Map of the results of the 2019 Epsom and Ewell Borough Council election. RAEE in pink, Labour in red, Liberal Democrats in orange, and Conservatives in blue.
Map of the results of the 2019 Epsom and Ewell Borough Council election. RAEE in pink, Labour in red, Liberal Democrats in orange, and Conservatives in blue.

The 2019 Epsom and Ewell Borough Council election took place on 2 May 2019 to elect members of Epsom and Ewell Borough Council. This was on the same day as other local elections. The entire council (38 seats) was up for election. The result was a gain for the incumbent Residents Associations of Epsom and Ewell, gaining 2 seats from the Conservatives but losing 1 to them as well.[1] The Liberal Democrats regained representation on the council, gaining 2 seats from the Conservatives.

Results

Epsom and Ewell Borough Council election result 2019[2]
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Residents Association 32 2 1 +1 84.2 60.5 32,621 +14.5
  Labour 3 0 0 - 7.9 11.0 5,918 -5
  Liberal Democrats 2 2 0 +2 5.3 13.2 7,093 +6.2
  Conservative 1 1 4 -3 2.6 14.3 7,699 -16.3
  Green 0 0 0 - 0 1.1 606 +0.8

The Residents Associations of Epsom and Ewell consists of:[3]

Results by ward

Auriol

Auriol[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association John Beckett 889 83.3
Residents Association Peter Webb 838 78.5
Conservative William Pontin 81 7.6
Conservative Keew Ng 71 6.7
Labour Julia Lucas 69 6.5
Labour Nora Pearce 62 5.8
Liberal Democrats Rachel Sumeray 45 4.2
Turnout 1,070 34.68
Residents Association hold
Residents Association hold

College

College[2]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Julie Morris 864 45.2
Liberal Democrats David Gulland 838 43.9
Residents Association Nigel Collin 749 39.2
Liberal Democrats Andrej Kubicek 738 38.6
Residents Association Christine Long 649 34.0
Residents Association Robert Leach 645 33.8
Conservative Alexander Clarke 323 16.9
Conservative Gjergj Bushati 255 13.4
Conservative Alastair Whitby 252 13.2
Labour Margaret Lewis 136 7.1
Labour Rosalind Godson 131 6.9
Turnout 1,916 45.26
Liberal Democrats gain from Conservative
Liberal Democrats gain from Conservative
Residents Association gain from Conservative

Court

Court[2]
Party Candidate Votes %
Labour Kate Chinn 601 46.6
Labour Rob Geleit 589 45.7
Labour Debbie Monksfield 571 44.3
Residents Association Christine Beams 396 30.7
Residents Association Mary Sullivan 365 28.3
Residents Association David Triggs 329 25.5
Conservative Gordon Paterson 186 14.4
Conservative Alexander Peacock 186 14.4
Conservative Simon Smyth 164 12.7
Liberal Democrats David Buxton 155 12.0
Liberal Democrats Oliver Schuster 131 10.2
Liberal Democrats Dorothee Wilbs 116 9.0
Turnout 1,299 26.06
Labour hold
Labour hold
Labour hold

Cuddington

Cuddington[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Robert Foote 977 70.3
Residents Association Lucie Dallen 969 69.7
Residents Association Phillip Neale 962 69.2
Liberal Democrats Raj Saini 190 13.7
Conservative Jennifer Arkwell 175 12.6
Conservative Paul Crispin 160 11.5
Labour Marita Gerrard 159 11.4
Labour Kevin Davies 136 9.8
Labour Godfrey Mason 124 8.9
Conservative John Earnshaw 118 8.5
Turnout 1,392 31.00
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

Ewell

Ewell[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Christine Cleveland 922 69.0
Residents Association Clive Woodbridge 903 67.6
Residents Association Humphrey Reynolds 887 66.4
Conservative Tony Kitcat 155 11.6
Liberal Democrats Tony Fincham 140 10.5
Conservative David Price 140 10.5
Labour Sandra Hatfield 139 10.4
Liberal Democrats Philip Pavey 138 10.3
Conservative Diane Earnshaw 134 10.0
Liberal Democrats Kenneth Kimber 129 9.7
Labour Samuel Woodall 126 9.4
Labour Michael Westbrook 124 9.3
Turnout 1,344 31.18
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

Ewell Court

Ewell Court[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Eber Kington 1,241 85.6
Residents Association Peter O'Donovan 1,167 80.5
Residents Association Guy Robbins 1,139 78.6
Conservative Colm Egan 122 8.4
Conservative Danny Fullilove 117 8.1
Labour Mike Nelson 101 7.0
Conservative Andrew Sharpe 101 7.0
Labour Naim Salam 92 6.3
Liberal Democrats Lee Robertson 85 5.9
Turnout 1,454 33.56
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

Nonsuch

Nonsuch[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Christine Howells 1,124 80.2
Residents Association Christopher Frost 1,079 77.0
Residents Association Colin Keane 1,058 75.5
Liberal Democrats Steve Dixon 140 10.0
Liberal Democrats Linda Chimiel 132 9.4
Conservative Peter Chan 118 8.4
Conservative Geoffrey Pope 116 8.3
Liberal Democrats Joao de Campos Cruz 113 8.1
Conservative Linda Trompetto 101 7.2
Labour Alexander Edwards 62 4.4
Labour Ian Ward 49 3.5
Turnout 1,407 31.02
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

Ruxley

Ruxley[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Janet Mason 769 66.7
Residents Association Alex Coley 747 64.8
Residents Association Alan Sursham 703 61.0
Labour Susanna Bellino 146 12.7
Labour Jason Anderson 138 12.0
Conservative David Collins 138 12.0
Conservative Joseph Alawo 133 11.5
Conservative David Lyndsay 133 11.5
Labour Ghazal Diani 130 11.3
Liberal Democrats Julia Kirkland 97 8.4
Liberal Democrats Ashley Day 76 6.6
Liberal Democrats Adam Pettifer 67 5.8
Turnout 1,158 25.23
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

Stamford

Stamford[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Steve Bridger 730 36.4
Conservative Bernadette Muir 697 34.8
Residents Association Previn Jagutpal 679 33.9
Conservative James Petit 658 32.9
Residents Association Martin Olney 657 32.8
Conservative Stephen Pontin 593 29.6
Green Janice Baker 362 18.1
Liberal Democrats Clare Clark 312 15.6
Liberal Democrats Paul Vagg 307 15.3
Labour Alexandra Payne 216 10.8
Liberal Democrats Jeremy Smith 215 10.7
Labour Garrick Bigwood 169 8.4
Labour Amos Sibanda 139 6.9
Turnout 2,009 37.39
Residents Association hold
Conservative gain from Residents Association
Residents Association hold

Stoneleigh

Stoneleigh[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Hannah Dalton 1,040 82.2
Residents Association David Reeve 1,040 82.2
Residents Association Christopher Webb 994 78.6
Liberal Democrats Yvonne Dowling 84 6.6
Conservative James Larter 78 6.2
Liberal Democrats James Dapre 77 6.1
Liberal Democrats Brian Fisher 68 5.4
Conservative Katy Sullivan 68 5.4
Labour Sarah Humphreys 63 5.0
Conservative Paul Willis 59 4.7
Labour Tony Clark 56 4.4
Labour Catherine Power 52 4.1
Turnout 1,267 34.66
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

Town

Town[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Neil Dallen 795 51.6
Residents Association Luke Giles 732 47.5
Residents Association Arthur Abdulin 705 45.7
Liberal Democrats Alison Kelly 379 24.6
Liberal Democrats Martin Kimber 289 18.8
Liberal Democrats Julian Freeman 276 17.9
Labour Caroline Barretto 257 16.7
Green David Candlin 244 15.8
Labour Richard Chinn 206 13.4
Labour Stuart Gosling 202 13.1
Conservative Stephen Hackett 151 9.8
Conservative Graham Rapier 145 9.4
Conservative Martin Richards 137 8.9
Turnout 1,555 29.35
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

West Ewell

West Ewell[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Clive Smitheram 1,005 70.7
Residents Association Monica Coleman 992 69.8
Residents Association Barry Nash 967 68.0
Labour Michael Davis 155 10.9
Labour Daniel Edwards 147 10.3
Labour Danielle Grufferty 142 9.9
Liberal Democrats Andrew Casey 132 9.3
Liberal Democrats Rusmat Ahmed 124 8.7
Conservative Edward Rutherford 118 8.3
Liberal Democrats Paul da Silva 112 7.9
Conservative David Tidd 111 7.8
Conservative Clifford Woodroffe 96 6.8
Turnout 1,429 30.46
Residents Association hold
Residents Association hold
Residents Association hold

Woodcote

Woodcote[2]
Party Candidate Votes %
Residents Association Elizabeth Frost 1,058 60.7
Residents Association Steven McCormick 862 49.5
Residents Association Bernice Froud 858 49.3
Conservative Christina Mountain 607 34.8
Conservative Henry Strausser 378 21.7
Conservative Arran Essex 324 18.6
Liberal Democrats Julia Goacher 203 11.7
Labour Abigail Bloom 167 9.6
Liberal Democrats Emily Martyr 166 9.5
Liberal Democrats John Payne 155 8.9
Labour Catherine Carver-Hill 135 7.7
Labour Dan Condon 127 7.3
Turnout 1,751 39.32
Residents Association gain from Conservative
Residents Association hold
Residents Association hold

References

  1. ^ "Epsom and Ewell Borough Council". Democratic Dashboard. Retrieved 6 December 2021.
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n "DECLARATION OF RESULT OF POLL" (PDF). epsom-ewell.gov.uk. Retrieved 4 December 2021.
  3. ^ "The Residents' Associations of Epsom and Ewell - Find Your RA". The Residents’ Associations of Epsom and Ewell. Retrieved 4 December 2021.