The 2016 BWF Future Series was the 2016 season of the BWF Future Series.

Schedule

Below is the schedule released by Badminton World Federation:[1]

Tour Official title Venue City Date Prize money
USD
Report
Start Finish
1 Mauritius Rose Hill International 2016 Rose Hill February 11 February 14
2 New Zealand Waikato International 2016 Hamilton March 17 March 20
3 Ivory Coast Ivory Coast International 2016 Abidjan March 31 April 3
4 Croatia Victor Croatian International 2016 April 14 April 17 1,500
5 Latvia YONEX Latvia International 2016 June 2 June 5
6 Lithuania YONEX Lithuanian International 2016 June 9 June 12
7 Greece Hellas International 2016 June 30 July 3
8 Aruba Carebeco International 2016 Oranjestad August 25 August 28
9 Slovakia YONEX Slovak Open 2016 Trencin September 1 September 4
10 Bulgaria Babolat Bulgarian International 2016 Sofia October 6 October 9
11 Argentina V Argentina Internacional Buenos Aires October 6 October 9
12 Israel Hatzor International 2016 Hatzor November 2 November 5

Canceled Tournament

Tour Official title Venue City Date Prize money
USD
Report
Start Finish
1 Venezuela IV Open Venezuela International 2016 Puerto la Cruz July 7 July 10

Results

Winners

Tour Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
Mauritius Mauritius Mauritius Aatish Lubah Uganda Bridget Sha Bangi South Africa Andries Malan
South Africa Willem Viljoen
Uganda Najjuka Gloria
Uganda Daisy Nakalyango
Mauritius Sahir Abdoo Edoo
Mauritius Yeldy Marie Louison
New Zealand New Zealand Vietnam Tien Minh Nguyen Vietnam Vu Thi Trang Chinese Taipei Liu Wei-chen
Chinese Taipei Yang Po-han
Australia Tiffany Ho
Australia Jennifer Tam
New Zealand Kevin Dennerly-mi
New Zealand Susannah Leydon-davis
Ivory Coast Ivory Coast Uganda Edwin Ekiring Sri Lanka Lekha Shehani Ivory Coast Chandresh Kolleri Balakrishnan
Ivory Coast Alex Patrick Zolobe
Ivory Coast Nogona Celine Bakayoko
Ivory Coast Johanne Succar Saint-Blancat
Nigeria Gideon Babalola
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Croatia Croatia Norway Marius Myhre Russia Elena Komendrovskaja Croatia Zvonimir Durkinjak
Croatia Filip Spoljarec
Russia Ksenia Evgenova
Russia Elena Komendrovskaja
Croatia Zvonimir Durkinjak
Croatia Mateja Cica
Latvia Latvia France Toma Junior Popov Russia Andrei Ivanov
Russia Anton Nazarenko
Russia Ksenia Evgenova
Russia Maria Shegurova
France Thom Gicquel
France LéOnice Huet
Lithuania Lithuania Finland Kasper Lehikoinen Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Szkudlarcy
Russia Ekaterina Bolotova
Russia Anastasiia Semenova
Russia Denis Grachev
Russia Ekaterina Bolotova
Greece Greece Bulgaria Ivan Rusev Bulgaria Mariya Mitsova Bulgaria Daniel Nikolov
Bulgaria Ivan Rusev
Bulgaria Mariya Mitsova
Bulgaria Petya Nedelcheva
Bulgaria Lilian Mihaylov
Bulgaria Petya Nedelcheva
Venezuela Venezuela N/A N/A N/A N/A N/A
Aruba Aruba Dominican Republic Nelson Javier Wales Aimee Moran Suriname Dylan Darmohoetomo
Suriname Gilmar Jones
Dominican Republic Nairoby Abi Jiminez
Dominican Republic Bermary Alt Polanco Mun
Barbados Dakeil Jona Thorpe
Barbados Tamisha Williams
Slovakia Slovak Scotland Matthew Carder Ukraine Natalya Voytsekh Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Szkudlarcy
Bulgaria Mariya Mitsova
Bulgaria Petya Nedelcheva
Czech Republic Jakub Bitman
Czech Republic Alzbeta Basova
Bulgaria Bulgaria Bulgaria Panuga Riou England Daniel Nikolov Bulgaria Daniel Nikolov
Bulgaria Ivan Rusev
Turkey Busra Yalçinkaya
Turkey Fatma Nur Yavuz
Turkey Melih Turgut
Turkey Fatma Nur Yavuz
Argentina Argentina Argentina Dino Delmastro Argentina Barbara Mar Berruezo Argentina Javier De Paepe
Argentina Martin Trejo
no competition Argentina Mateo Delmastro
Argentina Micaela Suarez
Israel Israel Czech Republic Lukas Zevl Slovenia Ana Marija Setina Israel Yonathan Levit
Israel Ariel Shainski
Russia Irina Shorokhova
Russia Kristina Virvich
Israel Ariel Shainski
Belarus Krestina Silich

Performance by countries

Tabulated below are the Future Series based on countries. Only countries who have won a title are listed:

S.no Team MRI NZL CIV CRO LAT LTU GRE VEN ARU SVK BUL ARG ISR Total
1  Russia 2 3 3 N/A 1 9
2  Bulgaria 5 N/A 1 2 8
3  Argentina N/A 4 4
4  Uganda 1 2 N/A 3
5  Mauritius 2 N/A 2
 Vietnam 2 N/A 2
 Ivory Coast 2 N/A 2
 Croatia 2 N/A 2
 France 2 N/A 2
 Poland 1 N/A 1 2
 Dominican Republic N/A 2 2
 Turkey N/A 2 2
 Czech Republic N/A 1 1 2
14  Israel N/A 1.5 1.5
15  South Africa 1 N/A 1
 Chinese Taipei 1 N/A 1
 Australia 1 N/A 1
 New Zealand 1 N/A 1
 Nigeria 1 N/A 1
 Norway 1 N/A 1
 Finland 1 N/A 1
 Wales N/A 1 1
 Suriname N/A 1 1
 Barbados N/A 1 1
 Scotland N/A 1 1
 Ukraine N/A 1 1
 Sri Lanka 1 N/A 1
 England N/A 1 1
29  Belarus N/A 0.5 0.5

References

  1. ^ "Tournament Calendar – 2016". Badminton World Federation. bwfbadminton.org. Retrieved 5 August 2015.