The 2015 Vale of White Horse District Council election took place on 7 May 2015 to elect members of Vale of White Horse District Council in England.[1] This was held on the same day as other local elections. In 2015, the council seats were contested against redrawn ward boundaries. The whole council was up for election and the Conservatives retained control, with an increased majority of seats.

Election results

Composition of the council following the 2015 election:

Vale of White Horse Local Election Result 2015
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 29 N/A N/A - 76.3 45.6 48,057
  Liberal Democrats 9 N/A N/A - 23.7 32.1 33,829
  Labour 0 N/A N/A - 0 8.7 9,183
  UKIP 0 N/A N/A - 0 4.7 4,998
  Green 0 N/A N/A - 0 4.3 4,572
  Rural Oxfordshire Action Rally - ROAR 0 N/A N/A - 0 2.1 2,181
  Labour Co-op 0 N/A N/A - 0 1.7 1,802
  Independent 0 N/A N/A - 0 0.5 520
  National Health Action 0 N/A N/A - 0 0.2 240

Ward Results

Abingdon Abbey Northcourt (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Katie Finch 1,302 22.28
Liberal Democrats Helen Pighills 1,125 19.25
Liberal Democrats Tony De Vere 1,086 18.58
Conservative Dennis Garrett 1,012 17.31
Green Tobias Fett 685 11.72
Labour Mike Gould 635 10.86
Turnout
Conservative win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)
Abingdon Caldecott (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alice Badcock 1,285 20.89
Conservative Mike Badcock 1,204 19.58
Liberal Democrats Samantha Bowring 1,073 17.45
Liberal Democrats Neil Fawcett 929 15.11
Labour George Ryall 556 9.04
UKIP Jake Smith 500 8.13
Green Halima Brewer 458 7.45
Independent Katherine Imogen Burton 94 1.53
Independent James Alexander Sweeten 51 0.83
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Note: both Katherine Imogen Burton and James Alexander Sweeten stood under the ROAR label.

Abingdon Dunmore (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Sandy Lovatt 1,455 22.96
Liberal Democrats Margaret Louise Crick 1,298 20.49
Conservative Andy Todd 1,285 20.28
Liberal Democrats Pat Lonergan 1,093 17.25
Green Richard Bullock 503 7.94
Labour Bobbie Nichols 473 7.47
Independent Jonathan Charles Bowden 146 2.30
Independent Anthony Bryant Patrick Mockler 83 1.31
Turnout
Conservative win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Note: both Jonathan Charles Bowden and Anthony Bryant Patrick Mockler stood under the ROAR label.

Abingdon Fitzharris (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Monica Lovatt 1,372 22.53
Conservative Chris Palmer 1,297 21.30
Liberal Democrats Jeanette Anita Halliday 1,160 19.05
Liberal Democrats Jim Halliday 1,052 17.27
Labour David Thomas Bartlett 689 11.31
Independent Marilyn Diana Badcock 520 8.54
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Abingdon Peachcroft (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Robert Hall 1,545 20.64
Conservative Vicky Jenkins 1,514 20.22
Liberal Democrats Alison Rosemary Rooke 1,407 18.79
Liberal Democrats Andrew John Skinner 1,126 15.04
UKIP Jim Abram 561 7.49
Labour Denise Marie Watt 444 5.93
Green Michael Wallace Ellwood 358 4.78
Green Paul Timothy Norton 292 3.90
National Health Action Tim Oates 240 3.21
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Blewbury & Harwell (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Reg Waite 1,490 25.74
Conservative Janet Shelley 1,457 25.17
Liberal Democrats Piran Fletcher 833 14.39
Labour Sonny Leong 737 12.73
UKIP Jake Smith 572 9.88
Independent Tanya Louise Nunn 399 6.89
Independent Andrew Charles Toombs 301 5.20
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Note: both Tanya Louise Nunn and Andrew Charles Toombs stood under the ROAR label.

Botley & Sunningwell (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Debby Hallett 1,521 25.55
Liberal Democrats Emily Smith 1,387 23.30
Conservative Jackie Gibb 1,106 18.58
Conservative Adam Hardiman 893 15.00
Labour Peter Joseph McGunnigle 643 10.80
UKIP Colin Albert Weyer 403 6.77
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)
Cumnor (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Judy Roberts 1,778 25.60
Liberal Democrats Dudley Hoddinott 1,679 24.17
Conservative Julian Wheatland 1,276 18.37
Conservative Adam Hardiman 1,134 16.33
Labour Bella Bond 383 5.51
UKIP Roy Allan Alderson 364 5.24
Labour James Stefan Hutton 332 4.78
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)
Drayton (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stuart Davenport 654 37.83
Liberal Democrats Richard John Webber 614 35.51
UKIP John Richard Ayres 210 12.15
Labour Chris Lynch 172 9.95
Independent Gerald Day 79 4.57
Turnout
Conservative win (new seat)

Note: Gerald Day stood under the ROAR label.

Faringdon (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Roger Cox 1,619 25.29
Conservative Mohinder Kainth 1,429 22.32
Liberal Democrats Alex Meredith 1,105 17.26
Labour Sonny Leong 870 13.59
Liberal Democrats Mark Foggitt Harrison 797 12.45
Green Steven James Curd 582 9.09
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Grove North (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Chris McCarthy 982 21.54
Conservative Ben Mabbett 960 21.06
Liberal Democrats Sue Marchant 890 19.52
Liberal Democrats June Margaret Stock 696 15.27
UKIP Jason Kent 548 12.02
Labour Leon Mark Foster-Hill 483 10.59
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Hendreds (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mike Murray 830 52.14
Labour Stephen Edwin Dominic Webb 401 25.19
Independent Susan Linda Jennings 183 11.49
Liberal Democrats Christopher Carrigan 178 11.18
Turnout
Conservative win (new seat)

Note: Susan Linda Jennings stood under the ROAR label.

Kennington & Radley (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Bob Johnston 1,751 25.98
Conservative Edward Blagrove 1,508 22.37
Conservative Gareth Jennings 1,254 18.60
Liberal Democrats Jerry Wayne Patterson 1,060 15.72
Green Christopher Roy Henderson 484 7.18
Labour Phil Bloomer 394 5.84
Labour Ruth Catherine Mayne 290 4.30
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)
Conservative win (new seat)
Kingston Bagpuize (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Eric Batts 1,251 65.60
Liberal Democrats Richard Farrell 656 34.40
Turnout
Conservative win (new seat)
Marcham (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Catherine Margaret Webber 723 48.59
Conservative Shaun Ward 597 40.12
Independent Murray MacLean 168 11.29
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)

Note: Murray MacLean stood under the ROAR label.

Ridgeway (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Yvonne Constance 1,182 65.41
Liberal Democrats Brian George Sadler 356 19.70
Labour Rowan Thomas Trevarthan Pearce 269 14.89
Turnout
Conservative win (new seat)
Stanford (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Robert Sharp 1,190 59.09
Labour Peter Gill 568 28.20
Liberal Democrats Rosalind Margaret Moger Farrell 256 12.71
Turnout
Conservative win (new seat)
Steventon & the Hanneys (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Matthew Barber 891 46.80
UKIP Glynn Allen Davies 275 14.44
Independent Gwendoline Mary Marsh 270 14.18
Liberal Democrats Eileen Barbara Young 252 13.24
Labour Mark George William Sandels 269 11.34
Turnout
Conservative win (new seat)

Note: Gwendoline Mary Marsh stood under the ROAR label.

Sutton Courtenay (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Gervase Duffield 745 47.76
Labour Coral Ann Avril Florey 281 18.01
UKIP Chris Parkes 229 14.68
Liberal Democrats John Hudson 202 12.95
Independent Olive Helen Lovelady 103 6.60
Turnout
Conservative win (new seat)

Note: Olive Helen Lovelady stood under the ROAR label.

Thames (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Anthony Hayward 1,232 60.16
Liberal Democrats John Stanley Woodford 586 28.61
UKIP John Frederick Curtis 230 11.23
Turnout
Conservative win (new seat)
Wantage Charlton (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Charlotte Dickson 1,602 25.86
Conservative St John Dickson 1,275 20.58
Liberal Democrats Patrick O'Leary 955 15.41
Labour Terry Jean Cornford 617 9.96
Green Kevin Harris 609 9.83
Liberal Democrats James Sibbald 576 9.30
UKIP Frances Baxter 562 9.07
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Wantage & Grove Brook (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Jenny Hannaby 1,411 22.05
Conservative Julia Reynolds 1,385 21.64
Conservative Bill Jones 1,292 20.19
Labour Jean Elizabeth Nunn-Price 780 12.19
Liberal Democrats Ian Weeden 684 10.69
UKIP Doug Tofte 544 8.50
Independent Trevor Cook 158 2.47
Independent Christine Margaret Woodward 146 2.28
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)
Conservative win (new seat)

Note: both Trevor Cook and Christine Margaret Woodward stood under the ROAR label.

Watchfield & Shrivenham (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Elaine Ware 2,319 35.93
Conservative Simon Howell 2,213 34.28
Green Mary Ellen Wiltshire 601 9.31
Labour Evelyne Godfrey 539 8.35
Liberal Democrats Paul William Mayhew Archer 393 6.09
Liberal Democrats Sophie Catherine Webber 390 6.04
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Wootton (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Henry Spencer 1,020 51.41
Liberal Democrats Mark Nicholas Fysh 751 37.85
Labour Joe Ottaway 213 10.74
Turnout
Conservative win (new seat)

References

  1. ^ "Upcoming elections & referendums". The Electoral Commission. Archived from the original on 15 March 2015. Retrieved 26 April 2015.