13th African U20 Championships
Tlemcen2017logo.png
Dates29 June–2 July
Host cityTlemcen, Algeria
VenueStade Lalla Setti
LevelUnder-20
Events43

The 2017 African Junior Athletics Championships was the thirteenth edition of the biennial, continental athletics tournament for African athletes aged 19 years or younger. It was held at the Stade Lalla Setti in Tlemcen, Algeria, between 29 June and 2 July.

Medal summary

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(Wind: +2.8 m/s)
 Thembo Monareng (RSA) 10.41  Tinotenda Matiyenga (ZIM) 10.50  Sharry Dodin (SEY) 10.58
200 metres
(Wind: +1.1 m/s)
 Clarence Munyai (RSA) 20.22 CR  Kundai Maguranyanga (ZIM) 21.11  Tinotenda Matiyenga (ZIM) 21.14
400 metres  Wogen Tucho (ETH) 47.65  Tumo Nkape (BOT) 47.83  Efrem Mekonen (ETH) 48.87
800 metres  Solomon Lekuta (KEN) 1:48.04  Taddesse Lemi (ETH) 1:48.76  Adisu Girma (ETH) 1:49.15
1500 metres  Welde Tufa (ETH) 3:44.39  Kiprugut Boaz (KEN) 3:44.78  Weretaw Esthete (ETH) 3:45.56
5000 metres  Selemon Barega (ETH) 13:51.43  Tesfahun Aklnew (ETH) 13:52.91  Nicholas Kimeli (KEN) 13:54.24
10,000 metres  Nicholas Kimeli (KEN) 29:52.15  Gizachew Hailu (ETH) 29:52.20  Taddesse Tesfahu (ETH) 30:13.95
110 metres hurdles
(Wind: +2.4 m/s)
 Mpho Tladi (RSA) 13.78  Louis François Mendy (SEN) 14.24  Ibrahim Jemal (ETH) 14.27
400 metres hurdles  Merid Alemu (ETH) 53.51  Oussama Hammi (MAR) 54.50  Mooketsi Montshiwa (BOT) 55.03
3000 metres steeplechase  Takele Nigate (ETH) 8:31.36  Tesfaye Deriba (ETH) 8:33.67  Nickson Kiplagat (KEN) 8:42.15
4×100 metres relay  Zimbabwe (ZIM)
Dickson Kapandura
Tinotenda Matiyenga
Donovan Mutariswa
Kundai Maguranyanga
40.64  Gambia (GAM)
Ansumana Bojang
Momodou Sey
Sengan Jobe
Sulayman Touray
41.07  Algeria (ALG)
Mohamed Mahdi Zekraoui
Islam Boukhatem
Islam Zaoui
Mehdi Ani Nait Abdelaziz
41.34
4×400 metres relay  Ethiopia (ETH)
Efrem Mekonen
Wogen Tucho
Ashanafi Debele
Abdurehman Abdo
3:11.89  Botswana (BOT)
Lee Eppie
Tshepico Masalela
Onneile Phokedi
Tumo Nkape
3:16.64  Morocco (MAR)
Hamimi Ossama
Hicham Akankam
Anouar El Aoufi
Achraf El Maliky
3:18.08
10,000 m walk  Yohanis Algaw (ETH) 44:43.47  Bahaeddine Gatri (TUN) 44:43.47  Saïd Touche (ALG) 45:37.41
High jump  Fadi Chehab (TUN) 2.00 m  Aobakwe Nikobela (BOT) 1.90 m  David Deng (ETH) 1.90 m
Pole vault  Reda Boudechiche (ALG) 4.30 m  Youcef Oucheni (ALG) 4.00 m  Abdelrahman Sassi (TUN) 3.20 m
Long jump  Soufiane Zakour (MAR) 7.36 m  Mouhcine Khoua (MAR) 7.33 m  Aaron Pedro (RSA) 7.10 m
Triple jump  Chengetayi Mapaya (ZIM) 16.30 m CR  Adir Gur (ETH) 15.65 m  Soufiane Zakour (MAR) 15.13 m
Shot put  Kayle Blignaut (RSA) 20.08 m  Patrick Duvenage (RSA) 18.31 m  Zegye Moga (ETH) 17.02 m
Discus throw  Patrick Duvenage (RSA) 59.46 m  Werner Visser (RSA) 58.70 m  Mohamed Chachi (MAR) 50.61 m
Hammer throw  Carel Haasbroek (RSA) 68.91 m  Sid Ali Aboudi (ALG) 59.65 m  Oualid Araba (MAR) 56.53 m
Javelin throw  Werner Dames (RSA) 72.75 m  Hernu van Vuuren (RSA) 72.74 m  Kereyu Gulala (ETH) 68.49 m
Decathlon  Tarek Rahmani (TUN) 5770 pts  Wassim Seksaf (ALG) 5709 pts  Hakim Mekerri (ALG) 5129 pts

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(Wind: +0.9 m/s)
 Mgbemena Kelechi Cabri (ZIM) 12.08  Severine Moutia (MRI) 12.44  Abissie Kebede (ETH) 12.45
200 metres
(Wind: +0.5 m/s)
 Ola Buwaro (GAM) 24.60  Tsige Duguma (ETH) 24.71  Mgbemena Kelechi Cabri (ZIM) 24.71
400 metres  Frehiywot Wondie (ETH) 54.43  Mahilet Fikre (ETH) 55.45  Nomatter Kafudzaruma (ZIM) 56.88
800 metres  Tigist Ketema (ETH) 2:05.85  Josephine Chelangat (KEN) 2:06.48  Khadidja Benkacem (MAR) 2:08.26
1500 metres  Joyline Cherotich (KEN) 4:30.57  Fantu Worku (ETH) 4:30.76  Almaz Samuel (ETH) 4:31.59
3000 metres  Joyline Cherotich (KEN) 9:27.11  Sandra Chebet (KEN) 9:27.59  Meselu Berhe (ETH) 9:28.10
5000 metres  Meskerem Mamo (ETH) 15:37.13  Sandra Chebet (KEN) 15:41.64  Kalkidan Fentie (ETH) 15:49.63
100 metres hurdles  Taylon Bieldt (RSA) 13.82  Asmaa Baya Araibia (ALG) 13.98  Gebeyanesh Gadecha (ETH) 15.03
400 metres hurdles  Sara El Hachimi (MAR) 60.62  Deme Abu (ETH) 61.18  Chaima Ouanis (ALG) 63.16
3000 metres steeplechase  Mekides Abebe (ETH) 10:11.80  Maritu Ketema (ETH) 10:12.83 Only 2 competitors
4×100 metres relay  Algeria (ALG)
Menana Djihene Benselka
Asmaa Baya Araibia
Abdelaziz Ait
Chaima Ouanis
48.44  Zimbabwe (ZIM)
Alice Agostino
Gabri Mgbemena
Kudzai Violet Nyachiya
Masciline Watama
51.19 Only 2 teams competing
4×400 metres relay  Ethiopia (ETH)
Mahilet Fikre
Shimbira Niguse
Zinash Hunde
Frehiywot Wondie
3:48.19  Algeria (ALG)
Marjoa Kahli
Chaima Ouanis
Manel Bendaska
Faten Laribi
4:03.09 Only 2 teams competing
10,000 m walk  Ayalnesh Dejene (ETH) 52:14.73  Yehualeye Beletew (ETH) 52:15.14  Souhila Azzi (ALG) 53:49.98
High jump  Yvonne Robson (RSA) 1.74 m  Fatima Elalaoui (MAR) 1.68 m  Khadidja Manel Ameur (ALG) 1.65 m
Pole vault  May Massika Mezioud (ALG) 2.80 m  Hassiba Kasmi (ALG) 2.60 m Only two finishers
Long jump  Asmaa Baya Araibia (ALG) 6.02 m  Zineb Ajalal (MAR) 5.68 m  Fatimata Zougrana (BUR) 5.41 m
Triple jump  Fatimata Zougrana (BUR) 12.55 m (w)  Ajuba Oumede (ETH) 11.94 m  Fatou Badji (SEN) 11.91 m
Shot put  Jana Steinman (RSA) 13.15 m  Yolandi Stander (RSA) 12.72 m  Ouidad Yesli (ALG) 11.68 m
Discus throw  Yolandi Stander (RSA) 49.13 m  Katia Hammoumraoui (ALG) 38.17 m  Naila Dehamnia (ALG) 35.05 m
Hammer throw  Samira Addi (MAR) 56.29 m  Juliane Claire (MRI) 45.55 m  Azza Diff (TUN) 43.94 m
Heptathlon  Jone Kruger (RSA) 4850 pts  Afaf Benhadja (ALG) 4552 pts  Souleyma Ghannay (TUN) 3718 pts

Medal table

[1]

Key
  The host country is highlighted in lavender blue
RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Ethiopia (ETH)13131238
2 South Africa (RSA)124117
3 Algeria (ALG)*48820
4 Kenya (KEN)44210
5 Morocco (MAR)34512
6 Zimbabwe (ZIM)3339
7 Tunisia (TUN)2136
8 Gambia (GAM)1102
9 Burkina Faso (BUR)1012
10 Botswana (BOT)0314
11 Mauritius (MRI)0202
12 Senegal (SEN)0112
13 Seychelles (SEY)0011
Totals (13 nations)434438125

References

  1. ^ "Medal table" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2017-08-05. Retrieved 2017-08-05.
Results