The 2019 West Suffolk District Council election was held on 2 May 2019 and was the inaugural election of the new West Suffolk District Council.[1] It was held concurrently with other local elections across the United Kingdom.

The Conservative Party won 43 of the 64 seats and currently control the Council.[2]

Ward results

[3]

Abbeygate

Abbeygate
Party Candidate Votes %
Green Lisa Ingwall King 628 46.4
Conservative Joanna Rayner 523 38.7
Conservative Andrew Speed 484 35.8
Liberal Democrats Christopher Lale 392 29.0
Labour Nicola Iannelli-Popham 385 28.5
Majority
Turnout
Green win (new seat)
Conservative win (new seat)

Bardwell

Bardwell
Party Candidate Votes %
Conservative Andrew Smith 518 73.2
UKIP Julian Flood 190 26.8
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Barningham

Barningham
Party Candidate Votes %
Conservative Carol Bull Unopposed
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Barrow

Barrow
Party Candidate Votes %
Conservative Ian Houlder Unopposed
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Brandon Central

Brandon Central
Party Candidate Votes %
West Suffolk Independent Victor Lukaniuk 292 58.3
Conservative Francis Hart 91 18.2
Independent Susan Smith 68 13.6
Labour Susan Dean 50 10.0
Majority
Turnout
West Suffolk Independent win (new seat)

Brandon East

Brandon East
Party Candidate Votes %
West Suffolk Independent Philip Wittam 179 31.3
Conservative Reginald Silvester 173 30.2
Independent Peter Ridgwell 111 19.4
Labour Andrew Erlam 59 10.3
Independent Peter Callaghan 50 8.7
Majority
Turnout
West Suffolk Independent win (new seat)

Brandon West

Brandon West
Party Candidate Votes %
West Suffolk Independent David Palmer 267 46.7
Independent Edward Stewar 177 30.9
Conservative Christine Mason 128 22.4
Majority
Turnout
West Suffolk Independent win (new seat)

Chedburgh & Chevington

Chedburgh & Chevington
Party Candidate Votes %
Conservative Michael Chester 628 73.5
Labour Gary Dillon 227 26.5
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Clare, Hundon & Kedington

Clare, Hundon & Kedington
Party Candidate Votes %
Conservative Marion Rushbrook 1,134 49.6
Independent James Meikle 1,025 44.9
Conservative Karen Richardson 1,019 44.6
Conservative Robin Pilley 822 36.0
UKIP Stuart Letten 558 24.4
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Independent win (new seat)
Conservative win (new seat)

Eastgate

Eastgate
Party Candidate Votes %
Labour Clifford Waterman 228 33.6
Independent Patricia Warby 225 33.2
Conservative Frankie Wright 225 33.2
Majority
Turnout
Labour win (new seat)

Exning

Exning
Party Candidate Votes %
Conservative Simon Cole Unopposed
Conservative win (new seat)

Haverhill Central

Haverhill Central
Party Candidate Votes %
Independent Aaron Luccarini 239 40.3
Conservative Susan Roach 195 32.9
Labour Roger Andre 159 26.8
Majority
Turnout
Independent win (new seat)

Haverhill East

Haverhill East
Party Candidate Votes %
Independent John Burns 246 41.2
Labour Patrick Hanlon 226 37.9
Conservative Bryan Hawes 207 34.7
Labour Lora-Jane Miller-Jones 182 30.5
Conservative Tatiana Chernyavskaya 156 26.1
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Labour win (new seat)

Haverhill North

Haverhill North
Party Candidate Votes %
Conservative Elaine McManus 404 45.3
Conservative Joseph Mason 373 41.8
UKIP Ian Hirst 248 27.8
Green Donald Allwright 240 26.9
Labour Damian Page 221 24.8
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Haverhill South

Haverhill South
Party Candidate Votes %
Independent Jason Crooks 310 39.4
Labour David Smith 274 34.9
Labour Elizabeth Smith 267 34.0
Conservative Denis Lynch 207 26.3
Conservative Heike Sowa 168 21.4
Liberal Democrats Kenneth Rolph 136 17.3
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Labour win (new seat)

Haverhill South East

Haverhill South East
Party Candidate Votes %
Independent Anthony Brown 346 56.0
Conservative Liam Collins 172 27.8
Labour Alan Stinchcombe 100 16.2
Majority
Turnout
Independent win (new seat)

Haverhill West

Haverhill West
Party Candidate Votes %
Conservative Margaret Marks 487 45.3
Conservative David Roach 458 42.6
Labour Rebecca Smith 396 36.9
Labour Stuart Dillon 334 31.1
Independent Paula Fox 302 28.1
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Horringer

Horringer
Party Candidate Votes %
Conservative Terence Clements 524 68.9
Labour Robin Davies 237 31.1
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Iceni

Iceni
Party Candidate Votes %
West Suffolk Independent Dawn Dicker 373 46.7
West Suffolk Independent Michael Bradshaw 259 32.4
Conservative Jordon Millward 228 28.5
Conservative Douglas Hall 219 27.4
Green Simon Morse 179 22.4
Labour Claire Unwin 104 13.0
Labour Gaelle Kemp 95 11.9
Majority
Turnout
West Suffolk Independent win (new seat)
West Suffolk Independent win (new seat)

Ixworth

Ixworth
Party Candidate Votes %
Conservative John Griffiths Unopposed
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Kentford & Moulton

Kentford & Moulton
Party Candidate Votes %
West Suffolk Independent Roger Dicker 518 58.1
Conservative Thomas Kerby 248 27.8
Labour Hilary Appleton 126 14.1
Majority
Turnout
West Suffolk Independent win (new seat)

Lakenheath

Lakenheath
Party Candidate Votes %
Independent David Gathercole 717 61.2
Conservative Stephen Frost 537 45.8
Conservative Colin Noble 438 37.4
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Conservative win (new seat)

Manor

Manor
Party Candidate Votes %
Conservative Brian Harvey Unopposed
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Mildenhall Great Heath

Mildenhall Great Heath
Party Candidate Votes %
Independent Richard Alecock 432 79.0
Conservative Russell Leaman 115 21.0
Majority
Turnout
Independent win (new seat)

Mildenhall Kingsway & Market

Mildenhall Kingsway & Market
Party Candidate Votes %
Independent Ian Shipp 399 62.3
Conservative David Bowman 179 28.0
Labour Patrick Finn 62 9.7
Majority
Turnout
Independent win (new seat)

Mildenhall Queensway

Mildenhall Queensway
Party Candidate Votes %
Independent Andrew Neal 379 57.3
Conservative Ruth Bowman 283 42.7
Majority
Turnout
Independent win (new seat)

Minden

Minden
Party Candidate Votes %
Conservative Robert Everitt 622 40.8
Conservative Clive Springett 546 35.8
Labour Donna Higgins 488 32.0
Labour Richard O'Driscoll 460 30.2
Liberal Democrats Edward Allen 425 27.9
Liberal Democrats Helen Korfanty 394 25.9
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Moreton Hall

Moreton Hall
Party Candidate Votes %
Independent Trevor Beckwith 1,200 67.2
Independent Francis Warby 1,058 59.2
Conservative Peter Thompson 738 41.3
Conservative Antony Whittingham 492 27.5
Labour Cyrille Bouche 380 21.3
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Independent win (new seat)
Conservative win (new seat)

Newmarket East

Newmarket East
Party Candidate Votes %
Conservative Rachel Hood 353 37.6
Conservative Robert Nobbs 337 35.9
West Suffolk Independent Andrew Appleby 260 27.7
West Suffolk Independent Christopher O'Neil 233 24.8
Labour Robert Yarrow 196 20.9
Labour Susan Perry 187 19.9
Liberal Democrats Andrew Gillett 115 12.2
Liberal Democrats John Derry 87 9.3
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Newmarket North

Newmarket North
Party Candidate Votes %
West Suffolk Independent Michael Anderson 404 46.4
Conservative Robin Millar 331 38.0
West Suffolk Independent Ruth Allen 289 33.2
Conservative Stephen Edwards 220 25.3
Labour Oliver Bowen 195 22.4
Labour Duncan Russell 182 20.9
Majority
Turnout
West Suffolk Independent win (new seat)
Conservative win (new seat)

Newmarket West

Newmarket West
Party Candidate Votes %
Conservative Andrew Drummond 482 49.0
Conservative Winston Lay 376 38.3
Labour Michael Jeffreys 350 35.6
Labour Yasemin Fitzgerald 319 32.5
UKIP David Hudson 223 22.7
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Packenham & Troston

Packenham & Troston
Party Candidate Votes %
Conservative Simon Brown Unopposed
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Risby

Risby
Party Candidate Votes %
Conservative Susan Glossop 565 73.0
Labour Sheila Rowell 209 27.0
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Rougham

Rougham
Party Candidate Votes %
Conservative Sara Mildmay-White 491 74.2
Labour Quentin Cornish 171 25.8
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Southgate

Southgate
Party Candidate Votes %
Conservative Hung Chung 902 72.9
Conservative Ann Williamson 720 58.2
Labour Ian Cullen 406 32.8
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Stanton

Stanton
Party Candidate Votes %
Conservative John Thorndyke Unopposed
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

St. Olaves

St. Olaves
Party Candidate Votes %
Independent Paul Hopfensperger 680 71.4
Labour Max Clarke 341 35.8
Conservative Karen Soons 314 33.0
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Labour win (new seat)

The Fordhams & Great Barton

The Fordhams & Great Barton
Party Candidate Votes %
Conservative Rebecca Hopfensperger 942 71.6
Conservative Sarah Broughton 890 67.6
Labour Darren Turner 352 26.7
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

The Rows

The Rows
Party Candidate Votes %
Independent John Smith 636 60.6
Independent Donald Waldron 467 44.5
Conservative James Waters 402 38.3
Conservative Lance Stanbury 306 29.2
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Independent win (new seat)

Tollgate

Tollgate
Party Candidate Votes %
Independent David Nettleton 793 69.8
Labour Diane Hind 484 42.6
Conservative John Levantis 361 31.8
Majority
Turnout
Independent win (new seat)
Labour win (new seat)

Westgate

Westgate
Party Candidate Votes %
Conservative Richard Rout 933 64.2
Conservative John Augustine 848 58.3
Labour Marilyn Sayer 554 38.1
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Whepstead & Wickhambrook

Whepstead & Wickhambrook
Party Candidate Votes %
Conservative Alison Evans 620 80.2
Labour Michael McConnell 153 19.8
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

Withersfield

Withersfield
Party Candidate Votes %
Conservative Peter Stevens Unopposed
Majority
Turnout
Conservative win (new seat)

By-elections

Newmarket North

Newmarket North: 30 January 2020[4]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Karen Soons 309
Liberal Democrats Jonathan Edge 130
West Suffolk Independent Ruth Allen 118
Labour Theresa Chipulina 73
Independent Frank Stennett 54
Green Alice Haylock 44
Majority 179
Turnout 727 19.52
Conservative gain from West Suffolk Independent Swing

The Rows

The Rows: 30 September 2021
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Lance Stanbury 428 65.2 +26.5
Labour Theresa Chipulina 126 19.2 N/A
Liberal Democrats Robert Pinsker 102 15.5 N/A
Majority 302 46.0
Turnout 677 18.0
Conservative gain from Independent Swing Increase3.7

References

  1. ^ "Local Elections 2019 in the Anglia region". ITV News. Retrieved 2 January 2020.
  2. ^ "West Suffolk Council". BBC News. Retrieved 2 January 2020.
  3. ^ "West Suffolk Council election results 2 May 2019". www.westsuffolk.gov.uk.
  4. ^ "Election of a District Councillor for Newmarket North" (PDF). westsuffolk.gov.uk. West Suffolk District Council. Retrieved 2 March 2022.