61st Primetime Creative Arts Emmy Awards
DateSeptember 12, 2009
LocationNokia Theatre, Los Angeles
Presented byAcademy of Television Arts & Sciences
Hosted byKathy Griffin
Television/radio coverage
NetworkE!

The 61st Annual Primetime Creative Arts Emmy Awards ceremony was held on Spectember 12, 2009 at the Nokia Theatre in Downtown Los Angeles.[1] This was in conjunction with the annual Primetime Emmy Awards and was presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming. The ceremony was hosted by American comedian Kathy Griffin and was broadcast by E!.

Winners and nominees

See also: 61st Primetime Emmy Awards

Winners are listed first and highlighted in bold:[2]

Programs

Programs
  • The Alzheimer's Project: "The Memory Loss Tapes" (HBO)
    • Section 60: Arlington National Cemetery (HBO)
Outstanding Outstanding Special Class - Short-format Nonfiction Programs
Outstanding Special Class - Short-format Live-Action Entertainment Programs

Acting

Acting

Animation

Animation

Art Direction

Art Direction

Casting

Casting

Choreography

Choreography

Cinematography

Cinematography
  • Out of the Wild: The Alaska Experiment – Derek Carver, Michael Applebaum, John Armstrong, Marc Bennett, Eric Freeburg (for "What Did I Sign Up For?") (Discovery)
    • The Amazing Race – Per Larsson, Sylvestre Campe, Petr Cikhart, Tom Cunningham, Peter Rieveschl (for "Don't Let a Cheese Hit Me") (CBS)
    • Intervention – Bryan Donnell (for "Chad") (A&E)
    • Survivor – Cinematography Team (for "The Camp Is Cursed") (CBS)
    • Top Chef – Time Spellman (for "The Last Supper") (Bravo)

Commercial

Commercial

Costuming

Costuming

Directing

Directing

Hairstyling

Hairstyling

Interactive Media

Interactive Media

Lighting Design / Direction

Lighting Design / Direction

Main Title Design

Main Title Design

Makeup

Makeup

Music

Music

Picture Editing

Picture Editing
  • Project Runway – Jamie Pedroza, Mary DeChambres, Spiro Lampros, Richie Edelson, Maris Berzins, Matthew Moul, Steve Lichtenstein (for "Finale, Part 1") (Bravo)
    • The Amazing Race – Eric Goldfarb, Julian Gomez, Andrew Kozar, Paul C. Nielsen, Mike Bolanowski, Jennifer Nelson, Jacob Parsons (for "Don't Let a Cheese Hit Me") (CBS)
    • The Celebrity Apprentice – Chris Simpson, Jeff Runyan, Jason Pedroza, Matthew Thomas Blair, Jason Steinberg, Kevin Manning (for "Grave Reservations") (NBC)
    • Extreme Makeover: Home Edition – Wes Paster, Matt Deitrich, Steve Mellon, Karin Hoving, Arek Hope, Hilary Scratch, Phil Stuben (for "The Martirez Family") (ABC)
    • Penn & Teller: Bullshit! – Steven Uhlenberg, Ian Sears, Brian Horn, Richard Erbeznik, Tim Sullivan (for "New Age Medicine") (Showtime)
    • Top Chef – Antonia Tighe, Alan Hoang, Adrienne Salisbury, Kevin Leffler, Katherine Griffin, Susan K. Hoover, LaRonda Morris (for "The Last Supper") (Bravo)

Sound

Sound

Special Visual Effects

Special Visual Effects

Stunt Coordination

Stunt Coordination

Technical Direction

Technical Direction

Writing

Writing

References

  1. ^ "Tina Fey, Justin Timberlake Among Big Creative Arts Winners". Academy of Television Arts & Sciences. September 12, 2009. Retrieved April 2, 2021.
  2. ^ Emmys.com list of 2009 Nominees & Winners