2017 World Mixed Curling Championship
Host cityChampéry, Switzerland
ArenaPalladium de Champéry
DatesOctober 6–14
Winner Scotland
SkipGrant Hardie
ThirdRhiann Macleod
SecondBilly Morton
LeadBarbara McFarlane
Finalist Canada
« 2016
2018 »

The 2017 World Mixed Curling Championship was held from October 6 to 14 at the Palladium de Champéry in Champéry, Switzerland.[1]

Teams

[2]

Group A

 Croatia  Estonia  Hungary  Wales

Fourth: Alen Cadez
Third: Iva Penava
Second: Drazen Cutic
Lead: Anita Sajfar

Fourth: Andres Jakobson
Third: Margit Peebo
Second: Tarmo Vaehesoo
Lead: Marcella Tammes

Fourth: Gergely Szabo
Third: Blanka Pathy-Dencsoe
Second: David Balazs
Lead: Orsolya Toth-Csoesz

Fourth: Adrian Meikle
Third: Dawn Watson
Second: Andrew Tanner
Lead: Laura Beever

 Japan  Russia  Slovenia

Fourth: Ayato Sasaki
Third: Mika Okuyama
Second: Nobuaki Yamaguchi (Skip)
Lead: Chiharu Meguro

Fourth: Alexey Stukalskiy
Third: Mariia Ermeichuk
Second: Oleg Krasikov
Lead: Margarita Evdokimova

Fourth: Jure Culic
Third: Ajda Zavrtanik Drglin
Second: Gregor Verbinc
Lead: Lea Tehovnik

Group B

 Belarus  Brazil  China  France

Fourth: Pavel Petrov
Third: Polina Petrova
Second: Mikalai Kryshtopa
Lead: Evgeniya Orlis

Fourth: Marcello Cabral de Mello
Third: Aline Goncalves
Second: Sergio Mitsuo Vilela
Lead: Luciana Barrella

Fourth: Liu Sijia
Third: Ling Zhi
Second: Han Yu
Lead: Wang Weihaoping

Fourth: Stephane Vergnaud
Third: Allison Brageul
Second: Laurent Vergnaud
Lead: Celine Lagree

 Latvia  Sweden  United States

Fourth: Janis Rudzitis
Third: Jelena Rudzite
Second: Ritvars Graumanis
Lead: Dace Spilnere-Pucina

Fourth: Patric Mabergs
Third: Isabella Wranå (Skip)
Second: Johannes Patz
Lead: Sofia Mabergs

Fourth: Hunter Clawson
Third: Emily Anderson
Second: Caleb Clawson
Lead: Lexi Lanigan

Group C

 Spain  Denmark  Ireland  Kazakhstan

Fourth: Sergio Vez
Third: Oihane Otaegi
Second: Mikel Unanue
Lead: Leire Otaegi

Fourth: Mikael Qvist
Third: Trine Qvist
Second: Alexander Qvist
Lead: Gabriella Qvist

Fourth: Alan Mitchell
Third: Jacqueline Barr
Second: Ross Barr
Lead: Claire McCormick

Fourth: Viktor Kim
Third: Sitora Alliyarova
Second: Abylaikhan Zhuzbay
Lead: Angelina Ebauyer

 South Korea  Luxembourg  New Zealand  Scotland

Fourth: Kim Chi-gu
Third: Ryu Yeong-joo
Second: Jeon Jae-ik
Lead: Choi Soo-yeon

Fourth: Alex Benoy
Third: Karen Wauters
Second: Marc Husi
Lead: Susi Benoy

Fourth: Thivya Jeyaranjan
Third: Anton Hood
Second: Brittany Taylor
Lead: Dean Fotti

Fourth: Grant Hardie
Third: Rhiann Macleod
Second: Billy Morton
Lead: Barbara McFarlane

Group D

 Austria  Czech Republic  Finland  Hong Kong

Fourth: Andreas Unterberger
Third: Hannah Augustin
Second: Gernot Higatzberger
Lead: Celine Moser

Fourth: Jaroslav Vedral
Third: Andrea Krupanska
Second: Lukas Klipa
Lead: Denisa Postova

Fourth: Jussi Uusipaavalniemi
Third: Laura Kitti
Second: Paavo Kuosmanen
Lead: Johanna Pyyhtia

Fourth: Jason Chang
Third: Ling-Yue Hung
Second: Derek Leung
Lead: Julie Morrison

 Israel  Norway   Switzerland  Slovakia

Fourth: Adam Freilich
Third: Elana Sone
Second: Leonid Rivkind
Lead: Andrea Stark

Fourth: Wilhelm Naess (Vice)
Third: Ingvild Skaga (Skip)
Second: Martin Sesaker
Lead: Eirin Mesloe

Fourth: Yannick Schwaller
Third: Elena Stern
Second: Michael Brunner
Lead: Céline Koller

Fourth: Patrik Kapralik
Third: Daniela Matulova (Vice)
Second: Juraj Gallo (Skip)
Lead: Slavka Zubercova

Group E

 Australia  Canada  England

Fourth: Hugh Millikin
Third: Kim Forge
Second: Christopher Ordog
Lead: Helen Williams

Fourth: Trevor Bonot
Third: Jacqueline McCormick
Second: Kory Carr
Lead: Megan Carr

Fourth: Andrew Woolston
Third: Lesley Gregory
Second: Martin Gregory
Lead: Kirsty Balfour

 Germany  Netherlands  Poland  Turkey

Fourth: Andrea Schoepp
Third: Rainer Schöpp (Skip)
Second: Lisa Ruch
Lead: Michael Wiest

Fourth: Danny Van Den Berg
Third: Bonnie Nilhamn
Second: Willem Van Der Steeg
Lead: Jiska Kortekaas-Bun

Fourth: Andrzej Augustyniak
Third: Adela Walczak
Second: Kasper Knebloch
Lead: Karolina Startek

Fourth: Dilşat Yıldız (Vice)
Third: Alican Karatas (Skip)
Second: Semiha Konuksever
Lead: Orhun Yuce

 Italy(Cavullo) Withdrew

 China (Sijja) Moved To Group B

Round robin standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Group A Skip W L
 Russia Alexey Stukalskiy 6 0
 Hungary Gergely Szabo 4 2
 Estonia Andres Jakobson 3 3
 Japan Nobuaki Yamaguchi 3 3
 Wales Adrian Meikle 3 3
 Croatia Alen Cadez 1 5
 Slovenia Jure Culic 1 5
Group B Skip W L
 Sweden Isabella Wranå 6 0
 China Liu Sijia 4 2
 United States Hunter Clawson 4 2
 Belarus Pavel Petrov 3 3
 Latvia Janis Rudzitis 2 4
 Brazil Marcelo Cabral de Mello 1 5
 France Stephane Vergnaud 1 5
Group C Skip W L
 South Korea Kim Chi-gu 7 0
 Scotland Grant Hardie 6 1
 Spain Sergio Vez 5 2
 Ireland Alan Mitchell 4 3
 Denmark Mikael Qvist 3 4
 New Zealand Thivya Jeyaranjan 2 5
 Kazakhstan Viktor Kim 1 6
 Luxembourg Alex Benoy 0 7
Group D Skip W L
 Norway Ingvild Skaga 5 2
 Czech Republic Jaroslav Vedral 5 2
 Israel Adam Freilich 4 3
 Slovakia Juraj Gallo 4 3
  Switzerland Yannick Schwaller 4 3
 Hong Kong Jason Chang 3 4
 Finland Jussi Uusipaavalniemi 3 4
 Austria Andreas Unterberger 0 7
Group E Skip W L
 Canada Trevor Bonot 6 0
 Turkey Alican Karatas 5 1
 Poland Andrzej Augustyniak 4 2
 England Andrew Woolston 3 3
 Germany Rainer Schöpp 2 4
 Australia Hugh Millikin 1 5
 Netherlands Danny Van Den Berg 0 6

Playoffs

1/8 Finals Quarterfinals Semifinals Gold Medal Game
            
1  Norway 6
16  England 5
 Norway 6
 Turkey 0
8  Hungary 3
9  Turkey 8
 Norway 3
 Canada 5
5  Canada 4
12  Poland 3
 Canada 9
 Russia 1
4  Russia 6
13  Israel 3
 Canada 5
 Scotland 8
3  Sweden 6
14  United States 5
 Sweden 4
 Scotland 7
6  Scotland 4
11  Spain 2
 Scotland 6
 Czech Republic 2
7  China 4
10  Czech Republic 6
 Czech Republic 7
 Estonia 4
2  South Korea 4
15  Estonia 7
Bronze Medal Game
 Norway 6
 Czech Republic 7

1/8 Finals

Friday, October 13, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 0 0 0 1 1 0 1 X 3
 Russia a hammer icon 0 3 2 0 0 1 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England a hammer icon 1 0 1 0 1 0 2 0 5
 Norway 0 1 0 3 0 1 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 0 0 1 0 0 1 1 3
 Canada a hammer icon 2 0 0 0 1 1 0 0 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey a hammer icon 2 0 2 1 0 1 2 X 8
 Hungary 0 1 0 0 2 0 0 X 3

Friday, October 13, 13:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 United States 0 0 0 2 0 1 0 2 0 5
 Sweden a hammer icon 2 0 0 0 2 0 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic a hammer icon 3 0 1 0 0 2 0 X 6
 China 0 1 0 1 1 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland a hammer icon 2 0 0 1 1 0 0 X 4
 Spain 0 1 1 0 0 0 0 X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia a hammer icon 1 0 0 3 0 2 1 X 7
 South Korea 0 2 1 0 1 0 0 X 4

1/4 Finals

Friday, October 13, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Czech Republic a hammer icon 2 0 0 1 0 0 0 1 3 7
 Estonia 0 1 1 0 1 0 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland a hammer icon 2 0 2 0 1 0 2 X 7
 Sweden 0 1 0 2 0 1 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey a hammer icon 0 0 0 0 0 0 0 X 0
 Norway 0 0 0 0 3 0 3 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia a hammer icon 0 0 0 0 1 0 X X 1
 Canada 0 3 2 2 0 2 X X 9

1/2 Finals

Saturday, October 14, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 2 0 0 0 0 1 0 3
 Canada a hammer icon 1 0 1 1 0 1 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland a hammer icon 2 2 0 2 0 0 0 X 6
 Czech Republic 0 0 1 0 0 1 0 X 2

Final

Saturday, October 14, 14:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Scotland 0 1 2 1 0 1 0 0 3 8
 Canada a hammer icon 1 0 0 0 1 0 2 1 0 5


Bronze final

Saturday, October 14, 14:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 0 0 0 2 0 2 3 7
 Norway a hammer icon 0 2 2 1 0 1 0 0 6

References

  1. ^ "WCF Annual General Assembly 2016". World Curling Federation. 10 September 2016. Retrieved 7 May 2017.
  2. ^ Teams