Australia at the
1938 British Empire Games
Flag of Australia.svg
CGF codeAUS
CGAAustralian Commonwealth Games Association
in Sydney, Australia
Competitors158
Flag bearersOpening: Edgar 'Dunc' Gray [1]
Closing: [2]
Officials11
Medals
Ranked 1st
Gold
25
Silver
19
Bronze
22
Total
66
British Empire Games appearances

Australia hosted the 1938 British Empire Games in Sydney, New South Wales and their team was abbreviated AUS. This was their third of 3 Commonwealth Games meets.

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold Decima Norman Athletics Women's 100 yd
 Gold Decima Norman Athletics Women's 220 yd
 Gold Decima Norman Athletics Women's Broad Jump
 Gold Decima Norman
Jean Coleman
Eileen Wearne
Athletics Women's 440 yards Medley Relay
 Gold Decima Norman
Jean Coleman
Thelma Peake
Joan Woodland
Athletics 660 yards Medley Relay
 Gold Jack Metcalfe Athletics Men's Hop, Step, Jump
 Gold William Smith Cycling Men's Welterweight
 Gold Dunc Gray Cycling Men's 1000 m Sprint
 Gold Robert Porter Cycling Men's 1000 m Time Trial
 Gold Ron Masters Diving Men's Springboard
 Gold Irene Donnett Diving Women's Springboard
 Gold Lurline Hook Diving Women's Platform
 Gold Herb Turner Rowing Men's Single Scull
 Gold William Bradley
Cecil Pearce
Rowing Men's Double Scull
 Gold Gordon Freeth
Jack Fisher
William Kerr
Don Fraser
Stewart Elder
Rowing Men's Coxed Four
 Gold Percy Oliver Swimming Men's 110 yd Backstroke
 Gold Evelyn de Lacy Swimming Women's 110 yd Freestyle
 Gold Patricia Norton Swimming Women's 110 yd Backstroke
 Gold Dorothy Green Swimming Women's 440 yd Freestyle
 Gold Dick Garrard Wrestling Men's Lightweight
 Gold John Knight Wrestling Men's Heavyweight
 Gold Eddie Scarf Wrestling Men's Light Heavyweight
 Gold Roy Purchase Wrestling Men's Featherweight
 Gold Edward Purcell Wrestling Men's Bantamweight
 Gold Tom Trevaskis Wrestling Men's Welterweight
 Silver Keith Pardon Athletics Men's Hammer Throw
 Silver Leslie Fletcher Athletics Men's Pole Vault
 Silver Lloyd Miller Athletics Men's Hop Step Jump
 Silver Robert Heffernan Athletics Men's High Jump
 Silver John Mumford Athletics Men's 100 yd
 Silver John Mumford Athletics Men's 220 yd
 Silver Gerald Backhouse Athletics Men's 1 mile
 Silver John Park Athletics Men's 440 yd Hurdles
 Silver Joyce Walker Athletics Women's 100 yd
 Silver Jean Coleman Athletics Women's 220 yd
 Silver Isabel Grant Athletics Women's 80 m Hurdles
 Silver Cecil Overell Boxing Men's Light-Heavyweight
 Silver Tasman Johnson Cycling Men's 1000 m Time Trial
 Silver Robert Porter Cycling Men's 1000 m Sprint
 Silver Ron Masters Diving Men's Platform
 Silver Percy Hutton
Howard Mildren
Lawn bowls Men's Pair
 Silver William Thomas
Alfred Gregory
Doug Bowden
Frank le Souef
Gordon Yewers
Richard Paramor
Edward Bromley
William Dixon
Ainslie Gould
Rowing Men's Eight
 Silver Dorothy Green Swimming Women's 110 yd Freestyle
 Silver Evelyn de Lacy
Dorothy Green
Patricia Norton
Margaret Rawson
Swimming Women's 4x110 yd Freestyle Relay
 Bronze Ted Best Athletics Men's 100 yd
 Bronze Ted Best Athletics Men's 220 yd
 Bronze Jack Metcalfe Athletics Men's Javelin
 Bronze Francis Drew Athletics Men's Shot Put
 Bronze Basil Dickinson Athletics Men's Broad Jump
 Bronze Basil Dickinson Athletics Men's Hop Step Jump
 Bronze Douglas Shetliffe Athletics Men's High Jump
 Bronze Sydney Stenner Athletics Men's 120 yd Hurdles
 Bronze Alan McDougall Athletics Men's 120 yd Hurdles
 Bronze Thelma Peake Athletics Women's Broad Jump
 Bronze Eileen Wearne Athletics Women's 220 yd
 Bronze Ted Best
Ted Hampson
Alf Watson
Howard Yates
Athletics Men's 4x110 yd Relay
 Bronze Jack Dillon Boxing Men's Bantamweight
 Bronze Leslie Harley Boxing Men's Heavyweight
 Bronze Irene Donnett Diving Women's Platform
 Bronze Jack Low Rowing Men's Single Scull
 Bronze Tom Kinder
Charlie McNeill
Aubrey Murray
Frank Murray
Rowing Men's Four
 Bronze William Fleming Swimming Men's 110 yd Freestyle
 Bronze Robin Biddulph Swimming Men's 440 yd Freestyle
 Bronze Robin Biddulph
William Flemming
Noel Ryan
Robert Wilshire
Swimming Men's 4x220 yd Freestyle Relay
 Bronze William Fleming
Ernest Hobbs
Percy Oliver
Swimming Men's 3x110 yd Medley Relay
 Bronze Evelyn de Lacy
Valerie George
Patricia Norton
Swimming Women's 3x110 yd Medley Relay

1938 Australian Team & Results

Athletics (Men)

Javelin Throw

Discus Throw

Shot Put

Hammer Throw

Pole Vault

Long Jump

Broad Jump

Hop, Step, Jump

High Jump

100 yards

220 yards

440 yards

880 yards

1-mile

3 miles

6 miles

120 yards Hurdles

440 yards Hurdles

4x110 yards Relay

4x440 yards Relay

Marathon

Athletics (Women)

High Jump

Broad Jump

Javelin Throw

100 yards

220 yards

440 yards Medley Relay

660 yards Medley Relay

80 m Hurdles

Bowls

Singles

Pairs

Fours

Boxing

Cycling

10 miles

100 km Road Race

1,000 m Sprint

1,000 m Time Trial

Rowing

Eight

Single Scull

Double Scull

Coxed Four

Swimming (Men)

110 yd Freestyle

440 yd Freestyle

1,650 yd Freestyle

4x220 yd Freestyle Relay

3x110 yd Medley Relay

220 yd Breaststroke

110 yd Backstroke

Swimming (Women)

110 yd Freestyle

110 yd Backstroke

220 yd Breaststroke

440 yd Freestyle

4x110 yd Freestyle Relay

3x110 yd Medley Relay

Diving (Men)

Springboard

Platform

Diving (Women)

Springboard

Platform

Wrestling

Officials

See also

References

  1. ^ "Flag bearers". Australian Web Archive. Archived from the original on 23 November 1998. Retrieved 11 February 2018.
  2. ^ "Annual Report 2017" (PDF). Commonwealth Games Australia. Retrieved 11 February 2018.[permanent dead link]