The 2022 Westmorland and Furness Council election was held on 5 May 2022 to elect members of Westmorland and Furness Council in England. The council area will consist of the area covered by the districts of Barrow-in-Furness, Eden and South Lakeland.[1][2]

These were the first elections to the new authority, with the council acting as a 'shadow authority' until the abolition of the three former districts and Cumbria County Council on 1 April 2023.[3]

Results

The Liberal Democrats secured a majority on the incoming council with 36 out of 65 councillors. Labour will have 15 councillors, the Conservatives will have 11 councillors, the Green Party will have 1 councillor and 2 councillors were elected as independents.[4][5]

Affiliation Members elected
Liberal Democrats 36
Labour Party 15
Conservative Party 11
Independent 2
Green Party of England and Wales 1

Ward Results

[6]

Barrow area

Dalton North

Dalton North (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ben Shirley 921 34.6 N/A
Conservative Daniel Edwards 783 29.4 N/A
Labour Robert Elliot 556 20.9 N/A
Liberal Democrats Rachael Hogg 262 9.8 N/A
Liberal Democrats Stephen Coleman 143 5.4 N/A
Majority
Turnout 32.01
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Dalton South

Dalton South (2)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Dave Taylor 585 20.4 N/A
Labour Tony Callister 488 17.0 N/A
Labour Steve Nott 483 16.9 N/A
Conservative Sam Ronson 469 16.4 N/A
Conservative Des English 432 15.1 N/A
Independent Martin McLeavy 268 9.4 N/A
Liberal Democrats Barbara Miller 74 2.6 N/A
Liberal Democrats Peter Baker 64 2.2 N/A
Majority
Turnout 32.99
Independent win (new seat)
Labour win (new seat)

Hawcoat & Newbarns

Hawcoat & Newbarns (3)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Les Hall 1,151 14.7 N/A
Conservative Niyall Phillips 1,069 13.7 N/A
Conservative Roy Worthington 993 12.7 N/A
Labour David Cassidy 974 12.5 N/A
Labour Mike Leach 913 11.7 N/A
Labour Hayley Preston 891 11.4 N/A
Independent Denise Edwards 558 7.1 N/A
Independent Steven Pryer 468 6.0 N/A
Independent Wendy McClure 416 5.3 N/A
Liberal Democrats David Opie 160 2.0 N/A
Liberal Democrats Sheila Eccles 123 1.6 N/A
Liberal Democrats Christine Herbert 100 1.3 N/A
Majority
Turnout 31.44
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Old Barrow & Hindpool

Old Barrow & Hindpool (3)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Anne Burns 1,183 23.9 N/A
Labour Kevin Hamilton 1,089 22.0 N/A
Labour Margaret Thomson 1,076 21.7 N/A
Conservative Anne Bispham 501 10.1 N/A
Conservative Piya Das 407 8.2 N/A
Conservative Brenda Lauderdale 406 8.2 N/A
Liberal Democrats Adam Campbell 114 2.3 N/A
Liberal Democrats Gill Gardiner 99 2.0 N/A
Liberal Democrats Stephen Pickthall 83 1.7 N/A
Majority
Turnout 21.10
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Ormsgill & Parkside

Ormsgill & Parkside (3)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Bill McEwan 1,242 22.0 N/A
Labour Derek Brook 1,211 21.5 N/A
Labour Beverly Morgan 1,177 20.9 N/A
Conservative Elaine Burley 635 11.3 N/A
Conservative Ann English 575 10.2 N/A
Conservative Emma Wylie 527 9.4 N/A
Liberal Democrats Jayne Richardson 114 2.0 N/A
Liberal Democrats Phil Walker 84 1.5 N/A
Liberal Democrats Alasdair Wilkinson-Marsh 68 1.2 N/A
Majority
Turnout 24.68
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Risedale & Roosecote

Risedale & Roosecote (3)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Jane Murphy 1,152 17.4 N/A
Labour Andy Coles 1,139 17.2 N/A
Labour Trevor Biggins 1,130 17.1 N/A
Conservative Derek Gawne 984 14.9 N/A
Conservative Lynda Shaw 947 14.3 N/A
Conservative Ronnie Haddow 871 13.2 N/A
Liberal Democrats Michael Barwise 145 2.2 N/A
Liberal Democrats Jade Sullivan 128 1.9 N/A
Liberal Democrats Heather Troughton 121 1.8 N/A
Majority
Turnout 28.20
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Walney Island

Walney Island (3)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Frank Cassidy 1,349 22.0 N/A
Labour Anita Husband 1,179 19.2 N/A
Labour Therese Assouad 1,175 19.1 N/A
Conservative Paul Rose 681 11.1 N/A
Conservative Steve Sharpe 638 10.4 N/A
Conservative Terri-Ann Gibney 622 10.1 N/A
Independent Steven Fletcher 275 4.5 N/A
Liberal Democrats Paul Trollope 81 1.3 N/A
Liberal Democrats Chris Hogg 77 1.2 N/A
Liberal Democrats Tina Perkins 59 1.0 N/A
Majority
Turnout 26.73
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Eden area

Alston & Fellside

Alston & Fellside (2)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Mary Robinson 984 26.2 N/A
Labour Michael Hanley 824 21.9 N/A
Labour Ian Lindley 572 15.2 N/A
Conservative Michael Beveridge 425 11.3 N/A
Conservative Dale Normington 403 10.7 N/A
Liberal Democrats Andy Baker 402 10.7 N/A
Liberal Democrats Richard Sanderson 147 3.9 N/A
Majority
Turnout 41.31
Independent win (new seat)
Labour win (new seat)

Appleby & Brough

Appleby & Brough (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Andy Connell 986 27.8 N/A
Liberal Democrats Graham Simpkins 631 17.8 N/A
Independent Gareth Hayes 609 17.1 N/A
Independent William Patterson 511 14.4 N/A
Conservative Colin Smith 451 12.7 N/A
Conservative Harry Berkeley 363 10.2 N/A
Majority
Turnout 40.23
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Eamont & Shap

Eamont & Shap (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Neil Hughes 1,031 65.7 N/A
Conservative Tom Lowther 539 34.3 N/A
Majority 492 31.4
Turnout 1,570 45.55
Liberal Democrats win (new seat)

Eden & Lyvennet Vale

Eden & Lyvennet Vale (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Lorna Baker 960 27.8 N/A
Liberal Democrats Neil McCall 816 23.6 N/A
Conservative Paula Breen 630 18.2 N/A
Conservative David Whipp 585 16.9 N/A
Independent Mike Tonkin 466 13.5 N/A
Majority
Turnout 42.03
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Greystoke & Ullswater

Greystoke & Ullswater (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Judith Derbyshire 1,150 70.8 N/A
Conservative Debbie Wicks 475 29.2 N/A
Majority 675 41.6
Turnout 1,625 47.66
Liberal Democrats win (new seat)

Hesket & Lazonby

Hesket & Lazonby (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Colin Atkinson 676 21.0 N/A
Conservative Hilary Carrick 658 20.4 N/A
Independent Elaine Martin 599 18.6 N/A
Independent David Ryland 530 16.5 N/A
Liberal Democrats Roger Burgin 484 15.0 N/A
Liberal Democrats David Evans 229 7.1 N/A
Green Belinda Lloyd 44 1.4 N/A
Majority
Turnout 40.93
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)

Kirkby Stephen & Tebay

Kirkby Stephen & Tebay (2)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Phil Dew 861 29.9 N/A
Liberal Democrats John Murray 697 24.2 N/A
Liberal Democrats Adrian Waite 557 19.4 N/A
Independent Sandy Lancaster 496 17.2 N/A
Conservative Ray Briggs 266 9.2 N/A
Majority
Turnout 41.90
Conservative win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Penrith North

Penrith North (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Patricia Bell 1,277 30.0 N/A
Liberal Democrats Mark Rudhall 820 19.2 N/A
Green Ali Ross 675 15.8 N/A
Conservative Helen Fearon 519 12.2 N/A
Conservative Harry Fearon 444 10.4 N/A
Green Wade Tidbury 266 6.2 N/A
Independent Scott Jackson 138 3.2 N/A
Independent Peter Devine 122 2.9 N/A
Majority
Turnout 37.84
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Penrith South

Penrith South (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Virginia Taylor 911 24.8 N/A
Liberal Democrats Mike Eyles 899 24.5 N/A
Conservative Gillian Barnes 520 14.2 N/A
Conservative Matt Vickers 459 12.5 N/A
Independent Lee Quinn 397 10.8 N/A
Independent Margaret Clark 272 7.4 N/A
Green Richard O'Brien 212 5.8 N/A
Majority
Turnout 28.55
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

South Lakeland area

Bowness & Lyth

Bowness & Lyth (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Steve Bavin 747 53.1 N/A
Conservative Jim Bland 584 41.5 N/A
Green Simon Clayton 75 5.3 N/A
Majority 163 11.6
Turnout 1,406 48.34
Liberal Democrats win (new seat)

Burton & Holme

Burton & Holme (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Vicky Hughes 891 60.7 N/A
Conservative Tom Harvey 519 35.4 N/A
Green Simon Blunden 58 4.0 N/A
Majority 372 25.3
Turnout 1,468 52.57
Liberal Democrats win (new seat)

Coniston & Hawkshead

Coniston & Hawkshead (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Suzanne Pender 854 63.9 N/A
Conservative Michael Hoad 370 27.7 N/A
Labour Paul Andrew Martin 60 4.5 N/A
Green Mark Poole 53 4.0 N/A
Majority 484 36.2
Turnout 1.337 50.93
Liberal Democrats win (new seat)

Grange & Cartmel

Grange & Cartmel (3)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Jenny Boak 2,588 21.7 N/A
Liberal Democrats Pete Endsor 2,486 20.9 N/A
Liberal Democrats Sue Sanderson 2,040 17.1 N/A
Independent Fiona Hanlon 1,428 12.0 N/A
Conservative Tor McLaren 1,050 8.8 N/A
Conservative James Townley 882 7.4 N/A
Conservative David Wilson 729 6.1 N/A
Green Mandy Barnett 301 2.5 N/A
Green Paul Woods 177 1.5 N/A
Green Luke Mossbarnett 137 1.1 N/A
TUSC Lilian El-Doufani 105 0.9 N/A
Majority
Turnout 49.85
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

High Furness

High Furness (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Matt Brereton 581 41.4 N/A
Liberal Democrats Ian Wharton 562 40.0 N/A
Labour Stephen Carter 164 11.7 N/A
Green Peter Howlett 97 6.9 N/A
Majority 19 1.4
Turnout 1,404 45.97
Conservative win (new seat)

Kendal Castle

Kendal Castle (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Eamonn Hennessy 1,224 32.1 N/A
Liberal Democrats Helen Ladhams 1,212 31.8 N/A
Conservative Nigel Byrom 430 11.3 N/A
Conservative David Williams 404 10.6 N/A
Green Claire Wickham 207 5.4 N/A
Green Janet Antrobus 198 5.2 N/A
Labour Penny Henderson 134 3.5 N/A
Majority
Turnout 42.74
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Kendal Highgate

Kendal Highgate (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Phil Dixon 1,111 33.5 N/A
Liberal Democrats Matt Severn 942 28.4 N/A
Conservative Margaret Bond 279 8.4 N/A
Conservative Mike Nicholson 264 8.0 N/A
Green Rosie Naish 256 7.7 N/A
Green Ian Rodham 179 5.4 N/A
Labour Oliver Gill 160 4.8 N/A
TUSC Trevor Batchelor 122 3.7 N/A
Majority
Turnout 38.13
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Kendal Nether

Kendal Nether (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Shirley Evans 1,192 33.5 N/A
Liberal Democrats Jonathan Cornthwaite 1,166 32.8 N/A
Conservative Lyndsay Slater 333 9.4 N/A
Conservative Raymond Bower 271 7.6 N/A
Green Liz Wood 199 5.6 N/A
Labour Paul Braithwaite 182 5.1 N/A
Green Daniel Rayson 154 4.3 N/A
TUSC Paul Casson 61 1.7 N/A
Majority
Turnout 37.99
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Kendal South

Kendal South (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Jonathan Brook 1,547 34.4 N/A
Liberal Democrats Doug Rathbone 1,540 34.3 N/A
Conservative Luke Gudgeon 564 12.6 N/A
Conservative Shiela Worthington 421 9.4 N/A
Green Elsa Fuster 177 3.9 N/A
Labour Lois Sparling 135 3.0 N/A
Green Phil Whiting 109 2.4 N/A
Majority
Turnout 48.33
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Kendal Strickland & Fell

Kendal Strickland & Fell (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Giles Archibald 1,381 29.7 N/A
Liberal Democrats Peter Thornton 1,225 26.3 N/A
Green Laura Miller 749 16.1 N/A
Green Graham Vincent 576 12.4 N/A
Labour Virginia Branney 243 5.2 N/A
Conservative Irene Asbury 221 4.7 N/A
Conservative Jacqueline Scott 215 4.6 N/A
TUSC Martin Powell-Davies 47 1.0 N/A
Majority
Turnout 49.44
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Kent Estuary

Kent Estuary (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Helen Chaffey 1,767 36.0 N/A
Liberal Democrats Rupert Audland 1,621 33.0 N/A
Conservative Margaret Handley 654 13.3 N/A
Conservative Peter Smillie 526 10.7 N/A
Green Jill Abel 337 6.9 N/A
Majority
Turnout 52.15
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Levens & Crooklands

Levens & Crooklands (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Janet Battye 1,106 64.4 N/A
Conservative Kevin Holmes 539 31.4 N/A
Green Hilary Pickup 73 4.2 N/A
Majority 567 33.0
Turnout 1,718 54.66
Liberal Democrats win (new seat)

Low Furness

Low Furness (1)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ben Cooper 650 44.5 N/A
Liberal Democrats Janet Willis 627 42.9 N/A
Labour Eirik Hunt 128 8.8 N/A
Green Paul Rigg 56 3.8 N/A
Majority 23 1.6
Turnout 1,461 43.91
Conservative win (new seat)

Sedbergh & Kirkby Lonsdale

Sedbergh & Kirkby Lonsdale (2)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Ian Mitchell 1,891 32.3 N/A
Liberal Democrats Hazel Hodgson 1,854 31.7 N/A
Conservative Kevin Lancaster 983 16.8 N/A
Conservative Pat Bell 898 15.3 N/A
Green Tony Gray 225 3.8 N/A
Majority
Turnout 51.81
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

Ulverston

Ulverston (3)
Party Candidate Votes % ±%
Green Judy Filmore 1,445 12.7 N/A
Labour Jackie Drake 1,286 11.3 N/A
Conservative Helen Irving 1,265 11.1 N/A
Labour Michelle Scrogham 1,247 10.9 N/A
Conservative Andrew Butcher 1,218 10.7 N/A
Labour Mark Wilson 1,189 10.4 N/A
Conservative Amanda Rigg 1,165 10.2 N/A
Green Bob Gerry 930 8.1 N/A
Green Rob O'Hara 864 7.6 N/A
Liberal Democrats Andrew Hudson 345 3.0 N/A
Liberal Democrats Dave Rushton 246 2.2 N/A
Liberal Democrats Charles Howarth 209 1.8 N/A
Majority
Turnout 42.76
Green win (new seat)
Labour win (new seat)
Conservative win (new seat)

Upper Kent

Upper Kent (1)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Ali Jama 949 60.3 N/A
Conservative Deborah Huck 415 26.4 N/A
Green Fran Richardson 210 13.3 N/A
Majority 534 33.9
Turnout 1,574 47.44
Liberal Democrats win (new seat)

Windermere & Ambleside

Windermere & Ambleside (3)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Will Clark 2,330 24.2 N/A
Liberal Democrats Andrew Jarvis 2,231 23.2 N/A
Liberal Democrats Dyan Jones 2,183 22.7 N/A
Conservative Cath Musetti 966 10.0 N/A
Conservative Jolyon Stephenson 774 8.0 N/A
Conservative Paula Cross 751 7.8 N/A
Green Kate Threadgold 390 4.1 N/A
Majority
Turnout 45.52
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)
Liberal Democrats win (new seat)

See also

References

  1. ^ "Next steps for new unitary councils in Cumbria, North Yorkshire and Somerset". Ministry of Housing, Communities & Local Government. 21 July 2021. Retrieved 9 January 2022.
  2. ^ https://www.legislation.gov.uk/ukdsi/2022/9780348231359/contents[bare URL]
  3. ^ "Names for two controversial Cumbria councils revealed". BBC News. 5 November 2021. Retrieved 9 January 2022.
  4. ^ "Westmorland and Furness".
  5. ^ "Westmorland & Furness result - Local Elections 2022". BBC News.
  6. ^ "Westmorland and Furness".