Map of the results of the 2019 South Kesteven District Council election. Conservatives in blue, Liberal Democrats in orange, Labour in red, and independents in grey.
Map of the results of the 2019 South Kesteven District Council election. Conservatives in blue, Liberal Democrats in orange, Labour in red, and independents in grey.

The 2019 South Kesteven District Council election took place on 2 May 2019 to elect members of South Kesteven District Council. This was on the same day as other local elections. The entire council (56 seats) was up for election. The incumbent Conservatives lost 5 seats and UKIP lost 1, while independents gained 5 and the Liberal Democrats gained 2.[1] Two wards (Aveland and Dole Wood) did not hold a vote, as an equal number of candidates ran as seats available.

Results

South Kesteven District Council election result 2019
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 40 1 6 -5 71.4 53.3 27,924 +1.9
  Independent 11 5 0 +5 19.6 19.2 10,053 +6.8
  Labour 3 1 1 - 5.6 18.5 9,691 +3.3
  Liberal Democrats 2 2 0 +2 3.6 3.3 1,749 +1.7
  Green 0 0 0 - 0.0 3.8 2,014 +1.9
  UKIP 0 0 1 -1 0.0 1.8 928 -8.2

Results by ward

Aveland

Aveland[2]
Party Candidate Votes %
Conservative Peter Moseley N/A N/A
Turnout N/A N/A
Conservative hold

No election was held, as just 1 candidate ran for the seat.

Belmont

Belmont[3]
Party Candidate Votes %
Conservative George Chivers 475 51.19
Conservative Linda Wootten 457 49.25
Labour Phil Gadd 298 32.11
Labour Janie Lee 239 25.75
UKIP Joshua Scarborough 193 20.80
Turnout 956 27.35
Conservative hold
Conservative hold

Belvoir

Belvoir[4]
Party Candidate Votes %
Conservative Pam Bosworth 867 65.24
Conservative Hannah Westropp 825 62.08
Labour Andrew Blackwell 348 26.19
Labour Veronica Townsend 337 25.36
Turnout 1,389 35.16
Conservative hold
Conservative hold

Bourne Austerby

Bourne Austerby[5]
Party Candidate Votes %
Independent Paul Fellows 678 53.39
Conservative Robert Reid 507 39.92
Conservative Jane Kingman 500 39.37
Green Simon Whitmore 390 30.71
Conservative Brian Sumner 265 20.87
Liberal Democrats Ian Smith 232 18.27
Labour Bob Mumby 231 18.19
Turnout 1,280 23.75
Independent gain from Conservative
Conservative hold
Conservative hold

Bourne East

Bourne East[6]
Party Candidate Votes %
Independent Philip Knowles 558 55.80
Conservative Judith Smith 459 45.90
Conservative Julia Reid 369 36.90
Labour James Marsden 193 19.30
Turnout 1,012 28.43
Independent gain from Conservative
Conservative hold

Bourne West

Bourne West[7]
Party Candidate Votes %
Independent Anna Kelly 740 59.20
Conservative Helen Crawford 638 51.04
Conservative Penny Johnson 393 31.44
Labour Steve Gabbutt 251 20.08
Turnout 1,258 31.53
Independent gain from Lincolnshire Independent
Conservative hold

Casewick

Casewick[8]
Party Candidate Votes %
Conservative Kelham Cooke 1,039 75.13
Conservative Rosemary Trollope-Bellew 969 70.07
Labour Barry Hare 301 21.76
Turnout 1,433 32.52
Conservative hold
Conservative hold

Castle

Castle[9]
Party Candidate Votes %
Conservative Nicholas Robins 365 47.77
Independent David Fowler 327 42.80
Labour Harry Podro 72 9.42
Turnout 774 39.98
Conservative hold

Deeping St James

Deeping St James[10]
Party Candidate Votes %
Independent Philip Dilks 1,291 69.30
Conservative Judy Stevens 945 50.72
Conservative Jill Thomas 714 38.33
Labour Hilary Hosking 461 24.75
Conservative Andy Halfhide 349 18.73
Turnout 1,879 33.61
Independent hold
Conservative hold
Conservative gain from Labour

Philip Dilks had been elected in 2015 as Labour, and Judy Stevens as an independent.

Dole Wood

Dole Wood[11]
Party Candidate Votes %
Conservative Barry Dobson N/A N/A
Turnout N/A N/A
Conservative hold

No election was held, as just 1 candidate ran for the seat.

Glen

Glen[12]
Party Candidate Votes %
Conservative Chris Benn 493 75.04
UKIP Patrick Beese 164 24.96
Turnout 723 38.27
Conservative hold

Grantham Arnoldfield

Grantham Arnoldfield[13]
Party Candidate Votes %
Conservative Helen Goral 655 68.44
Conservative Dean Ward 612 63.95
Labour Peter Davies 232 24.24
Labour Arron Hogg 225 23.51
Turnout 1,006 26.28
Conservative hold
Conservative hold

Grantham Barrrowby Gate

Grantham Barrrowby Gate[14]
Party Candidate Votes %
Conservative Mark Whittington 607 66.27
Conservative John Cottier 571 62.34
Labour Jonathan Wacey 285 31.11
Labour Stephen Backhouse 255 27.84
Turnout 970 24.71
Conservative hold
Conservative hold

Grantham Earlesfield

Grantham Earlesfield[15]
Party Candidate Votes %
Labour Louise Clack 367 48.74
Labour Lee Steptoe 298 39.58
UKIP Bruce Wells 257 34.13
Conservative Gareth Knight 188 24.97
Conservative Katy Williams 164 21.78
Turnout 758 18.90
Labour gain from UKIP
Labour hold

Grantham Harrowby

Grantham Harrowby[16]
Party Candidate Votes %
Independent Ian Selby 632 68.40
Conservative Hilary Westropp 198 21.43
Conservative Peter Stephens 187 20.24
Labour Jessie Shorrock 177 19.16
Labour Christopher Dennett 165 17.86
Turnout 943 25.56
Independent hold
Conservative hold

Grantham Springfield

Grantham Springfield[17]
Party Candidate Votes %
Conservative Nikki Manterfield 384 50.93
Conservative Adam Stokes 382 50.66
Labour Bernice Cullimore 314 41.64
Labour Rob Shorrock 314 41.64
Turnout 798 21.31
Conservative hold
Conservative hold

Grantham St Vincent's

Grantham St Vincent's[18]
Party Candidate Votes %
Labour Charmaine Morgan 610 44.69
Conservative Graham Jeal 522 38.24
Conservative Annie Mason 483 35.38
Conservative Owen Pugh 481 35.24
Labour Edward Clarke 478 35.02
Labour John Morgan 422 30.92
Green Helen Andrews 405 29.67
Green Ian Andrews 316 23.15
Turnout 1,407 26.66
Labour hold
Conservative hold
Conservative hold

Grantham St Wulfram's

Grantham St Wulfram's[19]
Party Candidate Votes %
Conservative Ray Wootten 720 57.74
Conservative Jacky Smith 628 50.36
Green Ian Simmons 280 22.45
Green Anne Gayfer 266 21.33
Labour Carole Thomson 204 16.36
Labour Wayne Hasnip 198 15.88
Turnout 1,272 31.07
Conservative hold
Conservative hold

Isaac Newton

Isaac Newton[20]
Party Candidate Votes %
Conservative Bob Adams 627 69.82
Conservative David Bellamy 576 64.14
Labour Paula Tangney 206 22.94
Labour Vincent Tangney 165 18.37
Turnout 944 25.58
Conservative hold
Conservative hold

Lincrest

Lincrest[21]
Party Candidate Votes %
Conservative Sarah Trotter 564 73.82
Labour Steve Welton 200 26.18
Turnout 822 41.47
Conservative hold

Loveden Heath

Loveden Heath[22]
Party Candidate Votes %
Independent Penny Milnes 442 51.58
Independent Peter Sandy 193 22.52
Conservative Mary Whittington 169 19.72
Labour Paul Jacklin 53 6.18
Turnout 865 41.63
Independent hold

Market and West Deeping

Market and West Deeping[23]
Party Candidate Votes %
Independent Ashley Baxter 1,126 62.83
Conservative Bob Broughton 774 43.19
Independent Virginia Moran 766 42.75
Independent Wayne Lester 588 32.81
Liberal Democrats Adam Brookes 493 27.51
Conservative Nick Neilson 448 25.00
Conservative Josh Yarham 375 20.93
Turnout 1,796 33.90
Independent hold
Conservative hold
Independent hold

Morton

Morton[24]
Party Candidate Votes %
Conservative Sue Woolley 416 73.89
Labour Edward Mumby 147 26.11
Turnout 588 30.28
Conservative hold

Peascliffe and Ridgeway

Peascliffe and Ridgeway[25]
Party Candidate Votes %
Conservative Rosemary Kaberry-Brown 657 56.44
Conservative Ian Stokes 626 53.78
Green John Andrews 357 30.67
Labour Tracey Forman 171 14.69
Labour Tatenda Chipunza 122 10.48
Turnout 1,209 30.83
Conservative hold
Conservative hold

Stamford All Saints

Stamford All Saints[26]
Party Candidate Votes %
Conservative Breda-Rae Griffin 562 60.11
Conservative Mike Exton 533 57.01
Labour Nicolette Morphy 343 36.68
Turnout 972 25.51
Conservative hold
Conservative hold

Stamford St George's

Stamford St George's[27]
Party Candidate Votes %
Conservative Gloria Johnson 398 39.10
Liberal Democrats Amanda Wheeler 398 39.10
Conservative Maxine Couch 342 33.60
Labour Claire Campbell 287 28.19
UKIP David Taylor 190 18.66
Turnout 1,030 26.92
Conservative hold
Liberal Democrats gain from Conservative

Stamford St John's

Stamford St John's[28]
Party Candidate Votes %
Conservative John Dawson 531 50.19
Conservative Susan Sandall 531 50.19
Independent Steve Carroll 507 47.92
Labour Brenda Smith 193 18.24
Turnout 1,071 26.26
Conservative hold
Conservative hold

Stamford St Mary's

Stamford St Mary's[29]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Harrish Bisnauthsing 626 50.73
Conservative Matthew Lee 617 50.00
Conservative David Taylor 610 49.43
Labour Deborah Hughes 283 22.93
Turnout 1,287 35.05
Liberal Democrats gain from Conservative
Conservative hold

Toller

Toller[30]
Party Candidate Votes %
Independent Jan Hansen 388 51.46
Conservative Mike King 366 48.54
Turnout 764 37.27
Independent gain from Conservative

Viking

Viking[31]
Party Candidate Votes %
Independent Paul Wood 988 63.78
Independent Jane Wood 829 53.52
Conservative Claire Storer 423 27.31
Conservative Sarah Stokes 368 23.76
Labour Graham Louth 128 8.26
UKIP Xandra Arundel 124 8.01
Labour Sven Tasker 118 7.62
Turnout 1,556 38.79
Independent hold
Independent gain from Conservative

By-elections between 2019 and 2023

Glen by-election

Glen by-election 6 May 2021[32]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Penny Robins 585 77.8 +2.8
Labour Paul Richardson 167 22.2 +22.2
Majority 418 55.6
Turnout 752
Conservative hold Swing

Grantham Arnoldfield by-election

Grantham Arnoldfield by-election 28 October 2021[33]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Kaffy Rice-Oxley 460 65.0 -8.8
Labour Stuart Fawcett 136 19.2 -7.0
Green Mike Turner 112 15.8 +15.8
Majority 324 45.8
Turnout 708
Conservative hold Swing

Stamford All Saints by-election

Stamford All Saints by-election 28 October 2021[34]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Richard Cleaver 496 57.0 +57.0
Conservative Amanda Schonhut 214 24.6 -37.5
Independent Tony Story 114 13.1 +13.1
Independent Maxwell Sawyer 46 5.3 +5.3
Majority 282 32.4
Turnout 870
Independent gain from Conservative Swing

Aveland by-election

Aveland by-election 24 February 2022[35]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Richard Dixon-Warren 373 72.4 N/A
Labour Barry Hare 142 27.6 N/A
Majority 231 44.9
Turnout 515
Conservative hold Swing

Isaac Newton by-election

Isaac Newton by-election 24 February 2022[36]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ben Green 412 51.8 -23.5
Independent Andrew Skelton 165 20.7 +20.7
Labour Stuart Fawcett 147 18.5 -6.2
Green Mike Turner 72 9.0 +9.0
Majority 247 31.0
Turnout 796
Conservative hold Swing

References

  1. ^ "South Kesteven District Council". Democratic Dashboard. Retrieved 24 December 2021.
  2. ^ "Election of a District Councillor for Aveland ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  3. ^ "Election of a District Councillor for Belmont ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  4. ^ "Election of a District Councillor for Belvoir ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  5. ^ "Election of a District Councillor for Bourne Austerby ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  6. ^ "Election of a District Councillor for Bourne East ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  7. ^ "Election of a District Councillor for Bourne West ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  8. ^ "Election of a District Councillor for Casewick ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  9. ^ "Election of a District Councillor for Castle ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  10. ^ "Election of a District Councillor for Deeping St James ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  11. ^ "Election of a District Councillor for Dole Wood ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  12. ^ "Election of a District Councillor for Glen ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  13. ^ "Election of a District Councillor for Grantham Arnoldfield ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  14. ^ "Election of a District Councillor for Grantham Barrrowby Gate ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  15. ^ "Election of a District Councillor for Grantham Earlesfield ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  16. ^ "Election of a District Councillor for Grantham Harrowby ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  17. ^ "Election of a District Councillor for Grantham Springfield ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  18. ^ "Election of a District Councillor for Grantham St Vincent's ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  19. ^ "Election of a District Councillor for Grantham St Wulfram's ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  20. ^ "Election of a District Councillor for Isaac Newton ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  21. ^ "Election of a District Councillor for Lincrest ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  22. ^ "Election of a District Councillor for Loveden Heath ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  23. ^ "Election of a District Councillor for Market and West Deeping ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  24. ^ "Election of a District Councillor for Morton ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  25. ^ "Election of a District Councillor for Peascliffe and Ridgeway ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  26. ^ "Election of a District Councillor for Stamford All Saints ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  27. ^ "Election of a District Councillor for Stamford St George's ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  28. ^ "Election of a District Councillor for Stamford St John's ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  29. ^ "Election of a District Councillor for Stamford St Mary's ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  30. ^ "Election of a District Councillor for Toller ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  31. ^ "Election of a District Councillor for Viking ward". Southkesteven.gov.uk. Retrieved 21 December 2021.
  32. ^ "Local Elections Archive Project — Glen Ward". www.andrewteale.me.uk. Retrieved 15 May 2022.
  33. ^ "Local Elections Archive Project — Grantham Arnoldfield Ward". www.andrewteale.me.uk. Retrieved 15 May 2022.
  34. ^ "Local Elections Archive Project — Stamford All Saints Ward". www.andrewteale.me.uk. Retrieved 15 May 2022.
  35. ^ "Local Elections Archive Project — Aveland Ward". www.andrewteale.me.uk. Retrieved 15 May 2022.
  36. ^ "Local Elections Archive Project — Isaac Newton Ward". www.andrewteale.me.uk. Retrieved 15 May 2022.