African U18 and U20 Championships
Abidjan2019logo.png
Dates16–20 April
Host cityAbidjan, Ivory Coast
VenueStade Félix Houphouët-Boigny
LevelU20 and U18
Events44 U20 & 39 U18
2017 Tlemcen (U20)
2015 Reduit (U18)
2021 →

The 2019 African U20 Championships in Athletics was the fourteenth edition of the biennial, continental athletics tournament for African athletes aged 19 years or younger, for the first time held jointly with the African U18 Championships in Athletics. It was held at the Stade Félix Houphouët-Boigny in Abidjan, Ivory Coast, between 16 and 20 April.[1]

Medal Table

  *   Host nation (Ivory Coast)

RankNOCGoldSilverBronzeTotal
1 South Africa (RSA)26201056
2 Kenya (KEN)17161144
3 Nigeria (NGR)1361332
4 Egypt (EGY)77620
5 Ethiopia (ETH)6101430
6 Algeria (ALG)54413
7 Gambia (GAM)1438
8 Morocco (MAR)1405
9 Senegal (SEN)1214
10 Ghana (GHA)1124
11 Uganda (UGA)1113
12 Tunisia (TUN)1045
13 Djibouti (DJI)1001
14 Seychelles (SEY)0202
15 Ivory Coast (CIV)0123
16 Cameroon (CMR)0112
 Mauritius (MRI)0112
18 Zambia (ZAM)0101
19 Burkina Faso (BUR)0033
20 Namibia (NAM)0022
21 Zimbabwe (ZIM)0011
Totals (21 NOCs)818179241

Medal summary

Men (U20)

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(Wind: +0.5 m/s)
 Enoch Adegoke (NGR) 10.29 CR  Shaun Maswanganyi (RSA) 10.35  Luke Davids (RSA) 10.35
200 metres
(Wind: -0.1 m/s)
 Shaun Maswanganyi (RSA) 20.77  Luke Davids (RSA) 20.98  Edwin Kwabla Gadayi (GHA) 21.04
400 metres  Modou Lamine Bah (GAM) 46.91  Luyando Mudenda (ZAM) 47.37  Mustefa Edeo Kabeto (ETH) 47.49
800 metres  Kipngetich Ngeno (KEN) 1:45.25 CR  Joseph Rotiken (KEN) 1:46.51  Edrissa Marong (GAM) 1:47.20 NR
1500 metres  George Manangoi (KEN) 3:47.55  Nickson Lesiyia (KEN) 3:48.87  Melese Nberet (ETH) 3:49.64
5000 metres  Edward Zakayo (KEN) 13:13.06 CR  Jacob Kiprop (KEN) 13:14.44  Reuben Pogisho (KEN) 13:43.46
10,000 metres  Bravin Kipkogei Kiptoo (KEN) 28:17.06  Samuel Kibet (UGA) 28:22.26  Emmanuel Kiprotich Korir (KEN) 28:26.46
110 metres hurdles (99 cm)
(Wind: +0.6 m/s)
 Michael Schoeman (RSA) 14.00  Jeremie Lararaudeuse (MRI) 14.06  Mamadou Sakho (SEN) 14.54
400 metres hurdles  Sokwakhana Zazini (RSA) 50.35  Ismail Manyani (MAR) 51.16  Gadisa Bayu (ETH) 51.82
3000 metres steeplechase  Leonard Bett (KEN) 8:25.60  Brian Kipkoech Limo (KEN) 8:35.53  Lamecha Girma (ETH) 8:48.56
4×100 metres relay  Nigeria (NGR)
Gershon Omubo
Shedrack Akpeki
Alaba Akintola
Enoch Adegoke
40.21  Gambia (GAM) 41.20  Ivory Coast (CIV) 42.00
4×400 metres relay  Kenya (KEN) 3:10.06  Ethiopia (ETH) 3:10.99  Nigeria (NGR)
Nnabukwo Gbaruko
Shedrack Akpeki
Nsikak Okon
Jeremiah Nathaniel
3:14.15
10,000 m walk  Dominic Samson Ndigiti (KEN) 43:27.21  Abdulrahman Mahmoud (EGY) 45:20.46  Mehdi Abidi (ALG) 46:27.31
High jump  Breyton Poole (RSA) 2.18 m CR  Bilel Afer (ALG)
 Lim Koung Duop (ETH)
2.06 m Not awarded
Pole vault  Valko van Wyk [es] (RSA) 4.65 m Only one finisher
Long jump  Omod Okugn (ETH) 7.35 m  Remember Afaxoe (GHA) 7.28 m  Bekele Jilo (ETH) 7.28 m
Triple jump  Adir Gur (ETH) 15.77 m  Kangogo (KEN) 15.65 m  Prosper Dezardin (MRI) 15.33 m (w)
Shot put (6 kg)  Motaz Mohamed El Said (EGY) 19.21 m  Chris van Niekerk (RSA) 18.40 m  Ryan Williams (NAM) 16.02 m
Discus throw (1.75 kg)  Chris van Niekerk (RSA) 56.49 m  Francois Prinsloo (RSA) 55.79 m  Ryan Williams (NAM) 53.37 m
Hammer throw (6 kg)  Youssef Hesham Mohamed (EGY) 65.09 m  Ali Hesham Mohamed Ahmed (EGY) 64.85 m  Cedric Botshello Kobokane (RSA) 61.01 m
Javelin throw
Decathlon
(U20)
 Mohamed Zadi (ALG) 6373 pts  El Sayed Ramy Ahmed (EGY) ?  Erewa Peremobowei Law (NGR) ?

Women (U20)

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(Wind: +0.2 m/s)
 Rosemary Chukwuma (NGR) 11.62  Rose Xeyi (RSA) 11.75  Grace Nwokocha (NGR) 11.88
200 metres
(Wind: +0.5 m/s)
 Rosemary Chukwuma (NGR) 23.81  Antoinette van der Merwe (RSA) 23.97  Esther Peter Okon (NGR) 24.20
400 metres  Mary Moraa (KEN) 53.57  Sara Ehachimi (MAR) 55.02  Glory Patrick Okon (NGR) 55.18
800 metres  Jackline Wambui (KEN) 2:04.29  Hirut Meshesha (ETH) 2:04.70  Lydia Jerito (KEN) 2:04.78
1500 metres  Diribe Welteji (ETH) 4:11.59  Edinah Jebitok (KEN) 4:13.02  Mercyline Cherono (KEN) 4:15.95
3000 metres  Alemitu Tariku (ETH) 9:33.53  Emmaculate Anyango (KEN) 9:36.05  Tsihan Haile (ETH) 9:37.06
5000 metres  Beatrice Chebet (KEN) 16:02.66  Dolphine Omare (KEN) 16:07.42  Sarah Chelangat (UGA) 16:09.96
100 metres hurdles
(Wind: +0.7 m/s)
 Rogail Joseph (RSA) 13.97  Antoinette van der Merwe (RSA) 14.09  Victoria Adunbi (NGR) 14.42
400 metres hurdles  Rogail Joseph (RSA) 57.37 CR  Gontse Morake (RSA) 58.85  Loubna Benhadja (ALG) 59.18
3000 metres steeplechase  Fancy Cherono (KEN) 9:48.56 CR  Karen Chebet (KEN) 9:51.41  Lomi Teferea (ETH) 10:12.18
4×100 metres relay  Nigeria (NGR)
Grace Nwokocha
Stella Ayanleke
Esther Okon
Rosemary Chukwuma
45.56  South Africa (RSA) 46.36  Ivory Coast (CIV) 47.84
4×400 metres relay  Ethiopia (ETH) 3:39.82  South Africa (RSA) 4:40.54  Nigeria (NGR)
Blessing Oladoye
Blessing Ovwighonadjebere
Glory Patrick
Juliana Abayomi
4:41.86
10,000 m walk  Rihem Bouzid (TUN) 51:47.8  Betwe Gerahunmar (ETH) 52:19.1  Masire Teshagesinta (ETH) 53:47.9
High jump  Rose Yeboah (GHA) 1.83 m  Natacha Chetty (SEY) 1.77 m  Kristi Snyman (RSA) 1.75 m
Pole vault  Isra Moradhi (EGY) 3.30 m  Yasmeen Hazeem (EGY) 3.30 m  Imen Rhouma (TUN) 3.30 m
Long jump  Faith Jepkemboi Kipsang (KEN) 5.83 m  Rose Xeyi (RSA) 5.81 m  Victory George (ETH) 5.70 m
Triple jump  Onaara Obamuwagun (NGR) 12.78 m  Gontse Morake (RSA) 12.47 m  Dorothy Kavumba (ZIM) 12.41 m
Shot put
Discus throw  Princess Kara (NGR) 50.04 m  Rima Ahmed (EGY) 46.95 m  Tsehaye Teklu (ETH) 45.93 m
Hammer throw  Rawan Ayman Ibrahim Barakat (EGY) 60.83 m CR  Zeroual Zineb (MAR) 47.34 m  Abdelafou Zainab (TUN) 42.10 m
Javelin throw  Josephine Lalam (UGA) 49.78 m  Savannah Combrink (RSA) 46.84 m  Dorothy Roro (KEN) 45.69 m
Heptathlon  Ouidad Yesli (ALG) 4431 pts  Blessing Ovwighonadjebere (NGR) 4320 pts  Hania Abdalah (ALG) 4148 pts

Boys (U18)

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(Wind: +0.7 m/s)
 Thabang Hlohlolo (RSA) 10.61  Eckhardt Potgieter (RSA) 10.64  Vuyo Ndlovu (RSA) 10.65
200 metres
(Wind: 0.0 m/s)
 Sinesipho Dambile (RSA) 20.52 CR  Eckhardt Potgieter (RSA) 21.29  Israel Dome Anam (GHA) 21.42
400 metres  Lythe Pillay (RSA) 46.26 CR  Brian Onyari Tinega (KEN) 46.73  Antonie Nortje (RSA) 46.99
800 metres  Abdo Razack Hassan (DJI) 1:46.54 CR  Mohamed Ali Gouaned (ALG) 1:47.88  Kenneth Kirui (KEN) 1:47.89
1500 metres  Vincent Kibet Keter (KEN) 3:40.28  Gezahign Yihun (ETH) 3:43.64  Peter Kibui Wangari (KEN) 3:45.50
3000 metres  Emmanuel Korir Kiplagat (KEN) 8:14.3  Gezahign Yihun (ETH) 8:14.51  Gideon Kipkertich Ronoh (KEN) 8:17.83
110 metres hurdles (91.4 cm)
(Wind: +0.1 m/s)
 Reinhardt Strauss (RSA) 13.92 CR  Jorin Leonard Bangue (CMR) 13.93  Youssef Badawy (EGY) 14.17
400 metres hurdles  Lutodio Custodio (RSA) 52.53  Ndikponke Okure (NGR) 53.39  Youssef Badawy (EGY) 53.49
2000 metres steeplechase  Bikila Tadese (ETH) 5:35.47 CR  Kibet Chepkwony (KEN) 5:37.36  Ronald Kipngetich (KEN) 5:39.21
Medley relay  South Africa (RSA)
Antonie Nortje
Thabang Hlohlo
Lythe Pillay
Sinesipho Dambile
1:49.50  Nigeria (NGR) 1:53.56  Gambia (GAM) 1:55.18
10,000 m walk  Abdenour Ameur (ALG) 51:15.21  Osama Hussin Ahmed (EGY) 52:47.83  Oussama Aouina (TUN) 53:19.19
High jump  Best Erhire Omamuyovwi (NGR) 2.08 m  Joshua Onezime (SEY) 2.06 m  Ziad Mohamed Kamal (EGY) 2.04 m
Pole vault  Kyer Rademeyer (RSA) 5.10 m  Nikolam Van Huysteen (RSA) 4.80 m  Ayndlem Belayabebe (ETH) 3.60 m
Long jump  Jason Tito (RSA) 7.40 m  Jaugu Sarjo (GAM) 6.76 m  Olatunde Olaolu (NGR) 6.60 m
Triple jump  Collins Kipkorir (KEN) 14.82 m  Best Erhire Omamuyovwi (NGR) 14.77 m  Jason Tito (RSA) 14.57 m
Shot put (5 kg)  Mohamed Osama Mohamed (EGY) 19.52 m  Douw Kruger (RSA) 19.03 m  Wynand Swanepoel (RSA) 17.82 m
Discus throw (1.5 kg)  Mohamed Osama Mohamed (EGY) 58.91 m  Wynand Swanepoel (RSA) 57.64 m  Douw Kruger (RSA) 51.10 m
Hammer throw (5 kg)  Mohamed Saeed (EGY) 68.66 m  Abdelmalak Benziada (ALG) 56.36 m  Mentesnot Mersha (ETH) 54.19 m
Javelin throw (700 g)  Nnamdi Chinecherem (NGR) 74.71 m CR  Serge Armand Diasso (CIV) 46.36 m  Losani Konate (BUR) 43.17 m
Octathlon  Ayoub Bansabra (ALG) 5382 pts  Jordane Quirin (MRI) 5238 pts  Yusuf Rasheed (NGR) 5139 pts

Girls (U18)

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(Wind: +0.3 m/s)
 Miandi van Staden (RSA) 12.00  Jalika Bajinka (GAM) 12.02  Praise Ofoku (NGR) 12.02
200 metres
(Wind: +0.3 m/s)
 Favour Ofili (NGR) 23.38 CR  Anita Taviore (NGR) 24.07  Binta Jallow (GAM) 24.13
400 metres  Favour Ofili (NGR) 52.28 CR  Linda Kageha (KEN) 52.52  Amy Naude (RSA) 54.29
800 metres  Prudence Sekgodiso (RSA) 2:07.03  Sheila Belio (KEN) 2:07.45  Nelly Chepchirchir (KEN) 2:07.90
1500 metres  Meryem Azrour (MAR) 4:20.14  Janet Nyiva (KEN) 4:20.43  Almaz Girma (ETH) 4:21.97
3000 metres  Zena Jemutai Yego (KEN) 9:13.23  Deborah Chemutai (KEN) 9:13.42  Berheteha Amare (ETH) 9:14.72
100 metres hurdles (76.2 cm)
(Wind: +1.4 m/s)
 Kayla van der Bergh (RSA) 13.50  Rahil Hamel (ALG) 14.02  Madina Toure (BUR) 14.53
400 metres hurdles  Sarah Ochigbo (NGR) 1:03.13  Saphietou Boye (SEN) 1:05.97  Djamilatou Sanou (BUR) 1:06.24
2000 metres steeplechase  Juby Jerotich (KEN) 6:48.56  Kassazerfe Wondimagegn (ETH) 6:51.41  Dorothy Kimutai (KEN) 7:12.18
Medley relay  Nigeria (NGR)
?
?
?
Favour Ofili
2:11.93  Gambia (GAM) 2:12.21  South Africa (RSA) 2:12.33
5000 m walk  Melissa Touloum (ALG) 25:45.29  Mariame Worku (ETH) 26:02.54  Soumaya Mannai (TUN) 27:55.83
High jump  Jeanne Visser (RSA) 1.73 m  Saly Sarr (SEN) 1.69 m  Laurentine Fouda (CMR) 1.60 m
Long jump  Nolwazi Mashaba (RSA) 5.82 m  Joane Gerber (RSA) 5.80 m  Ruona Adogbeji (NGR) 5.56 m
Triple jump  Nolwazi Mashaba (RSA) 12.65 m  Boru Sambate Robe (ETH) 12.06 m  Grace Oshiokpu (NGR) 11.81 m
Shot put (3 kg)  Dane Roets (RSA) 17.33 m  Mine de Klerk (RSA) 16.90 m  Dina Amel Farouk (EGY) 13.92 m
Discus throw  Dane Roets (RSA) 46.35 m  Chaimae Bouchaal (MAR) 41.91 m  Esther Osisike (NGR) 41.28 m
Hammer throw  Phethissang Makhethe (RSA) 63.51 m CR  Nagla Amel Farouk (EGY) 56.23 m  Fatima Zohra Tadjine Ikram (ALG) 53.62 m
Javelin throw  Heike de Nyssechen (RSA) 51.57 m CR  Matha Nthanzi Musai (KEN) 48.96 m  Shakenaz Zinwefky (EGY) 42.98 m
Heptathlon  Saly Sarr (SEN) 4005 pts  Ese Awusa (NGR) 3792 pts  Tamer El Gebaly (EGY) 3365 pts

References

  1. ^ Olus, Yemi (22 April 2019). "Kenya and South Africa shine at African U18/u20 Championships in Abidjan". IAAF. Retrieved 15 June 2019.
Results