Badminton tournaments at the Deaflympics are organized since 1985.

Editions

  1. Badminton at the 1985 Summer Deaflympics (5)
  2. Badminton at the 1989 Summer Deaflympics (5)
  3. Badminton at the 1993 Summer Deaflympics (6)
  4. Badminton at the 1997 Summer Deaflympics (6)
  5. Badminton at the 2001 Summer Deaflympics (6)
  6. Badminton at the 2005 Summer Deaflympics (6)
  7. Badminton at the 2009 Summer Deaflympics (6)
  8. Badminton at the 2013 Summer Deaflympics (5)
  9. Badminton at the 2017 Summer Deaflympics (6)
  10. Badminton at the 2021 Summer Deaflympics (6)

Medalists

Year Event 1. 2. 3.
1985 Women's doubles New Zealand Carolyn Hamilin
New Zealand Janet Watt
New Zealand Pamela Fay Croskery
New Zealand Penny Went
United Kingdom Fiona Wilson
United Kingdom Linda Durno
Women's singles Norway Bente Andersen United Kingdom Fiona Rosie United Kingdom Fiona Wilson
Men's doubles United Kingdom Rodney Fletcher
United Kingdom Martin Lawrence Bogard
United Kingdom Richard Boswell
United Kingdom Alan Bridson
Sweden Janne Ågren
Sweden Yngve Ingvarsson
Men's singles United Kingdom Rodney Fletcher United Kingdom Martin Lawrence Bogard Denmark Jørn Elmer
Mixed doubles United Kingdom Rodney Fletcher
United Kingdom Fiona Wilson
United Kingdom Martin Lawrence Bogard
United Kingdom Fiona Rosie
United Kingdom Richard Boswell
United Kingdom Linda Durno
1989 Women's doubles United Kingdom Andrea Mary Elizabeth Lang
United Kingdom Fiona Wilson
New Zealand Pamela Fay Croskery
New Zealand Penny Went
New Zealand Gillian Faye Ramsay
New Zealand Christine J. Ryder
Women's singles Norway Bente Andersen Denmark Karin Arboe Jensen United Kingdom Andrea Mary Elizabeth Lang
Men's doubles India Rajeev Bagga
India Sandeep Singh Dhillon
United Kingdom Nicholas Cole Warnock
United Kingdom John Kenneth Lilley
United Kingdom Rodney Fletcher
United Kingdom Martin Lawrence Bogard
Men's singles India Rajeev Bagga India Sandeep Singh Dhillon Sweden Janne Ågren
Mixed doubles United Kingdom Rodney Fletcher
United Kingdom Fiona Wilson
United Kingdom Martin Lawrence Bogard
United Kingdom Andrea Mary Elizabeth Lang
United Kingdom John Kenneth Lilley
United Kingdom Malka Bogard
1993 Women's doubles Denmark Karin Arboe Jensen
Denmark Birgitte Worsøe Nielsen
United Kingdom Andrea Mary Elizabeth Hardwick
United Kingdom Angela Nicola Sterne
United Kingdom Lesley Newby
United Kingdom Fiona Wilson
Women's singles Denmark Karin Arboe Jensen Norway Bente Andersen Sweden Marie Karlsson
Men's doubles India Rajeev Bagga
India Sandeep Singh Dhillon
Netherlands Leon Vis
Netherlands Rudo Rijken
United Kingdom Martin Lawrence Bogard
United Kingdom John Kenneth Lilley
Men's singles India Rajeev Bagga Malaysia Teh Cheang Hock India Sandeep Singh Dhillon
Mixed doubles India Rajeev Bagga
India Panna M. Kapadia
Malaysia Teh Cheang Hock
Malaysia Tan Seok Kean
Sweden Janne Ågren
Sweden Marie Karlsson
Team  India (Rajeev Bagga, Sandeep Singh Dhillon, Samir Kesarinath Chogle, Dynanda Gajanan Date, Panna M. Kapadia, Girish Pai, Rajinishree Prem Thota)  Netherlands (Hans Bakker, Elles Michels, Rudo Rijken, Casparina van Beek, Nancy van Beek, Leon Vis)  Denmark (Karin Arboe Jensen, Birgitte Worsøe Nielsen, Micheal Borup Jensen, Jannich Tanghus Andersen, Jens Bertelsen, Henrik Roar Hansen)
1997 Women's doubles United Kingdom Susanah Storey
United Kingdom Lesley Newby
Germany Saskia Wummelsdorf
Germany Elke Gerstner
Switzerland Ursula Brunner
Switzerland Silvia Weibel
Women's singles Germany Saskia Wummelsdorf India Ranjini Ramanujam South Korea Park Hae-Yeon
Men's doubles India Rajeev Bagga
India Sandeep Singh Dhillon
Denmark Jannich Tanghus Andersen
Denmark Jesper Vingum Jensen
Japan Tomofumi Kobori
Japan Takaaki Miyatake
Men's singles India Rajeev Bagga Denmark Jannich Tanghus Andersen India Sandeep Singh Dhillon
Mixed doubles Denmark Jannich Tanghus Andersen
Denmark Birgitte Worsøe Nielsen
Netherlands Leon Vis
Netherlands Elles Michels
United Kingdom Martin Lawrence Bogard
United Kingdom Lesley Newby
Team  India (Rajeev Bagga, Sandeep Singh Dhillon, Ranjini Ramanujam, Sonu Anand Sharma, Rohit Bhaker, Gaurav Muchhal)  United Kingdom (Martin Lawrence Bogard, Christopher Sacre, Carl Sadler, Janet Margaret Thomson, Lesley Newby, Susanah Storey, David Ingham, Rita Murdock)  Denmark (Connie Apitzsch, Birgitte Worsøe Nielsen, Charlotte Bjerg Jensen, Jannich Tanghus Andersen, Jesper Vingum Jensen, Søren Glad Jørgensen, Henrik Roar Hansen)
2001 Women's doubles South Korea Jeong Seon-hwa
South Korea Park Hae-yeon
Japan Teruyo Haga
Japan Mari Ishii
United Kingdom Andrea Mary Elizabeth Hardwick
United Kingdom Lesley Holdsworth
Women's singles Japan Mari Ishii South Korea Jeong Seon-hwa Lithuania Kristina Dovydaityte
Men's doubles India Rajeev Bagga
India Sandeep Singh Dhillon
Malaysia Teh Cheang Hock
Malaysia Mar Meng Wan
South Korea Lee Jong-bong
South Korea Sin Hyun-woo
Men's singles India Rajeev Bagga Malaysia Teh Cheang Hock South Korea Lee Jong-bong
Mixed doubles India Rajeev Bagga
India Kashmira Joglekar
South Korea Sin Hyun-woo
South Korea Jeong Seon-hwa
Japan Tomofumi Kobori
Japan Mari Ishii
Team  South Korea (Lee Sang-In, Yoo Young-Jin, Yu Eun Kyung, Lee Jong-bong, Sin Hyun-woo, Jeong Seon-hwa, Park Hae-yeon)  Malaysia (Teh Cheang Hock, Mar Meng Wan, Wu Wai Loon, Yeo Kok Fang, Artika Suraya Ayub, Foo Chiew Phing)  Japan (Teruyo Haga, Mari Ishii, Takaaki Miyatake, Tomofumi Kobori)
2005 Women's doubles Japan Mari Ishii
Japan Mika Hiwatari
South Korea Jeong Seon-hwa
South Korea Park Hae-yeon
Lithuania Jevgenija Novik
Lithuania Kristina Dovydaityte
Women's singles Lithuania Kristina Dovydaityte South Korea Jeong Seon-hwa South Korea Park Hae-yeon
Men's doubles India Rajeev Bagga
India Sandeep Singh Dhillon
South Korea Lee Jong-bong
South Korea Sin Hyun-woo
Russia Artemy Mikhailovich Karpov
Russia Mikhail Alexandrovich Efremov
Men's singles India Rajeev Bagga Thailand Nattachai Unsomsri India Rohit Bhaker
Mixed doubles South Korea Sin Hyun-woo
South Korea Jeong Seon-hwa
Lithuania Tomas Dovidaityte
Lithuania Kristina Dovydaityte
Russia Artemy Mikhailovich Karpov
Russia Alena Igorevna Pavlova
Team  South Korea (Bak Eun-Jeong, Lee Jong-bong, Sin Hyun-woo, Jeong Seon-hwa, Park Hae-yeon, Woo Ji-soo)  Germany (Helga Diesslin, Saskia Fischer, Rainer Martin Gebauer, Elke Gerstner, Svenja Klopp, Michael Thomas, Oliver Witte)  India (Rajeev Bagga, Sandeep Singh Dhillon, Payel Ghosh, Rajinishree Prem Thota, Ranjini Ramanujam, Rohit Bhaker, Gaurav Muchhal, Joyashree Sarkar)
2009 Women's doubles South Korea Yu Eun-kyung
South Korea Jeong Seon-hwa
Russia Olga Andreevna Shtayger
Russia Alena Igorevna Soboleva
China Wang Meng
China Zhang Yi
Women's singles Bulgaria Gergana Baramova China Wang Meng Lithuania Kristina Dovydaityte
Men's doubles Russia Artemy Mikhailovich Karpov
Russia Mikhail Alexandrovich Efremov
Malaysia Yeo Kok Fang
Malaysia Teh Cheang Hock
South Korea Lee Jong-bong
South Korea Sin Hyun-woo
Men's singles Russia Artemy Mikhailovich Karpov United Kingdom Rajeev Bagga China Lu Guangyao
Mixed doubles South Korea Sin Hyun-woo
South Korea Jeong Seon-hwa
Russia Artemy Mikhailovich Karpov
Russia Alena Igorevna Soboleva
Japan Tomofumi Kobori
Japan Mari Ishii
Team  South Korea (Arum Joung, Choi Jin-woo, Yu Eun-kyung, Lee Jong-bong, Jung Sun-ho, Sin Hyun-woo, Jeong Seon-hwa, Kim Sung-hee)  Russia (Valery Valeryevich Antonov, Mikhail Alexandrovich Efremov, Artemy Mikhailovich Karpov, Olga Andreevna Shtayger, Alena Igorevna Soboleva)  Lithuania (Tomas Dovidaityte, Ignas Reznikas, Kristina Dovydaityte, Kazimieras Dauskurtas, Emilija Mateikaite, Viktorija Novik)
2013 Women's doubles China Jang Jialei
China Wang Meng
China Wang Meng Xing
China Zhang Heng
Russia Alena Soboleva
Russia Olga Shtayger
Women's singles
Flag of Chinese Taipei for Deaf.png
Jung-Yu Fan
Bulgaria Gergana Baramova South Korea Jeong Seonhwa
Men's doubles Russia Artemy Mikhailovich Karpov
Russia Mikhail Alexandrovich Efremov
South Korea Shin Hyunwoo
South Korea Shin Kyungduk
Indonesia Edi Susanto
Indonesia Aditya Hermawan
Men's singles Russia Shokhzod Khudodagi Gulomzoda South Korea Shin Hyunwoo South Korea Seo Myeongsoo
Mixed doubles Russia Artemy Mikhailovich Karpov
Russia Alena Igorevna Soboleva
Russia Shokhzod Khudodagi Gulomzoda
Russia Olga Shtayger
Russia Mikhail Alexandrovich Efremov
Russia Anastasia Yuryevna Sedova
2017[1][2][3] Women's doubles China Zhang Heng Yan
China Wang Meng
Flag of Chinese Taipei for Deaf.png
Jung-Yu Fan
Flag of Chinese Taipei for Deaf.png
Yan-Ru Shen
South Korea Jeong Seonhwa
South Korea Lee Soyeong
Women's singles China Wang Meng South Korea Jeong Seonhwa Japan Manami Nagahara
Men's doubles Thailand Siriwat Mattayanumat
Thailand Ittikorn Punyangam
South Korea Shin Hyunwoo
South Korea Soo Myeongsoo
Russia Valery Valeryevich Antonov
Russia Mikhail Yefremov
Men's singles China Kaifeng Tang Russia Artemy Mikhailovich Karpov Russia Shokhzod Khudodagi Gulomzoda
Mixed doubles Russia Artemy Mikhailovich Karpov
Russia Alena Igorevna Soboleva
Malaysia Boon Wei Ying
Malaysia Heng Bock Francis Tan
China Ding Yibo
China Zhang Heng Yan
Team  China (Ding Yibo, Lu Guangyao, Tang Kaifeng, Wang Meng, Wang Meng Xing, Zhang Heng Yan)  Russia (Valery Valeryevich Antonov, Olga Dormidontova, Mikhail Efremov, Shokhzod Khudodagi Gulomzoda, Artemy Mikhailovich Karpov, Karina Khakimova, Olga Andreevna Shtayger, Alena Igorevna Soboleva) Chinese Taipei (Chen Chung-I, Fan Jung-Yu, Hsieh Li-Chi, Huang Chen-Che, Huang Cheng-I, Shen Yan-Ru, Tu Wen-Hsuan, Yin Shih-Rong)

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 India142420
2 South Korea79824
3 Great Britain691025
4 Russia66416
5 China52310
6 Denmark3339
7 Japan2259
8 Norway2103
9 New Zealand1214
10 Germany1203
11 Chinese Taipei1124
12 Bulgaria1102
 Thailand1102
14 Lithuania1045
15 Malaysia0707
16 Netherlands0303
17 Sweden0044
18 Indonesia0011
 Poland0011
 Switzerland0011
Totals (20 nations)515151153

References