2016 BWF Season
Details
Duration14 January – 22 December
Edition77th
Achievements (singles)
Awards
Player of the yearMalaysia Lee Chong Wei (Male)
Japan Misaki Matsutomo &
Japan Ayaka Takahashi (Female)[1]
2015
2017

The 2016 BWF season was the overall badminton circuit organized by the Badminton World Federation (BWF) for the 2017 badminton season to publish and promote the sport. Besides the BWF World Championships, BWF promoted the sport of badminton through an extensive worldwide program of events. These events had various purposes according to their level and territory in which they were held but those events owned by BWF seek to showcase the sport via the widest possible quality television broadcast and build the fanbase of the sport throughout the world.

The world badminton tournament structure had four levels: Level 1 (BWF Major Events), Level 2 (BWF Superseries: Superseries and Superseries Premier), Level 3 (BWF Grand Prix: Grand Prix and Grand Prix Gold Series), and Level 4 (BWF International Challenge, BWF International Series, and BWF Future Series). The Thomas Cup & Uber Cup, Sudirman Cup and Suhandinata Cup are Teams Events. The others – Superseries, Grand Prix Events, International Challenge, International Series, and Future Series were all individual tournaments. The higher the level of tournament, the larger the prize money and the more ranking points available.[2]

The 2016 BWF Season calendar comprised these four levels of BWF tournaments.

Schedule

This is the complete schedule of events on the 2016 calendar,[3] with the Champions and Runners-up documented.

Key
World Championships
Superseries Finals
Superseries Premier
Superseries
Grand Prix Gold
Grand Prix
International Challenge
International Series
Future Series
Team events

January

Week of Tournament Champions Runners-up
January 11 Estonian International
Tallinn, Estonia
International Series
$5,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Finland Ville Lång
21–17, 21–19
France Lucas Claerbout
Belgium Lianne Tan
21–19, 21–14
Ukraine Marija Ulitina
Germany Jones Ralfy Jansen
Germany Josche Zurwonne
21–15, 21–18
Scotland Martin Campbell
Scotland Patrick MacHugh
Russia Anastasia Chervyakova
Russia Olga Morozova
21–14, 21–15
Estonia Kristin Kuuba
Estonia Helina Rüütel
Russia Alexandr Zinchenko
Russia Olga Morozova
21–18, 21–18
France Bastian Kersaudy
France Lea Palermo
January 18 Malaysia Masters
Penang, Malaysia
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw|
Malaysia Lee Chong Wei
21–18, 21–11
Malaysia Iskandar Zulkarnain Zainuddin
India Pusarla Venkata Sindhu
21–15, 21–9
Scotland Kirsty Gilmour
Indonesia Markus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo

18–21, 21–13, 21–18
Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi

21–18, 22–20
China Tang Yuanting
China Yu Yang
China Zheng Siwei
China Li Yinhui

21–14, 21–19
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
China International
Lingshui, China
International Challenge
$50,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
China Lin Guipu
21–7, 22–20
China Zhao Junpeng
China Hui Xirui
21–11, 19–21, 21–17
China Gao Fangjie
China Wang Yilv
China Zhang Wen

21–9, 21–15
China Wang Sijie
China Zhu Junhao
China Chen Qingchen
China Jia Yifan

21–8, 21–10
China Hu Yuxiang
China Xu Ya
China Wang Sijie
China Chen Lu

21–18, 18–21, 21–17
China Zhou Haodong
China Jia Yifan
Swedish Masters
Uppsala, Sweden
International Challenge
$17,500 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Anders Antonsen
21–12, 21–10
Sweden Mattias Borg
Germany Karin Schnaase
21–16, 20–22, 21–19
Germany Olga Konon
Denmark Mathias Christiansen
Denmark David Daugaard

21–19, 21–23, 21–19
Denmark Kim Astrup Sorensen
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Denmark Maiken Fruergaard
Denmark Sara Thygesen

21–19, 21–17
Netherlands Samantha Barning
Netherlands Iris Tabeling
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadiezda Zieba

21–10, 21–13
Denmark Mathias Christiansen
Denmark Lena Grebak
January 25 Syed Modi International
Lucknow, India
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw|
India Srikanth Kidambi
21–13, 14–21, 21–14
China Huang Yuxiang
South Korea Sung Ji-hyun
12–21, 21–18, 21–18
Japan Sayaka Sato
Malaysia Goh V Shem
Malaysia Tan Wee Kiong

14–21, 24–22, 21–8
India Pranaav Jerry Chopra
India Akshay Dewalkar
South Korea Jung Kyung-eun
South Korea Shin Seung-chan

21–15, 21–13
Netherlands Eefje Muskens
Netherlands Selena Piek
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Debby Susanto

23–25, 21–9, 21–16
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Iceland International
Reykjavík, Iceland
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw|
Denmark Kim Bruun
10–21, 21–14, 21–16
Portugal Pedro Martins
Denmark Julie Dawall Jakobsen
19–21, 21–15, 21–16
Finland Airi Mikkelä
England Christopher Coles
Scotland Adam Hall

21–19, 21–19
England Ben Lane
England Sean Vendy
England Jessica Pugh
England Sarah Walker

21–10, 10–21, 21–17
England Chloe Birch
England Jenny Wallwork
Finland Anton Kaisti
Netherlands Cheryl Seinen

22–20, 21–18
Poland Pawel Pietryja
Poland Aneta Wojtkowska

February

Week of Tournament Champions Runners-up
February 1 Manhattan Beach International
Manhattan Beach, USA
International Series
$5,000 – 64MS/16WS/16MD/4WD/16XD
Draw
Italy Indra Bagus Ade Chandra
21–19, 21–12
Mexico Job Castillo
Italy Jeanine Cicognini
22–20, 21–9
Mexico Haramara Gaitan
Indonesia David Yedija Pohan
Indonesia Ricky Alverino Sidarta

21–17, 21–14
United States Mathew Fogarty
United States Bjorn Seguin
Mexico Nicole Marquez
Mexico Adelina Quiñones

21–12, 21–12
United States Mia Tsao
United States Lulu Yu
Indonesia David Yedija Pohan
Indonesia Jenna Gozali

21–15, 21–13
United States Tony Gunawan
United States Mirabelle Huang
February 8 Thailand Masters
Bangkok, Thailand
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
South Korea Lee Hyun-il
21–18, 21–19
Hong Kong Hu Yun
Thailand Ratchanok Intanon
21–19, 18–21, 21–17
China Sun Yu
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan

12–21, 21–15, 21–12
South Korea Kim Gi-jung
South Korea Kim Sa-rang
China Tian Qing
China Zhao Yunlei

11–21, 21–12, 23–21
China Tang Yuanting
China Yu Yang
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen

21–17, 21–15
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
Rose Hill International
Rose Hill, Mauritius
Future Series
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Mauritius Aatish Lubah
21–10, 21–17
Mauritius Georges Julien Paul
Uganda Bridget Shamim Bangi
21–7, 20–22, 21–15
South Africa Johanita Scholtz
South Africa Andries Malan
South Africa Willem Viljoen

21–18, 21–18
Algeria Mohamed Abderrahime Belrabi
Algeria Adel Hamek
Uganda Najjuka Gloria
Uganda Daisy Nakalyango

21–18, 21–18
Zambia Evelyn Siamupangila
Zambia Ogar Siamupangila
Mauritius Sahir Abdool Edoo
Mauritius Yeldy Marie Louison

21–18, 27–29, 26–24
Ghana Emmanuel Yaw Donkor
Ghana Gifty Mensah
February 15 Pan Am Team Continental Championships
Guadalajara, Mexico
CC Team Championships
12 teams (RR)
Draw
 Mexico
3–0
 Canada
 United States
3–2
 Canada
Badminton Asia Team Championships
Hyderabad, India
CC Team Championships
14 teams (M)/12 teams (W)
Draw
 Indonesia
3–2
 Japan
 China
3–2
 Japan
Africa Continental Team Badminton Championships
Rose Hill, Mauritius
CC Team Championships
7 teams (M)/6 teams (W)
Draw
 South Africa
3–1
 Mauritius
 Mauritius
3–0
 Egypt
Oceania Mixed Team Badminton Championships
Auckland, New Zealand
CC Team Championships
6 teams (RR)
Draw
 Australia
3–2
 New Zealand
European Men's and Women's Team Badminton Championships
Kazan, Russia
CC Team Championships
25 teams (M)/20 teams (W)
Draw
 Denmark
3–1
 France
 Denmark
3–1
 Bulgaria
Oceania Men's and Women's Team Badminton Championships
Auckland, New Zealand
CC Team Championships
4 teams (M)/5 teams (W)
Draw
 New Zealand  Australia
 Australia  New Zealand
February 22 Austrian Open
Vienna, Austria
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Anders Antonsen
21–9, 21–17
Japan Kanta Tsuneyama
China Xu Wei
22–20, 21–15
Germany Olga Konon
England Marcus Ellis
England Chris Langridge

21–14, 21–16
Japan Kenya Mitsuhashi
Japan Yuta Watanabe
Russia Ekaterina Bolotova
Russia Evgeniya Kosetskaya

21–11, 23–21
United States Eva Lee
United States Paula Lynn Obanana
Denmark Mathias Christiansen
Denmark Lena Grebak

21–17, 21–17
England Matthew Nottingham
England Emily Westwood
Guatemala International
Ciudad de Guatemala, Guatemala
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Cuba Osleni Guerrero
Walkover
Guatemala Kevin Cordon
Brazil Lohaynny Vicente
21–16, 14–21, 21–16
Brazil Fabiana Silva
India Alwin Francis
India Tarun Kona

21–8, 21–14
Mexico Job Castillo
Mexico Lino Munoz
Guatemala Mariana Isabel Paiz Quan
Guatemala Nikte Alejandra Sotomayor

21–18, 21–14
Guatemala Sara Michele Barrios Chiong
Guatemala Kareen Lorena Morales Astorga
Guatemala Jonathan Solis
Guatemala Nikte Alejandra Sotomayor

21–8, 21–14
United States Bjorn Seguin
Mexico Mariana Ugalde
Uganda International
Kampala, Uganda
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Sri Lanka Niluka Karunaratne
21–17, 21–15
Portugal Pedro Martins
Portugal Telma Santos
21–10, 21–12
Mauritius Kate Foo Kune
Sri Lanka Dinuka Karunaratna
Sri Lanka Niluka Karunaratne

21–17, 21–17
Egypt Ali Ahmed El Khateeb
Egypt Abdelrahman Kashkal
Turkey Cemre Fere
Turkey Ebru Yazgan

21–16, 21–17
Nigeria Grace Gabriel
Zambia Ogar Siamupangila
Egypt Abdelrahman Kashkal
Egypt Hadia Hosny

21–16, 16–21, 21–11
Jordan Mohd Naser Mansour Nayef
Jordan Mazahreh Leina Fehmi
February 29 German Open
Mülheim, Germany
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
China Lin Dan
15–21, 21–17, 21–17
Chinese Taipei Chou Tien-chen
China Li Xuerui
21–14, 21–17
China Wang Shixian
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol

20–22, 21–18, 21–17
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong
China Huang Yaqiong
China Tang Jinhua

21–14, 21–18
Thailand Puttita Supajirakul
Thailand Sapsiree Taerattanachai
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Kim Ha-na

21–19, 21–12
South Korea Shin Baek-cheol
South Korea Chae Yoo-jung
Peru International Series
Lima, Peru
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Japan Yusuke Onodera
21–9, 21–10
Italy Indra Bagus Ade Chandra
Finland Airi Mikkelä
21–13, 21–17
Finland Nanna Vainio
India Alwin Francis
India Tarun Kona

21–8, 21–12
Mexico Job Castillo
Mexico Lino Munoz
Japan Chisato Hoshi
Japan Naru Shinoya

21–5, 21–7
Turkey Cemre Fere
Turkey Ebru Yazgan
Peru Mario Cuba
Peru Katherine Winder

23–21, 21–12
Peru Diego Mini
Peru Luz Maria Zornoza

March

Week of Tournament Champions Runners-up
March 7 All England Open
Birmingham, England
Superseries Premier
$550,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
China Lin Dan
21–9, 21–10
China Tian Houwei
Japan Nozomi Okuhara
21–11, 16–21, 21–19
China Wang Shixian
Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov

21–23, 21–18, 21–16
Japan Hiroyuki Endo
Japan Kenichi Hayakawa
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi

21–10, 21–12
China Tang Yuanting
China Yu Yang
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Debby Susanto

21–12, 21–17
Denmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen
Brazil International
Sao Paulo, Brazil
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Portugal Pedro Martins
21–18, 22–20
Poland Adrian Dziółko
Turkey Neslihan Yigit
21–13, 21–15
Japan Chisato Hoshi
Poland Adam Cwalina
Poland Przemyslaw Wacha

21–15, 21–16
India Alwin Francis
India Tarun Kona
Japan Chisato Hoshi
Japan Naru Shinoya

21–13, 21–19
Australia Setyana Mapasa
Australia Gronya Somerville
Canada Toby Ng
Canada Alex Bruce

21–12, 21–15
Austria David Obernosterer
Austria Elisabeth Baldauf
Portugal International
Caldas da Rainha, Portugal
International Series
$5,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Sri Lanka Niluka Karunaratne
21–17, 21–13
Sweden Gabriel Ulldahl
Denmark Mia Blichfeldt
21–12, 21–14
England Chloe Birch
Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi

21–17, 24–22
Vietnam Do Tuan Duc
Vietnam Pham Hong Nam
Malaysia Goh Yea Ching
Malaysia Peck Yen Wei

21–9, 21–15
England Chloe Birch
England Sarah Walker
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow

21–19, 17–21, 21–19
Vietnam Do Tuan Duc
Vietnam Pham Nhu Thao
March 14 Swiss Open
Basel, Switzerland
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
India H. S. Prannoy
21–18, 21–15
Germany Marc Zwiebler
China He Bingjiao
21–16, 21–10
China Wang Yihan
Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen

21–8, 21–15
Chinese Taipei Lee Sheng-mu
Chinese Taipei Tsai Chia-hsin
Japan Shizuka Matsuo
Japan Mami Naito

21–16, 12–21, 21–12
Japan Naoko Fukuman
Japan Kurumi Yonao
China Wang Yilyu
China Chen Qingchen

19–21, 21–16, 21–15
Thailand Bodin Issara
Thailand Savitree Amitrapai
Jamaica International
Kingston, Jamaica
International Series
$6,000 –64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Portugal Pedro Martins
21–19, 21–17
Austria David Obernosterer
Italy Jeanine Cicognini
21–16, 22–20
Lithuania Akvile Stapusaityte
Belgium Matijs Dierickx
Belgium Freek Golinski

21–19 (retired)
India Alwin Francis
India Tarun Kona
Jamaica Ruth Williams
Jamaica Katherine Wynter

21–17, 10–21, 21–15
Jamaica Geordine Henry
Jamaica Mikaylia Haldane
Austria David Obernosterer
Austria Elisabeth Baldauf

21–19, 18–21, 21–11
United States Bjorn Seguin
Mexico Mariana Ugalde
Romanian International
Timișoara, Romania
International Series
$6,000 –64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Thailand Pannawit Thongnuam
21–17, 21–13
Denmark Patrick Bjerregaard
Malaysia Lee Ying Ying
17–21, 21–13, 21–9
Malaysia Lim Yin Fun
Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi

21–13, 21–9
Croatia Zvonimir Durkinjak
Croatia Zvonimir Hoelbling
England Jessica Pugh
Netherlands Cheryl Seinen

21–19, 21–15
Malaysia Goh Yea Ching
Malaysia Peck Yen Wei
Malaysia Wong Fai Yin
Malaysia Shevon Jemie Lai

21–15, 21–17
Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Peck Yen Wei
Waikato International
Hamilton, New Zealand
Future Series
64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Vietnam Nguyễn Tiến Minh
21–23, 21–8, 21–8
Chinese Taipei Shih Kuei-chun
Vietnam Vu Thi Trang
21–12, 21–15
Australia Hsuan-Yu Wendy Chen
Chinese Taipei Liu Wei-chen
Chinese Taipei Yang Po-han

22–20, 21–10
Chinese Taipei Su Cheng-heng
Chinese Taipei Yang Po-hsuan
Australia Tiffany Ho
Australia Jennifer Tam

21–19, 18–21, 21–12
New Zealand Vicki Copeland
New Zealand Anona Pak
New Zealand Kevin Dennerly-Minturn
New Zealand Susannah Leydon-Davis

21–13, 21–14
New Zealand Abhinav Manota
New Zealand Justine Villegas
March 21 New Zealand Open
Auckland, New Zealand
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
China Huang Yuxiang
21–12, 21–17
Japan Riichi Takeshita
South Korea Sung Ji-hyun
21–15, 21–17
Japan Aya Ohori
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol

21–18, 21–14
Indonesia Angga Pratama
Indonesia Ricky Karanda Suwardi
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota

21–13, 21–16
South Korea Chang Ye-na
South Korea Lee So-hee
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying

21–19, 22–20
China Zheng Siwei
China Li Yinhui
Polish Open
Warsaw, Poland
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
France Thomas Rouxel
21–11, 21–16
Finland Eetu Heino
France Delphine Lansac
21–19, 21–11
Turkey Neslihan Yigit
Indonesia Hardianto
Indonesia Kenas Adi Haryanto

21–5, 18–21, 21–15
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Kedren Kittinupong
Thailand Puttita Supajirakul
Thailand Sapsiree Taerattanachai

21–7, 21–17
Malaysia Chow Mei Kuan
Malaysia Lee Meng Yean
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadiezda Zieba

21–11, 21–16
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
Giraldilla International
La Habana, Cuba
International Series
$6,000 –64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Cuba Osleni Guerrero
21–16, 21–17
Austria Luka Wraber
Austria Elisabeth Baldauf
21–11, 21–14
Peru Daniela Macias
Cuba Leodannis Martinez
Cuba Ernesto Reyes

21–12, 21–12
Cuba Angel Herrera Rodríguez
Cuba Lazaro Yovani Madera Padrino
Peru Daniela Macias
Peru Luz Maria Zornoza

21–3, 21–6
Cuba Yuvisleydis Ramirez Chapman
Cuba Adaivis Robinson Garcia
Austria David Obernosterer
Austria Elisabeth Baldauf

21–12, 21–12
United States Bjorn Seguin
Mexico Mariana Ugalde
March 28 India Open
New Delhi, India
Superseries
$300,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Japan Kento Momota
21–15, 21–18
Denmark Viktor Axelsen
Thailand Ratchanok Intanon
21–17, 21–18
China Li Xuerui
Indonesia Markus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo

21–17, 21–13
Indonesia Angga Pratama
Indonesia Ricky Karanda Suwardi
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi

21–18, 21–18
Japan Naoko Fukuman
Japan Kurumi Yonao
China Lu Kai
China Huang Yaqiong

21–13, 21–16
Indonesia Riky Widianto
Indonesia Richi Puspita Dili
Orleans International
Orléans, France
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Emil Holst
21–17, 21–13
Denmark Rasmus Fladberg
Malaysia Goh Jin Wei
15–21, 21–10, 21–7
Indonesia Fitriani
Sweden Richard Eidestedt
Sweden Nico Ruponen

13–21, 21–12, 21–19
Indonesia Hardianto
Indonesia Kenas Adi Haryanto
England Heather Olver
England Lauren Smith

21–19, 21–8
France Delphine Delrue
France Lea Palermo
Denmark Mathias Christiansen
Denmark Lena Grebak

21–14, 21–13
Netherlands Robin Tabeling
Netherlands Samantha Barning
Ivory Coast International
Abidjan, Ivory Coast
Future Series
64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Uganda Edwin Ekiring
21–13, 12–21, 21–10
Nigeria Gideon Babalola
Sri Lanka Lekha Shehani
21–11, 21–14
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Ivory Coast Chandresh Kolleri Balakrishnan
Ivory Coast Alex Patrick Zolobe

21–8, 21–12
Ivory Coast N’Da Richard Kouakou
Ivory Coast Koffi Stephane Kouame
Ivory Coast Nogona Celine Bakayoko
Ivory Coast Johanne Succar Saint-Blancat

21–6, 21–17
Ivory Coast Fematou Chantal Markouma
Ivory Coast Allathin Shella N'Guessan
Nigeria Gideon Babalola
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh

21–7, 21–10
Benin Tobiloba Oyewole
Benin Xena Arisa

April

Week of Tournament Champions Runners-up
April 4 Malaysia Open
Shah Alam, Malaysia
Superseries Premier
$550,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Malaysia Lee Chong Wei
21–13, 21–8
ChinaChen Long
Thailand Ratchanok Intanon
21–14, 21–15
Chinese TaipeiTai Tzu-ying
South Korea Kim Gi-jung
South Korea Kim Sa-rang

21–19, 21–15
China Chai Biao
China Hong Wei
China Tang Yuanting
China Yu Yang

21–11, 21–17
South Korea Jung Kyung-eun
South Korea Shin Seung-chan
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Liliyana Natsir

21–23, 21–13, 21–16
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
Finnish Open
Vantaa, Finland
International Challenge
$17,500 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Japan Kanta Tsuneyama
21–10, 21–14
Vietnam Nguyễn Tiến Minh
Denmark Anna Thea Madsen
19–21, 25–23, 21–12
Japan Rira Kawashima
Denmark Mathias Christiansen
Denmark David Daugaard

21–23, 21–12, 21–12
Poland Adam Cwalina
Poland Przemyslaw Wacha
Japan Misato Aratama
Japan Akane Watanabe

21–12, 21–17
Netherlands Samantha Barning
Netherlands Iris Tabeling
Denmark Mathias Christiansen
Denmark Lena Grebak

18–21, 23–21, 21–16
Denmark Niclas Nohr
Denmark Sara Thygesen
April 11 Singapore Open
Singapore City
Superseries
$300,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Indonesia Sony Dwi Kuncoro
21–16, 13–21, 21–14
South KoreaSon Wan-ho
Thailand Ratchanok Intanon
18–21, 21–11, 21–14
China Sun Yu
China Fu Haifeng
China Zhang Nan

21–11, 22–20
Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
Indonesia Nitya Krishinda Maheswari
Indonesia Greysia Polii

Walkover
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Kim Ha-na

21–17, 21–14
China Xu Chen
China Ma Jin
Peru International
Lima, Peru
International Challenge
$17,500 – 64MS/64WS/16MD/8WD/16XD
Draw
Brazil Ygor Coelho De Oliveira
21–11, 21–11
Canada Martin Giuffre
Germany Karin Schnaase
21–6, 21–17
United States Iris Wang
Poland Adam Cwalina
Poland Przemyslaw Wacha

21–19, 18–21, 30–28
India Manu Attri
India B. Sumeeth Reddy
Germany Johanna Goliszewski
Germany Carla Nelte

21–18, 19–21, 21–19
England Heather Olver
England Lauren Smith
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova

25–23, 21–14
Russia Evgenia Dimova
Russia Evgenij Dremin
Croatian International
Zagreb, Croatia
Future Series
$1,500 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Norway Marius Myhre
14–21, 22–20, 21–13
Italy Wisnu Haryo Putro
Russia Elena Komendrovskaja
21–13, 21–19
Belarus Alesia Zaitsava
Croatia Zvonimir Durkinjak
Croatia Filip Špoljarec

21–14, 21–19
Denmark Patrick Bjerregaard
Denmark Mikkel Normann
Russia Ksenia Evgenova
Russia Elena Komendrovskaja

21–16, 21–8
Russia Ekaterina Kut
Russia Daria Serebriakova
Croatia Zvonimir Durkinjak
Croatia Mateja Čiča

21–18, 21–11
Bulgaria Alex Vlaar
Bulgaria Mariya Mitsova
April 18 China Masters
Jiangsu, China
Grand Prix Gold
$250,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
China Lin Dan
21–17, 23–21
China Chen Long
China Li Xuerui
21–16, 19–21, 21–6
China Sun Yu
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong

21–17, 21–14
South Korea Kim Gi-jung
South Korea Kim Sa-rang
China Luo Ying
China Luo Yu

16–21, 21–15, 21–18
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
China Xu Chen
China Ma Jin

21–17, 21–15
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Tahiti International
Punaauia, Tahiti
International Challenge
$17,500 – 32MS/32WS/16MD/8WD/16XD
Draw
Italy Indra Bagus Ade Chandra
24–22, 18–21, 21–9
Czech Republic Milan Ludik
Japan Moe Araki
21–17, 21–12
Belgium Lianne Tan
Poland Adam Cwalina
Poland Przemyslaw Wacha

9–5 (retired)
United States Phillip Chew
United States Sattawat Pongnairat
Japan Akane Araki
Japan Ayaka Kawasaki

21–13, 21–12
United States Eva Lee
United States Paula Lynn Obanana
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova

21–18, 16–21, 21–8
United States Phillip Chew
United States Jamie Subandhi
Dutch International
Wateringen, Netherlands
International Series
$10,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Spain Pablo Abián
21–16, 21–15
Scotland Kieran Merrilees
Germany Yvonne Li
21–18, 21–18
Denmark Mette Poulsen
Denmark Alexander Bond
Denmark Joel Eipe

17–21, 21–17, 21–14
Denmark Frederik Aalestrup
Denmark Mathias Moldt Baskjaer
England Chloe Birch
England Sophie Brown

21–4, 21–15
Netherlands Myke Halkema
Netherlands Lisa Malaihollo
Denmark Ditte Søby Hansen
Denmark Alexander Bond

19–21, 23–21, 21–18
England Jessica Pugh
England Ben Lane
Chile International
Temuco, Chile
International Series
$1,500 – 16MS/16WS/8MD/4XD
Draw
Cuba Osleni Guerrero
14–21, 21–8, 21–14
Czech Republic Jan Frohlich
Turkey Özge Bayrak
21–18, 21–14
Turkey Neslihan Yigit
Chile Diego Castillo
Chile Alonso Medel

13–21, 22–20, 21–17
Chile Ivan Leon
Chile Bastian Lizama
Chile Ivan Leon
Chile Camila Macaya

21–7, 18–21, 21–13
Chile Alonso Medel
Chile Mickaela Skaric
April 25 Badminton Asia Championships
Wuhan, China
Continental Championships
$200,000 –32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Malaysia Lee Chong Wei
21–17, 15–21, 21–13
ChinaChen Long
China Wang Yihan
21–14, 13–21, 21–16
ChinaLi Xuerui
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong

21–14, 28–26
China Li Junhui
China Liu Yuchen
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi

21–13, 21–15
Japan Naoko Fukuman
Japan Kurumi Yonao
China Zhang Nan
China Zhao Yunlei

16–21, 21–9, 21–17
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Liliyana Natsir
European Badminton Championships
La Roche-sur-Yon, France
Continental Championships
64MS/64WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Viktor Axelsen
21–11, 21–16
DenmarkJan Ø. Jørgensen
Spain Carolina Marín
21–12, 21–18
ScotlandKirsty Gilmour
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding

14–21, 21–18, 21–13
Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Denmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl

21–18, 21–17
Netherlands Eefje Muskens
Netherlands Selena Piek
Denmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen

19–21, 21–13, 21–17
Denmark Niclas Nohr
Denmark Sara Thygesen
Pan Am Team Championship
Campinas, Brazil
CC Team Championships
7 teams (RR)
Draw
 Canada
3–2
 Brazil
Pan Am Badminton Championships
Campinas, Brazil
Continental Championships
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Canada Jason Anthony Ho-Shue
21–17, 21–11
Brazil Artur Silva Pomoceno
Canada Brittney Tam
21–11, 21–19
Canada Stephanie Pakenham
Canada Jason Anthony Ho-Shue
Canada Nyl Yakura

21–13, 21–13
Canada Phillipe Gaumond
Canada Maxime Marin
Canada Michelle Tong
Canada Josephine Wu

21–17, 21–17
Peru Paula La Torre Regal
Peru Luz Maria Zornoza
Canada Nyl Yakura
Canada Brittney Tam

21–17, 21–17
Canada Nathan Osborne
Canada Josephine Wu
Oceania Badminton Championships
Papeete, French Polynesia
Continental Championships
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Australia Ashwant Gobinathan
21–17, 21–16
French Polynesia Remi Rossi
Australia Hsuan-Yu Wendy Chen
21–13, 21–15
Australia Joy Lai
Australia Matthew Chau
Australia Sawan Serasinghe

21–11, 21–12
French Polynesia Leo Cucuel
French Polynesia Remi Rossi
Australia Tiffany Ho
Australia Jennifer Tam

21–17, 19–21, 22–20
Australia Gronya Somerville
Australia Melinda Sun
Australia Robin Middleton
Australia Leanne Choo

21–11, 21–9
Australia Anthony Joe
Australia Joy Lai

May

Week of Tournament Champions Runners-up
May 2 Hellas Open
Sidirokastro, Greece
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Kim Bruun
12–21, 21–19, 22–20
Sweden Gabriel Ulldahl
Germany Fabienne Deprez
16–4 (retired)
Germany Luise Heim
Poland Milosz Bochat
Poland Pawel Pietryja

14–21, 21–18, 21–16
Sweden Filip Michael Duwall Myhren
Denmark Steve Olesen
Finland Jenny Nystrom
Finland Sonja Pekkola

21–17, 21–16
Germany Barbara Bellenberg
Germany Eva Janssens
Poland Pawel Pietryja
Poland Aneta Wojtkowska

21–17, 21–17
Finland Henri Aarnio
Finland Jenny Nystrom
May 9 Indonesia International Series
Surabaya, Indonesia
International Series
$10,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Malaysia Goh Giap Chin
24–22, 21–19
Indonesia Krishna Adi Nugraha
Japan Moe Araki
21–17, 21–13
Indonesia Priskila Siahaya
Indonesia Fajar Alfian
Indonesia Muhammad Rian Ardianto

21–12, 21–19
Japan Yoshiki Tsukamoto
Japan Shunsuke Yamamura
Indonesia Apriani Rahayu
Indonesia Jauza Fadhila Sugiarto

12–21, 21–18, 22–20
Indonesia Dian Fitriani
Indonesia Nadya Melati
Indonesia Agripinna Prima Rahmanto Putra
Indonesia Apriani Rahayu

21–12, 21–12
Indonesia Yantoni Edy Saputra
Indonesia Marsheilla Gischa Islami
Slovenia International
Medvode, Slovenia
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Scotland Kieran Merrilees
21–14, 21–16
Indonesia Adi Pratama
Denmark Julie Dawall Jakobsen
21–15, 21–7
Denmark Sofie Holmboe Dahl
Republic of Ireland Joshua Magee
Republic of Ireland Sam Magee

21–9, 20–22, 21–18
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Frederik Søgaard Mortensen
England Chloe Birch
England Sarah Walker

22–20, 21–19
England Jessica Pugh
Netherlands Cheryl Seinen
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow

21–9, 21–14
Denmark Steve Olesen
Denmark Sara Lundgaard
May 16 Thomas and Uber Cups
Kunshan, China
16 teams (TC)/16 teams (UC)
Draw
 Denmark
3–2
 Indonesia
 China
3–1
 South Korea
Smiling Fish International
Trang, Thailand
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Indonesia Krishna Adi Nugraha
21–18, 21–9
Thailand Suppanyu Avihingsanon
Indonesia Dinar Dyah Ayustine
21–10, 21–14
Indonesia Ruselli Hartawan
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Hendra Wijaya

14–21, 21–14, 21–14
Malaysia Nur Mohd Azriyn Ayub
Malaysia Jagdish Singh
Indonesia Suci Rizky Andini
Indonesia Yulfira Barkah

21–18, 21–18
Indonesia Rahmadhani Hastiyanti Putri
Indonesia Rika Rositawati
Singapore Terry Hee Yong Kai
Singapore Tan Wei Han

21–16, 21–17
Malaysia Wong Fai Yin
Malaysia Shevon Jamie Lai
May 30 Indonesia Open
Jakarta, Indonesia
Superseries Premier
$900,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Malaysia Lee Chong Wei
17–21, 21–19, 21–17
Denmark Jan Ø. Jørgensen
Chinese Taipei Tai Tzu-ying
21–17, 21–8
China Wang Yihan
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong

13–21, 21–13, 21–16
China Chai Biao
China Hong Wei
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi

21–15, 8–21, 21–15
China Tang Yuanting
China Yu Yang
China Xu Chen
China Ma Jin

21–15, 16–21, 21–13
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Kim Ha-na
Vietnam International Challenge
Hanoi, Vietnam
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Vietnam Nguyễn Tiến Minh
22–20, 21–16
Chinese Taipei Wang Tzu-wei
Vietnam Vu Thi Trang
19–21, 21–19, 21–13
Japan Saena Kawakami
Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi

21–19, 21–14
Japan Kenya Mitsuhashi
Japan Yuta Watanabe
Japan Yuki Fukushima
Japan Chiharu Shida

28–26, 21–15
Japan Shiho Tanaka
Japan Koharu Yonemoto
Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino

21–16, 21–14
Thailand Tinn Isriyanet
Thailand Pacharapun Chochuwong
Latvia International
Jelgava, Latvia
Future Series
64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
France Toma Junior Popov
21–14, 21–14
Finland Kasper Lehikoinen
Russia Elena Komendrovskaja
21–17, 21–15
Belarus Alesia Zaitsava
Russia Andrei Ivanov
Russia Anton Nazarenko

21–16, 21–15
Russia Vladimir Nikulov
Russia Artem Serpionov
Russia Ksenia Evgenova
Russia Maria Shegurova

16–21, 21–10, 21–7
Belarus Anastasiya Cherniavskaya
Belarus Alesia Zaitsava
France Thom Gicquel
France Léonice Huet

21–15, 18–21, 21–15
Russia Dmitrii Riabov
Russia Maria Shegurova

June

Week of Tournament Champions Runners-up
June 6 Australian Open
Sydney, Australia
Super Series
$750,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Hans-Kristian Vittinghus
21–16, 19–21, 21–11
South Korea Jeon Hyeok-jin
India Saina Nehwal
11–21, 21–14, 21–19
China Sun Yu
Indonesia Markus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo

21–14, 21–15
Indonesia Angga Pratama
Indonesia Ricky Karanda Suwardi
China Bao Yixin
China Chen Qingchen

23–21, 21–17
Indonesia Nitya Krishinda Maheswari
Indonesia Greysia Polii
China Lu Kai
China Huang Yaqiong

21–18, 21–14
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Lithuanian International
Kaunas, Lithuania
Future Series
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Finland Kasper Lehikoinen
21–12, 21–18
Russia Sergey Sirant
Russia Elena Komendrovskaja
21–12, 21–13
Denmark Irina Amalie Andersen
Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Szkudlarczyk

11–21, 21–17, 21–19
Russia Andrei Ivanov
Russia Anton Nazarenko
Russia Ekaterina Bolotova
Russia Anastasiia Semenova

21–14, 21–9
Russia Ekaterina Kut
Russia Daria Serebriakova
Russia Denis Grachev
Russia Ekaterina Bolotova

21–11, 21–16
Poland Paweł Śmiłowski
Poland Magdalena Świerczyńska
June 13 Spanish International
Madrid, Spain
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Anders Antonsen
14–21, 22–20, 21–18
Japan Kanta Tsuneyama
Japan Ayumi Mine
21–17, 21–13
Spain Beatriz Corrales
Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi

21–10, 21–6
Denmark Mathias Christiansen
Denmark David Daugaard
Japan Sayaka Hirota
Japan Nao Ono

21–14, 13–21, 21–19
Japan Yuki Fukushima
Japan Chiharu Shida
England Ben Lane
England Jessica Pugh

21–14, 15–21, 21–14
France Gaetan Mittelheisser
France Emilie Lefel
Mauritius International
Rose Hill, Mauritius
International Series
$6,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
India Rahul Yadav Chittaboina
21–18, 21–10
India C. Rohit Yadav
India Saili Rane
21–12, 22–20
Zambia Ogar Siamupangila
India Satwiksairaj Rankireddy
India Chirag Shetty

21–12, 21–16
India Dhruv Kapila
India Saurabh Sharma
Malaysia Lee Zhi Qing
India Prajakta Sawant

21–7, 21–6
Zambia Evelyn Siamupangila
Zambia Ogar Siamupangila
India Satwiksairaj Rankireddy
India K. Maneesha

21–19, 11–21, 21–17
Malaysia Yogendran Khrishnan
India Prajakta Sawant
June 27 Chinese Taipei Open
Taipei, Chinese Taipei
Grand Prix Gold
$200,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Chinese Taipei Chou Tien-chen
21–18, 21–17
China Qiao Bin
Chinese Taipei Tai Tzu-ying
23–21, 21–6
China Wang Shixian
China Li Junhui
China Liu Yuchen

21–17, 17–21, 24–22
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Wang Chi-lin
China Huang Dongping
China Zhong Qianxin

21–18, 21–16
China Luo Ying
China Luo Yu
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen

21–13, 21–16
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
Canada Open
Calgary, Canada
Grand Prix
$50,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
India B. Sai Praneeth
21–12, 21–10
South Korea Lee Hyun-il
Canada Michelle Li
Walkover
United States Zhang Beiwen
India Manu Attri
India B. Sumeeth Reddy

21–8, 21–14
Canada Adrian Liu
Canada Toby Ng
Australia Setyana Mapasa
Australia Gronya Somerville

21–15, 21–16
England Heather Olver
England Lauren Smith
Vietnam Do Tuan Duc
Vietnam Pham Nhu Thao

21–9, 10–21, 21–13
Sweden Nico Ruponen
Sweden Amanda Hogstrom
Hellas International
Sidirokastro, Greece
Future Series
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Bulgaria Ivan Rusev
6–21, 21–16, 21–19
Denmark Kim Bruun
Bulgaria Mariya Mitsova
21–7, 21–9
France Olivia Meunier
Bulgaria Daniel Nikolov
Bulgaria Ivan Rusev

21–19, 21–16
Bulgaria Peyo Boichinov
Bulgaria Philip Shishov
Bulgaria Mariya Mitsova
Bulgaria Petya Nedelcheva

21–11, 21–9
Germany Annabella Jaeger
Germany Vanessa Seele
Bulgaria Lilian Mihaylov
Bulgaria Petya Nedelcheva

21–18, 21–16
Poland Maciej Oceipa
Poland Karolina Gajos

July

Week of Tournament Champions Runners-up
July 4 U.S. Open
El Monte, United States
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
South Korea Lee Hyun-il
24–22, 21–8
Japan Kanta Tsuneyama
Japan Ayumi Mine
16–21, 21–11, 21–15
Japan Saena Kawakami
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen

21–11, 22–20
Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
Japan Shiho Tanaka
Japan Koharu Yonemoto

20–22, 21–15, 21–19
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Japan Yugo Kobayashi
Japan Wakana Nagahara

21–18, 21–14
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadiezda Zieba
White Nights
Gatchina, Russia
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
France Lucas Claerbout
21–15, 21–11
France Lucas Corvee
Turkey Neslihan Yigit
21–16, 21–15
Japan Mako Urushizaki
Germany Jones Ralfy Jansen
Germany Josche Zurwonne

21–15, 21–14
France Bastian Kersaudy
France Julien Maio
Japan Kugo Asumi
Japan Megumi Yokoyama

21–17, 21–7
Russia Anastasia Chervyakova
Russia Olga Morozova
Germany Michael Fuchs
Germany Birgit Michels

21–9, 21–12
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova
July 18 Vietnam Open
Ho Chi Minh City, Vietnam
Grand Prix
$50,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Hong Kong Wong Wing Ki
21–12, 14–21, 21–13
Malaysia Chong Wei Feng
Singapore Yeo Jia Min
21–14, 21–17
Japan Ayumi Mine
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Lee Yang

18–21, 21–14, 21–7
Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
Indonesia Della Destiara Haris
Indonesia Rosyita Eka Putri Sari

21–11, 21–15
Indonesia Tiara Rosalia Nuraidah
Indonesia Rizki Amelia Pradipta
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing

21–16, 21–11
Indonesia Alfian Eko Prasetya
Indonesia Annisa Saufika
European University Games
Zagreb, Croatia
Multi-sport (University)
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw|
Turkey Uludağ University
France University of Strasbourg
Turkey Muhammed Ali Kurt
Erzincan University
21–13, 21–10
Turkey Emre Lale
Uludağ University
Russia Anastasia Chervyakova
Nizhny Novgorod University
21–12, 20–22, 21–12
Ukraine Darya Samarchants
National University of Kharkiv
Poland Milosz Bochat
Poland Pawel Pietryja

Opole University
21–6, 21–12
France Julien Maio
France Matéo Martinez
University of Strasbourg
Ukraine Anastasiya Dmytryshyn
Ukraine Yelyzaveta Zharka

National University of Kharkiv
26–24, 16–21, 21–13
Russia Anastasia Chervyakova
Russia Kristina Virvich
Nizhny Novgorod University
France Julien Maio
France Rosy Pancasari

University of Strasbourg
21–14, 21–19
Poland Pawel Pietryja
Poland Aneta Wojtkowska
Opole University

August

Week of Tournament Champions Runners-up
August 8 Olympic Games
Rio de Janeiro, Brazil
Multi-sport
41MS/40WS/16MD/16WD/16XD
Draw
China Chen Long
21–18, 21–18
Malaysia Lee Chong Wei
Spain Carolina Marín
19–21, 21–12, 21–15
India P. V. Sindhu
China Fu Haifeng
China Zhang Nan

16–21, 21–11, 23–21
Malaysia Goh V Shem
Malaysia Tan Wee Kiong
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi

18–21, 21–9, 21–19
Denmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Liliyana Natsir

21–14, 21–12
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
August 15 Bulgaria International
Sofia, Bulgaria
International Series
$6,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Patrick Bjerregaard
21–14, 21–19
Finland Kalle Koljonen
Spain Clara Azurmendi
26–24, 21–11
Denmark Julie Dawal Jakobsen
Thailand Pakin Kuna-Anuvit
Thailand Natthapat Trinkajee

21–19, 21–19
Bulgaria Philip Shishov
Bulgaria Alex Vlaar
Turkey Cemre Fere
Turkey Neslihan Kilic

21–15, 21–19
Bulgaria Mariya Mitsova
Bulgaria Petya Nedelcheva
Russia Rodion Alimov
Russia Alina Davletova

Walkover
Russia Andrei Ivanov
Russia Ksenia Evgenova
August 22 Carebaco International
Santa Cruz, Aruba
Future Series
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Dominican Republic Nelson Javier
21–17, 13–21, 21–7
Suriname Soren Opti
Wales Aimee Moran
21–18, 21–19
Trinidad and Tobago Solangel Guzman
Suriname Dylan Darmohoetomo
Suriname Gilmar Jones

21–18, 21–15
Dominican Republic Therry Aquino
Dominican Republic Reimi Starling Cabrera Rosario
Dominican Republic Nairoby Abigail Jimenez
Dominican Republic Bermary Altagracia Polanco Munoz

21–17, 21–23, 21–15
Jamaica Mikaylia Haldane
Jamaica Katherine Wynter
Barbados Dakeil Jonathan Thorpe
Barbados Tamisha Williams

21–10, 21–18
Dominican Republic Nelson Javier
Dominican Republic Noemi Almonte
August 29 Brasil Open
Foz do Iguacu, Brazil
Grand Prix
$55,000 – 32MS/32WS/32MD/8WD/32XD
Draw
Malaysia Zulfadli Zulkiffli
18–21, 21–11, 21–17
India Anand Pawar
Spain Beatriz Corrales
21–13, 21–11
Finland Airi Mikkelä
Germany Michael Fuchs
Germany Fabian Holzer

21–19, 21–18
Germany Jones Ralfy Jansen
Germany Josche Zurwonne
Germany Barbara Bellenberg
Germany Eva Janssens

21–7, 21–10
Brazil Bianca de Oliveira Lima
Brazil Naira Beatriz Vier
India Pranaav Jerry Chopra
India N. Sikki Reddy

21–15, 21–16
Canada Toby Ng
Canada Rachel Honderich
Singapore International
Singapore
International Series
64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Malaysia Satheishtharan R.
21–19, 19–21, 21–13
Hong Kong Lee Cheuk Yiu
Indonesia Asty Dwi Widyaningrum
21–19, 21–12
Malaysia Lee Ying Ying
Malaysia Goh Sze Fei
Malaysia Mohd Rumsani Nur Izzuddin

21–13, 21–14
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Hendra Wijaya
Indonesia Suci Rizky Andini
Indonesia Yulfira Barkah

21–14, 21–12
Indonesia Mychelle Crhystine Bandaso
Indonesia Serena Kani
Indonesia Yantoni Edy Saputra
Indonesia Marsheilla Gischa Islami

21–9, 21–18
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Citra Dewi Sari
Slovak Open
Trenčín, Slovakia
Future Series
32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Scotland Matthew Carder
11–6, 11–7, 11–6
Bulgaria Ivan Rusev
Ukraine Natalya Voytsekh
11–9, 11-3, 10–12, 13–11
Indonesia Priskila Siahaya
Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Szkudlarczyk

11–8, 11–8, 11–5
Czech Republic Jakub Bitman
Czech Republic Pavel Drancak
Bulgaria Mariya Mitsova
Bulgaria Petya Nedelcheva

11–5, 11–4, 11-3
Ukraine Vladyslava Lesnaya
Ukraine Darya Samarchants
Czech Republic Jakub Bitman
Czech Republic Alzbeta Basova

12–10, 11–4, 11–6
Slovenia Miha Ivanic
Slovenia Nika Arih

September

Week of Tournament Champions Runners-up
September 5 Indonesian Masters
Balikpapan, Indonesia
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
China Shi Yuqi
21–12, 11–0 (retired)
China Huang Yuxiang
Thailand Busanan Ongbamrungphan
21–15, 21–13
Malaysia Goh Jin Wei
Indonesia Wahyu Nayaka
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo

21–16, 21–18
China Han Chengkai
China Zhou Haodong
South Korea Chae Yoo-jung
South Korea Kim So-yeong

21–18, 22–20
Thailand Jongkolphan Kititharakul
Thailand Rawinda Prajongjai
Indonesia Ronald Alexander
Indonesia Melati Daeva Oktaviani

21–16, 21–17
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
Internacional Mexicano
Guadalajara, Mexico
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/16MD/8WD/16XD
Draw
Austria Vilson Vattanirappel
21–13, 15–21, 21–16
United States Hock Lai Lee
Mexico Haramara Gaitan
15–21, 21–10, 21–17
Mexico Mariana Ugalde
Mexico Jesús Barajas
Mexico Luis Montoya

21–18, 17–21, 22–20
Mexico Mauricio Casillas
Mexico Arturo Hernández
Mexico Cynthia González
Mexico Mariana Ugalde

21–16, 21–11
Mexico Natalia Leyva
Mexico Vanessa Villalobos
Austria Vilson Vattanirappel
Mexico Cynthia González

15–21, 21–11, 21–14
Mexico Arturo Hernández
Mexico Mariana Ugalde
September 12 Belgian International
Leuven, Belgium
International Challenge
$17,500 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
France Lucas Corvee
21–19, 21–19
India Sourabh Varma
Malaysia Sonia Cheah Su Ya
21–11, 16–21, 21–16
Denmark Sofie Holmboe Dahl
Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han

21–13, 21–13
Denmark Frederik Colberg
Denmark Rasmus Fladberg
England Chloe Birch
England Lauren Smith

24–22, 18–21, 21–18
Denmark Julie Finne-Ipsen
Denmark Rikke Søby Hansen
France Ronan Labar
France Audrey Fontaine

21–19, 21–14
Denmark Alexander Bond
Denmark Ditte Søby Hansen
Sydney International
Sydney, Australia
International Series
$6,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Chinese Taipei Lu Chia-hung
21–13, 21–16
Chinese Taipei Chen Chun-wei
Japan Shiori Saito
21–14, 21–13
China Xu Wei
Chinese Taipei Lee Fang-chih
Chinese Taipei Lee Fang-jen

10–21, 21–17, 21–13
South Korea Jung Young-keun
South Korea Lee Jae-woo
Japan Yuho Imai
Japan Haruka Yonemoto

21–16, 15–21, 21–18
Japan Erina Honda
Japan Nozomi Shimizu
Chinese Taipei Yang Ming-tse
Chinese Taipei Lee Chia-hsin

21–13, 22–20
South Korea Jung Young-keun
South Korea Kim Na-young
World University Championships
Ramenskoe, Russia
FISU Event
Team/32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
 Chinese Taipei
3–0
 China
Chinese Taipei Wang Tzu-wei
21–6, 21–13
Malaysia Zulfadli Zulkiffli
Japan Ayaho Sugino
21–18, 21–14
Chinese Taipei Chiang Mei-hui
South Korea Choi Sol-gyu
South Korea Kim Jae-hwan

19–21, 21–14, 21–17
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Lee Yang
China Du Peng
China Huang Dongping

21–18, 21–11
South Korea Lee Seung-hee
South Korea Yoon Tae-kyung
Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Hsu Ya-ching

21–13, 21–19
Malaysia Mohd Lutfi Zaim Abdul Khalid
Malaysia Shevon Jemie Lai
September 19 Japan Open
Tokyo, Japan
Superseries
$300,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Malaysia Lee Chong Wei
21–18, 15–21, 21–16
Denmark Jan Ø. Jørgensen
China He Bingjiao
21–14, 7–21, 21–18
China Sun Yu
China Li Junhui
China Liu Yuchen

21–12, 21–12
South Korea Kim Gi-jung
South Korea Ko Sung-hyun
Denmark Christinna Pedersen
Denmark Kamilla Rytter Juhl

19–21, 21–18, 21–12
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen

21–10, 21–15
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Kim Ha-na
Polish International
Bierun, Poland
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Denmark Victor Svendsen
29–27, 21–13
India Sourabh Varma
India Rituparna Das
11–27, 21–7, 21–17
India Rasika Raje
Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han

21–16, 21–9
England Christopher Coles
England Gregory Mairs
India Sanjana Santosh
India Arathi Sara Sunil

19–21, 21–19, 21–14
Ukraine Natalya Voytsekh
Ukraine Yelyzaveta Zharka
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow

21–19, 21–12
Poland Paweł Pietryja
Poland Aneta Wojtkowska
Colombia International
Neiva, Colombia
International Series
$6,000 – 32MS/16WS/16MD/8WD/16XD
Guatemala Rubén Castellanos
1–0 (retired)
Guatemala Rodolfo Ramírez
Guatemala Nikté Sotomayor
21–9, 21–8
Colombia Laura Sanchez
Guatemala Rubén Castellanos
Guatemala Aníbal Marroquín

Walkover
Guatemala Rodolfo Ramírez
Guatemala Jonathan Solís
Colombia Ángela Ordóñez
Colombia Magly Villamizar Ordoñez

21–18, 18–21, 21–19
Colombia Maryi Ordoñez Cabrera
Colombia Natalia Romero
Guatemala Jonathan Solís
Guatemala Nikté Sotomayor

17–21, 21–14, 21–15
Colombia Yamit Gironza
Colombia Tatiana Caicedo Muñoz
September 26 Korea Open
Seoul, South Korea
Superseries
$600,000 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
China Qiao Bin
21–11, 21–23, 21–7
South Korea Son Wan-ho
Japan Akane Yamaguchi
20–22, 21–15, 21–18
South Korea Sung Ji-hyun
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong

15–21, 22–20, 21–18
China Li Junhui
China Liu Yuchen
South Korea Jung Kyung-eun
South Korea Shin Seung-chan

21–13, 21–11
China Luo Ying
China Luo Yu
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Kim Ha-na

21–14, 21–19
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Czech International
Prague, Czech Republic
International Challenge
$17,500 – 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Spain Pablo Abián
10–21, 21–17, 21–15
Germany Fabian Roth
Denmark Natalia Koch Rohde
21–10, 21–15
Denmark Mette Poulsen
Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han

21–17, 20–22, 21–15
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Frederik Søgaard
England Lauren Smith
England Sarah Walker

21–12, 21–18
Bulgaria Mariya Mitsova
Bulgaria Petya Nedelcheva
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Alexandra Bøje

21–19, 21–15
Russia Vasily Kuznetsov
Russia Ekaterina Bolotova
Vietnam International Series
Bac Ninh province, Vietnam
International Series
$6,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Vietnam Nguyễn Tiến Minh
21–14, 23–21
Malaysia Lim Chi Wing
Chinese Taipei Chen Su-yu
21–19, 23–21
Malaysia Lim Yin Fun
Vietnam Đỗ Tuấn Đức
Vietnam Phạm Hồng Nam

17–21, 21–19, 22–20
Malaysia Goh Sze Fei
Malaysia Nur Izzuddin Mohd Rumsani
Vietnam Nguyễn Thị Sen
Vietnam Vũ Thị Trang

21–18, 24–22
Malaysia Lim Yin Loo
Malaysia Yap Cheng Wen
Indonesia Rinov Rivaldy
Indonesia Vania Arianti Sukoco

21–15, 22–20
Indonesia Andika Ramadiansyah
Indonesia Angelica Wiratama
Ethiopia International
Addis Ababa, Ethiopia
International Series
$6,000 – 32MS/32WS/16MD/8WD/16XD
Italy Rosario Maddaloni
21–16, 21–18
Hungary Rudolf Dellenbach
Egypt Menna El-Tanany
10–21, 21–18, 21–18
Zambia Ogar Siamupangila
Italy Matteo Bellucci
Italy Fabio Caponio

21–17, 19–21, 21–13
Italy Lukas Osele
Italy Kevin Strobl
Italy Silvia Garino
Italy Lisa Iversen

21–12, 9–21, 21–15
Zambia Evelyn Siamupangila
Zambia Ogar Siamupangila
Egypt Ahmed Salah
Egypt Menna El-Tanany

21–15, 21–9
Zambia Topsy Phiri
Zambia Elizaberth Chipeleme

October

Week of Tournament Champions Runners-up
October 3 Thailand Open
Bangkok, Thailand
Grand Prix Gold
$120,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
Thailand Tanongsak Saensomboonsuk
21–15, 21–16
Indonesia Sony Dwi Kuncoro
Japan Aya Ohori
25–23, 21–8
Thailand Busanan Ongbamrungphan
Indonesia Berry Angriawan
Indonesia Rian Agung Saputro

17–21, 21–14, 21–18
Japan Takuto Inoue
Japan Yuki Kaneko
Thailand Puttita Supajirakul
Thailand Sapsiree Taerattanachai

21–12, 21–17
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing

21–16, 22–20
Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
Russian Open
Vladivostok, Russia
Grand Prix
$55,000 – 32MS/32WS/16MD/16WD/32XD
Draw
Malaysia Zulfadli Zulkiffli
16–21, 21–19, 21–10
India Siril Verma
India Gadde Ruthvika Shivani
21–10, 21–13
Russia Evgeniya Kosetskaya
Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov

21–15, 21–14
Russia Konstantin Abramov
Russia Alexandr Zinchenko
Russia Anastasia Chervyakova
Russia Olga Morozova

21–14, 22–20
Russia Evgeniya Kosetskaya
Russia Ksenia Polikarpova
India Pranaav Jerry Chopra
India N. Sikki Reddy

21–17, 21–19
Russia Vladimir Ivanov
Russia Valeria Sorokina
Argentina International
Buenos Aires, Argentina
Future Series
$5,000 – 16MS/4WS/8MD/8XD
Draw
Argentina Dino Delmastro
21–17, 21–19
Argentina Serafín Zayas
Argentina Barbara Maria Berruezo
18–21, 24–22, 21–9
Argentina Daiana Garmendia
Argentina Javier de Paepe
Argentina Martin Trejo

19–21, 21–18, 21–11
Argentina Dino Delmastro
Argentina Mateo Delmastro
Argentina Mateo Delmastro
Argentina Micaela Suarez

18–21, 23–21, 21–12
Argentina Javier de Paepe
Argentina Natalia Montiel
Bulgarian International
Sofia, Bulgaria
Future Series
2,000 – 32MS/32WS/16MD/16WD/16XD
Draw
Bulgaria Daniel Nikolov
21–14, 21–18
Scotland Ben Torrance
England Panuga Riou
21–15, 21–16
Malaysia Lyddia Yi Yu Cheah
Bulgaria Daniel Nikolov
Bulgaria Ivan Rusev

21–13, 21–18
Turkey Muhammed Ali Kurt
Turkey Mert Tunco
Turkey Busra Yalçinkaya
Turkey Fatma Nur Yavuz

21–17, 21–17
Malaysia Lyddia Yi Yu Cheah
England Grace King
Turkey Melih Turgut
Turkey Fatma Nur Yavuz

21–13, 21–16
England Ben Stawski
Bulgaria Lubomira Stoynova
October 10 Chinese Taipei Masters
New Taipei City, Taiwan
Grand Prix
$55,000 – 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Draw
India Sourabh Varma
12–10, 12–10, 3–3 (retired)
Malaysia Liew Daren
Japan Ayumi Mine
12–10, 7–11, 11–9, 12–10
Japan Saena Kawakami
Indonesia Fajar Alfian
Indonesia Muhammad Rian Ardianto

11–6, 11–6, 11–13, 9–11, 12–10
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota

12–10, 11–5, 11–7
Japan Shiho Tanaka
Japan Koharu Yonemoto
Hong Kong Tang Chun Man