2021 Buckinghamshire Council election

6 May 2021

147 seats on the Buckinghamshire Council
74 seats needed for a majority
Turnout39%[1]
  First party Second party Third party
 
Party Conservative Liberal Democrats Independent
Seats won 113 15 6

  Fourth party Fifth party Sixth party
 
Party Wycombe Independent Labour Independent Network
Seats won 6 4 2

  Seventh party
 
Party Green
Seats won 1

Buckinghamshire UK local election 2021 map.svg
Map showing the results of the 2021 Buckinghamshire Council election

Council control before election

Majority administration
Conservative

Council control after election

Majority administration
Conservative

The 2021 Buckinghamshire Council election took place on 6 May 2021, alongside nationwide local elections. The election was originally due to take place in May 2020, but was postponed due to the COVID-19 pandemic.[2]

A total of 147 councillors were elected, with the 49 wards electing 3 councillors each.[3] In order to secure a majority, a party needed to secure 74 seats.

The Conservative Party took an overall majority with 113 seats; the Liberal Democrats came second, with 15 seats.[1]

Background

Due to the postponement of the 2020 local elections until 2021, it was announced on 18 March 2020 that all of the current shadow authority members would become councillors and the shadow executive members would form the cabinet.[4] They remained in post until the inaugural election took place in May 2021.[5]

Results summary

2021 Buckinghamshire Council election
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 113 76.9 47.5 210,010
  Liberal Democrats 15 10.2 20.2 89,427
  Independent 6 4.1 5.3 23,434
  Wycombe Independents 6 4.1 2.3 10,208
  Labour 4 2.7 14.2 62,827
  Independent Network 2 1.4 0.6 2,826
  Green 1 0.7 8.1 35,971
  Residents 0 0.0 0.8 3,608
  Freedom Alliance 0 0.0 0.5 2,287
  Bucks Together 0 0.0 0.1 460
  Reform UK 0 0.0 0.1 386
  Women's Equality 0 0.0 0.1 223
  TUSC 0 0.0 <0.1 209
  Heritage 0 0.0 <0.1 97
  UKIP 0 0.0 <0.1 58
  SDP 0 0.0 <0.1 37

Ward results

Abbey

To elect 3 councillors.[6]

Abbey
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Lesley Mary Clarke 1,494 50.8
Conservative Arman Alam 1,295 44.0
Conservative Mahboob Bhatti 1,222 41.6
Labour Raja Waheed Iqbal 959 32.6
Labour Stacey Dawn McAdam 877 29.8
Labour Amanda Jane Whyte 854 29.0
Wycombe Independent Alan Edward Hill 406 13.8
Wycombe Independent Madeleine Howe 289 9.8
Wycombe Independent Andrew Paul Smith 238 8.1
Liberal Democrats Daniel John Bellamy 235 8.0
Liberal Democrats Ron Symington 187 6.4
Liberal Democrats Andrew Edgar 142 4.8
Freedom Alliance Robert John Keen 106 3.6
Freedom Alliance Jack Bearfox 61 2.1
Freedom Alliance Sujoya Elin Mary Paul Bullock 43 1.5
Turnout 2,965 33%

Amersham & Chesham Bois

To elect 3 councillors.[7]

Amersham & Chesham Bois
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Liz Walsh 1,521 39.7
Conservative Graham Keith Harris 1,473 38.5
Conservative David William King 1,434 37.5
Liberal Democrats Jason Robert Keeler 1,290 33.7
Liberal Democrats Dominic John Pinkney 1,195 31.2
Liberal Democrats Mark Andrew Roberts 1,131 29.5
Green Cathy Baldwin 659 17.2
Independent Danny Buckingham 647 16.9
Green Fiona Jacqueline Harding 482 12.6
Green Annette Patricia Jepson 425 11.1
Labour Joceline Ruth Andrews 303 7.9
Labour Paul Kenneth Easton 253 6.6
Turnout 3,860 48%

Aston Clinton & Bierton

To elect 3 councillors.[8]

Aston Clinton & Bierton
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mike Collins 1,939 49.3
Conservative Bill Chapple 1,860 47.3
Conservative Julie Elizabeth Ward 1,686 42.9
Independent Phil Yerby 1,410 35.9
Labour Martin Ian Abel 572 14.5
Independent Adrian John Neighbour 569 14.5
Liberal Democrats Geoffrey Peter Howell 562 14.3
Green Coral Rose Kathleen Simpson 531 13.5
Labour Nicky Ramsay 417 10.6
Green David Sullivan 381 9.7
Green Huseyin Caglayan 352 9.0
Liberal Democrats Alan Neale Sherwell 352 9.0
Turnout 3949 38.8%

Aylesbury East

To elect 3 councillors.[9]

Aylesbury East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mark Edward Winn 1,547 47.4
Conservative Richard Peter John Gaster 1,232 37.8
Liberal Democrats Tom Hunter-Watts 1,121 34.4
Liberal Democrats Mark Frederick Willis 1,102 33.8
Conservative Khalid Khan 1,016 31.1
Liberal Democrats Jeremy Hodge 810 24.8
Residents Paul Alan Hobbs 721 22.1
Green Colin Norman Bloxham 524 16.1
Labour Jacqui Jacques 422 12.9
Labour Luke Warshaw 353 10.8
Turnout 3,275 39%

Aylesbury North

To elect 3 councillors.[10]

Aylesbury North
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Tim Dixon 1,309 41.2
Liberal Democrats Raj Wali Khan 1,291 40.6
Liberal Democrats Susan Ann Morgan 1,262 39.7
Conservative Gillian Ann Neale-Sheppard 813 25.6
Labour Liz Hind 759 23.9
Conservative Mark Corson Roberts 718 22.6
Conservative Ammer Raheel 709 22.3
Labour Phil Jacques 565 17.8
Labour Dominic Jon Rothwell 413 13.0
Green Zack Nuttall 372 11.7
Bucks Residents Association Amy Louise Howitt 313 9.8
TUSC Steve Bell 109 3.4
TUSC Paul John Tovey 100 3.1
Turnout 3,207 34%

Aylesbury North West

To elect 3 councillors.[11]

Aylesbury North West
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Tuffail Hussain 1,174 40.1
Liberal Democrats Anders Carl Christensen 1,156 39.5
Liberal Democrats Gurinder Wadhwa 888 30.3
Conservative Graham Moore 708 24.2
Conservative John Martin Watson 671 22.9
Conservative Jimi Awosika 644 22.0
Labour Andy Blackaby-Iles 478 16.3
Bucks Residents Association Andy Huxley 452 15.4
Labour Michelle Pointer 442 15.1
Bucks Residents Association Neil Stephen Axe 376 12.9
Labour Charles Todd 349 11.9
Bucks Residents Association Gerry Bright 348 11.9
Green James Harry Karl Meyer-Bejol 225 7.7
Turnout 2,933 31%

Aylesbury South East

To elect 3 councillors.[12]

Aylesbury South East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Sue Chapple 1,511 48.2
Conservative Denise Andree Summers 1,408 44.9
Conservative David Beresford Thompson 1,389 44.3
Liberal Democrats Richard Gordon Lloyd 917 29.3
Liberal Democrats Sherrilyn Anne Bateman 884 28.2
Liberal Democrats Chris Hendren 730 23.3
Green Keith Breavington 511 16.3
Labour Dominic Francis Jacques 476 15.2
Labour Phil McGoldrick 415 13.2
Bucks Residents Association Nikki Harvey 369 11.8
Turnout 3,142 36%

Aylesbury South West

To elect 3 councillors.[13]

Aylesbury South West
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Waheed Khan Raja 1,142 43.5
Liberal Democrats Mary Agnes Baldwin 1,063 40.5
Liberal Democrats Niknam Hussain 1,032 39.3
Conservative Sarah Sproat 622 23.7
Conservative Charles Anthony Adomah-Boadi 597 22.7
Labour Ajaz Arif 594 22.6
Labour Tanya Warshaw 581 22.1
Labour Lewis Charles Hodgetts 533 20.3
Conservative Asalat Khan 516 19.6
Bucks Residents Association Jason Anthony Wise 344 13.1
Turnout 2,652 32%

Aylesbury West

To elect 3 councillors.[14]

Aylesbury West
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Steven Michael Lambert 1,395 52.1
Liberal Democrats Sarah Jane James 1,353 50.6
Liberal Democrats Adam Mark Poland 1,124 42.0
Conservative Andrew John Cole 860 32.1
Conservative Sam North 605 22.6
Conservative Lou Redding 539 20.1
Labour John Bajina 384 14.4
Labour Chris Newton 372 13.9
Green Alan Cooper 360 13.5
Bucks Residents Association Judy Clarke 248 9.3
Turnout 2,681 33%

Beaconsfield

To elect 3 councillors.[15]

Beaconsfield
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jackson Ng 1,771 50.6
Conservative Anita Margaret Cranmer 1,726 49.3
Independent Alison Jane Wheelhouse 1,620 46.3
Conservative Alastair John Pike 1,254 35.8
Liberal Democrats Paul Christopher Henry 713 20.4
Green Rachel Clemency Horton-Kitchlew 576 16.5
Green Philip William Rollinson 456 13.0
Labour Louise Alexandra Kavanagh 368 10.5
Liberal Democrats Jeff Herschel 346 9.9
Labour Ian Francis Tunnacliffe 241 6.9
Turnout 3,503 42%

Bernwood

To elect 3 councillors.[16]

Bernwood
Party Candidate Votes % ±%
Green Gregory Mark Smith 1,880 44.5
Conservative Cameron Branston 1,665 39.4
Conservative Nic Brown 1,541 36.5
Conservative Brian Foster 1,533 36.3
Green Richard William Torpey 1,274 30.2
Green Johanna Wheeler 1,152 27.3
Liberal Democrats Jim Brown 845 20.0
Liberal Democrats Heather-Joy Garrett 617 14.6
Labour Mark Dean Brown 517 12.2
Labour Madeleine Smith 503 11.9
Liberal Democrats Stephen John Terry 324 7.7
Labour Andy Fenner 320 7.6
Turnout 4,234 50%

Booker, Cressex & Castlefield

To elect 3 councillors.[17]

Booker, Cressex & Castlefield
Party Candidate Votes % ±%
Labour Majid Hussain 1,862 50.4
Labour Karen Jane Bates 1,588 43.0
Conservative Mohammed Ayub 1,552 42.0
Labour Nina Clair Dluzewska 1,475 39.9
Conservative Zafar Iqbal 1,310 35.5
Conservative Lee Wood 1,109 30.0
Wycombe Independent Brian Pearce 436 11.8
Wycombe Independent Nicky Pearson 298 8.1
Wycombe Independent Lionel Paul Pearce 265 7.2
Liberal Democrats Keith Woodrow 155 4.2
Liberal Democrats Jenese Joseph 143 3.9
Liberal Democrats Cheryl Anne Strutt 118 3.2
Freedom Alliance Rebecca Kate Ansell 99 2.7
Freedom Alliance Imran Mohammed 85 2.3
Freedom Alliance Daren Michael Bullock 82 2.2
Turnout 3,724 42%

Buckingham East

To elect 3 councillors.[18]

Buckingham East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Warren Michael Whyte 1,385 50.0
Conservative Howard James Mordue 1,226 44.2
Conservative Ade Osibogun 953 34.4
Independent Jon Simon Harvey 564 20.4
Labour Robina Ahmed 494 17.8
Labour Michael O'Mahony 411 14.8
Liberal Democrats Gerald Peter Loftus 370 13.4
Liberal Democrats Robert Laurence Francis Brignall 364 13.1
Green Nicola Smith 352 12.7
Liberal Democrats Anja Schaefer 338 12.2
Independent Costas Peratopoullos 327 11.8
Green Kevin Bruce Robinson 313 11.3
Green Alex Price 301 10.9
Labour Anwar Ul-Haq Rashid 278 4
Turnout 2,783 38%

Buckingham West

To elect 3 councillors.[19]

Buckingham West
Party Candidate Votes % ±%
Labour Robin Stuchbury 1,716 50.0
Conservative Caroline Labiba Cornell 1,545 45.0
Conservative Patrick Joseph Fealey 1,439 41.9
Conservative Simon John Strutt 1,344 39.2
Labour Fran Davies 750 21.9
Labour Ryan John William Willett 664 19.4
Liberal Democrats Andrew Paul Pegg 560 16.3
Green Cody Garland 529 15.4
Liberal Democrats Sam Potts 443 12.9
Liberal Democrats Howard Christian Osborne 391 11.4
Turnout 3,444 39%

Chalfont St Giles

To elect 3 councillors.[20]

Chalfont St Giles
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Timothy Richard Butcher 1,678 47.8
Conservative Carl James Jackson 1,580 45.0
Conservative Simon Paul Rouse 1,431 40.8
Independent Des Bray 791 22.5
Green Bob Morrison 695 19.8
Green Paul Aidan Waters 641 18.3
Liberal Democrats Toby Simon Price 594 16.9
Green Vicki Mistry 494 14.1
Liberal Democrats John Asher 411 11.7
Liberal Democrats Olivier Eymery 371 10.6
Labour Marie Fiona Collins 335 9.5
Independent David George Meacock 313 8.9
Labour Declan Paul Richard McCarthy 241 6.9
Women's Equality Christine Janet Child 223 6.4
Freedom Alliance Sam Wren 55 1.6
Turnout 3,540 41%

Chalfont St Peter

To elect 3 councillors.[21]

Chalfont St Peter
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Isobel Anne Darby 2,286 63.6
Conservative Linda Margaret Smith 2,017 56.2
Conservative Jonathan James Spencer Rush 2,013 56.0
Liberal Democrats Selina Mary Kerr 909 25.3
Liberal Democrats Bette Melling 856 23.8
Liberal Democrats Hilary Ruth Haworth 677 18.8
Green Derek Ernest Light 606 16.9
Labour Eileen Garrett 329 9.2
Labour Hector Frederick Russell Gibbs 270 7.5
Turnout 3,621 41%

Chesham

To elect 3 councillors.[22]

Chesham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nick Southworth 1,497 40.8
Conservative Qaser Chaudhry 1,383 37.7
Conservative Michael John Stannard 1,343 36.6
Labour Mohammad Zafir Bhatti 989 26.9
Liberal Democrats Frances Kneller 883 24.1
Liberal Democrats Kris Ochedowski 679 18.5
Labour Pat Easton 582 15.9
Green Alan John Gray Booth 570 15.5
Green Jenny Cooper 568 15.5
Liberal Democrats Mark Titterington 556 15.1
Labour Susan Procter 546 14.9
Green Dave Cooper 445 12.1
Turnout 3,684 48%

Chess Valley

To elect 3 councillors.[23]

Chess Valley
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Joseph Lisle Maurice Baum 1,558 40.5
Conservative Emily Anna Louise Culverhouse 1,461 37.9
Conservative Gareth David Williams 1,311 34.1
Liberal Democrats Roy Abraham 912 23.7
Liberal Democrats Parveiz Aslam 906 23.5
Green Justine Collette McPherson Fulford 881 22.9
Liberal Democrats Ruth Helen Juett 809 21.0
Green Gill Walker 749 19.5
Green Rachel Kelso 537 13.9
Bucks Together Deborah Wilbee 460 11.9
Labour Anne Louise Whitney 391 10.2
Labour Derek James Berry 381 9.9
Labour Noel Doyle 371 9.6
Turnout 3,850 47%

Chiltern Ridges

To elect 3 councillors.[24]

Chiltern Ridges
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jane Emma MacBean 1,861 43.3
Conservative Patricia Mary Birchley 1,705 39.7
Liberal Democrats Mohammad Fayyaz 1,642 38.2
Liberal Democrats Alan Keith Bacon 1,604 37.3
Conservative Vanessa Dawn Martin 1,453 33.8
Liberal Democrats Paul James Frank Harding 1,281 29.8
Green Susanna Walder-Davis 642 14.9
Green Simon Charles Davenport 572 13.3
Green Jons Holloway 510 11.9
Labour Kate Mary Primus 300 7.0
Labour Nick Moseley 286 6.7
Labour Sanam Bi Shabab 240 5.6
Turnout 4,317 50%

Chiltern Villages

To elect 3 councillors.[25]

Chiltern Villages
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Dominic Heaton Goodall Barnes 2,287 67.3
Conservative Mark Lawson Turner 2,061 60.7
Conservative Zahir Mohammed 1,790 52.7
Liberal Democrats Tony Hill 863 25.4
Labour David Frank Riddington 548 16.1
Labour Mariam Azam 541 15.9
Liberal Democrats Richard Mitton Taylor 536 15.8
Labour Nicholas Helweg-Larsen 485 14.3
Freedom Alliance Peter Stephen Buckfield 130 3.8
Turnout 3,407 38%

Cliveden

To elect 3 councillors.[26]

Cliveden
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Kirsten Ashman 1,480 56.1
Conservative Paul James Kelly 1,352 51.3
Conservative George Edward Summerton Sandy 1,317 49.9
Green Zoe Hatch 1,099 41.7
Labour Ciaran Louis Ferguson 678 25.7
Labour Chris Tucker 610 23.1
Turnout 2,646 33%

Denham

To elect 3 councillors.[27]

Denham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Guy Frederick Hollis 1,354 54.4
Conservative Paul William Bass 1,308 52.6
Conservative Santokh Singh Chhokar 1,125 45.2
Independent Roger William Reed 586 23.6
Independent Barry James Harding 551 22.2
Green Rob Smith 515 20.7
Green Cathy Bosshardt 469 18.9
Labour Adam Richard Eveleigh 370 14.9
Labour Alex Thornton 331 13.3
Turnout 2,500 33%

Downley

To elect 3 councillors.[28]

Downley
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Paul Richard Turner 1,602 46.6
Conservative Maz Hussain 1,520 44.3
Labour Melanie Ruth Smith 1,390 40.5
Labour Khalil Ahmed 1,362 39.7
Conservative Duncan Rayner Smith 1,283 37.4
Labour Trevor Snaith 1,127 32.8
Liberal Democrats Matthew Stuart Brown 250 7.3
Liberal Democrats Alison May Harmsworth 226 6.6
Wycombe Independent Victoria Reid 190 5.5
Wycombe Independent Tony Mealing 149 4.3
Liberal Democrats Gerald Harmsworth 141 4.1
Wycombe Independent Mohammad Fogir Uddin 99 2.9
Freedom Alliance Adrian John Oliver 97 2.8
Freedom Alliance Marcin Blaszczyk 79 2.3
UKIP Vijay Singh Srao 58 1.7
Turnout 3,454 40%

Farnham Common & Burnham Beeches

To elect 3 councillors.[29]

Farnham Common & Burnham Beeches
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Gwilym Anthony 1,421 54.3
Conservative Dev Dhillon 1,384 52.9
Conservative Nick Naylor 1,372 52.4
Liberal Democrats David Harry Duncan Banks 885 33.8
Liberal Democrats Carol Lesley Linton 819 31.3
Liberal Democrats Davina Joy Kirby 554 21.2
Labour Alexa Anne Collins 386 14.7
Labour Andrew Miles Ford 292 11.2
Reform UK Delphine Gray-Fisk 99 3.8
Turnout 2,623 36%

Flackwell Health, Little Marlow & Marlow South East

To elect 3 councillors.[30]

Flackwell Health, Little Marlow & Marlow South East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Alan Johncock 1,764 59.6
Conservative Jocelyn Towns 1,543 52.2
Conservative David Martyn Watson 1,530 51.7
Green Joanne Elizabeth Fielding 709 24.0
Green Jamie Kingston 547 18.5
Liberal Democrats Anthony Robin McGarel-Groves 426 14.4
Labour Katherine Murphy 396 13.4
Liberal Democrats Chris Tolmie 384 13.0
Labour Trevor Stuart Southern 206 7.0
Reform UK Angela Patricia Stone 134 4.5
Freedom Alliance Kate Casmira Mills 113 3.8
Freedom Alliance Julie Sara Pleass 105 3.5
Turnout 2,969 35%

Gerrards Cross

To elect 3 councillors.[31]

Gerrards Cross
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrew Alexander Wood 1,844 67.4
Conservative Thomas Edward Dudley Broom 1,797 65.7
Conservative Michael William Robert Bracken 1,727 63.1
Liberal Democrats Julian Andrew Ingram 725 26.5
Liberal Democrats Diane Margaret Holden 688 25.1
Labour Molly Eileen Fowler 460 16.8
Labour Michael Anthony Kavanagh 318 11.6
Turnout 2,761 39%

Great Brickhill

To elect 3 councillors.[32]

Great Brickhill
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Phil Gomm 1,889 46.7
Conservative Jilly Jordan 1,786 44.1
Conservative Iain Hugh Macpherson 1,664 41.1
Liberal Democrats Andrew Simon Jones 1,384 34.2
Liberal Democrats Malcolm Cameron Newing 1,280 31.6
Liberal Democrats Nicolette Smith 1,172 28.9
Green Bob Eastoe 812 20.1
Labour Maxine Myatt 551 13.6
Labour Hans Copas 433 10.7
Turnout 4,099 43%

Great Missenden

To elect 3 councillors.[33]

Great Missenden
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mimi Harker 1,860 54.1
Conservative Peter Ernest Charles Martin 1,745 50.8
Conservative Heather Maree Wallace 1,707 49.7
Green Catherine Bunting 1,038 30.2
Liberal Democrats Declan Augustine Mullen 931 27.1
Liberal Democrats Christopher Hendrik Spruytenburg 614 17.9
Liberal Democrats Simon John Morgan Woodhead 545 15.9
Labour Sam Howells 421 12.2
Labour Josh Westerling 359 10.4
Freedom Alliance Collette Denise Moy 106 3.1
Turnout 3,457 43%

Grendon Underwood

To elect 3 councillors.[34]

Grendon Underwood
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Angela Ria Joyce Macpherson 2,152 58.5
Conservative Frank Mahon 1,882 51.2
Conservative Michael John Rand 1,767 48.0
Green Clare Elisabeth Butler 864 23.5
Labour Phil Gibbs 649 17.6
Independent Rachel Ann Ambrose 564 15.3
Liberal Democrats Sarah Ruth Jeffreys 469 12.7
Labour Karen Susan Rakowska 463 12.6
Liberal Democrats Ivo Jacobus Haest 408 11.1
Independent David John Dilly 404 11.0
Liberal Democrats Julius Sebastian Macefield Parker 253 6.9
Turnout 3,682 42%

Hazlemere

To elect 3 councillors.[35]

Hazlemere
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Catherine Joan Oliver 1,624 60.0
Independent Ed Gemmell 1,380 51.0
Conservative Ron Gaffney 1,373 50.7
Conservative Peter Anthony Tichbon 1,156 42.7
Liberal Democrats Felicity Mary Hazelgreen 371 13.7
Labour Adam James Coulthard 354 13.1
Labour Christopher John Mooney 314 11.6
Labour Fizza Bibi Shah 298 11.0
Liberal Democrats Derek Clarke 256 9.5
Freedom Alliance Daniel Mark Charlton 124 4.6
Turnout 2,720 36%

Iver

To elect 3 councillors.[36]

Iver
Party Candidate Votes % ±%
Independent Paul James Griffin 1,437 50.7
Conservative Wendy Allison Matthews 1,225 43.2
Conservative Luisa Katherine Sullivan 1,052 37.1
Conservative Malcolm James Bradford 1,051 37.1
Green Leigh Martin Tugwood 871 30.7
Labour Alison Duncan Watt 539 19.0
Labour Azhar Iqbal Chohan 464 16.4
Turnout 2,853 34%

Ivinghoe

To elect 3 councillors.[37]

Ivinghoe
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Peter Charles Brazier 1,834 66.1
Conservative Chris Poll 1,805 65.1
Conservative Derek Town 1,727 62.3
Labour Trish Owen 903 32.6
Green Mark Wheeler 793 28.6
Labour Catherine Teresa Hayden 710 25.6
Labour Clive Cohen 647 23.3
Liberal Democrats Daisy Elizabeth Clark 509 18.4
Liberal Democrats Dilruwan Chaminda Herath 506 18.2
Liberal Democrats Alon Josefsberg 485 17.5
Turnout 2,785 32%

Little Chalfont & Amersham Common

To elect 3 councillors.[38]

Little Chalfont & Amersham Common
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Martin Anthony Tett 1,845 53.2
Conservative Caroline Marzilla Jones 1,719 49.5
Conservative Rachael Sara Matthews 1,478 42.6
Liberal Democrats Howard Maitland-Jones 954 27.5
Liberal Democrats Anna Rebecca Losse 800 23.0
Liberal Democrats Paula Hilary Marzouk 660 19.0
Green Toby Jarvis Adams 495 14.3
Labour Laura Elizabeth Kyrke-Smith 448 12.9
Green Peter John Dodsworth 438 12.6
Labour Ranganath Raghavendra Mirji 413 11.9
Green Douglas Ian Silverstone 385 11.1
Turnout 3,490 43%

Marlow

To elect 3 councillors.[39]

Marlow
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alex Collingwood 2,063 53.6
Conservative Carol Fay Heap 1,795 46.7
Conservative Neil Bennett Marshall 1,624 42.2
Liberal Democrats Paul Michael Anthony Burden 1,136 29.5
Liberal Democrats Anna Victoria Crabtree 1,040 27.0
Independent Mark Andrew Skoyles 878 22.8
Green Lizzie Owen 597 15.5
Green Mark Richard Hartley 483 12.6
Green Aidan Lawrence Carlisle 425 11.0
Labour Fionnuala Catherine Woods 307 8.0
Labour Keith Anthony Wishart 245 6.4
Freedom Alliance Sarah Elizabeth Weavers 91 2.4
Reform UK Bettina Joy Harries 81 2.1
Turnout 3,867 45%

Penn Wood & Old Amersham

To elect 3 councillors.[40]

Penn Wood & Old Amersham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mark Christopher Dormer 2,212 61.3
Conservative Mark Flys 2,112 58.5
Conservative Jonathan David Hammond Waters 1,882 52.1
Liberal Democrats Jane Louise Barnes 938 26.0
Green Jack Gocher 834 23.1
Liberal Democrats Kingsley Walter Juett 720 19.9
Liberal Democrats Emer Michael O'Kelly 902 25.0
Labour Heather Florence Pomroy 348 9.6
Labour Keith Patrick Simons 242 6.7
Freedom Alliance David Leonard Coombes 89 2.5
Turnout 3,627 42%

Ridgeway East

To elect 3 councillors.[41]

Ridgeway East
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David James Carroll 2,376 67.7
Conservative Steven Broadbent 2,369 67.5
Conservative Clive Burke Harriss 2,013 57.4
Liberal Democrats Steven Kennell 1,026 29.2
Independent Linda Mary Ruth Derrick 677 19.3
Labour Nick Lyon 576 16.4
Labour Aris Galinos Pollatos 473 13.5
Freedom Alliance Ignazio Dentici 91 2.6
Turnout 3,524 41%

Ridgeway West

To elect 3 councillors.[42]

Ridgeway West
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Robert Peter Flavio Carington 2,017 60.7
Conservative Carl Alexander Arvid Etholen 1,887 56.8
Conservative Shade Adoh 1,828 55.0
Liberal Democrats Eileen Margaret Rowlands 899 27.1
Liberal Democrats Jane Georgiana Rampin 890 26.8
Liberal Democrats Candy Piercy 831 25.0
Labour Andrew Stuart Douglas 342 10.3
Labour Stephen Greiff 304 9.2
Freedom Alliance Charly Kirby 102 3.1
Turnout 3,354 42%

Ryemead & Micklefield

To elect 3 councillors.[43]

Ryemead & Micklefield
Party Candidate Votes % ±%
Wycombe Independent Matt Knight 1051 37.8
Wycombe Independent Andrea Claire Baughan 976 35.1
Wycombe Independent Nabeela Naheed Rana 870 31.3
Liberal Democrats Ian Douglas Morton 731 26.3
Conservative Ian McEnnis 587 21.1
Liberal Democrats Xocoa Sharma 562 20.2
Liberal Democrats Mohammed Faraque Yasin 557 20.0
Labour Isobel Marie Craddock 539 19.4
Conservative Chris Miller 529 19.0
Labour Riaz Ahmed 500 18.0
Labour Muhammad Mujtaba Hashmi 446 16.0
Conservative Harpinder Singh Walia 374 13.5
Freedom Alliance James Allen Ansell 58 2.1
Turnout 2,790 35%

Stoke Poges & Wexham

To elect 3 councillors.[44]

Stoke Poges & Wexham
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ralph Bagge 1,712 58.9
Conservative Trevor Frank Egleton 1,656 57.0
Conservative Thomas Neil Hogg 1,317 45.3
Independent Seema Kumari Flower 623 21.4
Green Michael Christopher McCarthy 575 19.8
Labour Lindsey Alice Poole 469 16.1
Labour David Alan Norris 468 16.1
Liberal Democrats Denise Anne Herschel 403 13.9
Liberal Democrats Christopher Francis Woolley 324 11.1
Turnout 2,928 37%

Stone & Waddesdon

To elect 3 councillors.[45]

Stone & Waddesdon
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Paul Irwin 1,826 51.9
Conservative Ashley Waite 1,692 48.1
Conservative Mike Caffrey 1,515 43.1
Labour Chris Beatty 653 18.6
Labour Elaine Marie Conway 651 18.5
Labour Katie Owens 613 17.4
Green Doug Kennedy 477 13.6
Green Matthew James Williams 457 13.0
Liberal Democrats Lucy Williams 352 10.0
Green Peter Geoffrey Rhoades 347 9.9
Liberal Democrats Jason Samuel Bingley 344 9.8
Independent Keith Ralph Brindle 339 9.6
Bucks Residents Association Gary Richard Good 321 9.1
Liberal Democrats Ashley Richard Morgan 302 8.6
SDP Paul David Tinay 37 1.1
Turnout 3,525 33%

Terriers & Amersham Hill

To elect 3 councillors.[46]

Terriers & Amersham Hill
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tony Green 1,133 39.3
Conservative Arif Hussain 1,005 34.8
Conservative Sarfaraz Khan Raja 958 33.2
Liberal Democrats Ryan James Wilson 790 27.4
Liberal Democrats Tamsin Nicola Holkham 731 25.3
Labour Alex Down 672 23.3
Liberal Democrats Christopher David Walden 655 22.7
Labour Angela Jane Hart 653 22.6
Labour Karl Albert Newton 617 21.4
Wycombe Independent Rebecca Bennett 372 12.9
Wycombe Independent Haroon Arshad 234 8.1
Wycombe Independent Inam Ullah Khan 200 6.9
Reform UK Richard Neal Phoenix 72 2.5
Freedom Alliance Sowande Olushegun Mongo Snagg 38 1.3
Turnout 2,898 35%

The Risboroughs

To elect 3 councillors.[47]

The Risboroughs
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Gary Hall 1,663 51.9
Conservative Alan Harold Turner 1,548 48.3
Conservative Matthew Walsh 1,418 44.2
Independent Andy Ball 1,233 38.5
Independent Ian Michael Parkinson 775 24.2
Liberal Democrats Matthew Christopher Hudson 521 16.3
Independent Alan James Frost 510 15.9
Labour Hannah Hulme Hunter 509 15.9
Labour Brian Huw Gammage 417 13.0
Freedom Alliance David Anthony Blake 86 2.7
Freedom Alliance Jamie Wood 63 2.0
Turnout 3,225 40%

The Wooburns, Bourne End & Hedsor

To elect 3 councillors.[48]

The Wooburns, Bourne End & Hedsor
Party Candidate Votes % ±%
Independent Penny Drayton 1,880 54.6
Independent Stuart Paul Wilson 1,723 50.0
Independent Sophie Anne Kayani 1,682 48.8
Conservative Julia Adelaide Adey 1,240 36.0
Conservative Julia Diane Langley 1,124 32.6
Conservative Graham Featherstone Peart 854 24.8
Green Louise Carron Harris 364 10.6
Green Amanda Valentine 284 8.2
Labour Shona Margaret Collins-Staig 274 8.0
Labour Harinder Kaur Tiwana 233 6.8
Independent Andrew Cobden 77 2.2
Freedom Alliance Jacs Parker 44 1.3
Turnout 3,455 40%

Totteridge & Bowerdean

To elect 3 councillors.[49]

Totteridge & Bowerdean
Party Candidate Votes % ±%
Wycombe Independent Julia Denise Wassell 1,255 39.0
Wycombe Independent Imran Hussain 1,129 35.1
Wycombe Independent Steve Guy 1,009 31.3
Liberal Democrats Anwar Rashid 957 29.7
Liberal Democrats Chaudhry Ansar Mahmood 915 28.4
Liberal Democrats Ben James Holkham 901 28.0
Labour Rafiq Mohammed Raja 714 22.2
Labour Ian Stephen Bates 593 18.4
Labour Philippa Eryl Young 541 16.8
Conservative Matthew Owen Plested 490 15.2
Conservative Alexander Stephen Cobb 426 13.2
Conservative Hasan Ali Arif 404 12.6
Turnout 3,327 35%

Tylers Green & Loudwater

To elect 3 councillors.[50]

Tylers Green & Loudwater
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Katrina Suzanne Atkins Wood 1,316 46.9
Conservative Steven Barrett 1,261 45.0
Conservative Nathan Andrew Thomas 1,035 36.9
Independent Peter John Cartwright 885 31.6
Liberal Democrats Ian Forbes 640 22.8
Liberal Democrats Paula Louise Lee 562 20.0
Wycombe Independent Rowena Croft 478 17.0
Labour Raheel Khan 407 14.5
Labour Wasif Rasheed 339 12.1
Wycombe Independent Antonio Collinao Pizarro 264 9.4
Freedom Alliance Anita Lawrynowicz 75 2.7
Turnout 2,824 33%

Wendover, Halton & Stoke Mandeville

To elect 3 councillors.[51]

Wendover, Halton & Stoke Mandeville
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Steve Bowles 1,572 48.2
Conservative Peter Derek Strachan 1,426 43.7
Conservative Richard Allan Newcombe 1,200 36.8
Independent Tom Walsh 989 30.3
Green Tom Peter Hodge 676 20.7
Liberal Democrats Clive Edward John Gallagher 605 18.5
Green Joanne Hodge 580 17.8
Labour David John Lander 539 16.5
Liberal Democrats Fran Dixon 416 12.7
Labour James North Pyper 360 11.0
Green Greg Smith 356 10.9
Bucks Residents Association Kris Kerley 187 5.7
Freedom Alliance Julie Josephine Williams 115 3.5
Turnout 3,277 38%

West Wycombe

To elect 3 councillors.[52]

West Wycombe
Party Candidate Votes % ±%
Independent Network Darren John Hayday 1211 40.7
Conservative Marcus Angell 882 29.6
Independent Network Orsolya Hayday 876 29.4
Conservative Zia Ahmed 822 27.6
Conservative Tom Pike 758 25.5
Independent Network Neil Nicholson Watson 739 24.8
Labour Amber Elizabeth China 701 23.6
Labour Muddasar Iqbal 684 23.0
Labour Ghulam Rabani 668 22.4
Liberal Democrats Nick Hodder 374 12.6
Liberal Democrats Lynda Jean Titchen Moorcroft 289 9.7
Liberal Democrats Neil Christopher Timberlake 276 9.3
Freedom Alliance Susan Ing-Simmons 60 2.0
Turnout 2,982 39%

Wing

To elect 3 councillors.[53]

Wing
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ashley Graham Bond 1,637 44.9
Conservative Diana Blamires 1,465 40.2
Liberal Democrats Peter Aiden Cooper 1,445 39.6
Conservative Justin Farrington-Smith 1,274 34.9
Liberal Democrats Sanchia Davidson 1,170 32.1
Liberal Democrats Poonam Kant Gupta 1,115 30.6
Green Janet Mary Pentony 622 17.1
Labour Alexandria Jane Rakowska 433 11.9
Labour Ian Andrew Wells 378 10.4
Bucks Residents Association Louise Mary Howitt 273 7.5
Freedom Alliance Georgina Lesley Heyburn 90 2.5
Turnout 3,654 40%

Winslow

To elect 3 councillors.[54]

Winslow
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Robert Chilver 1,645 49.1
Conservative David Philip Goss 1,595 47.6
Conservative Beville Douglas Stanier 1,311 39.1
Liberal Democrats Llew Monger 1,309 39.1
Liberal Democrats Trish Cawte 1,143 34.1
Liberal Democrats Roger Slevin 898 26.8
Green Mary Hunt 654 19.5
Labour Timothy Richard Pain 367 10.9
Labour Robert Stuart Lang 287 8.6
Heritage Party Dominic Kinnaird 97 2.9
Turnout 3,362 42%

References

  1. ^ a b "Election results by party, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  2. ^ "Local elections postponed for a year over coronavirus". BBC News. 13 March 2020. Retrieved 7 April 2020.
  3. ^ "The Buckinghamshire (Structural Changes) Order 2019". www.legislation.gov.uk. Retrieved 7 April 2020.
  4. ^ "Coronavirus cancels local elections until 2021 - This is what is going to happen with the new unitary council". Bucks Free Press. 20 March 2020. Retrieved 7 April 2020.
  5. ^ "New council outlines political arrangements following postponement of elections". Buckinghamshire Council Shadow Authority. 18 March 2020. Archived from the original on 7 April 2020. Retrieved 7 April 2020.
  6. ^ "Election results for Abbey, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  7. ^ "Election results for Amersham & Chesham Bois, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  8. ^ "Election results for Aston Clinton & Bierton, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  9. ^ "Election results for Aylesbury East, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  10. ^ "Election results for Aylesbury North, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  11. ^ "Election results for Aylesbury North West, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  12. ^ "Election results for Aylesbury South East, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  13. ^ "Election results for Aylesbury South West, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  14. ^ "Election results for Aylesbury West, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  15. ^ "Election results for Beaconsfield, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  16. ^ "Election results for Bernwood, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  17. ^ "Election results for Booker, Cressex & Castlefield, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  18. ^ "Election results for Buckingham East, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  19. ^ "Election results for Buckingham West, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  20. ^ "Election results for Chalfont St Giles, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  21. ^ "Election results for Chalfont St Peter, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  22. ^ "Election results for Chesham, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  23. ^ "Election results for Chess Valley, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  24. ^ "Election results for Chiltern Ridges, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  25. ^ "Election results for Chiltern Villages, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  26. ^ "Election results for Cliveden, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  27. ^ "Election results for Denham, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  28. ^ "Election results for Downley, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  29. ^ "Election results for Farnham Common & Burnham Beeches, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  30. ^ "Election results for Flackwell Health, Little Marlow & Marlow South East, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  31. ^ "Election results for Gerrards Cross, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  32. ^ "Election results for Great Brickhill, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  33. ^ "Election results for Great Missenden, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  34. ^ "Election results for Grendon Underwood, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  35. ^ "Election results for Hazlemere, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  36. ^ "Election results for Iver, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  37. ^ "Election results for Ivinghoe, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  38. ^ "Election results for Little Chalfont & Amersham Common, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  39. ^ "Election results for Marlow, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  40. ^ "Election results for Penn Wood & Old Amersham, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  41. ^ "Election results for Ridgeway East, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  42. ^ "Election results for Ridgeway West, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  43. ^ "Election results for Ryemead & Micklefield, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  44. ^ "Election results for Stoke Poges & Wexham, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  45. ^ "Election results for Stone & Waddesdon, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  46. ^ "Election results for Terriers & Amersham Hill, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. Retrieved 8 May 2021.
  47. ^ "Election results for The Risboroughs, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  48. ^ "Election results for The Wooburns, Bourne End & Hedsor, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  49. ^ "Election results for Totteridge & Bowerdean, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  50. ^ "Election results for Tylers Green & Loudwater, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  51. ^ "Election results for Wendover, Halton & Stoke Mandeville, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  52. ^ "Election results for West Wycombe, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  53. ^ "Election results for Wing, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.
  54. ^ "Election results for Winslow, 6 May 2021". buckinghamshire.moderngov.co.uk. 6 May 2021. Retrieved 8 May 2021.