This article relies largely or entirely on a single source. Relevant discussion may be found on the talk page. Please help improve this article by introducing citations to additional sources.Find sources: "2019 Rother District Council election" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (March 2020)

The 2019 Rother District Council election took place on 2 May 2019 to elect members of Rother District Council in East Sussex, England.[1]

Result summary

2019 Rother District Council election
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 14 Decrease 17 36.8 36.4 17,610 -12.4
  Independent 13 Increase 9 34.2 27.0 13,074 +14.8
  Liberal Democrats 7 Increase 5 18.4 15.3 7,398 +2.1
  Labour 3 Increase 2 7.9 12.6 6,093 -2.6
  Green 1 Increase 1 2.6 4.2 2,019 +2.3
  UKIP 0 Steady 0.0 4.6 2,215 -4.1

Ward results

Bexhill Central

Bexhill Central
Party Candidate Votes %
Labour Christine Bayliss 788 52.2
Labour Paul Courtel 694 45.9
Conservative Abul Azad 555 36.7
Conservative Joy Hughes 416 27.5
UKIP Roger Williams 226 15.0
Majority
Turnout
Labour gain from Conservative
Labour gain from Conservative

Bexhill Collington

Bexhill Collington
Party Candidate Votes %
Independent Deidre Earl-Williams 1,287 66.2
Independent Doug Oliver 1,234 63.5
Conservative Patrick Douart 318 16.4
Conservative Maurice Watson 247 12.7
Green John Gray 232 11.9
UKIP Alison Phillips 134 6.9
Green Mark Todd 132 6.8
Labour Bob Sharkey 106 5.5
Majority
Turnout
Independent hold
Independent hold

Bexhill Kewhurst

Bexhill Kewhurst
Party Candidate Votes %
Independent Lynn Langlands 1,181 66.2
Independent Brian Drayson 1,071 60.1
Conservative Brian Kentfield 553 31.0
Conservative Martin Kenward 388 21.8
Labour John Walker 167 9.4
UKIP John Dicker 151 8.5
Majority
Turnout
Independent gain from Conservative
Independent gain from Conservative

Bexhill Old Town & Worsham

Bexhill Old Town & Worsham
Party Candidate Votes %
Green Polly Gray 326 32.4
Independent Chris Madeley 286 28.4
Independent Bill Bullin 254 25.2
Liberal Democrats Vivienne Bond 236 23.4
Conservative Gillian Johnson 220 21.8
Conservative Jacqueline Potts 177 17.6
UKIP Michael Phillips 157 15.6
Labour Richard Sage 141 14.0
Majority
Turnout
Green win (new seat)
Independent win (new seat)

Bexhill Pebsham & St. Michael's

Bexhill Pebsham & St. Michael's
Party Candidate Votes %
Independent Charles Clark 1,022 69.9
Independent Jay Brewerton 738 50.5
Conservative Barbara Clark 309 21.1
UKIP Michael Graham 178 12.2
Conservative Betty Waterhouse 174 11.9
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Independent win (new seat)

Bexhill Sackville

Bexhill Sackville
Party Candidate Votes %
Independent Terry Byrne 718 46.1
Independent Hazel Timpe 694 44.6
Conservative Ian Hollidge 484 31.1
Conservative Robert Wheeler 409 26.3
Labour Alan Bearne 290 18.6
UKIP Sheila Allen-Rodgers 238 15.3
Majority
Turnout
Independent gain from Conservative
Independent gain from Conservative

Bexhill Sidley

Bexhill Sidley
Party Candidate Votes %
Labour Sam Coleman 498 43.5
Conservative Jim Carroll 438 38.2
Conservative Sharon Blagrove 382 33.3
Labour Roger McCarthy 381 33.2
UKIP John Zisper 285 24.9
Majority
Turnout
Labour hold
Conservative hold

Bexhill St. Mark's

Bexhill St. Mark's
Party Candidate Votes %
Independent Kathy Harmer 1,213 72.0
Independent Sarah Jane Errington 1,116 66.2
Conservative Michael Ensor 318 18.9
Conservative Kay Maynard 243 14.4
Liberal Democrats Wendy Dash 128 7.6
UKIP Christine Zisper 116 6.9
Labour Jacqueline Walker 98 5.8
Majority
Turnout
Independent hold
Independent gain from Conservative

Bexhill St. Stephen's

Bexhill St. Stephen's
Party Candidate Votes %
Independent Ashan Jeeawon 683 48.5
Liberal Democrats Richard Thomas 380 27.0
Green Dick Kempson 376 26.7
Conservative Richard Carroll 321 22.8
Conservative Mark Sivyer 294 20.9
UKIP Lynn Sharp 220 15.6
Labour Alan Watton 179 12.7
Majority
Turnout
Independent gain from Conservative
Liberal Democrats gain from Conservative

Brede & Udimore

Brede & Udimore
Party Candidate Votes %
Conservative Jonathan Johnson 303 40.0
Independent Ian Jenkins 260 34.3
Labour James Cakebread 78 10.3
UKIP Wayne Andrews 59 7.8
Liberal Democrats Derek Greenup 58 7.7
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Burwash & The Weald

Burwash & The Weald
Party Candidate Votes %
Conservative John Barnes 683 52.0
Conservative Elanor Kirby-Green 606 46.1
Liberal Democrats Mary Varrall 425 32.3
Green Andrew Wedmore 369 28.1
Liberal Democrats Laurel Lindstrom 360 27.4
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Catsfield & Crowhurst

Catsfield & Crowhurst
Party Candidate Votes %
Conservative Gray Curtis 280 38.4
Liberal Democrats Tracy Dixon 198 27.2
Green Nicky Bishop 172 23.6
UKIP Tony Smith 79 10.8
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Eastern Rother

Eastern Rother
Party Candidate Votes %
Conservative Sally-Ann Hart 753 59.3
Conservative Paul Osbourne 722 56.9
Liberal Democrats Sue Schlesinger 368 29.0
Labour Bob Ball 304 23.9
Majority
Turnout
Conservative hold
Conservative hold

Hurst Green & Ticehurst

Hurst Green & Ticehurst
Party Candidate Votes %
Conservative Mary Barnes 704 54.3
Conservative Graham Browne 685 52.9
Liberal Democrats Martin Saunders 502 38.7
Green Don Nicholls 412 31.8
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

North Battle, Netherfield & Wallington

North Battle, Netherfield & Wallington
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Kathryn Field 1,059 65.2
Liberal Democrats Vikki Cook 963 59.3
Conservative Louise Salter 389 24.0
Conservative Paul Redstone 340 20.9
UKIP Bernard Mabon 165 10.2
Labour Christopher Husbands 145 8.9
Majority
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Northern Rother

Northern Rother
Party Candidate Votes %
Conservative Tony Ganly 935 58.8
Conservative Martin Mooney 877 55.2
Liberal Democrats Stephen Hardy 506 31.8
Labour Jane Emery 278 17.5
Labour Larry Hyett 176 11.1
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Robertsbridge

Robertsbridge
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Sue Prochak 569 67.7
Conservative Robert Morris 220 26.2
Labour Graham Good 51 6.1
Majority
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)

Rye & Winchelsea

Rye & Winchelsea
Party Candidate Votes %
Conservative Gennette Stevens 538 34.9
Liberal Democrats Howard Norton 453 29.4
Independent Chris Hoggart 451 29.2
Conservative Jayne Stevens 407 26.4
Labour Cheryl Creaser 397 25.7
Labour Jonathan Lee 314 20.3
UKIP Ruth Green 207 13.4
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Sedlescombe & Westfield

Sedlescombe & Westfield
Party Candidate Votes %
Independent Peter Vine-Hall 866 51.9
Conservative Carl Maynard 718 43.0
Conservative Jim Philcox 654 39.2
Labour Beverly Coupar 391 23.4
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Conservative win (new seat)

South Battle & Telham

South Battle & Telham
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Kevin Dixon 406 63.6
Conservative Daniel Coughlan 164 25.7
Labour John Gately 68 10.7
Majority
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)

Southern Rother

Southern Rother
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Andrew Mier 787 48.1
Conservative Roger Bird 742 45.4
Conservative Chris Saint 664 40.6
Labour Nick Warren 314 19.2
Labour Elaine Lee 235 14.4
Majority
Turnout
Liberal Democrats win (new seat)
Conservative win (new seat)

References

  1. ^ "Rother District Election Results 2019". rother.gov.uk. Retrieved 2020-03-13.