2021 Denmark Open
Tournament details
Dates19–24 October
LevelSuper 1000
Total prize moneyUS$850,000
VenueOdense Sports Park
LocationOdense, Denmark
Champions
Men's singlesDenmark Viktor Axelsen
Women's singlesJapan Akane Yamaguchi
Men's doublesJapan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
Women's doublesChina Huang Dongping
China Zheng Yu
Mixed doublesJapan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
2020 2022 →

The 2021 Denmark Open (officially known as the Victor Denmark Open 2021 for sponsorship reasons) was a badminton tournament which took place at the Odense Sports Park in Odense, Denmark, from 19 to 24 October 2021 and had a total prize of US$850,000.

The tournament which originally was a Super 750 event later got upgraded to a Super 1000 event in 2021.

Tournament

The 2021 Denmark Open was the fifth tournament according to the 2021 BWF World Tour as many tournaments got canceled due to the COVID-19 pandemic. It was a part of the Denmark Open, which had been held since 1935. This tournament was organized by Badminton Denmark with sanction from the BWF.[1]

Venue

This international tournament was held at the Odense Sports Park in Odense, Denmark.[1]

Point distribution

Below is the point distribution table for each phase of the tournament based on the BWF points system for the BWF World Tour Super 1000 event.[2]

Winner Runner-up 3/4 5/8 9/16 17/32
12,000 10,200 8,400 6,600 4,800 3,000

Prize money

The total prize money for this tournament was US$320,000. Distribution of prize money was in accordance with BWF regulations.[1]

Event Winner Finals Semi-finals Quarter-finals Last 16 Last 32
Singles $59,500 $28,900 $11,900 $4,675 $2,550 $850
Doubles $62,900 $29,750 $11,900 $5,312.50 $2,762.50 $850

Men's singles

Seeds

  1. Japan Kento Momota (Final)
  2. Denmark Viktor Axelsen (Champion)
  3. Denmark Anders Antonsen (Second Round)
  4. Chinese Taipei Chou Tien-chen (Quarter-finals)
  5. Indonesia Anthony Sinisuka Ginting (First Round)
  6. Indonesia Jonatan Christie (Quarter-finals)
  7. Malaysia Lee Zii Jia (Quarter-finals)
  8. Hong Kong Ng Ka Long (Second Round)

Finals

Semi-finals Final
          
1 Japan Kento Momota 21 21
Indonesia Tommy Sugiarto 7 12
1 Japan Kento Momota 22 18 12
2 Denmark Viktor Axelsen 20 21 21
  Hong Kong Lee Cheuk Yiu 9 11
2 Denmark Viktor Axelsen 21 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Japan K Momota 21 21
France T J Popov 12 15
1 Japan K Momota 23 21
India S Kidambi 21 9
India B. Sai Praneeth 14 11
India S Kidambi 21 21
1 Japan K Momota 21 15
6 Indonesia J Christie 13 0r
6 Indonesia J Christie 21 21
India Prannoy K 18 19
6 Indonesia J Christie 21 21
Japan K Tsuneyama 11 9
Japan K Tsuneyama 21 21 21
South Korea Heo K-h 23 14 18

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
3 Denmark A Antonsen 21 22
Denmark R Gemke 16 20
3 Denmark A Antonsen 14 18
India Sa Verma 21 21
India Sa Verma 21 21
Thailand K Vitidsarn 17 14
India Sa Verma 17r
Indonesia T Sugiarto 21
5 Indonesia A S Ginting 1r
PFR France T Rouxel 4
PFR France T Rouxel 18 21 19
Indonesia T Sugiarto 21 16 21
Indonesia T Sugiarto 21 21
Thailand K Wangcharoen 14 8

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
Hong Kong Lee C Y 22 21
Indonesia S H Rhustavito 20 15
Hong Kong Lee C Y 21 18 21
8 Hong Kong Ng K L 16 21 8
Japan K Nishimoto 20 19
8 Hong Kong Ng K L 22 21
Hong Kong Lee C Y 21 19 21
4 Chinese Taipei Chou T-c 16 21 19
China Lu GZ 21 21 21
France B Leverdez 23 10 6
China Lu GZ 15 18
4 Chinese Taipei Chou T-c 21 21
India Parupalli K 0r
4 Chinese Taipei Chou T-c 3

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Malaysia Liew D 21 23
Denmark H-K Vittinghus 18 21
Malaysia Liew D 11 14
7 Malaysia Lee Z J 21 21
Chinese Taipei Wang T-w 21 9 18
7 Malaysia Lee Z J 12 21 21
7 Malaysia Lee Z J 19 19
2 Denmark V Axelsen 21 21
India So Verma 9 7
India L Sen 21 21
India L Sen 15 7
2 Denmark V Axelsen 21 21
PFR Singapore Loh K Y 19 14
2 Denmark V Axelsen 21 21

Women's singles

Seeds

  1. China Chen Yufei (Withdrew)
  2. Japan Akane Yamaguchi (Champion)
  3. Thailand Ratchanok Intanon (First Round)
  4. India P. V. Sindhu (Quarter-finals)
  5. South Korea An Se-young (Final)
  6. China He Bingjiao (Semi-finals)
  7. Thailand Pornpawee Chochuwong (Quarter-finals)
  8. Canada Michelle Li (Withdrew)

Finals

Semi-finals Final
          
Scotland Kirsty Gilmour 13 21 16
5 South Korea An Se-young 21 12 21
5 South Korea An Se-young 21 23 5r
2 Japan Akane Yamaguchi 18 25 16
6 China He Bingjiao 21 20
2 Japan Akane Yamaguchi 23 22

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
PFR Estonia K Kuuba 11 15
Scotland K Gilmour 21 21
Scotland K Gilmour 21 20 26
South Korea Kim G-e 18 22 24
Thailand S Katethong 19 8
South Korea Kim G-e 21 21
Scotland K Gilmour 21 18 21
PFR Spain C Azurmendi 15 21 11
PFR Spain C Azurmendi 11
France Qi XF 1r
PFR Spain C Azurmendi 21 21
Denmark M Blichfeldt 12 18
Belgium L Tan 16 15
Denmark M Blichfeldt 21 21

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 India P. V. Sindhu 21 21
Turkey N Yiğit 12 10
4 India P. V. Sindhu 21 12 21
Thailand B Ongbamrungphan 16 21 15
Thailand B Ongbamrungphan 21 21
Indonesia R Hartawan 15 17
4 India P. V. Sindhu 11 12
5 South Korea An S-y 21 21
5 South Korea An S-y 21 21
Germany Y Li 12 17
5 South Korea An S-y 21 21
Russia E Kosetskaya 9 11
Russia E Kosetskaya 21 21
Chinese Taipei Pai Y-p 10 19

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
China Han Y 21 18 16
Japan S Takahashi 15 21 21
Japan S Takahashi 14 14
6 China He BJ 21 21
Singapore Yeo J M 14 17
6 China He BJ 21 21
6 China He BJ 21 21
China Wang ZY 16 14
United States I Wang 19 20
China Wang ZY 21 22
China Wang ZY 21 21
Thailand P Chaiwan 17 6
Thailand P Chaiwan 21 21
3 Thailand R Intanon 14 17

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Japan A Ohori 21 21
India S Nehwal 16 14
Japan A Ohori 6 15
7 Thailand P Chochuwong 21 21
Denmark L Christophersen 10 13
7 Thailand P Chochuwong 21 21
7 Thailand P Chochuwong 21 13 11
2 Japan A Yamaguchi 17 21 21
Indonesia G M Tunjung 21 21
Denmark J D Jakobsen 9 12
Indonesia G M Tunjung 13 15
2 Japan A Yamaguchi 21 21
Denmark L Kjærsfeldt 23 16 9
2 Japan A Yamaguchi 21 21 21

Men's doubles

Seeds

  1. Indonesia Marcus Fernaldi Gideon / Kevin Sanjaya Sukamuljo (Second Round)
  2. Indonesia Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan (First Round)
  3. Chinese Taipei Lee Yang / Wang Chi-lin (Second Round)
  4. Indonesia Fajar Alfian / Muhammad Rian Ardianto (Quarter-finals)
  5. Malaysia Aaron Chia / Soh Wooi Yik (Second Round)
  6. South Korea Choi Sol-gyu / Seo Seung-jae (Withdrew)
  7. India Satwiksairaj Rankireddy / Chirag Shetty (Second Round)
  8. Denmark Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (Final)

Finals

Semi-finals Final
          
8 Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
21 19 21
  Malaysia Goh Sze Fei
Malaysia Nur Izzuddin
11 21 18
8 Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
18 12
Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
21 21
  Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
20 21 21
  Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Seidel
22 18 16

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Indonesia M F Gideon
Indonesia K S Sukamuljo
21 21
France C Popov
France T J Popov
14 19
1 Indonesia M F Gideon
Indonesia K S Sukamuljo
21 17 21
Indonesia M S Fikri
Indonesia B Maulana
17 21 23
Indonesia M S Fikri
Indonesia B Maulana
21 21
China Di ZJ
China Wang C
6 19
Indonesia M S Fikri
Indonesia B Maulana
21 11 17
8 Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
19 21 21
8 Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
21 21
Denmark D Lundgaard
Denmark M Thyrri
7 14
8 Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
21 21
Indonesia P Kusumawardana
Indonesia Y Rambitan
15 18
Indonesia P Kusumawardana
Indonesia Y Rambitan
21 21
PFR Germany J Jansen
Germany J Völker
15 19

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Indonesia F Alfian
Indonesia M R Ardianto
21 21
Chinese Taipei Lu C-y
Chinese Taipei Yang P-ha
18 18
4 Indonesia F Alfian
Indonesia M R Ardianto
21 17 21
India Arjun M.R.
India D Kapila
15 21 12
England B Lane
England S Vendy
19 15
India Arjun M.R.
India D Kapila
21 21
4 Indonesia F Alfian
Indonesia M R Ardianto
18 17
Malaysia Goh S F
Malaysia N Izzuddin
21 21
7 India S Rankireddy
India C Shetty
23 21
England C Hemming
England S Stallwood
21 15
7 India S Rankireddy
India C Shetty
21 15 15
Malaysia Goh S F
Malaysia N Izzuddin
14 21 21
Malaysia Goh S F
Malaysia N Izzuddin
21 21
India M Attri
India B. S Reddy
18 11

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
Japan K Matsui
Japan Y Takeuchi
18 21 14
Japan A Koga
Japan T Saito
21 19 21
Japan A Koga
Japan T Saito
21 21
5 Malaysia A Chia
Malaysia Soh W Y
19 13
Netherlands R Jille
Netherlands T van der Lecq
17 9
5 Malaysia A Chia
Malaysia Soh W Y
21 21
Japan A Koga
Japan T Saito
18 17
Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
21 21
China He JT
China Tan Q
13 10
Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
21 21
Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
21 21
3 Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Wang C-l
19 17
Malaysia Goh V S
Malaysia Low J S
14 18
3 Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Wang C-l
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Denmark J Eipe
Denmark R Kjær
12 18r
Malaysia Ong Y S
Malaysia Teo E Y
21 18
Malaysia Ong Y S
Malaysia Teo E Y
21 21
Scotland A Dunn
Scotland A Hall
17 11
Scotland A Dunn
Scotland A Hall
21 21
PFR France L Corvee
France R Labar
14 14
Malaysia Ong Y S
Malaysia Teo E Y
18 19
Germany M Lamsfuß
Germany M Seidel
21 21
Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Yang P-hs
21 21
Indonesia L R Carnando
Indonesia D Marthin
19 19
Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Yang P-hs
18 13
Germany M Lamsfuß
Germany M Seidel
21 21
Germany M Lamsfuß
Germany M Seidel
21 21
2 Indonesia M Ahsan
Indonesia H Setiawan
17 13

Women's doubles

Seeds

  1. China Chen Qingchen / Jia Yifan (First Round)
  2. South Korea Lee So-hee / Shin Seung-chan (Final)
  3. South Korea Kim So-yeong / Kong Hee-yong (Semi-finals)
  4. Indonesia Greysia Polii / Apriyani Rahayu (Quarter-finals)
  5. Thailand Jongkolphan Kititharakul / Rawinda Prajongjai (Semi-finals)
  6. Japan Nami Matsuyama / Chiharu Shida (First Round)
  7. Bulgaria Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva (Second Round)
  8. England Chloe Birch / Lauren Smith (First Round)

Finals

Semi-finals Final
          
5 Thailand Jongkolphan Kititharakul
Thailand Rawinda Prajongjai
10 15
China Huang Dongping
China Zheng Yu
21 21
  China Huang Dongping
China Zheng Yu
21 21
2 South Korea Lee So-hee
South Korea Shin Seung-chan
15 17
3 South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
21 18 16
2 South Korea Lee So-hee
South Korea Shin Seung-chan
16 21 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 China Chen QC
China Jia YF
1r
Denmark A Magelund
Denmark F Ravn
5
Denmark A Magelund
Denmark F Ravn
13 7
China Du Y
China Li WM
21 21
France M Lambert
France A Tran
18 15
China Du Y
China Li WM
21 21
China Du Y
China Li WM
19 13
5 Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
21 21
5 Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
21 21
Chinese Taipei Hsu Y-c
Chinese Taipei Hu L-f
19 16
5 Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
21 21
Thailand B Aimsaard
Thailand N Aimsaard
13 14
Thailand B Aimsaard
Thailand N Aimsaard
21 21
Malaysia Lee M Y
Malaysia Yap C W
12 15

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Indonesia G Polii
Indonesia A Rahayu
17 21 21
Malaysia P Tan
Malaysia Thinaah M
21 13 14
4 Indonesia G Polii
Indonesia A Rahayu
21 21
Denmark M Fruergaard
Denmark S Thygesen
13 16
Denmark M Fruergaard
Denmark S Thygesen
21 21
Malaysia V Hoo K M
Malaysia Lim C S
15 16
4 Indonesia G Polii
Indonesia A Rahayu
21 10 13
China Huang DP
China Zheng Y
14 21 21
7 Bulgaria G Stoeva
Bulgaria S Stoeva
17 21 21
Denmark J Finne-Ipsen
Denmark M Surrow
21 14 18
7 Bulgaria G Stoeva
Bulgaria S Stoeva
21 11 17
China Huang DP
China Zheng Y
17 21 21
Denmark C Busch
Denmark A Schulz
6 9
China Huang DP
China Zheng Y
21 21

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
Canada R Honderich
Canada K Tsai
11 19
China Liu XX
China Xia YT
21 21
China Liu XX
China Xia YT
21 21
Netherlands A Tirtosentono
Netherlands I van der Aar
10 11
Netherlands A Tirtosentono
Netherlands I van der Aar
4
6 Japan N Matsuyama
Japan C Shida
7r
China Liu XX
China Xia YT
11 17
3 South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21
Indonesia S F S Ramadhanti
Indonesia R Sugiarto
14 17
Japan Y Fukushima
Japan A Higashino
21 21
Japan Y Fukushima
Japan A Higashino
12 12
3 South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21
Scotland J MacPherson
Scotland C Torrance
8 12
3 South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
PFR Spain C Azurmendi
Spain B Corrales
17 17
Sweden J Magnusson
Sweden C Nistad
21 21
Sweden J Magnusson
Sweden C Nistad
9 18
Thailand P Supajirakul
Thailand S Taerattanachai
21 21
Thailand P Supajirakul
Thailand S Taerattanachai
21 21
8 England C Birch
England L Smith
15 7
Thailand P Supajirakul
Thailand S Taerattanachai
18 21
2 South Korea Lee S-h
South Korea Shin S-c
21 23
India M Jakkampudi
India P S. Ram
8 7
Indonesia N V Marwah
Indonesia P Syaikah
21 21
Indonesia N V Marwah
Indonesia P Syaikah
21 18 15
2 South Korea Lee S-h
South Korea Shin S-c
15 21 21
India A Ponnappa
India N. S Reddy
17 13
2 South Korea Lee S-h
South Korea Shin S-c
21 21

Mixed doubles

Seeds

  1. China Wang Yilyu / Huang Dongping (Semi-finals)
  2. Thailand Dechapol Puavaranukroh / Sapsiree Taerattanachai (Final)
  3. Indonesia Praveen Jordan / Melati Daeva Oktavianti (Semi-finals)
  4. Japan Yuta Watanabe / Arisa Higashino (Champions)
  5. South Korea Seo Seung-jae / Chae Yoo-jung (Withdrew)
  6. England Marcus Ellis / Lauren Smith (Second Round)
  7. Malaysia Chan Peng Soon / Goh Liu Ying (First Round)
  8. Indonesia Hafiz Faizal / Gloria Emanuelle Widjaja (First Round)

Finals

Semi-finals Final
          
1 China Wang Yilyu
China Huang Dongping
21 17 17
4 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
16 21 21
4 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
21 21
2 Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
18 9
3 Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
21 17 20
2 Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
16 21 22

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 China Wang YL
China Huang DP
21 21
Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
6 7
1 China Wang YL
China Huang DP
23 21
France T Gicquel
France D Delrue
21 10
Thailand S Jomkoh
Thailand S Paewsampran
24 15 16
France T Gicquel
France D Delrue
22 21 21
1 China Wang YL
China Huang DP
21 21
Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
14 17
PFR India D Kapila
India N. S Reddy
14 21 21
Malaysia Hoo P R
Malaysia Cheah Y S
21 17 18
PFR India D Kapila
India N. S Reddy
17 21 11
Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
21 19 21
Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
21 21
Chinese Taipei Yang P-hs
Chinese Taipei Hu L-f
15 15

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
21 21
Indonesia A Maulana
Indonesia M C Bandaso
11 16
4 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
21 22
Indonesia R Rivaldy
Indonesia P H Mentari
13 20
Indonesia R Rivaldy
Indonesia P H Mentari
15 21 21
Japan Y Kaneko
Japan M Matsutomo
21 12 19
4 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
19 21 21
Malaysia Tan K M
Malaysia Lai P J
21 12 14
8 Indonesia H Faizal
Indonesia G E Widjaja
17 14
Malaysia Tan K M
Malaysia Lai P J
21 21
Malaysia Tan K M
Malaysia Lai P J
18 21 21
South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
21 18 13
England C Hemming
England J Pugh
13 19
South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
21 21

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
India S Rankireddy
India A Ponnappa
17 21 11
China Feng YZ
China Du Y
21 14 21
China Feng YZ
China Du Y
21 21
Hong Kong Chang T C
Hong Kong Ng W Y
15 16
Hong Kong Chang T C
Hong Kong Ng W Y
21 21
7 Malaysia Chan P S
Malaysia Goh L Y
17 19
China Feng YZ
China Du Y
16 21 17
3 Indonesia P Jordan
Indonesia M D Oktavianti
21 18 21
China He JT
China Liu XX
1r
Malaysia Goh S H
Malaysia S J Lai
6
Malaysia Goh S H
Malaysia S J Lai
14 12
3 Indonesia P Jordan
Indonesia M D Oktavianti
21 21
Denmark M Mikkelsen
Denmark R Søby Hansen
15 14
3 Indonesia P Jordan
Indonesia M D Oktavianti
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Hsu Y-c
21 15 22
Denmark N Nøhr
Denmark A Magelund
18 21 20
Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Hsu Y-c
17 21 21
6 England M Ellis
England L Smith
21 19 14
Denmark J Bay
Denmark S Lundgaard
6 10
6 England M Ellis
England L Smith
21 21
Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Hsu Y-c
9 3r
2 Thailand D Puavaranukroh
Thailand S Taerattanachai
21 11
Scotland A Hall
Scotland J MacPherson
18 17
Russia R Alimov
Russia A Davletova
21 21
Russia R Alimov
Russia A Davletova
18 19
2 Thailand D Puavaranukroh
Thailand S Taerattanachai
21 21
Malaysia Chen T J
Malaysia Peck Y W
16 21
2 Thailand D Puavaranukroh
Thailand S Taerattanachai
21 23

References

  1. ^ a b c "Prospectus Victor Denmark Open" (PDF). Badminton World Federation. Retrieved 10 September 2021.
  2. ^ "World Ranking System" (PDF). Badminton World Federation. Archived (PDF) from the original on 10 May 2019. Retrieved 27 January 2018.
Preceded by2021 Taipei Open (original)2021 Spain Masters (eventual) BWF World Tour 2021 BWF season Succeeded by2021 French Open