2021 BWF World Tour Finals
WTF Bali Logo Extranet-01-01.svg
Tournament details
Dates1–5 December
Edition4th
LevelWorld Tour Finals
Total prize moneyUS$1,500,000
VenueBali International Convention Center
LocationNusa Dua, South Kuta, Badung, Bali, Indonesia
Champions
Men's singlesDenmark Viktor Axelsen
Women's singlesSouth Korea An Se-young
Men's doublesJapan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
Women's doublesSouth Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
Mixed doublesThailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
2020 Bangkok 2022 Guangzhou →

The 2021 BWF World Tour Finals (officially known as the HSBC BWF World Tour Finals 2021 for sponsorship reasons) was the final tournament of the 2021 BWF World Tour. It was held from 1 to 5 December 2021 in Bali, Indonesia and had a total prize of $1,500,000.

Tournament

The 2021 BWF World Tour Finals was the fourth edition of the BWF World Tour Finals and was organized by Badminton Association of Indonesia with sanction from the BWF.[1] This tournament was part of the Indonesia Badminton Festival in which three tournaments; the Indonesia Masters and Indonesia Open, together with this tournament were held at the same venue, played back-to-back. Participation in both tournaments was mandatory to qualify and the performance during the tournaments were counted for this World Tour Finals.[2]

Venue

This tournament was held at the Bali International Convention Center in Nusa Dua, Badung Regency, Bali, Indonesia. It was originally due to be held for the fourth year in a row at the Tianhe Gymnasium in Guangzhou, China, but was relocated.

Point distribution

Below is the point distribution for each phase of the tournament based on the BWF points system for the BWF World Tour Finals event.[3]

Winner(s) Runner(s)-up Semi-finalists 3rd in group 4th in group
12,000 10,200 8,400 6,600 4,800

Prize money

The total prize money for this tournament was US$1,500,000. Distribution of prize money was in accordance with BWF regulations.[1]

Achievement Winner(s) Runner(s)-up Semi-finalist(s) 3rd in group 4th in group
Singles $120,000 $60,000 $30,000 $16,500 $9,000
Doubles $126,000 $60,000 $30,000 $19,500 $10,500

Representatives

Eligible players

Below are the eligible players for World Tour Finals. All gold medalists at the 2020 Summer Olympics were qualified for the tournament, but have to compete in both the Indonesia Masters and Indonesia Open to be eligible. Hence, Chinese women's singles player Chen Yufei and mixed pair Wang Yilyu and Huang Dongping had their qualification withdrawn.

Men's singles
Seeds Rank NOCs Players Performances
Winner(s) Runner(s)-up Semi-finalists
Olympic gold medalist
1 1  Denmark (1) Viktor Axelsen 3:
Super 1000: Denmark Open, Indonesia Open
Super 300: Swiss Open
1:
Super 1000: All England Open
Qualified by BWF World Tour rankings
2 2  Malaysia (1) Lee Zii Jia 1:
Super 1000: All England Open
1:
Super 500: Hylo Open
1:
Super 300: Swiss Open
3 3  India (1) Srikanth Kidambi 3:
Super 750: Indonesia Masters
Super 500: Hylo Open
Super 300: Swiss Open
4 4  Denmark (2) Rasmus Gemke 1:
Super 1000: Indonesia Open
5  France (1) Toma Junior Popov 2:
Super 300: Spain Masters
Super 100: Orleans Masters
6  India (2) Lakshya Sen 1:
Super 500: Hylo Open
7  Japan (1) Kento Momota 1:
Super 750: Indonesia Masters
1:
Super 1000: Denmark Open
1:
Super 750: French Open
8  Thailand (1) Kunlavut Vitidsarn 1:
Super 300: Swiss Open
1:
Super 100: Orleans Masters
Women's singles
Seeds Rank NOCs Players Performances
Winner(s) Runner(s)-up Semi-finalists
Qualified by BWF World Tour rankings
1 1  Thailand (1) Pornpawee Chochuwong 1:
Super 1000: All England Open
3:
Super 1000: Indonesia Open
Super 300: Swiss Open
Super 100: Orléans Masters
2 2  Japan (1) Akane Yamaguchi 2:
Super 1000: Denmark Open
Super 750: French Open
2:
Super 750: Indonesia Masters
3 3  India (1) P. V. Sindhu 1:
Super 300: Swiss Open
4:
Super 1000: All England Open, Indonesia Open
Super 750: French Open, Indonesia Masters
4 4  Thailand (2) Busanan Ongbamrungphan 2:
Super 500: Hylo Open
Super 100: Orleans Masters
5  South Korea (1) An Se-young 2:
Super 1000: Indonesia Open
Super 750: Indonesia Masters
1:
Super 1000: Denmark Open
1:
Super 750: French Open
8  Denmark (1) Line Christophersen 2:
Super 300: Spain Masters
Super 100: Orleans Masters
9  Singapore (1) Yeo Jia Min 1:
Super 500: Hylo Open
10  Germany (1) Yvonne Li
Men's doubles
Seeds Rank NOCs Players Performances
Winner(s) Runner(s)-up Semi-finalists
Qualified by BWF World Tour rankings
1 1  Indonesia (1) Marcus Fernaldi Gideon 2:
Super 1000: Indonesia Open
Super 500: Hylo Open
2:
Super 750: French Open, Indonesia Masters
Kevin Sanjaya Sukamuljo
2 2  Japan (1) Takuro Hoki 2:
Super 1000: Denmark Open
Super 750: Indonesia Masters
1:
Super 1000: Indonesia Open
Yugo Kobayashi
3 3  Denmark (1) Kim Astrup 1:
Super 300: Swiss Open
1:
Super 1000: Denmark Open
1:
Super 1000: All England Open
Anders Skaarup Rasmussen
4 4  Malaysia (1) Ong Yew Sin 1:
Super 750: Indonesia Masters
Teo Ee Yi
5  France (1) Christo Popov 1:
Super 300: Spain Masters
Toma Junior Popov
6  Indonesia (2) Pramudya Kusumawardana 1:
Super 300: Spain Masters
1:
Super 500: Hylo Open
Yeremia Rambitan
7  India (1) Satwiksairaj Rankireddy 2:
Super 1000: Indonesia Open
Super 300: Swiss Open
Chirag Shetty
Olympic gold medalists
25  Chinese Taipei (1) Lee Yang
Wang Chi-lin
Women's doubles
Seeds Rank NOCs Players Performances
Winner(s) Runner(s)-up Semi-finalists
Qualified by BWF World Tour rankings
1 1  Thailand (1) Jongkolphan Kititharakul 1
Super 100: Orleans Masters
4
Super 1000: Denmark Open, Indonesia Open
Super 500: Hylo Open
Super 300: Swiss Open
Rawinda Prajongjai
2 2  Japan (1) Nami Matsuyama 2
Super 1000: Indonesia Open
Super 750: Indonesia Masters
2
Super 1000: All England Open
Super 750: French Open
Chiharu Shida
3 3  Bulgaria (1) Gabriela Stoeva 2
Super 300: Swiss Open
Super 100: Orleans Masters
Stefani Stoeva
4 4  South Korea (1) Kim So-yeong 1
Super 750: French Open
2
Super 1000: Denmark Open
Super 750: Indonesia Masters
Kong Hee-yong
5  Malaysia (1) Pearly Tan 1
Super 300: Swiss Open
Thinaah Muralitharan
6  England (1) Chloe Birch
Lauren Smith
7  India (1) Ashwini Ponnappa 1
Super 100: Orleans Masters
N. Sikki Reddy
Olympic gold medalists
13  Indonesia (1) Greysia Polii 1
Super 1000: Indonesia Open
Apriyani Rahayu
Mixed doubles
Seeds Rank NOCs Players Performances
Winner(s) Runner(s)-up Semi-finalists
Qualified by BWF World Tour rankings
1 1  Japan (1) Yuta Watanabe 3:
Super 1000: All England Open, Denmark Open
Super 750: French Open
1:
Super 1000: Indonesia Open
1:
Super 750: Indonesia Masters
Arisa Higashino
2 2  Thailand (1) Dechapol Puavaranukroh 3:
Super 1000: Indonesia Open
Super 750: Indonesia Masters
Super 500: Hylo Open
1:
Super 1000: Denmark Open
1:
Super 750: French Open
Sapsiree Taerattanachai
3 3  Denmark (1) Mathias Christiansen 1:
Super 100: Orleans Masters
2:
Super 750: French Open
Super 300: Swiss Open
1:
Super 1000: Indonesia Open
Alexandra Bøje
4 4  England (1) Marcus Ellis 2:
Super 1000: All England Open
Super 300: Swiss Open
Lauren Smith
5  Malaysia (1) Tan Kian Meng 1:
Super 300: Swiss Open
Lai Pei Jing
6  Malaysia (2) Chan Peng Soon 1:
Super 1000: All England Open
Goh Liu Ying
7  Hong Kong (1) Tang Chun Man 1:
Super 750: Indonesia Masters
1:
Super 750: French Open
Tse Ying Suet
9  Indonesia (1) Praveen Jordan 1:
Super 500: Hylo Open
1:
Super 1000: Denmark Open
Melati Daeva Oktavianti

Representatives by nation

Rank Nation MS WS MD WD XD Total Players
1  Malaysia 1 1 1 2 5 9
2  Japan 1 1 1 1 1 5 8
3  Indonesia (H) 2 1 1 4 8
4  Denmark 2 1 1 1 5 7
 India 2 1 1 1 5 7
 Thailand 1 2 1 1 5 7
7  England 1 1 2 3§
 South Korea 1 1 2 3
9  France 1 1 2 2§
10  Bulgaria 1 1 2
 Chinese Taipei 1 1 2
 Hong Kong 1 1 2
13  Germany 1 1 1
 Singapore 1 1 1
Total (14 NOCs) 8 8 8 8 8 40 62

§: Toma Junior Popov of France play in men's singles and men's doubles, while Lauren Smith of England play in women's and mixed doubles.

Performances by nation

Nation Group stage Semi-finals Final Winner(s)
 South Korea 2 2 2 2
 Japan 5 4 3 1
 Thailand 5 3 2 1
 Denmark 5 1 1 1
 India 5 2 1
 Indonesia (H) 4 2 1
 Malaysia 5 3
 Bulgaria 1 1
 Chinese Taipei 1 1
 Hong Kong 1 1
 England 2
 France 2
 Germany 1
 Singapore 1
Total 40 20 10 5

Men's singles

Seeds

  1. Denmark Viktor Axelsen (Champion)
  2. Malaysia Lee Zii Jia (Semi-finals)
  3. India Srikanth Kidambi (Group stage)
  4. Denmark Rasmus Gemke (Group stage)

Group A

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Denmark Viktor Axelsen 1 1 0 2 0 +2 42 29 +13 1 Advance to semi-finals
2 India Lakshya Sen 1 0 1 0 2 −2 29 42 −13 0
3 Denmark Rasmus Gemke (Z) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Japan Kento Momota (Z) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Source: TS
(Z) Retired after one match.
Date Player 1 Score Player 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Viktor Axelsen Denmark 0–0 Denmark Rasmus Gemke 5–1r
Lakshya Sen India 0–0 Japan Kento Momota 1–1r
2 December Viktor Axelsen Denmark 2–0 India Lakshya Sen 21–15 21–14
Rasmus Gemke Denmark N/P Japan Kento Momota Cancelled
3 December Viktor Axelsen Denmark N/P Japan Kento Momota Cancelled
Rasmus Gemke Denmark N/P India Lakshya Sen Cancelled

Group B

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Malaysia Lee Zii Jia 3 3 0 6 0 +6 126 96 +30 3 Advance to semi-finals
2 Thailand Kunlavut Vitidsarn 3 2 1 4 3 +1 135 106 +29 2
3 India Srikanth Kidambi 3 1 2 2 4 −2 100 114 −14 1
4 France Toma Junior Popov 3 0 3 1 6 −5 101 146 −45 0
Source: TS
Date Player 1 Score Player 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Srikanth Kidambi India 2–0 France Toma Junior Popov 21–14 21–16
Lee Zii Jia Malaysia 2–0 Thailand Kunlavut Vitidsarn 21–15 21–16
2 December Lee Zii Jia Malaysia 2–0 France Toma Junior Popov 21–13 21–19
Srikanth Kidambi India 0–2 Thailand Kunlavut Vitidsarn 18–21 7–21
3 December Lee Zii Jia Malaysia 2–0 India Srikanth Kidambi 21–19 21–14
Toma Junior Popov France 1–2 Thailand Kunlavut Vitidsarn 12–21 22–20 5–21

Finals

Semi-finals Final
          
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
India Lakshya Sen 13 11
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
Thailand Kunlavut Vitidsarn 12 8
Thailand Kunlavut Vitidsarn 21 21
2 Malaysia Lee Zii Jia 18 18

Women's singles

Seeds

  1. Thailand Pornpawee Chochuwong (Semi-finals)
  2. Japan Akane Yamaguchi (Semi-finals)
  3. India P. V. Sindhu (Final)
  4. Thailand Busanan Ongbamrungphan (Group stage)

Group A

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Thailand Pornpawee Chochuwong 3 3 0 6 1 +5 148 124 +24 3 Advance to semi-finals
2 India P. V. Sindhu 3 2 1 5 2 +3 131 114 +17 2
3 Denmark Line Christophersen 3 1 2 2 4 −2 113 112 +1 1
4 Germany Yvonne Li 3 0 3 0 6 −6 84 126 −42 0
Source: TS
Date Player 1 Score Player 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Pornpawee Chochuwong Thailand 2–0 Germany Yvonne Li 21–18 21–18
P. V. Sindhu India 2–0 Denmark Line Christophersen 21–14 21–16
2 December Pornpawee Chochuwong Thailand 2–0 Denmark Line Christophersen 22–20 23–21
P. V. Sindhu India 2–0 Germany Yvonne Li 21–10 21–13
3 December Line Christophersen Denmark 2–0 Germany Yvonne Li 21–11 21–14
Pornpawee Chochuwong Thailand 2–1 India P. V. Sindhu 21–12 19–21 21–14

Group B

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Japan Akane Yamaguchi 2 2 0 4 1 +3 102 87 +15 2 Advance to semi-finals
2 South Korea An Se-young 2 1 1 3 2 +1 93 81 +12 1
3 Thailand Busanan Ongbamrungphan 2 0 2 0 4 −4 57 84 −27 0
4 Singapore Yeo Jia Min (Z) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Source: TS
(Z) Retired after two matches.
Date Player 1 Score Player 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Busanan Ongbamrungphan Thailand 0–2 South Korea An Se-young 16–21 5–21
Akane Yamaguchi Japan 2–0
(voided)
Singapore Yeo Jia Min 21–11 21–14
2 December Busanan Ongbamrungphan Thailand 1–0
(voided)
Singapore Yeo Jia Min 21–7 15–9r
Akane Yamaguchi Japan 2–1 South Korea An Se-young 21–14 18–21 21–16
3 December Akane Yamaguchi Japan 2–0 Thailand Busanan Ongbamrungphan 21–18 21–18
An Se-young South Korea N/P Singapore Yeo Jia Min Cancelled

Finals

Semi-finals Final
          
1 Thailand Pornpawee Chochuwong 23 17
South Korea An Se-young 25 21
South Korea An Se-young 21 21
3 India P. V. Sindhu 16 12
3 India P. V. Sindhu 21 15 21
2 Japan Akane Yamaguchi 15 21 19

Men's doubles

Seeds

  1. Indonesia Marcus Fernaldi Gideon / Kevin Sanjaya Sukamuljo (Final)
  2. Japan Takuro Hoki / Yugo Kobayashi (Champions)
  3. Denmark Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (Group stage)
  4. Malaysia Ong Yew Sin / Teo Ee Yi (Semi-finals)

Group A

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
2 2 0 4 1 +3 104 85 +19 2 Advance to semi-finals
2 Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
2 1 1 2 2 0 82 69 +13 1
3 Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
2 0 2 1 4 −3 70 102 −32 0
4 India Satwiksairaj Rankireddy
India Chirag Shetty (Z)
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Source: TS
(Z) Walked over after one match.
Date Pair 1 Score Pair 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Marcus Fernaldi Gideon Indonesia
Kevin Sanjaya Sukamuljo Indonesia
2–0 Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
23–21 21–19
Kim Astrup Denmark
Anders Skaarup Rasmussen Denmark
2–0
(voided)
India Satwiksairaj Rankireddy
India Chirag Shetty
21–16 21–5
2 December Marcus Fernaldi Gideon Indonesia
Kevin Sanjaya Sukamuljo Indonesia
N/P India Satwiksairaj Rankireddy
India Chirag Shetty
Walkover
Kim Astrup Denmark
Anders Skaarup Rasmussen Denmark
0–2 Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
13–21 12–21
3 December Marcus Fernaldi Gideon Indonesia
Kevin Sanjaya Sukamuljo Indonesia
2–1 Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
21–15 18–21 21–9
Satwiksairaj Rankireddy India
Chirag Shetty India
N/P Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Walkover

Group B

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
3 3 0 6 0 +6 138 107 +31 3 Advance to semi-finals
2 Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi
3 2 1 4 3 +1 146 139 +7 2
3 Indonesia Pramudya Kusumawardana
Indonesia Yeremia Rambitan
3 1 2 3 4 −1 125 127 −2 1
4 France Christo Popov
France Toma Junior Popov
3 0 3 0 6 −6 90 126 −36 0
Source: TS
Date Pair 1 Score Pair 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Takuro Hoki Japan
Yugo Kobayashi Japan
2–0 Indonesia Pramudya Kusumawardana
Indonesia Yeremia Rambitan
21–14 21–19
Ong Yew Sin Malaysia
Teo Ee Yi Malaysia
2–0 France Christo Popov
France Toma Junior Popov
21–16 21–19
2 December Ong Yew Sin Malaysia
Teo Ee Yi Malaysia
2–1 Indonesia Pramudya Kusumawardana
Indonesia Yeremia Rambitan
12–21 21–11 21–18
Takuro Hoki Japan
Yugo Kobayashi Japan
2–0 France Christo Popov
France Toma Junior Popov
21–9 21–15
3 December Takuro Hoki Japan
Yugo Kobayashi Japan
2–1 Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi
21–19 12–21 21–10
Christo Popov France
Toma Junior Popov France
0–2 Indonesia Pramudya Kusumawardana
Indonesia Yeremia Rambitan
15–21 16–21

Finals

Semi-finals Final
          
1 Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
18 23 21
Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
21 21 17
1 Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
16 21 17
2 Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
21 13 21
4 Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi
18 15
2 Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
21 21

Women's doubles

Seeds

  1. Thailand Jongkolphan Kititharakul / Rawinda Prajongjai (Group stage)
  2. Japan Nami Matsuyama / Chiharu Shida (Final)
  3. Bulgaria Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva (Semi-finals)
  4. South Korea Kim So-yeong / Kong Hee-yong (Champions)

Group A

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
3 3 0 6 1 +5 144 110 +34 3 Advance to semi-finals
2 Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
3 2 1 4 2 +2 117 98 +19 2
3 Malaysia Pearly Tan
Malaysia Thinaah Muralitharan
3 1 2 2 4 −2 101 119 −18 1
4 Thailand Jongkolphan Kititharakul
Thailand Rawinda Prajongjai
3 0 3 1 6 −5 111 146 −35 0
Source: TS
Date Pair 1 Score Pair 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Kim So-yeong South Korea
Kong Hee-yong South Korea
2–0 Malaysia Pearly Tan
Malaysia Thinaah Muralitharan
21–14 21–14
Jongkolphan Kititharakul Thailand
Rawinda Prajongjai Thailand
0–2 Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
15–21 12–21
2 December Kim So-yeong South Korea
Kong Hee-yong South Korea
2–0 Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
21–15 21–18
Jongkolphan Kititharakul Thailand
Rawinda Prajongjai Thailand
0–2 Malaysia Pearly Tan
Malaysia Thinaah Muralitharan
21–23 14–21
3 December Pearly Tan Malaysia
Thinaah Muralitharan Malaysia
0–2 Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
18–21 11–21
Jongkolphan Kititharakul Thailand
Rawinda Prajongjai Thailand
1–2 South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
21–18 20–22 8–21

Group B

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Japan Nami Matsuyama
Japan Chiharu Shida
3 3 0 6 0 +6 127 91 +36 3 Advance to semi-finals
2 Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
3 2 1 4 2 +2 110 104 +6 2
3 India Ashwini Ponnappa
India N. Sikki Reddy
3 1 2 2 5 −3 122 139 −17 1
4 England Chloe Birch
England Lauren Smith
3 0 3 1 6 −5 111 136 −25 0
Source: TS
Date Pair 1 Score Pair 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Nami Matsuyama Japan
Chiharu Shida Japan
2–0 India Ashwini Ponnappa
India N. Sikki Reddy
21–14 21–18
Gabriela Stoeva Bulgaria
Stefani Stoeva Bulgaria
2–0 England Chloe Birch
England Lauren Smith
21–12 21–11
2 December Nami Matsuyama Japan
Chiharu Shida Japan
2–0 England Chloe Birch
England Lauren Smith
22–20 21–14
Gabriela Stoeva Bulgaria
Stefani Stoeva Bulgaria
2–0 India Ashwini Ponnappa
India N. Sikki Reddy
21–19 22–20
3 December Nami Matsuyama Japan
Chiharu Shida Japan
2–0 Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
21–9 21–16
Chloe Birch England
Lauren Smith England
1–2 India Ashwini Ponnappa
India N. Sikki Reddy
19–21 21–9 14–21

Finals

Semi-finals Final
          
4 South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
w / o
3 Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
4 South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
21 21
2 Japan Nami Matsuyama
Japan Chiharu Shida
14 14
Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
14 21 21
2 Japan Nami Matsuyama
Japan Chiharu Shida
21 13 23

Mixed doubles

Seeds

  1. Japan Yuta Watanabe / Arisa Higashino (Final)
  2. Thailand Dechapol Puavaranukroh / Sapsiree Taerattanachai (Champions)
  3. Denmark Mathias Christiansen / Alexandra Bøje (Group stage)
  4. England Marcus Ellis / Lauren Smith (Group stage)

Group A

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
3 3 0 6 0 +6 126 76 +50 3 Advance to semi-finals
2 Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
3 2 1 4 3 +1 126 123 +3 2
3 Denmark Mathias Christiansen
Denmark Alexandra Bøje
3 1 2 3 4 −1 123 135 −12 1
4 Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
3 0 3 0 6 −6 85 126 −41 0
Source: TS
Date Pair 1 Score Pair 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Tan Kian Meng Malaysia
Lai Pei Jing Malaysia
0–2 Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
14–21 13–21
Yuta Watanabe Japan
Arisa Higashino Japan
2–0 Denmark Mathias Christiansen
Denmark Alexandra Bøje
21–12 21–15
2 December Mathias Christiansen Denmark
Alexandra Bøje Denmark
1–2 Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
17–21 21–19 16–21
Yuta Watanabe Japan
Arisa Higashino Japan
2–0 Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
21–16 21–10
3 December Mathias Christiansen Denmark
Alexandra Bøje Denmark
2–0 Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
21–15 21–17
Yuta Watanabe Japan
Arisa Higashino Japan
2–0 Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
21–11 21–12

Group B

Pos Team Pld W L GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1 Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
3 3 0 6 2 +4 156 132 +24 3 Advance to semi-finals
2 Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
3 2 1 5 2 +3 139 115 +24 2
3 Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
3 1 2 3 4 −1 114 123 −9 1
4 England Marcus Ellis
England Lauren Smith
3 0 3 0 6 −6 87 126 −39 0
Source: TS
Date Pair 1 Score Pair 2 Set 1 Set 2 Set 3
1 December Marcus Ellis England
Lauren Smith England
0–2 Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
11–21 16–21
Dechapol Puavaranukroh Thailand
Sapsiree Taerattanachai Thailand
2–1 Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
21–14 10–21 21–11
2 December Marcus Ellis England
Lauren Smith England
0–2 Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
16–21 13–21
Dechapol Puavaranukroh Thailand
Sapsiree Taerattanachai Thailand
2–1 Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
21–14 20–22 21–19
3 December Tang Chun Man Hong Kong
Tse Ying Suet Hong Kong
2–0 Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
21–11 21–15
Dechapol Puavaranukroh Thailand
Sapsiree Taerattanachai Thailand
2–0 England Marcus Ellis
England Lauren Smith
21–18 21–13

Finals

Semi-finals Final
          
1 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
19 21 21
Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
21 9 19
1 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
19 11
2 Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
21 21
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
8 18
2 Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
21 21

References

  1. ^ a b "Prospectus HSBC BWF World Tour FInals 2021" (PDF). Badminton World Federation. Retrieved 26 November 2021.
  2. ^ Bachtiar, Roy Rosa; Sidik, Jafar M. (29 October 2021). "Indonesia Badminton Festival siap digelar di Bali" (in Indonesian). Antara. Archived from the original on 2 November 2021. Retrieved 6 November 2021.
  3. ^ "World Ranking System" (PDF). Badminton World Federation. Archived (PDF) from the original on 10 May 2019. Retrieved 27 January 2018.
Preceded by2021 Indonesia Open BWF World Tour2021 BWF season Succeeded by2022 India Open