2021 European Badminton Championships
2021 European Badminton Championships logo.png
Tournament details
Dates27 April 2021 (2021-04-27)
2 May 2021 (2021-05-02)
Competitors213 from 36 nations
VenuePalace of Sports
LocationKyiv, Ukraine
Champions
Men's singlesDenmark Anders Antonsen
Women's singlesSpain Carolina Marín
Men's doublesRussia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
Women's doublesBulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Mixed doublesRussia Rodion Alimov
Russia Alina Davletova
2018 Huelva 2022 Madrid

The 2021 European Badminton Championships was the 28th tournament of the European Badminton Championships. It was held in Kyiv, Ukraine, from 27 April to 2 May 2021.

Tournament

The 2021 European Badminton Championships was the 28th edition of the championships. This tournament was organized by Badminton Europe along with the local organizer Ukrainian Badminton Federation and sanctioned by the Badminton World Federation.[1] This tournament being played for the first time in Ukraine.[2]

The tournament consisted of men's (singles and doubles), women's (singles and doubles), and also mixed doubles.

Venue

The tournament was held at the Palace of Sports in Kyiv, Ukraine.[1]

Point distribution

Below are tables with the point distribution for each phase of the tournament based on the BWF points system for the European Badminton Championships, which is equivalent to a Super 500 event.[3]

Winner Runner-up 3/4 5/8 9/16 17/32 33/64
9,200 7,800 6,420 5,040 3,600 2,220 880

Medal summary

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Men's singles Denmark Anders Antonsen Denmark Viktor Axelsen Finland Kalle Koljonen
Denmark Hans-Kristian Vittinghus
Women's singles Spain Carolina Marín Denmark Line Christophersen Turkey Neslihan Yiğit
Scotland Kirsty Gilmour
Men's doubles Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Emil Seidel
Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
England Marcus Ellis
England Chris Langridge
Women's doubles Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
England Chloe Birch
England Lauren Smith
Denmark Maiken Fruergaard
Denmark Sara Thygesen
Netherlands Selena Piek
Netherlands Cheryl Seinen
Mixed doubles Russia Rodion Alimov
Russia Alina Davletova
England Marcus Ellis
England Lauren Smith
Denmark Mathias Christiansen
Denmark Alexandra Bøje
Germany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Herttrich

Medal table

  *   Host nation (Ukraine)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia2002
2 Denmark1247
3 Bulgaria1001
 Spain1001
5 England0213
6 Germany0112
7 Finland0011
 Netherlands0011
 Scotland0011
 Turkey0011
Totals (10 entries)551020

Participants

213 players from 36 nations will participate this championship.

Participants of 2021 European Badminton Championships
Nation MS[4] WS[5] MD[6] WD[7] XD[8] Total Players
 Austria 1 1 1 2 5 5
 Azerbaijan 1 1 1
 Belarus 1 2 3 4
 Belgium 1 1 1 3 4
 Bulgaria 1 2 1 4 5
 Croatia 1 1 1
 Czech Republic 1 2 1 2 0.5 6.5 7
 Denmark 4 4 3 3 2 16 22
 England 1 1 3 1 1 7 10
 Estonia 1 1 1 1 1 5 7
 Finland 2 1 0.5 3.5 5
 France 3 2 2 1 3 11 14
 Germany 2 2 2 2 2 10 13
 Hungary 1 1 1
 Iceland 1 1 1
 Ireland 1 1 1 1 2 6 8
 Israel 1 1 2 2
 Italy 1 1 1 3 5
 Lithuania 1 1 1
 Moldova 1 1 2 2
 Netherlands 2 2 1 2.5 2 9.5 13
 Norway 1 1 1 3 5
 Poland 1 1 2 4
 Portugal 1 1 1 3 3
 Russia 2 1 1 2 2 8 12
 Scotland 1 1 1 2 5 7
 Serbia 1 1 1 3 4
 Slovakia 1 1 2 2
 Slovenia 1 1 1 3 2
 Spain 2 2 1 5 6
 Sweden 1 2 1 4 5
 Cyprus 1 1 2
 Wales 1 1 2
  Switzerland 1 2 1.5 4.5 5
 Turkey 1 2 1 1 1 6 8
 Ukraine (H) 2 3 2 2 2 11 15
Total (36 NOCs) 39 40 28 28 28 163 213

Men's singles

Seeds

  1. Denmark Viktor Axelsen (Final)
  2. Denmark Anders Antonsen (Champion)
  3. Denmark Rasmus Gemke (Quarter-finals)
  4. Denmark Hans-Kristian Vittinghus (Semi-finals)
  5. Netherlands Mark Caljouw (Quarter-finals)
  6. France Brice Leverdez (Quarter-finals)
  7. France Toma Junior Popov (Third round)
  8. France Thomas Rouxel (Quarter-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to Danylo Bosniuk of Ukraine.[9]

Finals

Semi-finals Final
          
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
Finland Kalle Koljonen 14 14
1 Denmark Viktor Axelsen
2 Denmark Anders Antonsen w / o
4 Denmark Hans-Kristian Vittinghus 14 17
2 Denmark Anders Antonsen 21 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
1 Denmark V Axelsen 21 21
Czech Republic M Ludík 11 12
1 Denmark V Axelsen 21 21
Germany M Weißkirchen 12 11
Belgium M Moreels 8 8
Germany M Weißkirchen 21 21
1 Denmark V Axelsen 21 21
8 France T Rouxel 14 15
8 France T Rouxel 21 21
Russia V Malkov 15 13
8 France T Rouxel 21 21
WC Ukraine D Bosniuk 12 11
Slovenia M Ivanič 10 17
WC Ukraine D Bosniuk 21 21
Spain P Abián
WC Ukraine D Bosniuk w / o

Section 2

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
3 Denmark R Gemke 21 21
Estonia R Must 13 14
3 Denmark R Gemke 17 21 21
Netherlands J Kweekel 21 13 15
Azerbaijan A R Dwicahyo 26 16 14
Netherlands J Kweekel 24 21 21
Moldova C Savin 10 8
Netherlands J Kweekel 21 21
3 Denmark R Gemke 15 19
Finland K Koljonen 21 21
7 France T J Popov 21 21
England A Lane 9 13
7 France T J Popov 12 17
Finland K Koljonen 21 21
Finland K Koljonen 21 21
Portugal B Atilano 18 7
Portugal B Atilano 21 21
Serbia L Milić 18 15

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Israel M Zilberman 21 21
Spain L E Peñalver 18 17
Israel M Zilberman 20 16
Sweden F Burestedt 22 21
Sweden F Burestedt 13 21 17
5 Netherlands M Caljouw 21 16 21
Austria L Wraber 10 11
5 Netherlands M Caljouw 21 21
5 Netherlands M Caljouw 19 21 15
4 Denmark H-K Vittinghus 21 17 21
Bulgaria D Nikolov 22 14
Republic of Ireland N Nguyen 24 21
Republic of Ireland N Nguyen 23 21
Croatia Z Đurkinjak 21 14
Republic of Ireland N Nguyen 11 11
4 Denmark H-K Vittinghus 21 21
Italy F Caponio 17 19
4 Denmark H-K Vittinghus 21 21

Section 4

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Slovakia M Dratva 21 9 9
Finland E Heino 14 21 21
Finland E Heino 1
Ukraine A Pochtarov 0r
Finland E Heino 13 22 16
6 France B Leverdez 21 20 21
Russia S Sirant 21 19 13
6 France B Leverdez 17 21 21
6 France B Leverdez 12 13
2 Denmark A Antonsen 21 21
Switzerland C Kirchmayr 21 21
Iceland K Gunnarsson 11 9
Switzerland C Kirchmayr 21 19 15
Turkey E Lale 19 21 21
Turkey E Lale 21 10 12
2 Denmark A Antonsen 11 21 21
Germany K Schäfer 18 14
2 Denmark A Antonsen 21 21

Women's singles

Seeds

  1. Spain Carolina Marín (Champion)
  2. Denmark Mia Blichfeldt (Withdrew)
  3. Germany Yvonne Li (Quarter-finals)
  4. Scotland Kirsty Gilmour (Semi-finals)
  5. Turkey Neslihan Yiğit (Semi-finals)
  6. Denmark Line Kjærsfeldt (Quarter-finals)
  7. Denmark Line Christophersen (Finalist)
  8. Belgium Lianne Tan (Quarter-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to Anna Mikhalkova of Ukraine.[9]

Finals

Semi-finals Final
          
1 Spain Carolina Marín 21 21
5 Turkey Neslihan Yiğit 18 9
1 Spain Carolina Marín 21 21
7 Denmark Line Christophersen 13 18
4 Scotland Kirsty Gilmour 13 21 10
7 Denmark Line Christophersen 21 7 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
1 Spain C Marín 21 21
Belarus A Cherniavskaya 2 11
1 Spain C Marín 21 21
Netherlands S de Visch Eijbergen 12 11
Netherlands S de Visch Eijbergen 21 21
Lithuania V Fomkinaitė 11 5
Lithuania V Fomkinaitė w / o
Estonia K Kuuba
1 Spain C Marín w / o
6 Denmark L Kjærsfeldt
6 Denmark L Kjærsfeldt 21 21
Moldova V Ginga 12 13
6 Denmark L Kjærsfeldt 21 16 21
Ukraine N Voytsekh 12 21 11
Portugal S Gonçalves 13 7
Ukraine N Voytsekh 21 21
Switzerland J Stadelmann 21 15 17
Ukraine N Voytsekh 19 21 21

Section 2

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
3 Germany Y Li w / o
France Qi XF
3 Germany Y Li 21 21
England F Redfearn 19 8
Sweden A Pillai 21 20 14
England F Redfearn 16 22 21
Slovenia P Polanc 18 9
England F Redfearn 21 21
3 Germany Y Li 16 16
5 Turkey N Yiğit 21 21
5 Turkey N Yiğit 21 21
Czech Republic T Švábíková 13 13
5 Turkey N Yiğit 21 21
Hungary Á Kőrösi 18 10
Bulgaria M Mitsova 16 14
Hungary Á Kőrösi 21 21
Russia N Perminova 21 17 14
Hungary Á Kőrösi 15 21 21

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Sweden R Kuhl w / o
Spain C Azurmendi
Sweden R Kuhl 6 12
Netherlands G Mahulette 21 21
Netherlands G Mahulette 22 9
8 Belgium L Tan 24 21
WC Ukraine A Mikhalkova 6 10
8 Belgium L Tan 21 21
8 Belgium L Tan 21 13 14
4 Scotland K Gilmour 18 21 21
Slovakia M Repiská w / o
Turkey A Demirbağ
Slovakia M Repiská 10 14
Bulgaria L Zetchiri 21 21
Bulgaria L Zetchiri 8 9
4 Scotland K Gilmour 21 21
Switzerland S Jaquet 10 15
4 Scotland K Gilmour 21 21

Section 4

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Republic of Ireland R Darragh 13 21 21
Serbia M Sudimac 21 17 8
Republic of Ireland R Darragh 14 18
Israel K Polikarpova 21 21
Israel K Polikarpova 10 11
7 Denmark L Christophersen 21 21
Ukraine M Ulitina 12 13
7 Denmark L Christophersen 21 21
7 Denmark L Christophersen 21 21
Denmark J D Jakobsen 9 8
Czech Republic K Tomalová 15 12
France M Batomene 21 21
France M Batomene 21 21
Germany M Wilson 11 11
France M Batomene 17 11
Denmark J D Jakobsen 21 21
Denmark J D Jakobsen w / o
2 Denmark M Blichfeldt

Men's doubles

Seeds

  1. Denmark Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (Semi-finals)
  2. England Marcus Ellis / Chris Langridge (Semi-finals)
  3. Russia Vladimir Ivanov / Ivan Sozonov (Champions)
  4. England Ben Lane / Sean Vendy (Quarter-finals)
  5. Germany Mark Lamsfuß / Marvin Emil Seidel (Final)
  6. Germany Jones Ralfy Jansen / Peter Käsbauer (Quarter-finals)
  7. France Christo Popov / Toma Junior Popov (Quarter-finals)
  8. Denmark Daniel Lundgaard / Mathias Thyrri (First round)

Finals

Semi-finals Final
          
1 Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
21 17
5 Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Emil Seidel
23 21
5 Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Emil Seidel
3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
w / o
3 Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
21 21
2 England Marcus Ellis
England Chris Langridge
15 10

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
21 21
Ukraine G Beketov
Ukraine M Makhnovskiy
4 9
Ukraine G Beketov
Ukraine M Makhnovskiy
w / o
Spain J Monroy
Spain C Piris
1 Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
21 19 21
7 France C Popov
France T J Popov
12 21 9
7 France C Popov
France T J Popov
21 21
Turkey M Capar
Turkey E Sonmez
13 13
7 France C Popov
France T J Popov
12 21 21
Netherlands R Jille
Netherlands T van der Lecq
21 12 11
Czech Republic J Janáček
Czech Republic T Švejda
9 11
Netherlands R Jille
Netherlands T van der Lecq
21 21

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 England B Lane
England S Vendy
21 21
Italy G Greco
Italy K Strobl
9 13
Italy G Greco
Italy K Strobl
21 21
Serbia I Bjelan
Serbia A Doder
13 13
4 England B Lane
England S Vendy
15 21 19
5 Germany M Lamsfuß
Germany M E Seidel
21 17 21
5 Germany M Lamsfuß
Germany M E Seidel
21 21
Wales A Jones
Wales A Stewart
5 7
5 Germany M Lamsfuß
Germany M E Seidel
16 21 21
Scotland C Grimley
Scotland M Grimley
21 16 14
Scotland C Grimley
Scotland M Grimley
21 21
Republic of Ireland J Magee
Republic of Ireland P Reynolds
11 13

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
Cyprus A Ioannou
Cyprus C Temereas
8 6
Finland A Monnberg
Finland J Paul
21 21
Finland A Monnberg
Finland J Paul
11 21 12
England M Clare
England M Flynn
21 15 21
England M Clare
England M Flynn
21 21 21
8 Denmark D Lundgaard
Denmark M Thyrri
23 17 18
England M Clare
England M Flynn
11 13
3 Russia V Ivanov
Russia I Sozonov
21 21
Austria P Birker
Austria D Stipsits
21 25
Ukraine I Druzchenko
Ukraine O Kolesnik
10 23
Austria P Birker
Austria D Stipsits
11 6
3 Russia V Ivanov
Russia I Sozonov
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Norway T Flåtten
Norway V Rikheim
w / o
Denmark J Eipe
Denmark R Kjær
Norway T Flåtten
Norway V Rikheim
23 11 16
6 Germany J R Jansen
Germany P Käsbauer
21 21 21
Poland M Matusz
Poland W Trecki
10 12
6 Germany J R Jansen
Germany P Käsbauer
21 21
6 Germany J R Jansen
Germany P Käsbauer
21 12 24
2 England M Ellis
England C Langridge
16 21 26
Estonia K Kaljurand
Estonia R Käsner
9 16
France F Delrue
France W Villeger
21 21
France F Delrue
France W Villeger
18 21 16
2 England M Ellis
England C Langridge
21 19 21

Women's doubles

Seeds

  1. Bulgaria Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva (Champion)
  2. England Chloe Birch / Lauren Smith (Final)
  3. Denmark Maiken Fruergaard / Sara Thygesen (Semi-finals)
  4. Netherlands Selena Piek / Cheryl Seinen (Semi-finals)
  5. France Émilie Lefel / Anne Tran (Second Round)
  6. Denmark Alexandra Bøje / Mette Poulsen (Quarter-finals)
  7. Denmark Amalie Magelund / Freja Ravn (Quarter-finals)
  8. Germany Linda Efler / Isabel Herttrich (Quarter-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to Polina Buhrova and Mariia Stoliarenko of Ukraine.[9]

Finals

Semi-finals Final
          
1 Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
21 21
3 Denmark Maiken Fruergaard
Denmark Sara Thygesen
16 10
 1 Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
21 21
2 England Chloe Birch
England Lauren Smith
14 19
4 Netherlands Selena Piek
Netherlands Cheryl Seinen
18 16
2 England Chloe Birch
England Lauren Smith
21 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Bulgaria G Stoeva
Bulgaria S Stoeva
21 21
Russia V Kozyreva
Russia M Sukhova
5 10
Estonia K-K Marran
Estonia H Rüütel
18 21
Russia V Kozyreva
Russia M Sukhova
21 23
1 Bulgaria G Stoeva
Bulgaria S Stoeva
21 21
7 Denmark A Magelund
Denmark F Ravn
12 17
7 Denmark A Magelund
Denmark F Ravn
21 21
Czech Republic T Švábíková
Czech Republic K Tomalová
16 13
7 Denmark A Magelund
Denmark F Ravn
21 21
Germany A Jäger
Germany S Küspert
14 9
Austria S Au Yeong
Austria K Hochmeir
9 12
Germany A Jäger
Germany S Küspert
21 21

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
3 Denmark M Fruergaard
Denmark S Thygesen
21 21
Netherlands D Jille
Netherlands A Tirtosentono
11 14
Norway S F Jørgensen
Norway N Syvertsen
13 8
Netherlands D Jille
Netherlands A Tirtosentono
21 21
3 Denmark M Fruergaard
Denmark S Thygesen
21 21
Switzerland A Müller
Switzerland J Stadelmann
16 14
5 France É Lefel
France A Tran
21 21
Ukraine A Prozorova
Ukraine V Rudakova
8 10
5 France É Lefel
France A Tran
16 21 19
Switzerland A Müller
Switzerland J Stadelmann
21 7 21
Belarus J Bitsoukova
Belarus M Viarbitskaya
13 17
Switzerland A Müller
Switzerland J Stadelmann
21 21

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
WC Ukraine P Buhrova
Ukraine M Stoliarenko
21 21
Republic of Ireland K Frost
Republic of Ireland M Ryan
17 19
WC Ukraine P Buhrova
Ukraine M Stoliarenko
16 15
6 Denmark A Bøje
Denmark M Poulsen
21 21
Belarus A Cherniavskaya
Belarus A Zaitsava
10 6
6 Denmark A Bøje
Denmark M Poulsen
21 21
6 Denmark A Bøje
Denmark M Poulsen
21 19 12
4 Netherlands S Piek
Netherlands C Seinen
17 21 21
Scotland J MacPherson
Scotland C Torrance
13 15
Russia A Akchurina
Russia O Morozova
21 21
Russia A Akchurina
Russia O Morozova
6 10
4 Netherlands S Piek
Netherlands C Seinen
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Italy K Fink
Italy Y Hamza
11 8
Turkey B Erçetin
Turkey N İnci
21 21
Turkey B Erçetin
Turkey N İnci
20 21 16
8 Germany L Efler
Germany I Herttrich
22 16 21
Switzerland N Fankhauser
Netherlands I Tabeling
13 17
8 Germany L Efler
Germany I Herttrich
21 21
8 Germany L Efler
Germany I Herttrich
10 14
2 England C Birch
England L Smith
21 21
Czech Republic A Bášová
Czech Republic M Fuchsová
21 21
Portugal A F Gonçalves
Portugal S Gonçalves
17 10
Czech Republic A Bášová
Czech Republic M Fuchsová
4 6
2 England C Birch
England L Smith
21 21

Mixed doubles

Seeds

  1. England Marcus Ellis / Lauren Smith (Finalist)
  2. France Thom Gicquel / Delphine Delrue (Quarter-finals)
  3. Germany Mark Lamsfuß / Isabel Herttrich (Semifinals)
  4. Denmark Mathias Christiansen / Alexandra Bøje (Semifinals)
  5. Netherlands Robin Tabeling / Selena Piek (Quarter-finals)
  6. Russia Rodion Alimov / Alina Davletova (Champion)
  7. Republic of Ireland Sam Magee / Chloe Magee (Quarter-finals)
  8. France Ronan Labar / Anne Tran (Quarter-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to Valeriy Atrashchenkov and Yelyzaveta Zharka of Ukraine.[9]

Finals

Semi-finals Final
          
1 England Marcus Ellis
England Lauren Smith
21 21
4 Denmark Mathias Christiansen
Denmark Alexandra Bøje
17 19
 1 England Marcus Ellis
England Lauren Smith
21 16 15
6 Russia Rodion Alimov
Russia Alina Davletova
11 21 21
3 Germany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Herttrich
22 14 22
6 Russia Rodion Alimov
Russia Alina Davletova
20 21 24

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 England M Ellis
England L Smith
21 21
Finland A Kaisti
Czech Republic A Bášová
17 18
Finland A Kaisti
Czech Republic A Bášová
21 21
Austria D Stipsits
Austria S Au Yeong
16 16
1 England M Ellis
England L Smith
21 21
7 Republic of Ireland S Magee
Republic of Ireland C Magee
7 11
7 Republic of Ireland S Magee
Republic of Ireland C Magee
21 19 21
Netherlands T van der Lecq
Netherlands D Jille
14 21 14
7 Republic of Ireland S Magee
Republic of Ireland C Magee
21 21
Scotland C Grimley
Scotland E O'Donnell
16 15
Scotland C Grimley
Scotland E O'Donnell
21 21
Norway C C Mork
Norway S F Jørgensen
17 17

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Denmark M Christiansen
Denmark A Bøje
21 21
Poland P Śmiłowski
Poland M Świerczyńska
17 13
Estonia M Laanes
Estonia H Rüütel
16 19
Poland P Śmiłowski
Poland M Świerczyńska
21 21
4 Denmark M Christiansen
Denmark A Bøje
12 21 21
8 France R Labar
France A Tran
21 16 12
8 France R Labar
France A Tran
21 22
WC Ukraine V Atrashchenkov
Ukraine Y Zharka
13 20
8 France R Labar
France A Tran
13 21 21
Germany J R Jansen
Germany K Ostermeyer
21 13 19
Germany J R Jansen
Germany K Ostermeyer
16 23 21
Russia E Dremin
Russia E Dimova
21 21 10

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
Scotland A Hall
Scotland J MacPherson
19 18
Denmark N Nøhr
Denmark A Magelund
21 21
Denmark N Nøhr
Denmark A Magelund
11 21 19
5 Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
21 16 21
Slovenia M Ivančič
Slovenia P Polanc
12 11
5 Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
21 21
5 Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
8 12
3 Germany M Lamsfuß
Germany I Herttrich
21 21
Turkey E Sonmez
Turkey Z Erdem
18 21 21
Austria P Birker
Austria K Hochmeir
21 19 10
Turkey E Sonmez
Turkey Z Erdem
9 10
3 Germany M Lamsfuß
Germany I Herttrich
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Belgium J van Nieuwkerke
Belgium L Jaques
21 21
Ukraine M Makhnovskiy
Ukraine A Prozorova
11 11
Belgium J van Nieuwkerke
Belgium L Jaques
7 16
6 Russia R Alimov
Russia A Davletova
21 21
Sweden M Z-Bexell
Sweden T Sjöö
15 8
6 Russia R Alimov
Russia A Davletova
21 21
6 Russia R Alimov
Russia A Davletova
21 21
2 France T Gicquel
France D Delrue
18 18
France E Adam
France M Lambert
21 21
Republic of Ireland P Reynolds
Republic of Ireland R Darragh
17 16
France E Adam
France M Lambert
9 12