2014 European Badminton Championships
Tournament details
Dates23–27 April 2014
VenueGymnastics Center Kazan
LocationKazan, Russia
Champions
Men's singlesDenmark Jan Ø. Jørgensen
Women's singlesSpain Carolina Marín
Men's doublesRussia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
Women's doublesDenmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Mixed doublesDenmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen
2012 2016

The 2014 European Badminton Championships were the 24th tournament of the European Badminton Championships. They were held in Kazan, Russia, from April 23 to April 27, 2014. The competitions were held in the Gymnastics Center.

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Men's singles  Jan Ø. Jørgensen (DEN)  Rajiv Ouseph (ENG)  Viktor Axelsen (DEN)
 Vladimir Ivanov (RUS)
Women's singles  Carolina Marín (ESP)  Anna Thea Madsen (DEN)  Karin Schnaase (GER)
 Özge Bayrak (TUR)
Men's doubles  Vladimir Ivanov (RUS)
 Ivan Sozonov (RUS)
 Mads Conrad-Petersen (DEN)
 Mads Pieler Kolding (DEN)
 Mathias Boe (DEN)
 Carsten Mogensen (DEN)
 Chris Adcock (ENG)
 Andrew Ellis (ENG)
Women's doubles  Christinna Pedersen (DEN)
 Kamilla Rytter Juhl (DEN)
 Line Damkjaer Kruse (DEN)
 Marie Roepke (DEN)
 Imogen Bankier (SCO)
 Petya Nedelcheva (BUL)
 Eefje Muskens (NED)
 Selena Piek (NED)
Mixed doubles  Joachim Fischer Nielsen (DEN)
 Christinna Pedersen (DEN)
 Mads Pieler Kolding (DEN)
 Kamilla Rytter Juhl (DEN)
 Jorrit de Ruiter (NED)
 Samantha Barning (NED)
 Anders Kristiansen (DEN)
 Julie Houmann (DEN)

Men's singles

Seeds

  1. Denmark Jan Ø. Jørgensen
  2. Germany Marc Zwiebler (Round 2)
  3. Denmark Hans-Kristian Vittinghus
  4. Denmark Viktor Axelsen
  5. England Rajiv Ouseph
  6. Netherlands Eric Pang
  7. France Brice Leverdez
  8. Finland Ville Lång (Round 2)

Wild cards

  1. Russia Anton Ivanov

Finals

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Denmark Jan Ø. Jørgensen 21 19 21
7 France Brice Leverdez 14 21 12
1 Denmark Jan Ø. Jørgensen 21 21
4 Denmark Viktor Axelsen 11 13
4 Denmark Viktor Axelsen 21 21
  Russia Vladimir Malkov 9 18
1 Denmark Jan Ø. Jørgensen 21 21
5 England Rajiv Ouseph 18 10
5 England Rajiv Ouseph 15 21 21
3 Denmark Hans-Kristian Vittinghus 21 15 11
5 England Rajiv Ouseph 25 13 21
  Russia Vladimir Ivanov 23 21 8
6 Netherlands Eric Pang 15 9
  Russia Vladimir Ivanov 21 21

Section 1

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
1 Denmark Jan Ø. Jørgensen
Bye 1 Denmark Jan Ø. Jørgensen 21 21
Malta Samuel Calì 6 9 Poland Michał Rogalski 19 10
Poland Michał Rogalski 21 21 1 Denmark Jan Ø. Jørgensen 12 21 23
Belarus Vladzislav Kushnir 14 Germany Dieter Domke 21 14 21
Bye Belarus Vladzislav Kushnir 10 8
Germany Dieter Domke 21 21 Germany Dieter Domke 21 21
Wales Daniel Font 10 19 1 Denmark Jan Ø. Jørgensen
7 France Brice Leverdez 7 France Brice Leverdez
Bye 7 France Brice Leverdez 21 21
Hungary Gergely Krausz 21 21 Hungary Gergely Krausz 9 16
Switzerland Anthony Dumartheray 16 14 7 France Brice Leverdez 21 21 16
Netherlands Erik Meijs Lithuania Kęstutis Navickas 12 23 11r
Bye Netherlands Erik Meijs 21 16 19
Lithuania Kęstutis Navickas 21 21 Lithuania Kęstutis Navickas 13 21 21
Estonia Raul Must 7 18

Section 2

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
4 Denmark Viktor Axelsen
Bye 4 Denmark Viktor Axelsen 21 20 21
Republic of Ireland Scott Evans 21 21 Republic of Ireland Scott Evans 13 22 11
Serbia Ilija Pavlović 6 9 4 Denmark Viktor Axelsen 21 21
Ukraine Valeriy Atrashchenkov 13 Belgium Yuhan Tan 17 16
Bye Ukraine Valeriy Atrashchenkov 17 21 13
Sweden Henri Hurskainen 14 21 9 Belgium Yuhan Tan 21 8 21
Belgium Yuhan Tan 21 18 21 4 Denmark Viktor Axelsen
8 Finland Ville Lång Russia Vladimir Malkov
Bye 8 Finland Ville Lång 12 19
Austria David Obernosterer 19 21 7 Russia Vladimir Malkov 21 21
Russia Vladimir Malkov 21 18 21 Russia Vladimir Malkov 21 21
Czech Republic Petr Koukal Czech Republic Petr Koukal 13 17
Bye Czech Republic Petr Koukal 21 14 21
Greece Georgios Charalambidis 7 17 3 England Toby Penty 11 21 13
England Toby Penty 21 21

Section 3

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
Ukraine Dmytro Zavadsky 21 21
Sweden Gabriel Ulldahl 17 18 Ukraine Dmytro Zavadsky 21 21
Bye Azerbaijan Kanan Rzayev 3 5
Azerbaijan Kanan Rzayev Ukraine Dmytro Zavadsky 17 16
WC Russia Anton Ivanov 7 21 26 5 England Rajiv Ouseph 21 21
Finland Eetu Heino 21 16 24 WC Russia Anton Ivanov 6 14
Bye 5 England Rajiv Ouseph 21 21
5 England Rajiv Ouseph 5 England Rajiv Ouseph
Slovenia Iztok Utroša 19 21 14 3 Denmark Hans-Kristian Vittinghus
Austria Michael Lahnsteiner 21 13 21 Austria Michael Lahnsteiner 24 22 14
Bye France Lucas Corvée 26 20 21
France Lucas Corvée France Lucas Corvée 17 15 10
Israel Misha Zilberman 21 21 3 Denmark Hans-Kristian Vittinghus 21 21
Croatia Zvonimir Đurkinjak 19 13 Israel Misha Zilberman 13 13
Bye 7 Denmark Hans-Kristian Vittinghus 21 21
3 Denmark Hans-Kristian Vittinghus

Section 4

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
Norway Marius Myhre 9 5
Spain Pablo Abián 21 21 Spain Pablo Abián 21 21
Bye Bulgaria Blagovest Kisyov 14 18
Bulgaria Blagovest Kisyov Spain Pablo Abián 21 13 14
Portugal Nuno Santos 17 16 6 Netherlands Eric Pang 16 21 21
Italy Giovanni Greco 21 21 Italy Giovanni Greco 11 21 9
Bye 6 Netherlands Eric Pang 21 13 21
6 Netherlands Eric Pang 6 Netherlands Eric Pang
France Thomas Rouxel 18 15 Russia Vladimir Ivanov
Belgium Maxime Moreels 21 21 Belgium Maxime Moreels 23 21
Bye Slovakia Jarolím Vícen 21 19
Slovakia Jarolím Vícen Belgium Maxime Moreels 9 8
Russia Vladimir Ivanov 21 21 Russia Vladimir Ivanov 21 21
Czech Republic Jan Fröhlich 12 17 Russia Vladimir Ivanov 21 24
Bye 2 Germany Marc Zwiebler 14 22
2 Germany Marc Zwiebler

Women's singles

Seeds

  1. Spain Carolina Marín
  2. Scotland Kirsty Gilmour (Round 3)
  3. Spain Beatriz Corrales (Round 2)
  4. Bulgaria Linda Zetchiri (Round 3)
  5. Czech Republic Kristína Gavnholt
  6. France Sashina Vignes Waran (Round 3)
  7. Republic of Ireland Chloe Magee (Round 3)
  8. Bulgaria Petya Nedelcheva (Round 3)

Finals

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Spain Carolina Marín 21 21
  Bulgaria Stefani Stoeva 10 15
1 Spain Carolina Marín 21 21
  Germany Karin Schnaase 12 9
  Germany Karin Schnaase 21 21
  Denmark Line Kjærsfeldt 18 15
1 Spain Carolina Marín 21 14 21
  Denmark Anna Thea Madsen 9 21 8
  Denmark Anna Thea Madsen 21 21
  Russia Olga Golovanova 9 12
  Denmark Anna Thea Madsen 21 21
  Turkey Özge Bayrak 10 14
5 Czech Republic Kristína Gavnholt 10 15
  Turkey Özge Bayrak 21 21

Section 1

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
1 Spain Carolina Marín
Bye 1 Spain Carolina Marín 21 21
Hungary Laura Sárosi Hungary Laura Sárosi 15 16
Bye 1 Spain Carolina Marín 21 21
Estonia Laura Vana Russia Natalia Perminova 13 12
Bye Estonia Laura Vana 24 11 12
Russia Natalia Perminova 21 21 Russia Natalia Perminova 22 21 21
Serbia Milica Simić 14 10 1 Spain Carolina Marín
7 Republic of Ireland Chloe Magee Bulgaria Stefani Stoeva
Bye 7 Republic of Ireland Chloe Magee 16 23 28
Switzerland Sabrina Jaquet 24 21 Switzerland Sabrina Jaquet 21 21 26
Poland Anna Narel 22 18 7 Republic of Ireland Chloe Magee 15 16
Malta Sadowski Fiorella Marie Bulgaria Stefani Stoeva 21 21
Bye Malta Sadowski Fiorella Marie 5 6
Bulgaria Stefani Stoeva 21 21 Bulgaria Stefani Stoeva 21 21
Belgium Marie Demy 12 14

Section 2

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
4 Bulgaria Linda Zetchiri
Bye 4 Bulgaria Linda Zetchiri 21 21
England Fontaine Mica Chapman 21 21 21 England Fontaine Mica Chapman 7 14
Czech Republic Zuzana Pavelcová 23 19 17 4 Bulgaria Linda Zetchiri 10 15
Slovakia Jana Ciznarova Germany Karin Schnaase 21 21
Bye Slovakia Jana Ciznarova 7 8
WC Russia Ella Diehl 14 21 15 13 Germany Karin Schnaase 21 21
Germany Karin Schnaase 21 18 21 Germany Karin Schnaase
6 France Sashina Vignes Waran Denmark Line Kjærsfeldt
Bye 6 France Sashina Vignes Waran 21 21
Netherlands Soraya de Visch Eijbergen 21 17 18 Ukraine Marija Ulitina 17 12
Ukraine Marija Ulitina 14 21 21 France Sashina Vignes Waran 20 25
Denmark Line Kjærsfeldt Denmark Line Kjærsfeldt 22 27
Bye Denmark Line Kjærsfeldt 21 21
Greece Ioanna Karkantzia 8 15 Croatia Maja Pavlinic 13 5
Croatia Maja Pavlinic 21 21

Section 3

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
Italy Claudia Gruber 10 17
Denmark Anna Thea Madsen 21 21 Denmark Anna Thea Madsen 21 23
Bye Austria Alexandra Mathis 16 21
Austria Alexandra Mathis Denmark Anna Thea Madsen 21 21
Sweden Matilda Petersen 18 21 17 8 Bulgaria Petya Nedelcheva 19 14
Ukraine Natalya Voytsekh 21 13 21 Ukraine Natalya Voytsekh 21 8 9
Bye 8 Bulgaria Petya Nedelcheva 15 21 21
8 Bulgaria Petya Nedelcheva Denmark Anna Thea Madsen
France Perrine Le Buhanic 10 21 12 Russia Olga Golovanova
Russia Olga Golovanova 21 18 21 Russia Olga Golovanova 21 21
Bye Denmark Sandra-Maria Jensen 9 16
Denmark Sandra-Maria Jensen Russia Olga Golovanova 21 21
Lithuania Akvilė Stapušaitytė 21 17 17 Russia Ksenia Polikarpova 19 14
Russia Ksenia Polikarpova 13 21 21 Russia Ksenia Polikarpova 21 21
Bye 3 Spain Beatriz Corrales 17 14
3 Spain Beatriz Corrales

Section 4

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
Finland Nanna Vainio 21 12 6
Belgium Lianne Tan 17 21 21 Belgium Lianne Tan 27 21
Bye England Sarah Walker 25 18
England Sarah Walker Belgium Lianne Tan 16 12
Azerbaijan Alizada Parvin 2 1 5 Czech Republic Kristína Gavnholt 21 21
Wales Carissa Turner 21 21 Wales Carissa Turner 13 6
Bye 5 Czech Republic Kristína Gavnholt 21 21
5 Czech Republic Kristína Gavnholt 5 Czech Republic Kristína Gavnholt
Turkey Özge Bayrak 17 23 21 Turkey Özge Bayrak
Belarus Alesia Zaitsava 21 21 15 Turkey Özge Bayrak 21 21
Bye Latvia Monika Radovska 11 5
Latvia Monika Radovska Turkey Özge Bayrak 21 21
Bye 2 Scotland Kirsty Gilmour 13 19
Slovenia Maja Tvrdy Slovenia Maja Tvrdy 0r
Bye 2 Scotland Kirsty Gilmour 2
2 Scotland Kirsty Gilmour

Men's doubles

Seeds

  1. Denmark Mathias Boe/Carsten Mogensen
  2. England Chris Adcock/Andrew Ellis
  3. Russia Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov
  4. Denmark Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding

Finals

Semifinals Final
          
1 Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
19 21 18
3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
21 18 21
3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
21 21
4 Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
13 16
4 Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
21 19 21
2 England Chris Adcock
England Andrew Ellis
16 21 8

Section 1

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
1 Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Bye 1 Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
21 21
Slovenia Kek Jamnik
Slovenia Alen Roj
11 11 England Chris Coles
England Matt Nottingham
10 13
England Chris Coles
England Matt Nottingham
21 21 1 Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
22 21
Germany Michael Fuchs
Germany Johannes Schöttler
21 21 Germany Michael Fuchs
Germany Johannes Schöttler
20 19
Czech Republic Jan Fröhlich
Czech Republic Zdeněk Sváta
7 10 Germany Michael Fuchs
Germany Johannes Schöttler
21 21
Republic of Ireland Jonathan Dolan
Republic of Ireland Sam McGee
21 17 19 Netherlands Jacco Arends
Netherlands Jelle Maas
18 15
Netherlands Jacco Arends
Netherlands Jelle Maas
13 21 21 1 Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
21 21 3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
France Laurent Constantin
France Matthieu Lo Ying Ping
10 6 3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
21 13 21
Belgium Matijs Dierickx
Belgium Freek Golinski
12 6 Poland Adam Cwalina
Poland Przemysław Wacha
19 21 19
Poland Adam Cwalina
Poland Przemysław Wacha
21 21 3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
21 16 21
WC Russia Andrej Ashmarin
Russia Vitalij Durkin
14 21 15 England Chris Langridge
England Peter Mills
14 21 18
England Chris Langridge
England Peter Mills
21 14 21 England Chris Langridge
England Peter Mills
22 21
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Denmark Kim Astrup Sørensen
21 21 Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Denmark Kim Astrup Sørensen
20 16
Switzerland Anthony Dumartheray
Switzerland Thomas Heiniger
11 11

Section 2

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
Italy Giovanni Greco
Italy Rosario Maddaloni
20 21 23
Czech Republic Pavel Florián
Czech Republic Ondřej Kopřiva
22 15 21 Italy Giovanni Greco
Italy Rosario Maddaloni
10 12
Russia Evgenij Dremin
Russia Sergey Lunev
21 21 Russia Evgenij Dremin
Russia Sergey Lunev
21 21
Germany Peter Käsbauer
Germany Josche Zurwonne
17 13 1 Russia Evgenij Dremin
Russia Sergey Lunev
9 13
Scotland Martin Campbell
Scotland Patrick MacHugh
16 22 8 4 Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
21 21
France Lucas Corvée
France Brice Leverdez
21 20 21 France Lucas Corvée
France Brice Leverdez
16 13
Poland Łukasz Moreń
Poland Wojciech Szkudlarczyk
19 17 4 Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
21 21
4 Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
21 21 4 Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
Lithuania Povilas Bartušis
Lithuania Alan Plavin
21 21 2 England Chris Adcock
England Andrew Ellis
Belarus Vladzislav Kushnir
Belarus Dzmitry Saidakou
16 14 Lithuania Povilas Bartušis
Lithuania Alan Plavin
8 11
Russia Nikita Khakimov
Russia Vasily Kuznetsov
21 13 21 Russia Nikita Khakimov
Russia Vasily Kuznetsov
21 21
Ukraine Valeriy Atrashchenkov
Ukraine Gennadiy Natarov
15 21 17 11 Russia Nikita Khakimov
Russia Vasily Kuznetsov
21 17 8
Wales Joe Morgan
Wales Nic Strange
9 10 2 England Chris Adcock
England Andrew Ellis
19 21 21
Netherlands Ruud Bosch
Netherlands Koen Ridder
21 21 Netherlands Ruud Bosch
Netherlands Koen Ridder
25 12 18
Bye 2 England Chris Adcock
England Andrew Ellis
23 21 21
2 England Chris Adcock
England Andrew Ellis

Women's doubles

Seeds

  1. Denmark Christinna Pedersen / Kamilla Rytter Juhl
  2. Netherlands Eefje Muskens / Selena Piek
  3. Denmark Line Damkjaer Kruse / Marie Roepke
  4. Scotland Imogen Bankier / BulgariaPetya Nedelcheva

Finals

Semifinals Final
          
1 Denmark Christinna Pedersen
DenmarkKamilla Rytter Juhl
12 21 21
4 Scotland Imogen Bankier
BulgariaPetya Nedelcheva
21 13 7
1 Denmark Christinna Pedersen
Kamilla Rytter Juhl
21 21
3 Denmark Line Damkjaer Kruse
DenmarkMarie Roepke
11 11
3 Denmark Line Damkjaer Kruse
DenmarkMarie Roepke
25 21
2 Netherlands Eefje Muskens
NetherlandsSelena Piek
23 11

Sector 1

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
1 Denmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl
  Bye 1 Denmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl
21 21
  Turkey Özge Bayrak
Turkey Neslihan Yiğit
  Turkey Özge Bayrak
Turkey Neslihan Yiğit
6 12
  Russia Tatjana Bibik
Russia Ekaterina Bolotova
w/o 1 Denmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl
21 21
  Russia Irina Khlebko
Russia Ksenia Polikarpova
  England Gabrielle Adcock
England Lauren Smith
13 13
  Bye   Russia Irina Khlebko
Russia Ksenia Polikarpova
14 18
  England Gabrielle Adcock
England Lauren Smith
21 21 England Gabrielle Adcock
England Lauren Smith
21 21
  Republic of Ireland Caroline Black
Republic of Ireland Sinead Chambers
12 7 1 Denmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl
4 Scotland Imogen Bankier
BulgariaPetya Nedelcheva
4 Scotland Imogen Bankier
BulgariaPetya Nedelcheva
  Bye 4 Scotland Imogen Bankier
BulgariaPetya Nedelcheva
21 21
  France Audrey Fontaine
France Emilie Lefel
21 21   France Audrey Fontaine
France Emilie Lefel
13 13
  Wales Sarah Thomas
Wales Carissa Turner
14 8 4 Scotland Imogen Bankier
BulgariaPetya Nedelcheva
21 21
Greece Panagiota Dimitra Aslanidou
Greece Irina Tenta
  Netherlands Samantha Barning
Netherlands Iris Tabeling
11 8
  bye   Greece Panagiota Dimitra Aslanidou
Greece Irina Tenta
1 5
  Netherlands Samantha Barning
Netherlands Iris Tabeling
  Netherlands Samantha Barning
Netherlands Iris Tabeling
21 21
  Germany Johanna Goliszewski
Germany Birgit Michels
w/o

Sector 2

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
WC Russia Olga Golovanova
Russia Viktoriia Vorobeva
21 21
  England Heather Olver
England Kate Robertshaw
15 17 WC Russia Olga Golovanova
Russia Viktoriia Vorobeva
21 18 21
  Bye   France Lorraine Baumann
France Teshana Vignes Waran
14 21 11
  France Lorraine Baumann
France Teshana Vignes Waran
WC Russia Olga Golovanova
Russia Viktoriia Vorobeva
9 15
  Russia Anastasia Chervaykova
Russia Nina Vislova
3 Denmark Line Damkjær Kruse
DenmarkMarie Røpke
21 21
  Belgium Steffi Annys
Belgium Severine Corvilain
w/o   Russia Anastasia Chervaykova
Russia Nina Vislova
16 18
  Bye 3 Denmark Line Damkjær Kruse
DenmarkMarie Røpke
21 21
3 Denmark Line Damkjær Kruse
DenmarkMarie Røpke
3 Denmark Line Damkjær Kruse
DenmarkMarie Røpke
  Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
21 21 21 2 Netherlands Eefje Muskens
NetherlandsSelena Piek
  Finland Mathilda Lindholm
Finland Jenny Nyström
23 13 16   Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
21 20 21
  Bye   Ukraine Natalya Voytsekh
Ukraine Yelyzaveta Zharka
15 22 18
  Ukraine Natalya Voytsekh
Ukraine Yelyzaveta Zharka
  Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
23 15
  Germany Isabel Herttrich
Germany Carla Nelte
14 21 15 2 Netherlands Eefje Muskens
NetherlandsSelena Piek
25 21
  Switzerland Ayla Huser
Switzerland Sabrina Jaquet
21 14 21   Germany Isabel Herttrich
Germany Carla Nelte
11 10
  Bye 2 Netherlands Eefje Muskens
NetherlandsSelena Piek
21 21
2 Netherlands Eefje Muskens
NetherlandsSelena Piek

Mixed doubles

Seeds

  1. Denmark Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen
  2. England Chris Adcock / Gabrielle Adcock
  3. Germany Michael Fuchs / Birgit Michels
  4. Scotland Robert Blair / Imogen Bankier

Finals

Semifinals Final
          
1 Denmark Joachim Fischer Nielsen
DenmarkChristinna Pedersen
21 21