The 2019 East Lindsey District Council election took place on 2 May 2019 to elect all members of East Lindsey District Council in England.[1] The Conservatives retained overall control of the council.

Results

East Lindsey District Council Election Result 2019
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 29 5 9 -4 52.73 49.72 20,941 +8.32%
  Independent 11 6 1 +5 20.00 12.77 5,378 +5.74%
  Labour 7 3 0 +3 12.72 23.07 9,718 +6.00%
Skegness Urban District Society 6 6 0 +6 10.91 9.38 3,950 +9.38%
No Label 1 1 - +1 1.82 2.21 929 +0.68%
  Liberal Democrats 1 0 0 N/C 1.82 2.15 907 +0.09%
  Lincolnshire Independent 0 - - 0 0.00 0.70 295 -4.27%

Council composition

Following the last election in 2015, the composition of the council was:

33 8 6 4 3 1
Conservative UKIP IND Lab LI LD

After the election, the composition of the council was:

29 11 7 6 1 1
Conservative Independent Labour SUDS LD NL

IND - Independent
Lab - Labour
LI - Lincolnshire Independents
LD - Liberal Democrats
SUDS - Skegness Urban District Society
NL - No Label

Ward results

Incumbent councillors are denoted by an asterisk (*). References - [2]

Alford

Alford (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Sarah Devereux* 671 69.03
Conservative Graham Anthony Marsh* 585 60.19
Labour Jean Shutt 306 31.48
Turnout 27.73 -33.84
Conservative hold Swing
Conservative gain from Lincolnshire Independent Swing

Devereux was previously elected as a Lincolnshire Independents councillor. A total of 66 ballots were rejected.

Binbrook

Binbrook (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Richard Geoffrey Fry* 496 77.50 +5.50
Labour David Southall 144 22.50 -5.50
Majority 352 55.00 +11.00
Turnout 640 33.25 -35.41
Conservative hold Swing

A total of 32 ballots were rejected.

Burgh Le Marsh

Burgh Le Marsh (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Skegness Urban District Society Jimmy Brookes 393 61.02 +28.37
Conservative Neil Douglas Luther Cooper* 251 38.98 -6.92
Majority 142 22.04
Turnout 644 32.16 -31.74
Skegness Urban District Society gain from Conservative

A total of 7 ballots were rejected.

Chapel St Leonards

Chapel St Leonards (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Paul Anthony Hibbert-Greaves* 537 54.74
Conservative Mel Turton-Leivers* 506 51.58
Labour Fiona Mary Brown 412 42.00
Labour Tony Cox 350 35.68
Turnout 26.56 -31.47
Conservative hold Swing
Conservative hold Swing

A total of 76 ballots were rejected.

Coningsby & Mareham

Coningsby & Mareham (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stan Avison* Unopposed
Conservative Martin Foster* Unopposed
Conservative Alex Hall Unopposed
Conservative hold Swing
Conservative gain from UKIP Swing
Conservative gain from Independent Swing

Foster was previously elected as an Independent Councillor.

Croft

Croft (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Sid Dennis 406 64.25 -3.27
No Label Eric Gordon Peacock 130 20.57 N/A
Labour April Rosemary Jagger 48 7.59 N/A
Skegness Urban District Society Tom Noble 48 7.59 N/A
Majority 276 43.68 +8.64
Turnout 632 33.25 -30.33
Conservative hold Swing

A total of 6 ballots were rejected

Friskney

Friskney (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Carleen Dickinson* 269 53.48 +3.00
Conservative Tom Tuplin 178 35.39 -14.13
Labour Andy Allen 56 11.13 N/A
Majority 91 18.09
Turnout 503 29.22 -34.53
Independent gain from UKIP Swing

Dickinson was previously elected as a UKIP councillor. A total of 8 ballots were rejected.

Fulstow

Fulstow (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Edward Peel Mossop 496 64.92 N/A
Conservative Julie Anne Wetton 194 25.39 -35.94
Labour Jason Garrett 74 9.69 -7.40
Majority 302 39.53
Turnout 764 38.93 -34.61
Independent gain from Conservative Swing

A total of 9 ballots were rejected.

Grimoldby

Grimoldby (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Terry Knowles 432 75.26 +23.13
Labour Sue Partridge 142 24.74 +15.01
Majority 290 50.52 +21.85
Turnout 574 32.50 -35.37
Independent hold Swing

A total of 8 ballots were rejected.

Hagworthingham

Hagworthingham (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Will Grover* 457 79.48 +11.29
Labour Rae Rigby 118 20.52 N/A
Majority 339 58.96 +22.58
Turnout 575 33.11 -38.32
Conservative hold Swing

A total of 54 ballots were rejected.

Halton Holegate

Halton Holegate (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Jim Swanson* 489 67.17 +25.94
Conservative Nigel Richard Welton 180 24.73 -5.96
Labour Julia Mary Southall 59 8.10 N/A
Majority 309 42.44 +31.90
Turnout 728 34.03 -36.18
Independent hold Swing

A total of 9 ballots were rejected.

Holton Le Clay & North Thoresby

Holton Le Clay & North Thoresby (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Phyll Smith Unopposed
Independent Terry Aldridge* Unopposed
Labour gain from Conservative Swing
Independent gain from Lincolnshire Independent Swing

Aldridge was previously elected as a Lincolnshire Independent Councillor.

Horncastle

Horncastle (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Fiona Margaret Martin* 907 55.00
Independent Sandra Campbell-Wardman* 772 46.82
Conservative Richard Martin Avison* 687 41.66
Labour Dominic James Hinkins 507 30.75 N/A
Conservative Craig Dean Moore 499 30.26 N/A
Conservative Sean Roger Matthews 352 21.35 N/A
Turnout 28.65 -37.44
Liberal Democrats hold Swing
Independent hold Swing
Conservative hold Swing

A total of 29 ballots were rejected.

Ingoldmells

Ingoldmells (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Colin John Davie* 244 49.10 +7.67
Skegness Urban District Society Steve Walmsley 169 34.00 N/A
Labour Philip Ernest Sturman 84 16.90 -9.77
Majority 75 15.10 +4.66
Turnout 497 30.30 -29.84
Conservative hold Swing

A total of 3 ballots were rejected.

Legbourne

Legbourne (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Adam Grist* 560 79.32 +5.68
Labour David Richard Hoyles 146 20.68 N/A
Majority 414 58.64 +11.36
Turnout 706 39.13 -31.87
Conservative hold Swing

A total of 25 ballots were rejected.

Mablethorpe

Mablethorpe (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Graham Cullen* 989 54.25
Labour Tony Howard* 848 46.52
Labour Claire Newman 720 39.50
Conservative Terence Brown 649 35.60
Conservative Stephanie Jane Carruthers 627 34.39
No Label Helena Marie Poskitt 430 23.59 N/A
Turnout 28.56 -31.95
Labour gain from UKIP Swing
Labour hold Swing
Labour hold Swing

Brown was previously elected as a UKIP councillor. A total of 47 ballots were rejected.

Marsh Chapel & Somercotes

Marsh Chapel & Somercotes (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Daniel McNally* 693 62.38
Conservative Paul John Rickett 473 42.57
Independent Sandra Elizabeth Dykes 419 37.71 N/A
Labour Trisha Newman 177 15.93
Turnout 30.63 -35.42
Conservative hold Swing
Conservative gain from UKIP Swing

A total of 13 ballots were rejected.

North Holme

North Holme (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour David James Ernest Hall 217 42.72 -4.34
Conservative Fran Treanor* 196 38.58 -14.36
No Label Maurice Bellwood 95 18.70 N/A
Majority 21 4.14
Turnout 508 28.17 -27.73
Labour gain from Conservative Swing

A total of 5 ballots were rejected.

Priory & St James

Priory & St James (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Sarah Rosemary Parkin 715 58.13
Independent Andrew Leonard 614 49.92
Conservative Pauline Frances Watson* 391 31.79
Turnout 33.37 -27.07
Labour hold Swing
Independent gain from Conservative Swing

A total of 13 ballots were rejected.

Roughton

Roughton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative William Gray 462 79.79 +79.79
Labour Stuart Jameson 117 20.21 N/A
Majority 345 59.58
Turnout 579 31.90
Conservative hold Swing

A total of 41 ballots were rejected.

Scarbrough & Seacroft

Scarbrough & Seacroft (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Skegness Urban District Society Billy Brookes 631 40.76 N/A
Conservative Dick Edginton* 629 40.63
Conservative Steve Kirk* 588 37.98
Skegness Urban District Society Paul Sutton 539 34.82 N/A
Skegness Urban District Society Bob Walker 509 32.88 N/A
Conservative Colin Wright 437 28.23 N/A
Labour Maggie Gray 346 22.35
Labour Kevin Martin Evans 283 18.28 N/A
Turnout 23.08 -31.97
Skegness Urban District Society gain from UKIP
Conservative hold Swing
Conservative hold Swing

A total of 14 ballots were rejected.

Sibsey & Stickney

Sibsey & Stickney (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tom Ashton* 863 75.50
Conservative Neil John Jones* 758 66.32
Labour Danyelle Farrell 242 21.17 N/A
Turnout 29.76 -38.32
Conservative hold Swing
Conservative hold Swing

A total of 77 ballots were spoiled.

Spilsby

Spilsby (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
No Label David Mangion 274 52.29 N/A
Conservative Rod Williams* 181 34.54 -10.22
Labour Laura Stephenson 69 13.17 -11.54
Majority 93 17.75
Turnout 524 23.11
No Label gain from Conservative

A total of 9 ballots were rejected.

St Clements

St Clements (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Skegness Urban District Society Mark Vincent Dannatt* 390 41.89
Skegness Urban District Society Richard Cunnington 361 38.76 N/A
Conservative Susan Anita Jane Blackburn 307 32.98
Conservative Jim Carpenter 296 31.79
Labour Mark Crawford Anderson 205 22.02
Labour Phil Gaskell 164 17.62 N/A
Turnout 24.13 -29.51
Skegness Urban District Society gain from UKIP
Skegness Urban District Society gain from Conservative

Dannatt was previously elected as a UKIP Councillor. A total of 10 ballots were rejected.

St Margarets

St Margarets (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Chris Green* 290 50.88 +8.65
Labour Dominic Paul Sivell 166 29.12 -6.26
Independent Alastair Meiklejon 114 20.00 N/A
Majority 124 21.76 +14.91
Turnout 570 29.34 -35.68
Conservative hold Swing

A total of 6 ballots were rejected.

St Marys

St Marys (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Jill Makinson-Sanders* 647 93.10 +34.81
Labour Ellie Green 48 6.90 -6.73
Majority 599 86.20 +55.99
Turnout 695 37.85 -28.64
Independent hold Swing

A total of 4 ballots were rejected.

St Michaels

St Michaels (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent George Horton* 401 68.20 +23.53
Labour Jim Drake 187 31.80 +11.47
Majority 214 36.40 +26.73
Turnout 588 33.52 -33.67
Independent hold Swing

A total of 4 ballots were rejected.

Sutton on Sea

Sutton on Sea (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Helen Angela Matthews* 890 64.40
Conservative Adrian Victor Benjamin 886 64.11
Labour Steve Holland 392 28.36
Turnout 37.81 -31.01
Conservative gain from Lincolnshire Independent Swing
Conservative hold Swing

A total of 115 ballots were rejected.

Tetford & Donington

Tetford & Donington (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David George Andrews* 479 55.51 +21.85
Lincolnshire Independent Daniel Anthony Simpson 295 34.18 +4.31
Labour Robert John Pearce 89 10.31 N/A
Majority 184 21.33 +17.54
Turnout 863 43.93 -31.03
Conservative hold Swing

A total of 13 ballots were rejected.

Tetney

Tetney (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Steve McMillan 214 36.03 N/A
Conservative Stuart Watson* 209 35.18 -17.72
Independent Chris Frear 118 19.87 N/A
Labour Ellen Wright 53 8.92 N/A
Majority 5 0.85
Turnout 594 31.72 -26.84
Independent gain from Conservative Swing

A total of 3 ballots were rejected.

Trinity

Trinity (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Ros Jackson* 244 55.33 +16.30
Independent Julia Mary Simmons 122 27.66 N/A
Conservative David Michael Ford 75 17.01 -8.29
Majority 122 27.67 +13.94
Turnout 441 25.92 -26.54
Labour hold Swing

A total of 5 ballots were rejected.

Wainfleet

Wainfleet (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Wendy Bowkett* 395 76.11 +29.38
Labour Paula Louise Clarke 124 23.89 +7.87
Majority 271 52.22 +29.90
Turnout 519 28.18 -31.28
Conservative hold Swing

A total of 35 ballots were rejected.

Willoughby with Sloothby

Willoughby with Sloothby (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Stephen William Eyre 485 62.82 +20.20
Conservative Colin Matthews 223 28.89 -15.85
Labour Graham Victor Burnby-Crouch 64 8.29 -4.35
Majority 262 33.93 +31.81
Turnout 772 38.81 -28.75
Independent gain from Conservative Swing

A total of 13 ballots were rejected.

Winthorpe

Winthorpe (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Skegness Urban District Society Danny Brookes* 514 51.76
Skegness Urban District Society Trevor Burnham 396 39.88 N/A
Conservative Carl Stuart Macey 324 32.63
Labour Judi Gaskell 223 22.46 N/A
Conservative Ricky Shashikant 205 20.64 N/A
Labour Ian Dutton 174 17.52 N/A
Turnout 23.02 -30.55
Skegness Urban District Society gain from UKIP
Skegness Urban District Society gain from UKIP

Brookes was previously elected as a UKIP councillor. A total of 26 ballots were rejected.

Withern & Theddlethorpe

Withern & Theddlethorpe (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Sandra Diane Harrison 409 62.16 +62.16
Independent Stephen Alan Kirby 187 28.42 N/A
Labour Hilary Barbara Powell 62 9.42 N/A
Majority 222 33.74
Turnout 658 33.66
Conservative hold Swing

A total of 28 ballots were rejected.

Woodhall Spa

Woodhall Spa (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Craig James Leyland* 956 81.09
Conservative Thomas James Kemp 797 67.60
Labour John Robert Alexander 223 18.91
Turnout 33.42 -36.31
Conservative hold Swing
Conservative hold Swing

A total of 46 ballots were rejected.

Wragby

Wragby (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Julie Platt 450 77.45 +21.78
Labour Graham Archer 131 22.55 N/A
Majority 319 54.90 +43.56
Turnout 581 29.90 -39.85
Conservative hold Swing

A total of 25 ballots were rejected.

By-elections

Chapel St. Leonard's

Chapel St. Leonard's: 13 January 2022
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stephen Evans 436 62.9 +5.4
Independent David Fenton 267 38.0 N/A
Majority 169 24.9
Turnout 708 18.0
Conservative hold Swing Decrease16.3

References

  1. ^ "East Lindsey District Council". BBC. Retrieved 25 May 2021.
  2. ^ "Election results" (PDF). e-lindsey.gov.uk. Retrieved 5 August 2021.