13.4
Turnout 30.4
Derwentside Independents win
Labour win

C − D

Chester-le-Street East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Lawson Armstrong 310 32.2
Conservative Beaty Bainbridge 285 29.6
UKIP Graham Roy Thorp 229 23.8
Independent Maureen Diana May 140 14.5
Turnout 30.8
Labour win
Chester-le-Street North (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Tracie Jane Smith 853 75.9
Conservative Philip Hall 148 13.0
UKIP Lesley Cook 137 12.0
Turnout 35.4
Labour win
Chester-le-Street South (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Co-op Keith Davidson 1,047 51.1
Labour Co-op Katherine Helen Henig 926 45.2
Conservative Allan Bainbridge 528 25.8
UKIP Fiona Ford 410 20.0
Conservative Daniel Mayne 379 18.5
UKIP Miles Ford 377 18.4
Liberal Democrats Philip Bernard Nathan 181 8.8
Liberal Democrats Michael Keith Peacock 114 5.6
Turnout 33.1
Labour Co-op win
Labour Co-op win
Chester-le-Street West Central (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Simon Antony Henig 1,171 70.5
Labour Linda Marshall 1,126 67.8
UKIP Kenneth W Taylor 335 20.2
UKIP Samantha Robinson 265 16.0
Conservative Mark Thomas Nicholson 137 8.2
Conservative Julie Ann Watson 116 7.0
Turnout 27.2
Labour win
Labour win
Chilton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Christine Potts 646 65.5
Independent Peter Davies 280 28.4
Conservative Richard Child 61 6.2
Turnout 31.7
Labour win
Consett North (2 seats)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Owen Temple 924 43.8
Independent Alex Watson 765 36.2
Labour Clive Robson 574 27.2
Labour Sara-Jane Heslop 499 23.6
Liberal Democrats Margaret Nealis 491 23.2
Derwentside Independents Mary Westgarth 408 19.3
UKIP Shaun Bailey 253 12.0
Turnout 33.7
Liberal Democrats win
Independent win
Consett South (1 seat)
Party Candidate Votes %
Derwentside Independents Derek Hicks 306 53.6
Labour Malcolm Andrew Clarke 265 46.4
Turnout 19.8
Derwentside Independents win
Coundon (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Charlie Kay 396 60.6
Wear Valley Independent Group Lesley Zair 217 33.2
Conservative Michael John Gossage 41 6.3
Turnout 20.2
Labour win
Coxhoe (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Mac Williams 1,826 72.5
Labour Maria Leina Plews 1,737 68.9
Labour Jan Blakey 1,536 61.0
Conservative Miranda Jupp 264 10.5
Liberal Democrats John Lightley 264 10.5
Conservative Edward Parson 244 9.7
Conservative Benjamin Tomos Lewis 241 9.6
Liberal Democrats Stuart Walton 209 8.3
Liberal Democrats Adam Walker 169 6.7
Turnout 26.6
Labour win
Labour win
Labour win
Craghead and South Moor (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Mark Davinson 995 63.2
Labour Carole Hampson 939 59.7
Derwentside Independents Jim Lockie 488 31.0
UKIP Andrew McDonald 319 20.3
Turnout 26.3
Labour win
Labour win
Crook (3 seats)
Party Candidate Votes %
Independent Eddie Murphy 771 34.1
Labour Eddie Tomlinson 719 31.8
Labour Geoff Mowbray 691 30.6
Labour Lindsay Wright 642 28.4
Independent Ian Hirst 630 27.9
Independent John Winter 594 26.3
Wear Valley Independent Group John Bailey 559 24.7
Wear Valley Independent Group Patricia Jopling 476 21.1
Wear Valley Independent Group Aaron Cowen 450 19.9
Liberal Democrats David English 161 7.1
Liberal Democrats David Gordon Halliday 144 6.4
Liberal Democrats Ken Godard 124 5.5
Green Jo Yelland 123 5.4
Green Katherine Ruth Margrave Machen 89 3.9
Green Gerald Alken 88 3.9
Turnout 23.8
Independent win
Labour win
Labour win
Dawdon (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Kevin Joseph Shaw 1,115 61.0
Labour Sonia Forster 993 54.4
Independent Robert Arthur 829 45.4
Turnout 26.6
Labour win
Labour win
Deerness (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Jean Kathleen Chaplow 1,753 59.8
Labour David Bell 1,616 55.2
Labour Anne Bonner 1,475 50.3
Liberal Democrats John Wilkinson 632 21.6
Independent Rev Crooks 539 18.4
Independent Annette Crooks 424 14.5
Independent Shaun Easter 404 13.8
Liberal Democrats John Joseph Kelley 359 12.3
Liberal Democrats Andrea Watts 357 12.2
Conservative Andrew Lloyd 155 5.3
Conservative Benjamin Frost 151 5.2
Conservative Theo Lloyd 125 4.3
Turnout
Labour win
Labour win
Labour win
Delves Lane (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Jane Brown 1,066 70.3
Labour Bob Glass 776 51.3
Derwentside Independents Lesley Anne Richardson 581 38.4
Turnout 23.9
Labour win
Labour win
Deneside (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Edward Bell 972 81.1
Labour Jennifer Ann Bell 920 76.8
Independent Steven Paul Colborn 263 22.0
Turnout 20.6
Labour win
Labour win
Durham South (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats David Stoker 349 43.3
Labour Andrzej Olechnowicz 250 31.0
Conservative Jonathan Alan Duell 117 14.5
Green Robert Edward Shaw 90 11.2
Turnout 27.9
Liberal Democrats win

E − N

Easington (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour David John Boyes 1,026 67.8
Labour Angela Surtees 936 61.8
Independent Terry Murray 521 34.4
Green Martie Warin 244 16.1
Turnout 25.4
Labour win
Labour win
Elvet and Gilesgate (2 seats)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats David Robert Freeman 572 39.1
Liberal Democrats Richard Daniel Ormerod 532 36.4
Labour Alan Hayton 450 30.8
Labour Peter James Thompson 413 28.2
Conservative Rebecca Mary Louise Coulson 193 13.2
Green Sean Patrick Healy 191 13.1
Green Jake Adam Pentland 171 11.7
Conservative Patricia Wynne 160 10.9
UKIP Christopher John Arthur 151 10.3
Turnout 21.3
Liberal Democrats win
Liberal Democrats win
Esh and Witton Gilbert (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Joe Armstrong 897 43.6
Labour Barbara Armstrong 865 42.0
Liberal Democrats Arnie Simpson 693 33.7
Liberal Democrats Paul Guy 636 30.9
UKIP Rita Moralee 410 19.9
UKIP Susan Bell 390 18.9
Conservative Megan Alis Roberts 105 5.1
Conservative Pok Lai Leung 86 4.2
Turnout 32.1
Labour win
Labour win
Evenwood (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Pauline Mary Charlton 870 52.2
Labour Andy Turner 655 39.3
Conservative Stephen Hugill 529 31.7
UKIP Graham Casey 491 29.5
Conservative Linda Raper 362 21.7
Turnout 24.9
Labour win
Labour win
Ferryhill (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Patrick McCourt 968 40.4
Independent Brian Francis Avery 933 38.9
Labour Pauline Crathorne 867 36.1
F.A.I.R. Charlie Rand 866 36.1
F.A.I.R. David Farry 850 35.4
F.A.I.R. Mel Brown 833 34.7
Labour Craig Patterson 784 32.7
Turnout 26.8
Labour win
Independent win
Labour win
Framwellgate and Newton Hall (3 seats)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Amanda Jayne Hopgood 1,628 41.9
Liberal Democrats Mark Ashley Wilkes 1,590 40.9
Liberal Democrats Mamie Simmons 1,452 37.4
Labour Laurence Bell 1,179 30.4
Labour Joe Lennox 1,140 29.4
Labour Aurelia Constance Smith 1,082 27.9
Independent Terry Moderate 714 18.4
UKIP Colin Thomas Mortimer 589 15.2
Independent Philip Wolstenholme 421 10.8
Independent Shaun Kennedy 265 6.8
Conservative Alex Humphries 237 6.1
Green James Benedict Elliott 174 4.5
Conservative Anne Murphy 169 4.4
Green Amanda Jayne Taylor Aiken 147 3.8
Green Daniel Alexis Wolfe Stern 141 3.6
Turnout 36.7
Liberal Democrats win
Liberal Democrats win
Liberal Democrats win
Horden (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Paul Stradling 1,218 72.5
Labour June Clark 939 55.9
Independent Doug Langan 442 26.3
Independent Dennis Maddison 432 25.7
Turnout 26.3
Labour win
Labour win
Lanchester (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Ossie Johnson 1,189 58.2
Derwentside Independents Richie Young 876 42.9
Labour Janet Box 758 37.1
UKIP John Harpin 413 20.2
UKIP Clive Taylor-Sholl 340 16.6
Conservative Christopher James MacAllister 275 13.5
Turnout
Labour win
Derwentside Independents win
Leadgate and Medomsley (2 seats)
Party Candidate Votes %
Derwentside Independents Watts Stelling 1,413 59.1
Derwentside Independents Alan Shield 1,147 48.0
Labour Liam Carr 976 40.8
Labour Estelle Spring 709 29.6
Conservative Leanne Moses 206 8.6
Turnout 33.9
Derwentside Independents win
Derwentside Independents win
Lumley (2 seats)
Party Candidate Votes %
Independent Alan Bell 1,083 58.7
Independent Audrey Willis 889 48.2
Labour David Thompson 737 39.9
Labour Rita Carr 656 35.6
Turnout 3.5
Independent win
Independent win
Murton (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Alan Napier 1,305 75.0
Labour Joyce Maitland 1,214 69.8
UKIP Arthur Ord 403 23.2
UKIP Michael Walton 376 21.6
Turnout 27.8
Labour win
Labour win
Neville's Cross (2 seats)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Nigel Martin 1,117 45.4
Liberal Democrats Grenville Holland 1,087 44.2
Green Jonathan Elmer 642 26.1
Green Stephen Ashfield 619 25.2
Labour Jonathan Priestman Lovell 471 19.1
Labour Jonathan George Alfred Roberts 442 18.0
Conservative Michael Drummond Moverley Smith 247 10.0
Conservative Wendy Frances Smith 228 9.3
Turnout 32.1
Liberal Democrats win
Liberal Democrats win
North Lodge (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Peter Howard May 540 47.5
Labour Co-op Sarah Gill 288 25.3
Liberal Democrats Craig Martin 259 22.8
Conservative Lucille Diana Nicholson 50 4.4
Turnout 39.0
Independent win

P − S

Passfield (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Joan Maslin 348 36.6
Labour Mandy Jean Thompson 334 35.1
FAIR & Independent David Hawley 270 28.4
Turnout 26.1
Independent win
Pelton (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Alison Batey 1,788 67.5
Labour Jim Cordon 1,660 62.7
Labour Colin Carr 1,422 53.7
UKIP Stephen Neil Black 865 32.7
Conservative Joel Andrew Shepherd 429 16.2
Conservative Henry Spencer 394 14.9
Turnout 25.7
Labour win
Labour win
Labour win
Peterlee East (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Harry Bennett 797 57.9
Labour Audrey Ellen Laing 728 52.9
FAIR & Independent John Hardy 518 37.6
FAIR & Independent Susan Lewins 516 37.5
Turnout 23.4
Labour win
Labour win
Peterlee West (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour James Alvey 669 47.9
Labour Janice Isabella Measor 542 38.8
FAIR & Independent Susan McDonnell 534 38.2
FAIR & Independent Karen Hawley 509 36.4
Independent Ralph Liddle 325 23.3
Conservative Mandeep Thandi 36 2.6
Turnout 21.5
Labour win
Labour win
Sacriston (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Heather Sara Liddle 919 61.1
Labour Simon Joseph Wilson 911 60.5
UKIP Bruce Robertson Reid 348 23.1
UKIP Michael Trevor Toms 330 21.9
Conservative Mark Anthony Watson 108 7.2
Liberal Democrats Lynne Michelle Cowan 98 6.5
Conservative Laurence James Ashwin 97 6.4
Liberal Democrats Alexander Nichol Woodmass 64 4.3
Turnout 26.0
Labour win
Labour win
Seaham (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Geraldine Bleasdale 748 51.1
Labour Sue Morrison 700 47.8
UKIP Lynn Errington 445 30.4
UKIP Jeanette Andria Strong 400 27.3
Conservative Derick Dixon 278 19.0
Conservative Margaret Reid 209 14.3
Turnout 25.9
Labour win
Labour win
Sedgefield (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour John Robinson 1,166 50.9
Labour Rachel Lumsdon 939 41.0
Conservative David Ralph Brown 864 37.7
Conservative Rebecca Rhiannon Hagan 665 29.0
Independent Jimmy Seymour 493 21.5
Turnout 35.7
Labour win
Labour win
Sherburn (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Stephen Guy 1,084 51.7
Labour David Marshall Hall 1,012 48.3
Liberal Democrats Carol Ann Woods 710 33.9
Liberal Democrats Maureen Wood 645 30.8
Independent Andrew Neil Sowerby 231 11.0
Conservative Will Halford 213 10.2
Conservative Michael James Fishwick 143 6.8
Turnout 30.7
Labour win
Labour win
Shildon and Dene Valley (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Brian Stephens 1,443 51.2
Labour Henry Nicholson 1,294 45.9
Labour Trish Pemberton 1,104 39.2
Independent David Michael Hancock 1,022 36.3
Wear Valley Independent Group Kenny Beal 793 28.2
Liberal Democrats James Garry Huntington 737 26.2
Independent Robert Ingledew 692 24.6
Liberal Democrats Gareth Michael Robinson Howe 422 15.0
Turnout 27.5
Labour win
Labour win
Labour win
Shotton and South Hetton (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Eunice Huntington 893 53.6
Labour Robin John Todd MBE 871 52.3
Independent Ivan Cochrane 686 41.2
FAIR & Independent Karon Liddell 493 29.6
Turnout 24.0
Labour win
Labour win
Spennymoor (3 seats)
Party Candidate Votes %
Spennymoor Independents People Before Politics Kevin Thompson 1,034 43.2
Labour Ian Geldard 950 39.7
Labour Pat Lawton 911 38.1
Spennymoor Independents People Before Politics Elizabeth Maddison 877 36.7
Liberal Democrats Ben Ord 872 36.5
Labour Colin Nelson 868 36.3
BNP Amanda Molloy 271 11.3
Conservative George Smedley 188 7.9
Turnout 27.6
Spennymoor Independents People Before Politics win
Labour win
Labour win
Stanley (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Carl Marshall 1,161 68.6
Labour Katherine Dearden 1,064 62.9
Derwentside Independents Jack Pye 455 26.9
UKIP Alan Robinson 258 15.2
UKIP Valentine Taylor-Sholl 180 10.6
Turnout 25.1
Labour win
Labour win

T − W

Tanfield (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Olga Milburn 914 50.0
Derwentside Independents Joyce Charlton 777 42.5
Labour Peter McLaughlin 753 41.2
Derwentside Independents Tom Pattinson 566 30.9
UKIP Alan Errington 296 16.2
Turnout 26.7
Derwentside Independents win
Labour win
Tow Law (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour John Hart 399 44.9
Independent Anita Atkinson 220 24.8
Wear Valley Independent Group Ron Grogan 148 16.7
Independent Terry Batson 93 10.5
Independent Don Nevin Cameron 27 3.0
Turnout 25.2
Labour win
Trimdon and Thornley (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Morris Nicholls 1,801 69.7
Labour Lucy Hovvels 1,692 65.5
Labour Peter Brookes 1,654 64.0
UKIP Jean Rosalind Seath 581 22.5
UKIP Ted Seath 510 19.7
Turnout 24.9
Labour win
Labour win
Labour win
Tudhoe (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Barbara Graham 1,024 50.9
Labour Neil Crowther Foster 942 46.8
Spennymoor Independents People Before Politics Richard Parker 449 22.3
BNP Pete Molloy 410 20.4
UKIP Cherry Rozanne Hudson 302 15.0
Spennymoor Independents People Before Politics Christine Sproat 261 13.0
Conservative Richard Louis Coad 121 6.0
Liberal Democrats Eddie Rhodes 115 5.7
Turnout 32.0
Labour win
Labour win
Weardale (2 seats)
Party Candidate Votes %
Independent John Shuttleworth 1,642 59.8
Independent Anita Savory 1,536 56.0
Labour Joe Kirwin 983 35.8
Conservative Christine Susan Holt 197 7.2
Conservative Ivy Wilson 142 5.2
Turnout 41.7
Independent win
Independent win
West Auckland (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Rob Yorke 772 55.3
Labour Christine Wilson 682 48.9
Wear Valley Independent Group George Smith 408 29.2
UKIP Betty Hopson 349 25.0
Conservative Alan Booth 204 14.6
Turnout 21.1
Labour win
Labour win
Willington and Hunwick (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Joe Buckham 908 52.8
Labour Olwyn Elizabeth Gunn 870 50.6
Wear Valley Independent Group Matthew Todd 731 42.5
Conservative Kath Currie 334 19.4
Conservative Margaret Ann Mukherjee 152 8.9
Turnout 24.9
Labour win
Labour win
Wingate (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Leo Taylor 538 67.8
Independent Janet Higgins 256 32.2
Turnout 24.4
Labour win
Woodhouse Close (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour John Lethbridge 694 56.4
Labour June Elizabeth Lee 602 48.9
Independent Billy Neilson 315 25.6
Liberal Democrats Betty Todd 231 18.8
Wear Valley Independent Group Michael O'Neil 159 12.9
Wear Valley Independent Group Vince Perkins 152 12.4
Conservative Jack Victor Seear 77 6.3
Turnout 19.3
Labour win
Labour win

By-elections

Crook, 7 November 2013
Party Candidate Votes % ±%
Labour Andrea Patterson 741 40.3 +9.7
Independent Ian Hirst 496 27.0 -0.9
Wear Valley Independent Group John Bailey 360 19.6 -5.1
Liberal Democrats David English 145 7.9 +0.8
Conservative Beatty Bainbridge 54 2.9 N/A
Green Joanne Yelland 41 2.2 -3.2
Turnout 18.6
Labour hold Swing N/A
Crook, 18 September 2014
Party Candidate Votes % ±%
Labour Maureen Stanton 753 47.0 +18.6
UKIP Margaret Hopson 339 21.1 N/A
Liberal Democrats David English 233 14.5 +7.4
Independent Anthony Simpson 193 12.0 N/A
Conservative Alan Booth 90 5.6 N/A
Turnout 17.2
Labour gain from Independent Swing N/A
Burnopfield & Dipton, 23 October 2014
Party Candidate Votes % ±%
Labour Joanne Carr 656 44.9 +9.3
Derwentside Independents Gillian Burnett 655 44.8 +5.3
Conservative Alan Booth 83 5.7 N/A
Green Melanie Howd 68 4.7 N/A
Turnout 23.4
Labour gain from Derwentside Independents Swing N/A
Evenwood, 23 October 2014
Party Candidate Votes % ±%
Labour Heather Broadbent 546 38.2 -14.0
Conservative Anthony Hugill 396 27.7 -4.0
UKIP Graham Casey 309 21.6 -7.9
Independent Lee Carnighan 108 7.5 N/A
Green Greg Robinson 72 5.0 N/A
Turnout 21.7
Labour hold Swing N/A
Barnard Castle West, 7 May 2015
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Edward Henderson 2,518 57.6 +0.8
Green Thomas Robinson 972 22.3 -0.6
Labour Philip Hunt 878 20.1 -2.4
Turnout 69.6
Labour hold Swing N/A
Ferryhill, 7 May 2015
Party Candidate Votes % ±%
Labour John Lindsay 2,266 49.6 +9.2
Independent Joseph Makepeace 1,989 43.5 N/A
Green William Lawrence 316 6.9 N/A
Turnout 55.6
Labour hold Swing N/A
Sherburn, 7 May 2015
Party Candidate Votes % ±%
Labour William Kellett 2,218 52.3 +0.6
Conservative Michael Fishwick 985 23.2 +16.4
Liberal Democrats Andrew Tibbs 531 12.5 -21.4
Green Joanna Smith 508 12.0 N/A
Turnout 64.5
Labour hold Swing N/A
Ferryhill, 7 May 2015
Party Candidate Votes % ±%
Labour Fraser Tinsley 2,169 54.4 +1.6
Independent Matthew Todd 1,512 38.0 -4.5
Green Mark Quinn 301 7.6 N/A
Turnout 58.0
Labour hold Swing N/A
Shotton & South Hetton, 20 August 2015
Party Candidate Votes % ±%
Labour Alan Liversidge 595 52.5 +0.2
North East Edward Hall 214 18.9 N/A
UKIP Lee-James Harris 131 11.6 N/A
Liberal Democrats Michael Anderson 107 9.4 N/A
Conservative Beatrice Bainbridge 67 5.9 N/A
Green Martie Warin 19 1.7 N/A
Turnout 17.8
Labour hold Swing N/A

References

  1. ^ "County and Parish/Town Council Elections 2 May 2013". Durham County Council. 28 March 2013. Archived from the original on 25 April 2013. Retrieved 2 April 2013.
  2. ^ "The Durham (Electoral Changes) Order 2012", legislation.gov.uk, The National Archives, SI 2012/1394
  3. ^ "The Representation of the People (Form of Canvass) (England and Wales) Regulations 2006, Schedule Part 1". Legislation.gov.uk. 13 October 2011. Retrieved 18 April 2012.
  4. ^ "I have two homes. Can I register at both addresses?". The Electoral Commission. Archived from the original on 31 December 2013. Retrieved 5 January 2011.
  5. ^ "Statement of Persons Nominated" (PDF). Durham County Council. 8 April 2013. Archived from the original (PDF) on 14 May 2013. Retrieved 12 May 2013.
  6. ^ "County and Parish/Town Council Elections 2 May 2013". Durham County Council. 8 May 2013. Archived from the original on 6 May 2013. Retrieved 12 May 2013.
  7. ^ "Results for Durham". BBC News. 3 May 2013. Retrieved 12 May 2013.
  8. ^ "County Council election results". Durham County Council. 3 May 2013. Archived from the original on 6 May 2013. Retrieved 12 May 2013.