Athletics at the 2014 Commonwealth Games
2014 Commonwealth Games Athletics Event Logo.jpg
Dates27 July – 2 August 2014
Host cityGlasgow, Scotland
VenueHampden Park
Events50
Participation– athletes from
– nations
Records set8 games records


Athletics was one of ten core sports that appeared at the 2014 Commonwealth Games in Glasgow. As a founding sport, athletics has appeared consistently since its introduction at the 1911 Inter-Empire Games; the recognised precursor to the Commonwealth Games.[1]

The competition took place between Sunday 27 July and Saturday 2 August at the temporarily modified Hampden Park, Scotland's national football stadium. The programme commenced with the 26.2 mile marathon, which started and finished at Glasgow Green and included numerous para-sport events throughout. Racewalking events were dropped from the programme for 2014 – a move condemned by walking athletes.[2]

The meet was dominated, in terms of golds won, by Kenya, Jamaica who won 10 gold medals apiece and Australia with eight gold medals, though gold and other medals were distributed among 21 teams, and England took away the most medals, 27 including 13 silver medals.

Kenya dominated the distance events, and Jamaica the sprint events, but both also won throwing events for the first time. Host nation Scotland won 4 medals, including gold for Libby Clegg in the T(12) 100 m for athletes with a vision impairment.

Nigeria's Blessing Okagbare took two golds and a silver medal in the three sprint events, the most successful individual athlete at the meet. Jamaican sprint Olympic and World champions Usain Bolt and Shelly-Ann Fraser-Pryce both decided to forgo the individual sprint events, but appeared on the final evening of the meet to win golds in the relays.

Preparation

In preparation for hosting the Commonwealth Games Athletics events, the modified Hampden Park held the full-test Sainsbury's Grand Prix Diamond League event, usually held in London, on Saturday 12 July and Sunday 13 July 2014.

Medal summary

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres
details
Kemar Bailey-Cole
 Jamaica
10.00 Adam Gemili
 England
10.10 Nickel Ashmeade
 Jamaica
10.12
200 metres
details
Rasheed Dwyer
 Jamaica
20.14 Warren Weir
 Jamaica
20.26 Jason Livermore
 Jamaica
20.32
400 metres
details
Kirani James
 Grenada
44.24
GR
Wayde van Niekerk
 South Africa
44.68 Lalonde Gordon
 Trinidad and Tobago
44.78
800 metres
details
Nijel Amos
 Botswana
1:45.18 David Rudisha
 Kenya
1:45.48 Andre Olivier
 South Africa
1:46.03
1500 metres
details
James Kiplagat Magut
 Kenya
3:39.31 Ronald Kwemoi
 Kenya
3:39.53 Nick Willis
 New Zealand
3:39.60
5000 metres
details
Caleb Ndiku
 Kenya
13:12.07 Isiah Kiplangat Koech
 Kenya
13:14.06 Zane Robertson
 New Zealand
13:16.52
10,000 metres
details
Moses Kipsiro
 Uganda
27:56.11 Josphat Bett Kipkoech
 Kenya
27:56.14 Cameron Levins
 Canada
27.56.23
110 metres hurdles
details
Andrew Riley
 Jamaica
13.32 William Sharman
 England
13.36 Shane Brathwaite
 Barbados
13.49
400 metres hurdles
details
Cornel Fredericks
 South Africa
48.50 Jehue Gordon
 Trinidad and Tobago
48.75 Jeffery Gibson
 Bahamas
48.78
3000 metres steeplechase
details
Jonathan Ndiku
 Kenya
8:10.44 Jairus Birech
 Kenya
8:12.68 Ezekiel Kemboi Cheboi
 Kenya
8:19.73
4×100 metres relay
details
 Jamaica (JAM)
Jason Livermore
Kemar Bailey-Cole
Nickel Ashmeade
Usain Bolt
Kimmari Roach
Julian Forte
37.58
GR
 England (ENG)
Adam Gemili
Harry Aikines-Aryeetey
Richard Kilty
Danny Talbot
James Ellington
Andrew Robertson
38.02  Trinidad and Tobago (TTO)
Keston Bledman
Marc Burns
Rondel Sorrillo
Richard Thompson
38.10
4×400 metres relay
details
 England (ENG)
Conrad Williams
Michael Bingham
Daniel Awde
Matthew Hudson-Smith
Nigel Levine
3:00.46  Bahamas (BAH)
Latoy Williams
Michael Mathieu
Alonzo Russell
Chris Brown
Andretti Bain
3:00.51  Trinidad and Tobago (TTO)
Lalonde Gordon
Jarrin Solomon
Renny Quow
Zwede Hewitt
Jehue Gordon
3:01.51
Marathon
details
Michael Shelley
 Australia
2:11:15
PB
Stephen Chemlany
 Kenya
2:11:58 Abraham Kiplimo
 Uganda
2:12:23
High jump
details
Derek Drouin
 Canada
2.31 m Kyriakos Ioannou
 Cyprus
2.28 m Michael Mason
 Canada
2.25 m
Pole vault
details
Steven Lewis
 England
5.55 m Luke Cutts
 England
5.55 m Shawnacy Barber
 Canada
5.45 m
Long jump
details
Greg Rutherford
 England
8.20 m Zarck Visser
 South Africa
8.12 m Rushwahl Samaai
 South Africa
8.08 m
Triple jump
details
Khotso Mokoena
 South Africa
17.20 m Tosin Oke
 Nigeria
16.84 m Arpinder Singh
 India
16.63 m
Shot put
details
O'Dayne Richards
 Jamaica
21.61 m
GR
Tom Walsh
 New Zealand
21.19 m Tim Nedow
 Canada
20.59 m
Discus throw
details
Vikas Gowda
 India
63.64 m Apostolos Parellis
 Cyprus
63.32 m Jason Morgan
 Jamaica
62.34 m
Hammer throw
details
James Steacy
 Canada
74.16 m Nick Miller
 England
72.99 m Mark Dry
 Scotland
71.64 m
Javelin throw
details
Julius Yego
 Kenya
83.87 m Keshorn Walcott
 Trinidad and Tobago
82.67 m Hamish Peacock
 Australia
81.75 m
Decathlon
details
Damian Warner
 Canada
8282 pts Ashley Bryant
 England
8109 pts Kurt Felix
 Grenada
8070 pts
NR

Men's para-sport

Event Gold Silver Bronze
100 metres (T37)
details
Fanie van der Merwe
 South Africa
11.65 Charl Du Toit
 South Africa
11.89 Rhys Jones
 Wales
12.04
1500 metres (T54)
details
David Weir
 England
3:21.67 Kurt Fearnley
 Australia
3:23.08 Alex Dupont
 Canada
3:23.26
Discus throw (F42/44)
details
Dan Greaves
 England
59.21 m Aled Davies
 Wales
46.83 m Richard Okigbazi
 Nigeria
39.38 m

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres
details
Blessing Okagbare
 Nigeria
10.85
GR
Veronica Campbell-Brown
 Jamaica
11.03 Kerron Stewart
 Jamaica
11.07
200 metres
details
Blessing Okagbare
 Nigeria
22.25 Jodie Williams
 England
22.50 Bianca Williams
 England
22.58
400 metres
details
Stephenie Ann McPherson
 Jamaica
50.67 Novlene Williams-Mills
 Jamaica
50.86 Christine Day
 Jamaica
51.09
800 metres
details
Eunice Sum
 Kenya
2:00.51 Lynsey Sharp
 Scotland
2:01.34 Winnie Nanyondo
 Uganda
2:01.38
1500 metres
details
Faith Kipyegon
 Kenya
4:08.94 Laura Weightman
 England
4:09.24 Kate Van Buskirk
 Canada
4:09.41
5000 metres
details
Mercy Cherono
 Kenya
15:07.21 Janet Kisa
 Kenya
15:08.90 Joanne Pavey
 England
15:08.96
10,000 metres
details
Joyce Chepkirui
 Kenya
32:09.35 Florence Kiplagat
 Kenya
32:09.48 Emily Chebet
 Kenya
32:10.82
100 metres hurdles
details
Sally Pearson
 Australia
12.67 Tiffany Porter
 England
12.80 Angela Whyte
 Canada
13.02
400 metres hurdles
details
Kaliese Spencer
 Jamaica
54.10 Eilidh Child
 Scotland
55.02 Janieve Russell
 Jamaica
55.64
3000 metres steeplechase
details
Purity Kirui
 Kenya
9:30.96 Milcah Cheywa
 Kenya
9:31.30 Joan Kipkemoi
 Kenya
9:33.34
4×100 metres relay
details
 Jamaica (JAM)
Kerron Stewart
Veronica Campbell-Brown
Schillonie Calvert
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Elaine Thompson
41.83
GR
 Nigeria (NGR)
Gloria Asumnu
Blessing Okagbare
Dominique Duncan
Lawretta Ozoh
Patience Okon George
42.92  England (ENG)
Asha Philip
Bianca Williams
Jodie Williams
Ashleigh Nelson
Anyika Onuora
Louise Bloor
43.10
4×400 metres relay
details
 Jamaica (JAM)
Christine Day
Novlene Williams-Mills
Anastasia le-Roy
Stephanie McPherson
Janieve Russell
Shericka Williams
3:23.82
GR
 Nigeria (NGR)
Patience Okon George
Regina George
Ada Benjamin
Folashade Abugan
Funke Oladoye
Omolara Omotoso
3:24.71  England (ENG)
Christine Ohuruogu
Shana Cox
Kelly Massey
Anyika Onuora
Emily Diamond
Margaret Adeoye
3:27.24
Marathon
details
Flomena Cheyech Daniel
 Kenya
2:26:45 Caroline Kilel
 Kenya
2:27:10 Jessica Trengove
 Australia
2:30:12
PB
High jump
details
Eleanor Patterson
 Australia
1.94 m Isobel Pooley
 England
1.92 m
PB
Levern Spencer
 Saint Lucia
1.92 m
Pole vault
details
Alana Boyd
 Australia
4.50 m Sally Peake
 Wales
4.25 m Alysha Newman
 Canada
Sally Scott
 England
3.80 m
Long jump
details
Ese Brume
 Nigeria
6.56 m Jazmin Sawyers
 England
6.54 m Christabel Nettey
 Canada
6.49 m
Triple jump
details
Kimberly Williams
 Jamaica
14.21 m Laura Samuel
 England
14.09 m Ayanna Alexander
 Trinidad and Tobago
14.01 m
Shot put
details
Valerie Adams
 New Zealand
19.88 m Cleopatra Borel
 Trinidad and Tobago
18.57 m Julie Labonte
 Canada
17.58 m
Discus throw
details
Dani Samuels
 Australia
64.88 m Seema Antil Punia
 India
61.61 m Jade Lally
 England
60.48 m
Hammer throw
details
Sultana Frizell
 Canada
71.97 m
GR
Julia Ratcliffe
 New Zealand
69.96 m Sophie Hitchon
 England
68.72 m
Javelin throw
details
Kim Mickle
 Australia
65.96 m GR Sunette Viljoen
 South Africa
63.19 m Kelsey-Lee Roberts
 Australia
62.95 m
Heptathlon
details
Brianne Theisen-Eaton
 Canada
6597 pts Jessica Zelinka
 Canada
6270 pts Jessica Taylor
 England
5826 pts

Women's para-sport

Event Gold Silver Bronze
100 metres (T12)
details
Libby Clegg
 Scotland
12.20 Maria Muchavo
 Mozambique
13.33 Lahja Ishitile
 Namibia
13.48
1500 metres (T54)
details
Angela Ballard
 Australia
3:59.20 Diane Roy
 Canada
3:59.55 Jade Jones
 England
4:00.19
Long jump (F37/38)
details
Jodi Elkington
 Australia
4.39 m Bethy Woodward
 England
4.00 m Johanna Benson
 Namibia
3.82 m

Medal table

  *   Host nation (Scotland)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Kenya (KEN)1010323
2 Jamaica (JAM)103619
3 Australia (AUS)81312
4 England (ENG)513927
5 Canada (CAN)521017
6 South Africa (RSA)3429
7 Nigeria (NGR)3317
8 New Zealand (NZL)1225
9 Scotland (SCO)*1214
10 India (IND)1113
11 Uganda (UGA)1023
12 Grenada (GRN)1012
13 Botswana (BOT)1001
14 Trinidad and Tobago (TTO)0347
15 Wales (WAL)0213
16 Cyprus (CYP)0202
17 Bahamas (BAH)0112
18 Mozambique (MOZ)0101
19 Namibia (NAM)0022
20 Barbados (BAR)0011
 Saint Lucia (LCA)0011
Totals (21 nations)505051151

Schedule

Over the 10 days of competition there were 44 medal events plus an additional 6 para-sport disciplines.

Date Time Stage Gender Event
27 July 2014
(Sunday)
09:00–13:00 Classification Both Men's Marathon (09:00)
Women's marathon (09:30)
14:30–18:00 Preliminary Men 100 m (Round 1 and 2)
Shot Put
Women 100 m (Round 1)
400 m (Round 1)
Hammer Throw
Classification Men 5000 m
Women Para-Sport Long Jump (F37/38)
28 July 2014
(Monday)
10:00–13:00 Preliminary Men Para-Sport 100 m (T37) (Round 1)
400 m (Round 1)
High Jump
Hammer Throw
Women Para-Sport 100 m (T12) (Round 1)
1500 m (Round 1)
Classification Men Para-Sport Discus Throw (F42/44)
Decathlon: 100 m, Long Jump & Shot Put
19:00–22:00 Preliminary Women Triple Jump
Classification Men 100 m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 100 m (T37)
Shot Put
Decathlon: 400 m & High Jump
Women 100 m (Semi-Final & Final)
400 m (Semi-Final)
Para-Sport 100 m (T12)
Hammer Throw
29 July 2014
(Tuesday)
10:00–13:15 Preliminary Men Para-Sport 1500 m (T54) (Round 1)
800 m (Round 1)
110 m Hurdles (Round 1)
400 m Hurdles (Round 1)
Long Jump
Women Para-Sport 1500 m (T54) (Round 1)
Shot Put
Javelin Throw
Classification Men Decathlon: 110 m Hurdles, Pole Vault & Discus Throw
Women Heptathlon: 100 m Hurdles & High Jump
19:00–22:30 Classification Men 400 m (Semi-Final)
110 m Hurdles
Hammer Throw
Decathlon: 1500 m & Javelin Throw
Women 400 m
1500 m
10,000 m
Triple Jump
Heptathlon: 200 m & Shot Put
30 July 2014
(Wednesday)
10:00–13:00 Preliminary Men 200 m (Round 1)
Pole Vault
Discus Throw
Women 400 m Hurdles (Round 1)
High Jump
Long Jump
Classification Men 400 m Hurdles (Semi-Final)
Women Heptathlon: Long Jump
19:00–22:15 Preliminary Men 200 m (Round 2)
Women 200 m (Round 1)
Classification Men 800 m (Semi-Final)
400 m
High Jump
Long Jump
Women 3,000 m Steeplechase
Shot Put
Javelin Throw
Heptathlon: 800 m & Javelin Throw
31 July 2014
(Thursday)
19:00–22:30 Preliminary Women 800 m (Round 1)
100 m Hurdles (Round 1)
Pole Vault
Discus Throw
Classification Men 200 m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 1500 m (T54)
800 m
400 m Hurdles
Discus Throw
Women 200 m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 1500 m (T54)
400 m Hurdles
Long Jump
1 August 2014
(Friday)
19:00–22:30 Preliminary Men 1500 m (Round 1)
4 × 100 m relay (Round 1)
4 × 400 m relay (Round 1)
Triple Jump
Javelin Throw
Women 4 × 100 m relay (Round 1)
4 × 400 m relay (Round 1)
Classification Men 3,000 m Steeplechase
10,000 m
Pole Vault
Women 100 m Hurdles
800 m
High Jump
Discus Throw
2 August 2014
(Saturday)
19:00–22:30 Classification Men 4 × 100 m relay
4 × 400 m relay
1500 m
Triple Jump
Javelin Throw
Women 4 × 100 m relay
4 × 400 m relay
5000 m
Pole Vault

Doping

Doping controls were undertaken on competing athletes during the games. Amantle Montsho, a Botswana 400 metres runner and defending Commonwealth Games champion, was the first competitor from the athletics programme to fail a drugs test. After finishing fourth in the 400 m final, her "A" sample came back positive for methylhexanamine, a banned stimulant, and she was provisionally suspended pending investigation.[3]

References

  1. ^ "Athletics". Glasgow 2014. Retrieved 11 July 2014.
  2. ^ Race walking snub Archived 8 April 2018 at the Wayback Machine. Athletics Weekly (2013-11-28). Retrieved on 2014-08-07.
  3. ^ Amantle Montsho fails doping test at Glasgow 2014. Athletics Weekly (2014-08-02). Retrieved on 2014-08-02.