Argentina at the
2004 Summer Olympics
Flag of Argentina.svg
IOC codeARG
NOCArgentine Olympic Committee
Websitewww.coarg.org.ar (in Spanish)
in Athens
Competitors152 in 22 sports
Flag bearer Carlos Espínola[1] (opening)
Medals
Ranked 38th
Gold
2
Silver
0
Bronze
4
Total
6
Summer Olympics appearances (overview)

Argentina competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's twenty-first appearance at the Olympic Games, except for three different editions. Argentina did not attend the 1904 Summer Olympics in St. Louis, the 1912 Summer Olympics in Stockholm, and the 1980 Summer Olympics in Moscow, because of its support for the United States-led boycott. The sailor Carlos Espínola was the nation's flag bearer at the opening ceremony. 152 competitors, 106 men and 46 women, took part in 86 events in 22 sports.

The total medal count of six, marked the best performance by Argentina since the 1948 Summer Olympics, earning their first gold medals since the 1952 Summer Olympics and their best position in the medal table up to that point, at 35th place overall.

Medalists

Further information: 2004 Summer Olympics medal table and List of 2004 Summer Olympics medal winners

Medal Name Sport Event Date
 Gold Argentina national basketball team
Basketball Men's tournament August 28
 Gold Argentina national football team
Football Men's tournament August 28
 Bronze Georgina Bardach Swimming Women's 400 m individual medley August 14
 Bronze Paola Suárez
Patricia Tarabini
Tennis Women's doubles August 21
 Bronze Argentina national field hockey team
Field hockey Women's tournament August 26
 Bronze Carlos Espínola
Santiago Lange
Sailing Men's Tornado August 28

Athletics

Main article: Athletics at the 2004 Summer Olympics

Argentine athletes achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard):[2][3]

Key
Men
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Juan Ignacio Cerra Hammer throw 72.53 26 Did not advance
Marcelo Pugliese Discus throw 56.06 31 Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Santiago Lorenzo Result 11.10 7.03 13.22 1.85 49.34 15.38 40.22 4.50 58.36 4:23.08 7592 24
Points 838 821 681 670 845 804 669 760 713 791
Women
Track & road events
Athlete Event Final
Result Rank
Sandra Torres Marathon 2:54:48 55
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Jennifer Dahlgren Hammer throw 59.52 43 Did not advance
Alejandra García Pole vault 4.40 12 q 4.20 =13
Romina Maggi Javelin throw 48.58 43 Did not advance
Solange Witteveen High jump 1.89 23 Did not advance

Basketball

Main article: Basketball at the 2004 Summer Olympics – Men's basketball

Argentina qualified a men's team.

Men's tournament

Main article: Basketball at the 2004 Summer Olympics – Men's tournament

Roster

The following is the Argentina roster in the men's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[4]

Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
PG 4 Juan Ignacio Sánchez 27 – (1977-04-08)8 April 1977 1.93 m (6 ft 4 in) Etosa Alicante Spain
SG 5 Manu Ginóbili 27 – (1977-07-28)28 July 1977 1.98 m (6 ft 6 in) San Antonio Spurs United States
PG 6 Alejandro Montecchia 32 – (1972-01-01)1 January 1972 1.82 m (6 ft 0 in) Pamesa Valencia Spain
C 7 Fabricio Oberto 29 – (1975-03-21)21 March 1975 2.08 m (6 ft 10 in) Pamesa Valencia Spain
SF 8 Walter Herrmann 25 – (1979-06-26)26 June 1979 2.03 m (6 ft 8 in) Unicaja Málaga Spain
C 9 Gabriel Fernández 27 – (1976-10-23)23 October 1976 2.04 m (6 ft 8 in) Fórum Valladolid Spain
SG 10 Hugo Sconochini (C) 33 – (1971-04-10)10 April 1971 1.92 m (6 ft 4 in) Olimpia Milano Italy
PF 11 Luis Scola 24 – (1980-04-30)30 April 1980 2.06 m (6 ft 9 in) Tau Cerámica Spain
PF 12 Leonardo Gutiérrez 26 – (1978-05-16)16 May 1978 2.00 m (6 ft 7 in) Obras Sanitarias Argentina
SF 13 Andrés Nocioni 24 – (1979-11-30)30 November 1979 2.01 m (6 ft 7 in) Tau Cerámica Spain
SF 14 Carlos Delfino 21 – (1982-08-29)29 August 1982 1.98 m (6 ft 6 in) Skipper Bologna Italy
C 15 Rubén Wolkowyski 30 – (1973-09-30)30 September 1973 2.08 m (6 ft 10 in) Olympiacos B.C. Greece
Head coach
Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Spain 5 5 0 405 349 +56 10 Quarterfinals
2  Italy 5 3 2 371 341 +30 8[a]
3  Argentina 5 3 2 414 396 +18 8[a]
4  China 5 2 3 303 382 −79 7
5  New Zealand 5 1 4 399 413 −14 6[b] 9th place playoff
6  Serbia and Montenegro 5 1 4 377 388 −11 6[b] 11th place playoff
Source: FIBA archive
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal average; 4) head-to-head number of points scored.
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head record: Italy 1–0 Argentina
  2. ^ a b Head-to-head record: New Zealand 1–0 Serbia and Montenegro
August 15, 2004
16:45
Argentina  83–82  Serbia and Montenegro
Scoring by quarter: 27–15, 22–24, 12–20, 22–23
Pts: Ginóbili 27
Rebs: Wolkowyski 6
Asts: Ginóbili 3
Pts: Radmanović 21
Rebs: Dejan Tomašević 10
Asts: 3 players, 1 each
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 10,500
Referees: Virginijus Dovidavicius (LTU), José Carrión (PUR)
August 17, 2004
20:00
Spain  87–76  Argentina
Scoring by quarter: 25–18, 10–22, 23–20, 29–16
Pts: Gasol 26
Rebs: Gasol 8
Asts: Calderón 5
Pts: Scola 28
Rebs: Scola 9
Asts: 3 players, 4 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees: Lazaros Voreadis (ESP), Mike Homsy (CAN)
August 19, 2004
20:00
Argentina  82–57  China
Scoring by quarter: 22–14, 19–7, 24–18, 17–18
Pts: Nocioni 17
Rebs: Delfino, Nocioni 6 each
Asts: Scola, Sconochini 4 each
Pts: Yao Ming 15
Rebs: Yao Ming 7
Asts: Liu Wei 2
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees: Sean Corbin (USA), Scott Buttler (AUS)
August 21, 2004
14:30
New Zealand  94–98  Argentina
Scoring by quarter: 25–23, 17–24, 29–29, 23–22
Pts: Jones 25
Rebs: Book 6
Asts: Dickel 7
Pts: Scola 25
Rebs: Oberto 9
Asts: Montecchia, Oberto 5 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 8,000
Referees: Virginijus Dovidavicius (LTU), Christos Christodoulou (GRE)
August 23, 2004
20:00
Italy  76–75  Argentina
Scoring by quarter: 13–23, 22–13, 18–18, 23–21
Pts: Pozzecco 17
Rebs: Bulleri 6
Asts: Bulleri 4
Pts: Ginóbili, Scola 19 each
Rebs: Wolkowyski 7
Asts: Ginóbili 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Sean Corbin (USA)
Quarterfinals
August 26, 2004
22:15
Greece  64–69  Argentina
Scoring by quarter: 14–22, 21–7, 18–24, 11–16
Pts: Hatzivrettas 12
Rebs: Dikoudis, Papadopoulos 9 each
Asts: Diamantidis 3
Pts: Ginóbili, Oberto 13 each
Rebs: Herrmann 6
Asts: Ginóbili, Montecchia 2 each
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees: Renato Santos (BRA), Giampaolo Cicoria (ITA)
Semifinals
August 27, 2004
20:00
Argentina  89–81  United States
Scoring by quarter: 24–20, 19–18, 27–19, 19–24
Pts: Ginóbili 29
Rebs: Oberto 6
Asts: Sánchez 7
Pts: Marbury 18
Rebs: Boozer 9
Asts: Iverson, Odom 3 each
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees: Vicente Bulto (ESP), Zoran Šutulović (SCG)
Gold medal game
August 28, 2004
22:45
Italy  69–84  Argentina
Scoring by quarter: 16–23, 25–20, 13–17, 15–24
Pts: Pozzecco, Soragna 12 each
Rebs: Garri 6
Asts: Rombaldoni 2
Pts: Scola 25
Rebs: Scola 11
Asts: Ginóbili 6
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees: Renato Santos (BRA), Lazaros Voreadis (GRE)
1st place, gold medalist(s) Won gold medal

Boxing

Main article: Boxing at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Daniel Brizuela Featherweight  Tajbert (GER)
L RSC
Did not advance

Canoeing

Main article: Canoeing at the 2004 Summer Olympics

Two competitors joined Argentina for the canoeing flatwater event only.

Sprint

Argentina qualified boats for the following events.

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Javier Correa Men's K-1 500 m 1:38.675 2 q 1:39.525 2 Q 1:40.639 8
Men's K-1 1000 m 3:28.492 4 q 3:31.934 4 Did not advance
Fernanda Lauro Women's K-1 500 m 1:59.474 6 q 2:00.198 9 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Main article: Cycling at the 2004 Summer Olympics

Track

Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Juan Curuchet Men's points race 23 −3 13
Juan Curuchet
Walter Pérez
Men's madison 5 −1 9

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Carlos Franco Gennero Men's cross-country LAP (3 laps) 44
Jimena Florit Women's cross-country 2:08:42 12

Equestrian

Main article: Equestrian at the 2004 Summer Olympics

Jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Martín Dopazo Furka du Village Individual 8 =47 8 16 =40 8 24 =37 Q 8 =12 17 25 =23 25 =23
Federico Sztyrle Who Knows Lilly 5 =31 Retired Did not advance
Gregorio Werthein Calwaro DNF Did not advance
Lucas Werthein Warren 9 =54 Q DNF Did not advance
Martín Dopazo
Federico Sztyrle
Gregorio Werthein
Lucas Werthein
See above Team 22 =15 Did not advance 22 =15

Fencing

Main article: Fencing at the 2004 Summer Olympics

Argentina qualified 1 fencer.

Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alejandra Carbone Individual foil Bye  Sugawara (JPN)
L 6–15
Did not advance

Field hockey

Main article: Field hockey at the 2004 Summer Olympics

Men's tournament

Main article: Field hockey at the 2004 Summer Olympics – Men's tournament

Roster

The following is the Argentine roster in the men's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[5]

Head coach: Jorge Ruiz

  1. Pablo Moreira (GK)
  2. Juan Pablo Hourquebie
  3. Maximiliano Caldas
  4. Matias Vila
  5. Ezequiel Paulón
  6. Mario Almada
  7. Carlos Retegui
  8. Rodrigo Vila
  9. Tomás MacCormik
  10. Jorge Lombi
  11. Fernando Zylberberg
  12. Germán Orozco
  13. Matias Paredes
  14. Juan Manuel Vivaldi
  15. Lucas Rey
  16. Lucas Cammareri
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands 5 5 0 0 16 9 +7 15 Semi-finals
2  Australia 5 3 1 1 14 10 +4 10
3  New Zealand 5 3 0 2 13 11 +2 9 5–8th place semi-finals
4  India 5 1 1 3 11 13 −2 4
5  South Africa 5 1 0 4 9 15 −6 3 9–12th place semi-finals
6  Argentina 5 0 2 3 8 13 −5 2
Source: FIH
15 August
10:30
Argentina  1 – 2  South Africa
Almada field hockey ball 10' Nicol field hockey ball 38'40'
Umpires:
Xavier Adell Salvatella (ESP)
David Gentles (AUS)

17 August
10:30
Argentina  2 – 2  Australia
Almada field hockey ball 2'31' Dwyer field hockey ball 26'66'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Jason McCracken (NZL)

19 August
20:00
New Zealand  3 – 1  Argentina
Shaw field hockey ball 12'
Hari field hockey ball 44'
Burrows field hockey ball 49'
Lombi field hockey ball 8'
Umpires:
David Leiper (GBR)
Pedro Teixeira (POR)

21 August
18:30
Argentina  2 – 4  Netherlands
Almada field hockey ball 37'
Lombi field hockey ball 52'
Reckers field hockey ball 17'
Klaver field hockey ball 22'
Taekema field hockey ball 26'
de Nooijer field hockey ball 44'
Umpires:
Singh Amarjit (MAS)
Murray Grime (AUS)

23 August
20:00
India  2 – 2  Argentina
G. Singh field hockey ball 33'60' M. Vila field hockey ball 52'
Umpires:
David Gentles (AUS)
Peter Elders (NED)

9th to 12th place classification
25 August
11:00
Great Britain  4 – 1  Argentina
Moore field hockey ball 24'
Bertram field hockey ball 35+'
Hall field hockey ball 38'
Pearn field hockey ball 67'
Retegui field hockey ball 64'
Umpires:
Jason McCracken (NZL)
Christian Blasch (GER)

11th place match
27 August
09:00
Egypt  2 – 4  Argentina
El Sayed field hockey ball 21'
S. Mohamed field hockey ball 43'
Retegui field hockey ball 20'
Almada field hockey ball 26'48'62'
Umpires:
Xavier Adell (ESP)
Jin Soo Han (KOR)

Women's tournament

Main article: Field hockey at the 2004 Summer Olympics – Women's tournament

Roster

The following is the Argentine roster in the women's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[6]

Head coach: Sergio Vigil

  1. Mariela Antoniska (GK)
  2. Magdalena Aicega (c)
  3. Marina di Giacomo
  4. Ayelén Stepnik
  5. Alejandra Gulla
  6. Luciana Aymar
  7. Vanina Oneto
  8. Soledad García
  9. Mariana González Oliva
  10. Mercedes Margalot
  11. María de la Paz Hernández
  12. Cecilia Rognoni
  13. Paola Vukojicic (GK)
  14. Mariné Russo
  15. Inés Arrondo
  16. Claudia Burkart
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  China 4 4 0 0 11 2 +9 12 Semi-finals
2  Argentina 4 3 0 1 12 4 +8 9
3  Japan 4 2 0 2 5 7 −2 6
4  New Zealand 4 1 0 3 3 9 −6 3
5  Spain 4 0 0 4 3 12 −9 0
Source: FIH
Rules for classification: 1) Points; 2) Matches won; 3) Goal difference; 4) Goals for; 5) Head-to-head result.
14 August
20:00
Argentina  4 – 0  Spain
Stepnik field hockey ball 11'
Rognoni field hockey ball 25'
García field hockey ball 28'
Oneto field hockey ball 69'
Umpires:
Julie Ashton-Lucy (USA)
Ute Conen (GER)

16 August
08:30
Japan  1 – 3  Argentina
Komazawa field hockey ball 27' Arrondo field hockey ball 19'
García field hockey ball 37'
di Giacomo field hockey ball 58'
Umpires:
Minka Woolley (AUS)
Lyn Farrell (NZL)

20 August
10:30
New Zealand  0 – 3  Argentina
Aymar field hockey ball 8'
Oneto field hockey ball 38'
García field hockey ball 53'
Umpires:
Chieko Akiyama (JPN)
Julie Ashton-Lucy (USA)

22 August
18:00
China  2 – 3  Argentina
Ma field hockey ball 9'
Fu field hockey ball 16'
Tang field hockey ball 47'
Aymar field hockey ball 8'34'
Umpires:
Sheila Brown (RSA)
Phillipa March (AUS)

Semifinals
24 August
18:00
Netherlands  2 – 2 (a.e.t.)  Argentina
Sylvia Karres field hockey ball 41'
Donners field hockey ball 45'
García field hockey ball 17'
Aicega field hockey ball 68'
Penalties
Schopman Penalty shoot-out scored
Boomgaardt Penalty shoot-out scored
Donners Penalty shoot-out scored
van Kessel Penalty shoot-out scored
4 – 2 Penalty shoot-out scored Margalot
Penalty shoot-out missed Rognoni
Penalty shoot-out scored Aymar
Penalty shoot-out missed Stepnik
Umpires:
Lyn Farrell (NZL)
Minka Woolley (AUS)

Bronze Medal match
26 August
18:00
Argentina  1 – 0  China
Aymar field hockey ball 80'
Umpires:
Renee Cohen (NED)
Ute Conen (GER)
3rd place, bronze medalist(s) Won Bronze Medal

Football

Main article: Football at the 2004 Summer Olympics

Men's tournament

Main article: Football at the 2004 Summer Olympics – Men's tournament

Roster

The following is the Argentine squad in the men's football tournament of the 2004 Summer Olympics.[7]

Head coach: Marcelo Bielsa

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2004 club
1 1GK Wilfredo Caballero (1981-09-28)28 September 1981 (aged 22) 8 0 Argentina Boca Juniors
2 2DF Roberto Ayala* (1973-04-14)14 April 1973 (aged 31) 90 5 Spain Valencia
3 2DF Nicolás Burdisso (1981-04-12)12 April 1981 (aged 23) 10 0 Italy Inter Milan
4 2DF Fabricio Coloccini (1982-01-22)22 January 1982 (aged 22) 7 0 Italy Milan
5 3MF Javier Mascherano (1984-06-08)8 June 1984 (aged 20) 13 0 Argentina River Plate
6 2DF Gabriel Heinze* (1978-04-19)19 April 1978 (aged 26) 13 0 England Manchester United
7 4FW Javier Saviola (1981-12-11)11 December 1981 (aged 22) 18 4 Spain Barcelona
8 4FW César Delgado (1981-08-18)18 August 1981 (aged 22) 19 2 Mexico Cruz Azul
9 4FW Luciano Figueroa (1981-05-19)19 May 1981 (aged 23) 10 5 Mexico Cruz Azul
10 4FW Carlos Tevez (1984-02-05)5 February 1984 (aged 20) 13 2 Argentina Boca Juniors
11 3MF Kily González* (1974-08-04)4 August 1974 (aged 30) 55 8 Italy Inter Milan
12 4FW Mauro Rosales (1981-02-24)24 February 1981 (aged 23) 14 0 Argentina Newell's Old Boys
13 3MF Nicolás Medina (1982-02-17)17 February 1982 (aged 22) 5 0 England Sunderland
14 2DF Clemente Rodríguez (1981-07-31)31 July 1981 (aged 23) 13 0 Russia Spartak Moscow
15 3MF Andrés D'Alessandro (1981-04-15)15 April 1981 (aged 23) 16 3 Germany Wolfsburg
16 3MF Lucho González (1981-01-19)19 January 1981 (aged 23) 20 4 Argentina River Plate
17 4FW Mariano González (1981-05-05)5 May 1981 (aged 23) 17 1 Italy Palermo
18 1GK Germán Lux (1982-06-07)7 June 1982 (aged 22) 0 0 Argentina River Plate
2DF Leandro Fernández[n 1] (1983-01-30)30 January 1983 (aged 21) 0 0 Argentina Newell's Old Boys

* Over-aged player.

Notes
  1. ^ Replaces Nicolás Burdisso who was injured during the competition
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Argentina 3 3 0 0 9 0 +9 9 Qualified for the quarterfinals
2  Australia 3 1 1 1 6 3 +3 4
3  Tunisia 3 1 1 1 4 5 −1 4
4  Serbia and Montenegro 3 0 0 3 3 14 −11 0
Source:[citation needed]
Argentina 6–0 Serbia and Montenegro
Delgado 11'
C. González 17'
Tevez 42', 43'
Heinze 74'
Rosales 77'
(Report)

Argentina 2–0 Tunisia
Tevez 39'
Saviola 72'
(Report)

Argentina 1–0 Australia
D'Alessandro 9' (Report)
Karaiskakis Stadium, Athens
Attendance: 26,338
Referee: Essam Abd El Fatah (Egypt)
Quarterfinals
Argentina 4–0 Costa Rica
Delgado 24'
Tevez 43', 82', 83'
(Report)
Semifinals
Italy 0–3 Argentina
(Report) Tevez 16'
L. González 69'
M. González 84'
Karaiskakis Stadium, Athens
Attendance: 30,910
Referee: Benito Archundia (Mexico)
Gold Medal match
Argentina 1–0 Paraguay
Tevez 16' (Report)
Olympic Stadium, Athens
Attendance: 41,116
Referee: Kyros Vassaras (Greece)
1st place, gold medalist(s) Won Gold Medal

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2004 Summer Olympics

Argentina had one woman competing in artistic gymnastics as an individual.

Artistic

Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Celeste Carnavale All-around 9.050 8.325 8.525 8.362 34.262 56 Did not advance

Judo

Main article: Judo at the 2004 Summer Olympics

Argentina qualified nine judoka.

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Miguel Albarracín −60 kg  Labrosse (SEY)
W 1001–0001
 Aburto (MEX)
W 1000–0002
 Nomura (JPN)
L 0000–0001
Did not advance Bye  Gussenberg (GER)
L 0000–0012
Did not advance
Jorge Lencina −66 kg  Uchishiba (JPN)
L 0000–1011
Did not advance  Dashdavaa (MGL)
W 1011–0001
 Dzhafarov (RUS)
W 1001–0001
 Margoshvili (GEO)
L 0000–1000
Did not advance
Rodrigo Lucenti −73 kg  Pedro (USA)
L 0000–1001
Did not advance
Ariel Sganga −81 kg  Aschwanden (SUI)
W 1000–0002
 Iliadis (GRE)
L WO
Did not advance  Endicott-Davies (AUS)
L 0000–1000
Did not advance
Eduardo Costa −90 kg  Camacho (VEN)
W 1101–0000
 Grekov (UKR)
W 0112–0001
 Izumi (JPN)
L 0000–0001
Did not advance Bye  Kukharenka (BLR)
W 1000–0100
 Huizinga (NED)
L 0000–1010
Did not advance
Andrés Loforte −100 kg  El Gharbawy (EGY)
L 0001–0002
Did not advance
Orlando Baccino +100 kg  Rybak (BLR)
L 0000–1001
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Daniela Krukower −63 kg Bye  Lee B-H (KOR)
W 0001–0000
 Décosse (FRA)
W 0001–0000
 Tanimoto (JPN)
L 0000–1000
Bye  González (CUB)
L WO
5
Elizabeth Copes −70 kg Bye  Kourtelesi (GRE)
W 1021–0000
 Bosch (NED)
L 0000–1000
Did not advance Bye  Blanco (ESP)
L 0000–1011
Did not advance

Rowing

Main article: Rowing at the 2004 Summer Olympics

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Santiago Fernández Single sculls 7:22.52 1 SA/B/C Bye 7:00.90 2 FA 6:55.17 4
Marcos Morales
Walter Naneder
Pair 7:02.29 4 R 6:28.98 2 SA/B 7:19.57 6 FB 6:27.88 10
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Analía Marín Single sculls 8:01.56 4 R 7:51.94 4 SC/D 7:58.07 3 FC DNF 18
Milka Kraljev
Lucía Palermo
Lightweight double sculls 7:25.11 6 R 7:23.22 5 FC Bye 7:54.32 17

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Main article: Sailing at the 2004 Summer Olympics

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Mariano Reutemann Mistral 29 5 24 7 23 23 15 13 11 10 9 140 15
Alejandro Colla Finn 20 21 25 18 5 20 14 20 21 19 16 174 22
Javier Conte
Juan de la Fuente
470 26 20 5 1 21 1 11 13 9 23 17 121 13
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Catalina Walther Mistral 19 23 21 19 19 20 21 23 23 20 OCS 208 22
Serena Amato Europe 5 2 22 8 13 22 2 11 4 10 9 86 6
Paula Reinoso
Maria Fernanda Sesto
470 15 7 11 6 15 16 3 14 9 11 11 102 12
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Diego Romero Laser 40 6 11 2 18 43 23 5 5 12 12 134 12
Carlos Espínola
Santiago Lange
Tornado 7 1 6 5 6 11 5 8 4 3 9 54 3rd place, bronze medalist(s)

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Main article: Shooting at the 2004 Summer Olympics

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Pablo Álvarez 10 m air rifle 583 43 Did not advance
50 m rifle prone 587 =40 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1135 =38 Did not advance
Maximo Modesti 10 m air pistol 559 44 Did not advance
50 m pistol 548 =30 Did not advance
Ángel Velarte 10 m air rifle 586 =39 Did not advance
50 m rifle prone 584 45 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1137 =36 Did not advance

Swimming

Main article: Swimming at the 2004 Summer Olympics

Argentine swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
José Meolans 50 m freestyle 22.90 27 Did not advance
100 m freestyle 49.98 24 Did not advance
Eduardo Germán Otero 100 m backstroke 57.28 33 Did not advance
100 m butterfly 55.24 44 Did not advance
Juan Martín Pereyra 200 m freestyle 1:53.19 =40 Did not advance
400 m freestyle 3:57.26 27 Did not advance
1500 m freestyle 15:53.29 26 Did not advance
Gastón Rodríguez 200 m butterfly 2:04.01 29 Did not advance
Cristian Mauro Soldano 100 m breaststroke 1:05.05 43 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Georgina Bardach 200 m butterfly 2:13.68 21 Did not advance
200 m individual medley 2:16.68 14 Q 2:15.73 13 Did not advance
400 m individual medley 4:41.20 3 Q 4:37.51 NR 3rd place, bronze medalist(s)
Cecilia Biagioli 400 m freestyle 4:16.42 22 Did not advance
Agustina de Giovanni 200 m breaststroke 2:35.94 26 Did not advance
Javiera Salcedo 100 m breaststroke 1:12.46 =29 Did not advance
Florencia Szigeti 50 m freestyle 26.84 37 Did not advance
100 m freestyle 56.71 28 Did not advance
200 m freestyle 2:03.29 25 Did not advance

Table tennis

Main article: Table tennis at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Liu Song Men's singles  Arai (JPN)
W 4–1
 Grujić (SCG)
W 4–1
 Joo S-H (KOR)
L 0–4
Did not advance
Pablo Tabachnik  Toriola (NGR)
L 1–4
Did not advance
Oscar Gonzales
Pablo Tabachnik
Men's doubles  Gionis /
Kreanga (GRE)
L 1–4
Did not advance

Taekwondo

Main article: Taekwondo at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Alejandro Hernando Men's −68 kg  Roesen (DEN)
L 10–11
Did not advance
Vanina Sánchez Women's −67 kg  Rivero (PHI)
L 10–10 SUP
Did not advance

Tennis

Main article: Tennis at the 2004 Summer Olympics

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Agustín Calleri Singles  Beck (SVK)
W 2–6, 6–3, 8–6
 Andreev (RUS)
L RET
Did not advance
Juan Ignacio Chela  Mirnyi (BLR)
L 6–3, 7–6(7–0), 4–6
Did not advance
David Nalbandian Withdrew on 15 August due to strained left thigh injury
Mariano Zabaleta  Lee H-T (KOR)
L 6–4, 3–6, 2–6
Did not advance
Juan Ignacio Chela
Mariano Zabaleta
Doubles  Andreev /
Davydenko (RUS)
L 6–3, 3–6, 4–6
Did not advance
Gastón Etlis
Martín Rodríguez
 López /
Robredo (ESP)
W 6–3, 6–4
 González /
Massú (CHI)
L 3–6, 6–7(2–7)
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mariana Díaz Oliva Singles  Kuznetsova (RUS)
L 3–6, 3–6
Did not advance
Gisela Dulko  Šprem (CRO)
L 6–7(6–8), 5–7
Did not advance
Paola Suárez  Dechy (FRA)
W 6–7(1–7), 7–6(7–5), 9–7
 Zuluaga (COL)
L 6–4, 6–7(1–7), 1–6
Did not advance
Paola Suárez
Patricia Tarabini
Doubles  Medina Garrigues/
Sánchez Vicario (ESP)
W 6–7(8–10), 7–5, 6–2
 Morigami /
Obata (JPN)
W 6–4, 6–2
 Dechy /
Testud (FRA)
W 6–4, 1–6, 6–4
 Li T /
Sun Tt (CHN)
L 2–6, 6–2, 7–9
 Asagoe /
Sugiyama (JPN)
W 6–3, 6–3
3rd place, bronze medalist(s)

Triathlon

Main article: Triathlon at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Daniel Fontana Men's 18:25 0:19 1:05:11 0:20 32:59 1:57:14.20 28
Nancy Álvarez Women's 20:58 0:21 1:17:29 0:25 42:23 2:21:38.66 43

Volleyball

Main article: Volleyball at the 2004 Summer Olympics

Beach

See also: Beach volleyball at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mariano Baracetti
Martín Conde
Men's Pool F
 BrenhaMaia (POR)
W 2 – 1 (13–21, 21–16, 15–5)
 PocockRorich (RSA)
W 2 – 0 (21–13, 21–15)
 BeligratisMichalopoulos (GRE)
W WO
1 Q  Child
Heese (CAN)
L 0 – 2 (17–21, 17–21)
Did not advance

Indoor

Main article: Volleyball at the 2004 Summer Olympics

Argentina qualified a team to the men's indoor tournament.

Men's tournament

Main article: Volleyball at the 2004 Summer Olympics – Men's tournament

Roster

The following is the Argentine roster in the men's volleyball tournament of the 2004 Summer Olympics.[8]

Head coach: Alberto Armoa

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2004 club
1 Marcos Milinkovic 22 December 1971 2.05 m (6 ft 9 in) 100 kg (220 lb) 355 cm (140 in) 338 cm (133 in) Brazil Unisul Florianopolis
2 Jorge Elgueta 21 November 1969 1.96 m (6 ft 5 in) 96 kg (212 lb) 353 cm (139 in) 333 cm (131 in) Spain Espi Pòrtol
3 Gustavo Porporatto 7 May 1981 1.99 m (6 ft 6 in) 91 kg (201 lb) 353 cm (139 in) 323 cm (127 in) Argentina Club Social Monteros
7 Diego Gutierrez 27 May 1976 1.86 m (6 ft 1 in) 85 kg (187 lb) 330 cm (130 in) 315 cm (124 in) Germany Evivo Düren
8 Hernan Ferraro 13 May 1968 1.71 m (5 ft 7 in) 74 kg (163 lb) 300 cm (120 in) 300 cm (120 in) Argentina R. P. Coronel Vidal
10 Alejandro Spajic 7 May 1976 2.04 m (6 ft 8 in) 94 kg (207 lb) 360 cm (140 in) 340 cm (130 in) Argentina Club Ciudad de Bolívar
11 Jerónimo Bidegain 16 January 1977 2.00 m (6 ft 7 in) 93 kg (205 lb) 352 cm (139 in) 335 cm (132 in) Argentina Club Social Monteros
12 Pablo Peralta 9 December 1979 2.04 m (6 ft 8 in) 100 kg (220 lb) 350 cm (140 in) 330 cm (130 in) Spain Tenerife
13 Santiago Darraidou 24 November 1980 1.94 m (6 ft 4 in) 95 kg (209 lb) 345 cm (136 in) 335 cm (132 in) Greece Orestiada
15 Leonardo Patti 6 July 1978 1.88 m (6 ft 2 in) 88 kg (194 lb) 340 cm (130 in) 320 cm (130 in) Argentina Club Ciudad de Bolívar
17 Pablo Meana 10 June 1975 1.87 m (6 ft 2 in) 84 kg (185 lb) 325 cm (128 in) 315 cm (124 in) Russia Lokomotiv
18 Gastón Giani 26 April 1979 1.94 m (6 ft 4 in) 86 kg (190 lb) 345 cm (136 in) 330 cm (130 in) Spain Tenerife
Group play
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Serbia and Montenegro 9 4 1 12 6 2.000 427 398 1.073
2  Greece 8 3 2 12 9 1.333 475 454 1.046
3  Argentina 8 3 2 12 9 1.333 471 457 1.031
4  Poland 8 3 2 10 9 1.111 422 419 1.007
5  France 7 2 3 8 10 0.800 405 394 1.028
6  Tunisia 5 0 5 4 15 0.267 373 451 0.827
August 15, 2004
14:00
Argentina  3–0  France Peace and Friendship Stadium
Attendance: 2,370
Referees: Wang Nin (China), Hiroyuki Ito (Japan)
(25–15, 25–23, 25–22)
Report
August 17, 2004
9:00
Tunisia  2–3  Argentina Peace and Friendship Stadium
Attendance: 888
Referees: Ibrahim Al Naama (Qatar), Ryszard Dietrich (Poland)
(20–25, 25–23, 16–25, 25–22, 10–15)
Report
August 19, 2004
19:30
Argentina  3–1  Greece Peace and Friendship Stadium
Attendance: 9,403
Referees: Mahmoud Abdel Magid (Egypt), Patricia Salvatore (United States)
(16–25, 25–21, 25–22, 25–22)
Report
August 21, 2004
16:10
Argentina  1–3  Serbia and Montenegro Peace and Friendship Stadium
Attendance: 4,826
Referees: Fernando Nava (Mexico), Wang Nin (China)
(25–21, 17–25, 21–25, 23–25)
Report
August 23, 2004
16:00
Poland  3–2  Argentina Peace and Friendship Stadium
Attendance: 6,295
Referees: Kim Kun Tae (South Korea), Hiroyuki Ito (Japan)
(25–19, 25–22, 23–25, 22–25, 20–18)
Report
Quarterfinal
August 25, 2004
16:60
Argentina  1–3  Italy Peace and Friendship Stadium
Attendance: 8,100
Referees: Hiroyuki Ito (Japan), Ibrahim Al Naama (Qatar)
(25–22, 22–25, 24–26, 26–28)
Report

Weightlifting

Main article: Weightlifting at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Darío Lecman Men's −94 kg 155 =18 185 16 340 17
Nora Koppel Women's −75 kg 100 =12 137.5 =6 237.5 9

See also

References

  1. ^ "Espínola será el abanderado en los Juegos Olímpicos" [Espínola will be the flag bearer at the Olympics] (in Spanish). La Nación. 14 June 2004. Retrieved 29 March 2004.
  2. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011.
  3. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011.
  4. ^ "Men's Basketball Team Roster – Argentina (ARG)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 9 April 2014. p. 79.
  5. ^ "Men's Field Hockey Team Roster – Argentina (ARG)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 2.
  6. ^ "Women's Field Hockey Team Roster – Argentina (ARG)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 129.
  7. ^ "Olympic Men's Football Tournaments Athens 2004 – Squad List: Argentina (ARG)". FIFA. Retrieved 2 October 2015.
  8. ^ "Argentina men's volleyball team roster". Athens 2004. FIVB. Retrieved 18 September 2015.