2nd European Athletics Youth Championships
Dates5–8 July 2018
Host cityGyőr, Hungary
VenueOlympic Sport Park
LevelYouth
TypeOutdoor
Events40
Participation1135 athletes from
50 nations
2016
2022 Jerusalem →

The 2018 European Athletics Youth Championships was the second edition of the biennial, continental athletics competition for European athletes aged fifteen to seventeen. It was held in Győr, Hungary from 5 to 8 July at the Olympic Sport Park.[1]

Medal summary

Legend

Boys

Track

Event Gold Silver Bronze
100 metres Raphael Bouju
 Netherlands
10.64 Dominik Illovszky
 Hungary
10.70 Pål Haugen Lillefosse [no]
 Norway
10.72 NYB
200 metres Alexander Czysch
 Germany
21.15 =CR Daniel Regenfuß
 Germany
21.19 Jiří Pechar
 Czech Republic
21.31
400 metres Lorenzo Benati
 Italy
46.85 CR NYB Ethan Brown
 Great Britain
46.87 PB Ludovic Ouceni
 France
47.01 PB
800 metres Max Burgin
 Great Britain
1:47.36 CR Eric Guzmán
 Spain
1:49.19 PB João Miguel Peixoto
 Portugal
1:49.42 NYB
1500 metres Kane Elliott
 Great Britain
3:55.26 CR Bence Apáti
 Hungary
3:55.53 Andrej Paulíny
 Slovakia
3:55.58 NYB
3000 metres Thomas Keen
 Great Britain
8:27.38 Ömer Amaçtan
 Turkey
8:28.04 PB Ryan Oosting
 Netherlands
8:28.22 PB
110 metres hurdles Sam Bennett
 Great Britain
13.19 CR Kenny Fletcher
 France
13.49 Nick Rüegg
  Switzerland
13.74
400 metres hurdles Martin Fraysse
 France
Dániel Huller
 Hungary
50.630 CR Not awarded Karl Johnson
 Great Britain
50.90 NYB
2000 metres steeplechase Baptiste Guyon
 France
5:43.92 CR Pol Oriach
 Spain
5:46.81 PB Etson Barros
 Portugal
5:49.79 NYB
Medley relay  Italy
Federico Manini
Federico Guglielmi
Francesco Domenico Rossi
Lorenzo Benati
Luca Pierani*
1:53.01 EYL  Turkey
Konuralp Tiritoğlu
Kaan Gacar
Kubilay Ençu
Ilyas Çanakçı
Tibet Sancak*
1:53.84  Poland
Rafał Łupiński
Adam Łukomski
Jakub Pająk
Mikołaj Kotyra
Szymon Szachniewicz*
Patryk Grzegorzewicz*
1:53.97
10,000 metres walk Davide Finocchietti
 Italy
45:01.33 Aldo Andrei
 Italy
45:03.50 Özgür Topsakal
 Turkey
45:09.22 PB

* Indicates the athlete only competed in the preliminary heats and received medals.

Field

Event Gold Silver Bronze
High jump Dominic Ogbechie [no]
 Great Britain
2.16 =PB Oleh Doroshchuk
 Ukraine
2.13 Nikola Mujanović
 Serbia
2.10
Pole vault Pål Haugen Lillefosse [no]
 Norway
5.46 CR Baptiste Thiery
 France
5.30 PB Eerik Haamer
 Estonia
5.10 NYB
Long jump Nick Schmahl
 Germany
7.60 Davide Favro
 Italy
7.29 Bryan Mucret
 France
7.22
Triple jump Batuhan Çakır
 Turkey
15.62 Carl af Forselles
 Sweden
15.36 PB Rustam Mammadov
 Azerbaijan
15.16 PB
Shot put Aliaksei Aleksandrovich
 Belarus
20.97 NYB Carmelo Musci
 Italy
20.37 PB Piotr Goździewicz
 Poland
18.88
Discus throw Yasiel Brayan Sotero
 Spain
64.31 CR Fabian Weinberg
 Norway
58.84 Gracjan Kozak
 Poland
57.76
Hammer throw Myhaylo Kokhan
 Ukraine
87.82 WYB Valentin Andreev
 Bulgaria
81.41 NYB Tomasz Ratajczyk
 Poland
76.01 PB
Javelin throw Marek Mucha
 Poland
80.01 CR Gerasimos Kalogerakis
 Greece
77.45 PB Topias Laine
 Finland
75.83 PB

Combined

Event Gold Silver Bronze
Decathlon Aleksandr Komarov
 Authorised Neutral Athletes
7703 Oļegs Kozjakovs
 Latvia
7663 Sven Jansons
 Netherlands
7604

Girls

Track

Event Gold Silver Bronze
100 metres Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir
 Iceland
11.741 Pamera Losange
 France
Boglárka Takács
 Hungary
11.747 Not awarded
200 metres Rhasidat Adeleke
 Ireland
23.52 EYL Gemima Joseph
 France
23.60 NYB Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir
 Iceland
23.73 NYB
400 metres Barbora Malíková
 Czech Republic
52.66 CR Marie Scheppan
 Germany
52.82 PB Olesya Soldatova
 Authorised Neutral Athletes
53.09 PB
800 metres Keely Hodgkinson
 Great Britain
2:04.84 CR Sophie O'Sullivan
 Ireland
2:06.05 Gaël de Coninck
 Sweden
2:06.14
1500 metres Sarah Healy
 Ireland
4:18.71 CR Emily Williams
 Great Britain
4:22.11 Klaudia Kazimierska
 Poland
4:22.90
3000 metres Sarah Healy
 Ireland
9:18.05 CR İnci Kalkan
 Turkey
9:24.01 PB Alessia Zarbo
 France
9:25.25 PB
100 metres hurdles Martine Hjørnevik
 Norway
13.26 EYL Zoë Sedney
 Netherlands
13.34 Johanna Plank
 Austria
13.40 NYB
400 metres hurdles Gisèle Wender
 Germany
58.88 PB Emma Silvestri
 Italy
59.04 PB Lena Pressler
 Austria
59.11 NYB
2000 metres steeplechase Léna Lebrun
 France
6:35.41 WYL Claire Palou
 France
6:39.20 Paula Schneiders
 Germany
6:40.00 PB
Medley relay  Italy
Rebecca Menchini
Noemi Cavalleri
Alessia Cappabianca
Chiara Gherardi
Eleonora Foudraz*
2:07.46 CR NYB  Czech Republic
Tereza Marková
Barbora Šplechtnová
Veronika Milotová
Barbora Malíková
Barbora Hůlková*
Denisa Folková*
2:09.41  Romania
Bianca Toader
Vanessa Balaci
Maria Scrob
Adina Cîrciogel
2:09.99
5000 metres walk Hanna Zubkova
 Belarus
22:45.47 CR Olga Fiaska
 Greece
23:39.12 Simona Bertini
 Italy
24:18.80 PB

* Indicates the athlete only competed in the preliminary heats and received medals.

Field

Event Gold Silver Bronze
High jump Yaroslava Mahuchikh
 Ukraine
1.94 CR Jessica Kähärä
 Finland
1.83 PB Maria Kochanova
 Authorised Neutral Athletes
1.83
Pole vault Leni Wildgrube
 Germany
4.26 CR Emma Brentel
 France
4.16 NYB Krystsina Kantsavienka
 Belarus
4.00
Long jump Tilde Johansson
 Sweden
6.33 Emma Piffaretti
  Switzerland
6.25 Spiridoula Karidi
 Greece
6.23 NYB
Triple jump María Vicente
 Spain
13.95 CR Aleksandra Nacheva
 Bulgaria
13.88 Jessica Kähärä
 Finland
13.29 NYB
Shot put Lizaveta Dorts
 Belarus
17.34 Nina Capațina
 Moldova
17.27 Alida van Daalen
 Netherlands
17.08
Discus throw Violetta Ignatyeva
 Authorised Neutral Athletes
54.56 PB Alida van Daalen
 Netherlands
52.93 PB Özlem Becerek
 Turkey
51.93
Hammer throw Valeriya Ivanenko
 Ukraine
73.25 Sara Killinen
 Finland
69.52 PB Stavroula Kosmidou
 Greece
65.98
Javelin throw Aliaksandra Konshyna
 Belarus
56.71 PB Münevver Hancı
 Turkey
56.28 Gedly Tugi
 Estonia
55.28 NYB

Combined

Event Gold Silver Bronze
Heptathlon María Vicente
 Spain
6221 WYB, CR Kristīne Blaževiča
 Latvia
5629 PB Chiara-Belinda Schuler
 Austria
5615 PB

Medal table

  *   Host nation (Hungary)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Great Britain (GBR)6219
2 Italy (ITA)4419
3 Germany (GER)4217
4 Belarus (BLR)4015
5 France (FRA)36312
6 Spain (ESP)3205
7 Ireland (IRL)3104
 Ukraine (UKR)3104
9 Norway (NOR)2114
 Authorised Neutral Athletes (ANA)[1]2024
10 Turkey (TUR)1427
11 Hungary (HUN)*1304
12 Netherlands (NED)1236
13 Czech Republic (CZE)1113
 Sweden (SWE)1113
15 Poland (POL)1056
16 Iceland (ISL)1012
17 Finland (FIN)0224
 Greece (GRE)0224
19 Bulgaria (BUL)0202
 Latvia (LAT)0202
21  Switzerland (SUI)0112
22 Moldova (MLD)0101
23 Austria (AUT)0033
24 Estonia (EST)0022
 Portugal (POR)0022
26 Azerbaijan (AZE)0011
 Romania (ROU)0011
 Serbia (SRB)0011
 Slovakia (SVK)0011
Totals (29 nations)414039120
Notes

^[1] Medals won by athletes competing as Authorised Neutral Athletes were not included in the official medal table.[2]

Participating nations

1135 competitors (538 boys and 597 girls) from 50 countries are expected to compete.[3]

Records

Under-18 World Best Performances

Athlete Nation Event Result Round Date
María Vicente  Spain Girls' heptathlon 6221 pts Final 6 July
Myhaylo Kokhan  Ukraine Boys' hammer throw 87.82 m Final 7 July

Championship Records

Athlete Nation Event Result Round Date
Hanna Zubkova  Belarus Girls' 5000m race walk 22:45.47 Final 5 July
Sara Killinen  Finland Girls' hammer throw 67.25 m Qualification
Valeriya Ivanenko  Ukraine Girls' hammer throw 74.36 m Qualification
Patience Jumbo-Gula  Ireland Girls' 100m 11.59 (+0.7 m/s) Semifinals
María Vicente  Spain Girls' long jump 6.37 (+1.8 m/s) Heptathlon 6 July
Sam Bennett  Great Britain Boys' 110m hurdles 13.33 (+1.7 m/s) Heats
Kenny Fletcher  France Boys' 110m hurdles 13.30 (+2.0 m/s) Heats
Myhaylo Kokhan  Ukraine Boys' hammer throw 82.42 m Qualification
Sarah Healy  Ireland Girls' 3000m 9:18.05 Final
Yasiel Brayan Sotero  Spain Boys' discus throw 64.31 m Final
Gaël de Coninck  Sweden Girls' 800m 2:06.51 Semifinals
Pol Oriach  Spain Boys' 2000m steeplechase 5:52.56 Heats
Leni Wildgrube  Germany Girls' pole vault 4.26 m Final 7 July
Lorenzo Benati  Italy Boys' 400m 46.85 Final
Barbora Malíková  Czech Republic Girls' 400m 52.66 Final
Kane Elliott  Great Britain Boys' 1500m 3:55.26 Final
Marek Mucha  Poland Boys' javelin throw 80.01 m Final
Alexander Czysch  Germany Boys' 200m 21.15 Final
Aleksandra Nacheva  Bulgaria Girls' triple jump 13.32 m (+1.8 m/s) Qualification
Sam Bennett  Great Britain Boys' 110m hurdles 13.19 (+0.8 m/s) Final
Keely Hodgkinson  Great Britain Girls' 800m 2:04.84 Final
Martin Fraysse  France Boys' 400m hurdles 50.63 Final 8 July
Dániel Huller  Hungary
Max Burgin  Great Britain Boys' 800m 1:47.36 Final
Sarah Healy  Ireland Girls' 1500m 4:18.71 Final
Baptiste Guyon  France Boys' 2000m steeplechase 5:43.92 Final
María Vicente  Spain Girls' triple jump 13.95 m (+1.1 m/s) Final
Pål Haugen Lillefosse  Norway Boys' pole vault 5.46 m Final
Rebecca Menchini
Noemi Cavalleri
Alessia Cappabianca
Chiara Gherardi
 Italy Girls' medley relay 2:07.46 Final
Yaroslava Mahuchikh  Ukraine Girls' high jump 1.94 m Final

References

  1. ^ "Györ set to welcome Europe's top U18 prospects". EAA. 16 May 2017. Archived from the original on 3 July 2018. Retrieved 3 July 2018.
  2. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2018-07-09. Retrieved 2018-07-08.CS1 maint: archived copy as title (link)
  3. ^ "Final Entries - Athletes List by event" (PDF). EAA. 28 June 2018. Archived from the original (PDF) on 5 July 2018. Retrieved 5 July 2018.