Fourth Uttarakhand Legislative Assembly
Type
Type
HousesUttarakhand Legislative Assembly
History
Preceded by3rd Uttarakhand Assembly
Succeeded by5th Uttarakhand Assembly
Leadership
, BJP
Indira Hridayesh (2017–21), INC
Utpal Kumar Singh, IAS
Structure
Seats70
Political groups
Government (57)
  •   BJP (57)

Opposition (11)

Others (2)

Length of term
2017–2022
Elections
first-past-the-post
Last election
15 February 2017
Next election
2022
Meeting place
Vidhan Sabha Bhavan, Gairsain (summer)
Vidhan Sabha Bhavan, Dehradun (winter)
Website
Uttarakhand Legislative Assembly
Constitution
Constitution of India

The 2017 Uttarakhand Legislative Assembly election were the fourth Vidhan Sabha (Legislative Assembly) election of the state. Elections were held on 15 February 2017 when Bharatiya Janata Party emerged as the single largest party with 57 seats in the 70-seat legislature and formed the government. The Indian National Congress with 11 seats served as the official opposition.

After discussions it was announced that Trivendra Singh Rawat would be Chief Minister.

Party position in the Assembly

Rank Party Abbr. Seats Leader in the House
1 Bharatiya Janata Party BJP 57 Trivendra Singh Rawat (2017–2021)
Tirath Singh Rawat (2021)
Pushkar Singh Dhami (2021–Incumbent)
2 Indian National Congress INC 11 Indira Hridayesh (2017–2021)
3 Independent Ind. 02 N/A
4 Nominated
(till 25 January 2020)
Nom. 01 George Ivan Gregory MannA
Total 71

Key post holders in the Assembly

List of the Fourth Assembly members

S. No. Constituency Elected Member Party affiliation
1 Purola (SC) Raj Kumar BJP
2 Yamunotri Kedar Singh Rawat BJP
3 Gangotri Gopal Singh Rawat BJP
4 Badrinath Mahendra Bhatt BJP
5 Tharali (SC) Magan Lal Shah BJP
6 Karnaprayag Surendra Singh Negi BJP
7 Kedarnath Manoj Rawat INC
8 Rudraprayag Bharat Singh Rawat BJP
9 Ghansali (SC) Shakti Lal Shah BJP
10 Devprayag Vinod Kandari BJP
11 Narendranagar Subodh Uniyal BJP
12 Pratapnagar Vijay Singh Panwar BJP
13 Tehri Dhan Singh Negi BJP
14 Dhanaulti Pritam Singh Panwar BJP
15 Chakrata (ST) Pritam Singh INC
16 Vikasnagar Munna Singh Chauhan BJP
17 Sahaspur Sahdev Singh Pundir BJP
18 Dharampur Vinod Chamoli BJP
19 Raipur Umesh Sharma 'Kau' BJP
20 Rajpur Road (SC) Khajan Das BJP
21 Dehradun Cantonment Harbans Kapoor BJP
22 Mussoorie Ganesh Joshi BJP
23 Doiwala Trivendra Singh Rawat BJP
24 Rishikesh Premchand Aggarwal BJP
25 Haridwar Madan Kaushik BJP
26 BHEL Ranipur Adesh Chauhan BJP
27 Jwalapur (SC) Suresh Rathod BJP
28 Bhagwanpur (SC) Mamta Rakesh INC
29 Jhabrera (SC) Deshraj Karnwal BJP
30 Piran Kaliyar Furqan Ahmad INC
31 Roorkee Pradip Batra BJP
32 Khanpur Pranav Singh 'Champion' BJP
33 Manglaur Muhammad Nizamuddin INC
34 Laksar Sanjay Gupta BJP
35 Haridwar Rural Yatishwaranand BJP
36 Yamkeshwar Ritu Khanduri Bhushan BJP
37 Pauri (SC) Mukesh Singh Koli BJP
38 Srinagar Dr. Dhan Singh Rawat BJP
39 Chaubattakhal Satpal Maharaj BJP
40 Lansdowne Dilip Singh Rawat BJP
41 Kotdwar Dr. Harak Singh Rawat BJP
42 Dharchula Harish Singh Dhami INC
43 Didihat Bishan Singh Chuphal BJP
44 Pithoragarh Prakash Pant BJP
45 Gangolihat (SC) Mina Gangola BJP
46 Kapkot Balwant Singh Bhauryal BJP
47 Bageshwar (SC) Chandan Ram Das BJP
48 Dwarahat Mahesh Singh Negi BJP
49 Salt Surendra Singh Jeena BJP
50 Ranikhet Karan Singh Mahra INC
51 Someshwar (SC) Rekha Arya BJP
52 Almora Raghunath Singh Chauhan BJP
53 Jageshwar Govind Singh Kunjwal INC
54 Lohaghat Puran Singh Phartyal BJP
55 Champawat Kailash Chandra Gahtori BJP
56 Lalkuan Navin Chandra Dumka BJP
57 Bhimtal Ram Singh Kaira BJP
58 Nainital (SC) Sanjiv Arya INC
59 Haldwani Vacant Vacant
60 Kaladhungi Banshidhar Bhagat BJP
61 Ramnagar Diwan Singh Bisht BJP
62 Jaspur Adesh Singh Chauhan INC
63 Kashipur Harbhajan Singh Cheema BJP
64 Bajpur (SC) Yashpal Arya INC
65 Gadarpur Arvind Pandey BJP
66 Rudrapur Rajkumar Thukral BJP
67 Kichha Rajesh Shukla BJP
68 Sitarganj Saurabh Bahuguna BJP
69 Nanakmatta (ST) Dr. Prem Singh Rana BJP
70 Khatima Pushkar Singh Dhami BJP
71 Anglo-Indian
(till 25 January 2020)
George Ivan Gregory MannA Nominated[1]

By-elections

S. No. Constituency Elected Member Party affiliation
5 Tharali (SC) Munni Devi Shah BJP
44 Pithoragarh Chandra Pant BJP
49 Salt Mahesh Jeena BJP
3 Gangotri Mahesh Kumar BJP
59 Haldwani Gopal Rawat BJP

See also

Notes

References

  1. ^ "Anglo-Indian George Ivan nominated to assembly | Dehradun News - Times of India". The Times of India.