Athletics at the 1999 Summer Universiade
Panor mica de Son Moix (569234728).jpg
Host stadium in 2003.
Dates4–9 July
Host cityPalma de Mallorca, Spain
VenueEstadio Son Moix
LevelSenior
Events45
Participation998 athletes from
94 nations
Records set5 UR's


The Athletics Tournament at the 1999 Summer Universiade took place in the new Estadio Son Moix in Palma de Mallorca, Spain from July 4 to July 9, 1999. Five Universiade records were set. A total of 23 men's and 22 women's events were contested (the programme remaining identical to the previous edition with steeplechase being for men only).

The United States topped the athletics medal table (as it did in 1997) with a total of 25 medals, twelve of them gold. Romania and Cuba were the next strongest nations, with six and five gold medals respectively. Romania was the only other nation to reach double figures in the medal tally. The host nation, Spain, won six medals. A total of 38 nations reached the medal table.

Among the returning 1997 champions, Cuban Yoelbi Quesada won the men's triple jump for a second time, while three women managed that feat: Olena Shekhovtsova (long jump), Olena Hovorova (triple jump) and Mihaela Melinte (hammer throw). Melinte also went on to win the global title at the 1999 World Championships in Athletics held the following month.

Medal summary

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(wind: -1.5 m/s)
details
 André Domingos (BRA) 10.34  John Capel (USA) 10.35  Mathew Quinn (RSA) 10.42
200 metres
(wind: -1.0 m/s)
details
 Coby Miller (USA) 20.32  Patrick van Balkom (NED) 20.57  Christos Magos (GRE) 20.70
400 metres
details
 Jerome Davis (USA) 44.91  Paston Coke (JAM) 45.15  Jopie van Oudtshoorn (RSA) 45.21
800 metres
details
 Norberto Téllez (CUB) 1:46.11  André Bucher (SUI) 1:46.49  Derrick Peterson (USA) 1:46.75
1500 metres
details
 Bernard Lagat (KEN) 3:40.99  Leszek Zblewski (POL) 3:41.81  Lorenzo Lazzari (ITA) 3:42.36
5000 metres
details
 Serhiy Lebid (UKR) 13:37.52  Roberto García (ESP) 13:38.59  Naoki Mishiro (JPN) 13:39.10
10,000 metres
details
 José Manuel Martínez (ESP) 29:37.56  Naoki Mishiro (JPN) 29:39.14  Pedro Trejo (ESP) 29:47.27
Half marathon
details
 Marílson dos Santos (BRA) 1:04:05  Takayuki Nishida (JPN) 1:04:11  Oh Sung-Keun (KOR) 1:04:33
110 metres hurdles
(wind: -0.1 m/s)
details
 Terrence Trammell (USA) 13.44  Jonathan Nsenga (BEL) 13.51  Dawane Wallace (USA) 13.59
400 metres hurdles
details
 Paweł Januszewski (POL) 48.64  Bayano Kamani (USA) 48.74  Marcel Schelbert (SUI) 48.77
3000 metres steeplechase
details
 Giuseppe Maffei (ITA) 8:33.18  Khamis Seif Abdullah (QAT) 8:33.62  Joël Bourgeois (CAN) 8:34.20
4 × 100 metres relay
details
 United States (USA)
Kaaron Conwright
Terrence Trammell
Coby Miller
John Capel
38.55  South Africa (RSA)
Morné Nagel
Bradley Agnew
Lee-Roy Newton
Mathew Quinn
39.08  Italy (ITA)
Luca Verdecchia
Alessandro Orlandi
Alessandro Attene
Andrea Colombo
39.31
4 × 400 metres relay
details
 United States (USA)
Tony Berrian
Brandon Couts
Derrick Brew
Jerome Davis
Derrick Peterson
3:00.88  Great Britain (GBR)
Richard Knowles
Geoff Dearman
Chris Rawlinson
Jared Deacon
John Stewart
Graham Beasley
3:03.95  Senegal (SEN)
Ousmane Niang
Papa Serigne Diene
Jules Doumbya
Alpha Babacar Sall
3:05.45
20 kilometres walk
details
 Alejandro López (MEX) 1:25:12  Lorenzo Civallero (ITA) 1:25:23  Daisuke Ikeshima (JPN) 1:26:01
High jump
details
 Ben Challenger (GBR) 2.30  Mark Boswell (CAN) 2.30  Lee Jin-Taek (KOR) 2.28
Pole vault
details
 Richard Spiegelburg (GER) 5.60  Stepán Janácek (CZE) 5.60  Romain Mesnil (FRA) 5.55
Long jump
details
 Aleksey Lukashevich (UKR) 8.16  Luis Méliz (CUB) 8.05  Erik Nijs (BEL) 7.99
Triple jump
details
 Yoelbi Quesada (CUB) 17.40  Charles Friedek (GER) 17.20  Jirí Kuntos (CZE) 16.97
Shot put
details
 Andy Bloom (USA) 21.11 UR  Adam Nelson (USA) 20.64  Stevimir Ercegovac (CRO) 19.94
Discus throw
details
 Frantz Kruger (RSA) 66.90  Andy Bloom (USA) 64.68  Doug Reynolds (USA) 63.65
Hammer throw
details
 Zsolt Németh (HUN) 80.40  Christos Polychroniou (GRE) 79.83  Vladislav Piskunov (UKR) 78.61
Javelin throw
details
 Ēriks Rags (LAT) 83.78  Gregor Högler (AUT) 82.63  Isbel Luaces (CUB) 82.18
Decathlon
details
 Raúl Duany (CUB) 8050  Stephen Moore (USA) 8028  Benjamin Jensen (DEN) 7982

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(wind: +1.2 m/s)
details
 Angela Williams (USA) 11.19  Katia Benth (FRA) 11.23  Virgen Benavides (CUB) 11.25
200 metres
(wind: -1.1 m/s)
details
 Kim Gevaert (BEL) 23.10  Zuzanna Radecka (POL) 23.14  Nanceen Perry (USA) 23.27
400 metres
details
 Ionela Târlea (ROM) 49.88 UR  Miki Barber (USA) 51.03  Doris Jacob (NGR) 51.04
800 metres
details
 Yuliya Taranova (RUS) 1:59.63  Brigita Langerholc (SLO) 1:59.87  Elena Buhăianu (ROM) 2:00.26
1500 metres
details
 Elena Buhăianu (ROM) 4:13.04  Luminita Gogîrlea (ROM) 4:14.61  Ana Amelia Menéndez (ESP) 4:14.95
5000 metres
details
 Rie Ueno (JPN) 15:51.24  Ana Dias (POR) 15:53.23  Cristina Casandra (ROM) 16:03.18
10,000 metres
details
 Leigh Daniel (USA) 32:58.80  Yuri Kano (JPN) 33:16.41  Annemette Jensen (DEN) 33:36.11
Half marathon
details
 Rosaria Console (ITA) 1:14:14  Yukiko Akaba (JPN) 1:14:35  Marta Fernández (ESP) 1:14:52
100 metres hurdles
(wind: -2.8 m/s)
details
 Andria King (USA) 13.04  Yolanda McCray (USA) 13.08  Diane Allahgreen (GBR) 13.17
400 metres hurdles
details
 Daimí Pernía (CUB) 53.95 UR  Joanna Hayes (USA) 54.57  Ulrike Urbansky (GER) 54.93
4 × 100 metres relay
details
 United States (USA)
Angela Williams
Torri Edwards
LaKeisha Backus
Nanceen Perry
43.49  Poland (POL)
Agnieszka Rysiukiewicz
Irena Sznajder
Monika Borejza
Zuzanna Radecka
43.74  Germany (GER)
Shanta Gosh
Kirsten Bolm
Andrea Bornscheuer
Nicole Mahrarens
43.96
4 × 400 metres relay
details
 United States (USA)
Yolanda Brown-Moore
Yulanda Nelson
Mikele Barber
Suziann Reid
3:27.97  Russia (RUS)
Natalya Khrushchelyova
Yuliya Taranova
Olga Salnykova
Anna Tkatch
3:30.54  Great Britain (GBR)
Tasha Danvers
Dawn Higgins
Lee McConnell
Sinead Dudgeon
3:32.25
10 kilometres walk
details
 Claudia Iovan (ROM) 44:22  Rossella Giordano (ITA) 44:39  Valentyna Savchuk (UKR) 45:23
High jump
details
 Monica Iagar (ROM) 1.95  Svetlana Lapina (RUS) 1.93  Solange Witteveen (ARG) 1.93
Pole vault
details
 Pavla Hamácková (CZE) 4.25  Monique de Wilt (NED) 4.20  Dana Cervantes (ESP) 4.10
Long jump
details
 Olena Shekhovtsova (UKR) 6.92  Adrien Sawyer (USA) 6.61  Maurren Maggi (BRA) 6.58
Triple jump
details
 Olena Hovorova (UKR) 14.99w  Wu Lingmei (CHN) 14.55w  Adelina Gavrila (ROM) 14.33
Shot put
details
 Yumileidi Cumbá (CUB) 18.70  Song Feina (CHN) 18.28  Elisângela Adriano (BRA) 18.17
Discus throw
details
 Nicoleta Grasu (ROM) 65.21  Joanna Wiśniewska (POL) 63.97  Elisângela Adriano (BRA) 62.23
Hammer throw
details
 Mihaela Melinte (ROM) 74.24  Lyudmila Gubkina (BLR) 68.27  Manuela Montebrun (FRA) 68.11
Javelin throw
details
 Ewa Rybak (POL) 60.76 UR  Evfemija Štorga (SLO) 59.30  Yanuris la Motaña (CUB) 59.08
Heptathlon
details
 Tiffany Lott (USA) 5959  Katerina Nekolná (CZE) 5900  Clare Thompson (AUS) 5766

Medal table

  *   Host nation (Spain)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 United States (USA)129425
2 Romania (ROM)61310
3 Cuba (CUB)5139
4 Ukraine (UKR)4026
5 Poland (POL)2406
6 Italy (ITA)2226
7 Brazil (BRA)2035
8 Japan (JPN)1427
9 Czech Republic (CZE)1214
10 Russia (RUS)1203
11 Spain (ESP)*1146
12 Germany (GER)1124
 Great Britain (GBR)1124
 South Africa (RSA)1124
15 Belgium (BEL)1113
16 Hungary (HUN)1001
 Kenya (KEN)1001
 Latvia (LAT)1001
 Mexico (MEX)1001
20 China (CHN)0202
 Netherlands (NED)0202
 Slovenia (SLO)0202
23 France (FRA)0123
24 Canada (CAN)0112
 Greece (GRE)0112
  Switzerland (SUI)0112
27 Austria (AUT)0101
 Belarus (BLR)0101
 Jamaica (JAM)0101
 Portugal (POR)0101
 Qatar (QAT)0101
32 Denmark (DEN)0022
 South Korea (KOR)0022
34 Argentina (ARG)0011
 Australia (AUS)0011
 Croatia (CRO)0011
 Nigeria (NGR)0011
 Senegal (SEN)0011
Totals (38 entries)454545135

Participating nations

See also

References